Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Firme producătoare de kituri goblen

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
aurel23ro

aurel23ro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 19.01.2007
Am observat că pe forumul Softpedia nu există o discuție legată de goblenuri și firme producătoare de kituri goblen.
Deschid acest topic în speranța că vom împărtăși experiențe legate de acest hobby tradițional al României.
Principalele firme producătoare de goblen din România sunt:
  • Rogoblen
  • Set Goblen România
  • GoblenKit
  • Super Goblenuri
  • GoblenBiz
  • GoblenSet
Dacă voi știți și alte firme vă rog să le enumerați aici.

Pentru a încuraja această discuție vă rog să publicați imagini cu goblenuri cusute de la diverse firme producătoare de kituri goblen.
Voi începe eu cu câteva goblenuri cusute după kituri Set Goblen România:


[ http://set-goblen.ro/blog/wp-content/uploads/2016/01/summer-rose.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ http://set-goblen.ro/blog/wp-content/uploads/2015/09/DSCF0599-1024x768.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]



[ http://set-goblen.ro/blog/wp-content/uploads/2015/04/DSC04340.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2
mishale

mishale

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 852
  • Înscris: 12.10.2015
Adica prima poza este un goblen?
Nu cred.
Cat costa?
Ce e ala kit de goblen?
Nu se fac acum la masina?Tot de mana ?

#3
nelubuz

nelubuz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,251
  • Înscris: 17.06.2010
patronul de la Rogoblen mi-a fost profesor de fizica in liceu. am fost uimit cand s-a lasat de predat si s-a apucat de goblenuri...

#4
aurel23ro

aurel23ro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 19.01.2007

View Postmishale, on 25 august 2016 - 21:31, said:

Adica prima poza este un goblen?
Nu cred.
Cat costa?
Ce e ala kit de goblen?
Nu se fac acum la masina?Tot de mana ?
Un kit goblen conține toate elementele necesare realizării goblenului: ață, pânză, diagrame, ace etc
Goblenurile se fac manual :) practic ”goblenitul” este un hobby, mulți consideră cusutul de goblen o terapie.
Și da, prima poză este un goblen cusut, găsești detalii aici: http://set-goblen.ro...ose-140-culori/

#5
dark_angel_tgv

dark_angel_tgv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 818
  • Înscris: 28.11.2009
mi-ai adus aminte de casa, cu topicul asta! maica-mea facea si ea la goblene, cand noi plecam la scoala iar ea ramanea acasa doar cu pisica.
din pacate pt ea, pasiunea asta nu a fost de durata.descoperita destul de tarziu, doar cativa ani a putut sa faca pana batranetea sa-si spuna cuvantul.dar a facut in anii astia o gramada de goblene, a dat cadou si la prieteni din strainatate. e o forma de arta foarte placuta, dar si istovitoare...
la inceput si ea lucra cu kituri de goblen, cred ca prin 2007 a incetat sa mai cumpere kituri si a trecut la fabricarea personala, care avea multe beneficii fata de kiturile din comert.
ce se gaseste in comert sunt kituri cu ate de slaba calitate, iar numarul de culori si nuanta nu prea sunt reale.
tin minte ca mergea la mercerie si cumpara panza din aceea pt cele pe care le realiza ea integral, parca si acul era special, avea in capat ceva ca o bila, ca sa nu te intepi.
ea avea un program special, lua orice poza, de obicei tablouri celebre, pe care le transforma cu acel program in diagrame. putea sa le faca in orice marime, numar de culori (parca cu 50 sau 60 de culori era cel mai complicat pe care l-a facut, a durat aproape un an sa il termine si l-a dat cadou).stiu ca avea selectat un nume de ate mai complicat, a trebuit sa dea comanda din strainatate pt ele, dar si rezultatul era pe masura.
din cele 3 imagini posate de tine, pe primul il are si ea in palmares.parca si ultimul sa zic ca l-a facut, nu mai tin minte exact. era intr-un timp casa plina de tablouri goblen, plus cateva zeci neinramate.
am vazut ca multa lume le pune a vanzare dupa ce le realizeaza, au niste preturi foarte mari( ce-i drept si munca la ele este istovitoare). maica-mea nu a vandut nici unul, ce nu a dat cadou le-a pus la pastrare.
apropo, chiar se gasesc nebuni sa dea peste 3000 de lei pe un goblen? sa stiu daca ii fac o vizita mamei. :))

#6
aurel23ro

aurel23ro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 19.01.2007
@dark_angel_tgv   Pot spune că mama ta are un suflet mare, nu oricine poate da cadou munca pe câteva luni.
Am citit acum ceva timp un articol din Adevărul (cred),cum că s-au vândut la expoziții organizate la Romexpo goblenuri pe zeci de mii de euro, așa că răspunsul pare să fie afirmativ, :) Da sunt ”nebuni” care să dea peste 3000 de lei pe un goblen. Mulți sunt intermediari, le cumpără din România, pentru a le vinde în străinătate. Nu cred că se vând chiar ca pâinea caldă, dar există oameni care le apreciază, și în funcție de complexitate, dau bani mulți pe ele. Pentru că goblenurile sunt obiecte de artă, și nu pot fi realizate peste noapte, fiind realizate manual acestea au o valoare mare pentru cine le apreciază.

#7
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,650
  • Înscris: 21.08.2008
Stie cineva cum se traduce in engleza goblen? Am o colectie (executata de maica-mea acum destul de multi ani) si as vrea s-o valorific pe ebay. M-am uitat dar nu am putut depista aria corecta si nici macar termenii apropiati.

#8
dark_angel_tgv

dark_angel_tgv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 818
  • Înscris: 28.11.2009
Cred ca hand stitching ii zice.

#9
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,650
  • Înscris: 21.08.2008
N-am gasit dupa cuvintele astea, macar daca as vedea unul as sti unde sa incadrez dar caut exact acul in carul cu fan.

#10
dark_angel_tgv

dark_angel_tgv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 818
  • Înscris: 28.11.2009
arras (for sale).

#11
aurel23ro

aurel23ro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 19.01.2007
Sunt mai mult tipuri de traduceri, de exemplu dacă te referi la goblenuri cusute după diagramă, acestea se vor traduce ”counted cross stitch tapestry”, daca sunt goblenuri realizate pe pânză pictată acestea se numesc cross stitch tapestry. Practic ”cross stitch” înseamnă punct în cruce (deși la noi se folosește mai mult punctul clasic - care se traduce mai bine ”tent stitch” ), iar tapestry inseamnă tapiserie, așadar counted cross stitch tapestry s-ar traduce ”tapiserie cu puncte în cruce numărate” ceea ce este o descriere destul de apropiată a goblenului. Cam ăsta ar fi termenul corect, însă poți găsi pe net goblenuri cusute căutând și după termenul ”gobelins”, mai ales turcii cunosc acest termen. ”Arras” este traducerea pe care ți-o dă google translate, dar în practică sunt șanse mici să găsești goblenuri căutând acest termen.

#12
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,650
  • Înscris: 21.08.2008
Am vazut ca multe sunt incadrate la Completed Needlepoint, asta dupa counted cross stitch tapestry...

#13
Luminitamorogan

Luminitamorogan

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 12.07.2019
Seturi Goblen Buzau - am lucrat multe goblenuri de la ei. Sunt goblenuri foarte reusite, au aspect pictural, diagrame clare si simboluri distincte, usor de citit.
Adresa este

www.goblenbuzau.ro

Attached Files



#14
Luminitamorogan

Luminitamorogan

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 12.07.2019
Fire mouline tip DMC pentru coaserea goblenurilor - 447 coduri - catalog complet fire DMC

2,60 lei/jurubita

http://goblenbuzau.ro/Fire-mouline-DMC

Attached Files



Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate