Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Închiriat mașină în România

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
raluca_orhideea

raluca_orhideea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 10.05.2006
Bună ziua. Urmează sa merg în România și as vrea sa închiriez de la aeroportul din Timișoara  o mașină pt 10 zile. Am găsit la Klasswagen.ro cea mai ieftina mașină Volkswagen UP cu 9,50€ pe zi. 10 zile cu asigurare completa e 250€. Prețul mi se pare chiar ieftin în comparație cu cele din Germania  de exp. Acum am dat peste firma Sixt care oferă cea mai ieftina mașină la 40-50 €.
Aveți experienta cu firma Klasswagen? Ce ma sfătuiți, având în vedere ca nu am nici un fel de experienta  la închiriatul unei mașini în Rom? Pot sa fiu liniștită știind ca am aceasta asigurare completa ?
Mulțumesc

#2
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,041
  • Înscris: 22.05.2003
Eu m-am invatat minte la cateva chestii:

1. Inchiriaza de la firme mari, cele mai ieftine au clauze ascunse si adesea te poti trezi ca platesti de fapt mai mult.
2. Plateste numerar, altfel gasesc ei scuze sa iti mai incarce ceva pe CC.

#3
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,906
  • Înscris: 07.11.2006
Si de ce ma rog ar fi asa de ieftin o masina cat o bricheta Zippo?
Te costa 25 de euro pe zi.Asta-i ieftin?

#4
Lowrider

Lowrider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,439
  • Înscris: 22.05.2005

View PostAdm, on 25 august 2016 - 14:25, said:

Eu m-am invatat minte la cateva chestii:

1. Inchiriaza de la firme mari, cele mai ieftine au clauze ascunse si adesea te poti trezi ca platesti de fapt mai mult.
2. Plateste numerar, altfel gasesc ei scuze sa iti mai incarce ceva pe CC.
Corect! Am patit sa aleg o mizerie de firma locala, 118€/3zile, fata de 160 la Sixt si Hertz. La final am platit 201€, pe motiv de CC eliberat de o banca germana si acte de identitate de Romania, plus 1000€ garantie (cica sa se asigure ca nu fug cu masina, un rahat de Fiat Panda).
De atunci lucrez numai cu firmele mari si n-am probleme de plati suplimentare aiurea sau garantii fanteziste.

#5
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
O verisoara de-a mea a inchiriat luna trecuta o Skoda Octavia din Timisoara. 50 euro pe zi,
Totul inclus in pret si masina boboc.

#6
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,783
  • Înscris: 27.01.2009

View Postericmario, on 25 august 2016 - 17:43, said:

O verisoara de-a mea a inchiriat luna trecuta o Skoda Octavia din Timisoara. 50 euro pe zi,
Totul inclus in pret si masina boboc.
Mult rau


#7
MrReason

MrReason

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,266
  • Înscris: 08.10.2010

View Postpetre69, on 25 august 2016 - 17:47, said:

Mult rau
Probabil contine o asigurare suplimentara ca sa nu platesti garantie... nu-i asa scump, mai ales pe perioade mai scurte...

View PostLowrider, on 25 august 2016 - 16:36, said:

Corect! Am patit sa aleg o mizerie de firma locala, 118€/3zile, fata de 160 la Sixt si Hertz. La final am platit 201€, pe motiv de CC eliberat de o banca germana si acte de identitate de Romania, plus 1000€ garantie (cica sa se asigure ca nu fug cu masina, un rahat de Fiat Panda).
De atunci lucrez numai cu firmele mari si n-am probleme de plati suplimentare aiurea sau garantii fanteziste.
Problema e ca firmele mari nu accepta fara card de credit, plus ca au preturi destul de mari... sunt firme mai mici unde nu iti trebuie nici card de credit si nici nu depui garantie, ci doar platesti o asigurare in plus (vreo 10-15 eur pe zi pt. perioade mici), eventual si un plin de benzina in avans..

#8
Groot

Groot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,021
  • Înscris: 16.11.2014

View PostAdm, on 25 august 2016 - 14:25, said:

Eu m-am invatat minte la cateva chestii:

2. Plateste numerar, altfel gasesc ei scuze sa iti mai incarce ceva pe CC.

D-aia nu poti sa inchiriezi fara cc. Nu de alta, dar nici aia nu-s tampiti.

#9
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011

View Postraluca_orhideea, on 25 august 2016 - 14:02, said:

Aveți experienta cu firma Klasswagen?
Da, cu cei din Bucuresti, vre-o 6-7 inchirieri 2 ani la rand. Au fost super ok, masina asigurata full, dar ca ceva clase mai sus fata de up-ul ala. La masinile de clasa mica stiu ca au flota noua la alea mai mari sau mai scumpe au masini mai vechi dar in stare f buna de functionare. Ca idee am inchiriat Jetta, BMW serie 5, Tribeca, Mondeo, Outlander...tot timpul au fost ok.

#10
Lowrider

Lowrider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,439
  • Înscris: 22.05.2005

View PostMrReason, on 25 august 2016 - 18:39, said:

Problema e ca firmele mari nu accepta fara card de credit, plus ca au preturi destul de mari... sunt firme mai mici unde nu iti trebuie nici card de credit si nici nu depui garantie, ci doar platesti o asigurare in plus (vreo 10-15 eur pe zi pt. perioade mici), eventual si un plin de benzina in avans..
Pai nu e nicio problema treaba cu cc-ul sau cu preturile mai mari o idee, atata timp cat pretul agreat la momentul rezervarii ramane neschimbat. In cazul meu s-a dovedit ca la final firmele mari mi-ar fi facut o oferta mai buna decat firma locala, dar din greseli invata omul.

#11
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,906
  • Înscris: 07.11.2006
Citind cele de mai sus,imi aduc aminte cum am inchiriat o masina in Tunisia,in 2014.
Am sunat de la hotel,s-a adus masina (Renault Symbol,benzina,habar n-am de capacitatea si tipul motorului ca nu am putut riodica capota,fiind blocata),i-am dat banii (200 dinari =~100 de euro/2 zile),am primit o hartie drept actele masinii.
Am intrebat daca nu-i cazul sa verificam eventualele lovituri,busituri,etc.Mi s-a spus ca nu-i cazul,oricum era deja intuneric,totul petrecandu-se dupa orele 21.
In legatura cu returnarea masinii,mi s-a spus ca sa las cheia la receptia hotelului.
Masina era inmatriculata,legal,pe firma de rent a car,cu numere albastre.
Nu tu frica de a fugi cu masina,nu tu asigurare,nu tu verificari,nimic,nimic.Doar o strangere de mana si inmanat banii si primit cheia si aceea hartie.

Stiu,offtopic.Posted Image

#12
Groot

Groot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,021
  • Înscris: 16.11.2014
Cardul de credit are rolul de a proteja firma de inchirieri de orice nasoala facuta de client. De exemplu amenzi de trafic, venit inapoi cu rezervorul plin -5 litri de benzina (nu se vede pe inidcator), etc.

In covarsitoarea majoritate a cazurilor, nu puteti inchiria fara card de credit. Evident, incercarea moarte n-are, dar ca sa fiti convinsi ca plecati totusi cu masina, sa aveti preventiv un credit card in portofel.

Edited by Groot, 26 August 2016 - 07:46.


#13
Diane99

Diane99

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 30.08.2016
A inchiriat cineva masina de pe Rentacarwithdriver si imi poate oferi un review despre ei? Sau daca imi puteti da o sugestie, o recomandare care sunt cele mai bune firme pentru inchiriat autoturisme. Va multumesc

#14
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,380
  • Înscris: 02.06.2005
Pe ce continent, oras etc? Tine de bunul simt sa dai ceva detalii cand ceri informatii. Sau sa-ti completezi profilul.

#15
Diane99

Diane99

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 30.08.2016
Imi cer scuze! Greseala mea, sunt noua pe forum. In Bucuresti. Astept prieteni din Australia si vreau sa inchiriez de la Rentacarwithdriver pentru ca am auzit multe despre ei dar am nevoie de confirmarea voastra. A mers cineva cu ei? Sau alte companii de incredere .... multumesc

Edited by Diane99, 31 August 2016 - 15:55.


#16
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,075
  • Înscris: 10.07.2013

View PostDiane99, on 31 august 2016 - 15:55, said:

Imi cer scuze! Greseala mea, sunt noua pe forum. In Bucuresti. Astept prieteni din Australia si vreau sa inchiriez de la Rentacarwithdriver pentru ca am auzit multe despre ei dar am nevoie de confirmarea voastra. A mers cineva cu ei? Sau alte companii de incredere .... multumesc
Poti incerca si cu aceste companii:
http://www.avis.ro/a...i_auto_cu_sofer

http://www.auto-gran...-sofer_pg_0.htm

http://www.eurocars....e-din-Bucuresti

Edited by xmanyacs77, 31 August 2016 - 18:52.


#17
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011

View PostDiane99, on 31 august 2016 - 15:19, said:

care sunt cele mai bune firme pentru inchiriat autoturisme. Va multumesc
nu exista asa ceva in ro :( indiferent la care ai merge tot isi dau cu .....in fasole cu ceva; daca-i musai ti-as recomanda "autonom"; NU Hertz, n-au nimic de a face cu firma mama

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate