Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrebari srl nou

Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Munca fabrica Germania

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
yonikzza

yonikzza

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 09.06.2011
Buna! Doresc sa plec la munca in strainatate sa lucrez la niste fabrici, am tot vazut anunturi legate de acest subiect, prin Germania la fabrici de ciocolata, biscuiți, etc. Totusi, mi-e oarecum teama sa plec cu aceste firme de recrutare ca cine stie peste ce dau cand ajung la destinatie. Voi ce ziceti? A mai fost cineva in situația mea? Ce imi recomandati?

#2
tiomarami

tiomarami

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 769
  • Înscris: 24.11.2015
Pregateste-te sa dormi cu alti 7 ,8 11 "colegi" de camera .
Iti place mirosul de picioare nespalate sau cel de bere ?
Poti rezista un an intreg cu 6 ore de somn zilnic ?

Edited by tiomarami, 25 August 2016 - 13:31.


#3
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010
Nu pleca pana nu ai siguranta ca ajungi la ce ai cautat . Multe din anunturi sunt false , sunt postate de firmele de transport pentru a avea cati mai multi calatori (dus si intors Posted Image )

Doar prin cei care au deja rude sau prieteni poti avea o oarecare siguranta . Eu am frate in Dusseldorf plecat de peste un an si imi spune sa  nu ma aventurez fara a fi sigur de ceva .

Daca ai calificare in tamplarie iti pot da o  relatie .

#4
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Sunt firme și firme. Du-te dacă știi cazuri de intermediere reușite. Dacă firma este înscrisă la AJOFM atunci riscul să îți iei țeapă este mai mic.

#5
M0D3

M0D3

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,891
  • Înscris: 22.03.2009
Pentru necalificati sunt locuri de munca berechet, ideea e ca trebuie sa-ti faci un calcul, sa te gandesti daca merita sa transezi pui timp de 8 - 10 ore pe zi pentru 1200-1300 de euro, din care ramai, dupa mancare, cazare, tigari, etc...cu jumatate.

#6
yonikzza

yonikzza

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 09.06.2011

 M0D3, on 25 august 2016 - 13:37, said:

sa te gandesti daca merita sa transezi pui timp de 8 - 10 ore pe zi pentru 1200-1300 de euro, din care ramai, dupa mancare, cazare, tigari, etc...cu jumatate.
Cum asa? In majoritatea anunturilor cazarea este asigurată plus o masa, doua pe zi

#7
M0D3

M0D3

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,891
  • Înscris: 22.03.2009
Pai da, dar vezi ca sunt si niste smecherii: cazare "asigurata" poate sa insemne ca au ei un camin, un bloc, sau ceva unde te poti caza, dar nu gratis. Sau ca iti ofera cu alti 7 insi in camera la un pret de 200-300 de euro/luna.

#8
yonikzza

yonikzza

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 09.06.2011

 M0D3, on 25 august 2016 - 13:57, said:

Pai da, dar vezi ca sunt si niste smecherii: cazare "asigurata" poate sa insemne ca au ei un camin, un bloc, sau ceva unde te poti caza, dar nu gratis. Sau ca iti ofera cu alti 7 insi in camera la un pret de 200-300 de euro/luna.
In multe anunturi spunea ca e gratis sau e vreo smecherie la.mijloc?

#9
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

 yonikzza, on 25 august 2016 - 14:09, said:

In multe anunturi spunea ca e gratis sau e vreo smecherie la.mijloc?
Nu e gratis nimic . Platesti tot tu din munca ta . Descoperi chichitele astea abia cand ajungi si semnezi contractul de munca .

#10
M0D3

M0D3

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,891
  • Înscris: 22.03.2009
Se poate ca unele firme sa fie corecte si sa ofere ceea ce e in anunt, dar sunt si foarte multi tepari... inainte sa te hotarasti sa pleci cu o anume firma, pune-le toate intrebarile astea care acum par insignifiante, cere detalii despre orice aspect, pentru ca la fata locului s-ar putea sa te astepte alte conditii, sa ti se explice ca n-ai inteles bine, sau ca "asta e" si daca nu-ti convine ei n-au ce-ti face.

#11
A10

A10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,072
  • Înscris: 19.12.2012

 yonikzza, on 25 august 2016 - 14:09, said:

In multe anunturi spunea ca e gratis sau e vreo smecherie la.mijloc?

Probabilitatea ca conditiile de la fata locului sa difere de ceea ce intelegi sau se lasa a se intelege din descrierea anuntului, sunt peste 99%. Asta cu expedierea de forta de munca a devenit o industrie, cum spune mai sus un coleg, transportatorii isi asigura "marfa " la dus si intors iar firmele de recrutare isi iau banii pt ca cei mai multi, odata ajunsi acolo, chiar daca conditiile de la fata locului difera, isi spun "daca tot am ajuns pana aici, accept si situatia asta...decat sa ma intorc acasa tot pe banii mei si sa raman lefter"


Ai doua variante:
1: mergi la risc cu firmele astea, si in cel mai rau caz (iti iei bani de intors) acasa sau daca contiile sunt mai nasoale stai macar cateva luni sa iti aduni bani sa te intorci acasa fara sa iesi pe minus. Asta e jocul si varianta pe care mizeaza unii din cei ce dau anunturi.

2: cauti firme/anunturi serioase, la AJOFM sau prin rude/prieteni de incredere, si mergi pe recomandarea lor.

Edited by A10, 25 August 2016 - 14:52.


#12
Wardruna88

Wardruna88

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 13.08.2016

 yonikzza, on 25 august 2016 - 13:01, said:

Buna! Doresc sa plec la munca in strainatate sa lucrez la niste fabrici, am tot vazut anunturi legate de acest subiect, prin Germania la fabrici de ciocolata, biscuiți, etc. Totusi, mi-e oarecum teama sa plec cu aceste firme de recrutare ca cine stie peste ce dau cand ajung la destinatie. Voi ce ziceti? A mai fost cineva in situația mea? Ce imi recomandati?
Citeste aproape 20k pareri despre munca in strainatate si diverse firme de recrutare...
https://consilierjur...pe-si-tzepuiti/

#13
HaterNr2

HaterNr2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 472
  • Înscris: 25.08.2016
germana e o limba grea, daca nu a cunosti nu te du', ai sa ajungi sa lucrezi tot la firme cu patroni romani care o sa te plateasca putin

Edited by HaterNr2, 25 August 2016 - 16:10.


#14
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,821
  • Înscris: 13.07.2011

 HaterNr2, on 25 august 2016 - 16:09, said:

germana e o limba grea, daca nu a cunosti nu te du', ai sa ajungi sa lucrezi tot la firme cu patroni romani care o sa te plateasca putin

si te f*t si in gura pe deasupra. Nu iti dau liber decat cand vor ei, te cheama la munca cand vor ei, muncesti de te distrug.

A fost un caz asa, a plecat o femeie la curatenie si nu intelegea pic de limba, patronul roman si majoritatea angajatelor tot romance. Dupa ce terminau de facut curat intr-un loc (gen 4 ore) le mai ducea in alte 3 locuri sa munceasca. Deci 12 ore de munca + drumul una alta, faceai 14 ora de munca pe putin si te platea cu 1000eur pe luna si tu lucrai 6 zile pe saptamana si uneori nu le dadea bani pe motiv ca nu are sau nu a intrat de la firmele respective. Iar ele cum nu stiau decat romana nu aveau cum sa ceara ajutor pe undeva.

Ai grija cand te duci la patroni straini cum sunt romanii, turcii, albanezii ca te f*t aia da bine de tot, de nu mai vrei sa lucrezi in viata ta.

Edited by business11, 25 August 2016 - 17:43.


#15
DanielSlatina

DanielSlatina

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 10.03.2017
Buna ziua,a fost cineva cu firma aceea din Arad "Munca in europa"?

#16
Seb4st1an

Seb4st1an

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 12.11.2017
Salutari. Ma bag si eu un pic in seama pe aceasta tema poate are cineva mai multe cunostinte de cauza. Am venit recent in Germania cu cativa prieteni adusi din tara si lucram la o fabrica in industria alimentara. Practic ambalam produse alimentare. SI oferta a sunat ca majoritatea anunturilor de acasa, comision 0 (adevarat - patronii ne-au zis ca nu percep nici un comision la angajare) , ni se opreste transportul care a fost platit de firma iar cazarea este asigurata contracost (mai multe persoane intr-o camera 3 -4 la o pensiune si ni se ia destul de mult) .

Deci suntem angajati la un fel de firma germana, cu patroni romani stabiliti aici de ceva timp si suntem inchiriati fabricii. Are careva idee cum castiga firma angajatoare de pe noi, prima idee ar fi ca ne iau destul de multi bani pentru cazare (banuiesc ca vreo 100 sau 200e de persoana intra in conturile lor la afacerea cu chiria) si cred eu ca si fabrica ii plateste mult mai mult pentru serviciile noastre. Inca nu am luat banii dar conditiile nu sunt foarte bune si majoritatea colegilor vor sa plece dupa primul salar.

Si contractul ce l-am semnat este facut cam pe nedrept sa zic asa... nu ni l-au prezentat in Romana (ceea ce ar fi fost obligati sa faca din cate am inteles ulterior) si majoritatea chestiilor scrise in contract le da multe drepturi acestei firme de "leasing" de personal si tu ca si muncitor ai foarte multe obligatii iar drepturi mai deloc. Ba e o clauza in care le dai acordul sa iti modifice datele personale si sa isi ia inapoi banii ce se platesc drept taxe (care ti-ar intra ca pensie sau in mod drept ai putea sa ii ridici tu) de la statul german.

Zic treaba asta mai mult pentru cei care au de gand si cauta sa se angajeze prin intermediul acestor firme sa fie foarte atenti cand negociaza contractul si ce semneaza. Au fost cazuri in care, pt ca nu s-au respectat anumite clauze din contract (sa dau exemplu de una: "nu ai voie sa iti iei un job secundar fara acordul lor") muncitorii nu si-au primit banii lor munciti.


Mai fac o adaugare la ce au patit 3 colegi ce au incercat sa vina cu firma din Arad - e teapa... si mai este o firma tepara in Timisoara. Dar mare grija, ca s-au sesizat si acum ar putea posta anunturi de oriune. In principiu, daca cineva iti cere comision, sau nu stiu ce garantie, sau bani pentru prelucrarea actelor - majoritatea sunt teapa. In cel mai rau caz puteti negocia sa le platiti transportul si "comisionul" pentru cheltuielile lor din primul salar.

Daca cineva are informatii legate de contracte si ce alte reguli sunt nerespectate de aceste firme de "leasing" va rog sa postati sa afle si cei care stiu mai putin.

Va multumesc pentru timpul acordat.
Ganduri bune pentru cei de acasa... ca cei de aici pentru multi din ei trag din greu. ;)

#17
Calinnnnnn

Calinnnnnn

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 11.02.2019
Din pacate cam toate anunturile sunt tepe. Cele mai multe suna cam asa: angajari in fabrici de ciocolata, depozite de ambalat haine, sau anunturile cu salarii prea bune. Teparii pot fi ori intermediari cu acte in regula la ITM, ori intermediari care nu sunt trecuti ca si acreditati la Itm (parerea mea e ca nu-i nicio diferenta, pentru ca si majoritatea celor acreditati dau cam aceleasi tepe ca si cei neacreditati), sau persoane care fac un anunt fictiv, si-ncearca sa te fraiereasca la telefon sa trimiti niste bani sau poze cu acte de identitate (pentru crearea dosarului zic ei), dupa care nu mai dai de ei. Am sa dau si eu un exemplu de firma tepara, work consulting srl, cu sediul in Arad, un sediu pe care nu-l poti localiza, este stiut doar de ei. Cunosc cateva persoane care au luat teapa clasica de la aceasta firma; si-au facut dosarul, au platit 600 de lei, nu s-au uitat ce semneaza (ei semnand o mizerie de contract, in care li se spunea ca banii sunt pentru consilere, sau chestii de genul asta), si-apoi au asteptat sa fie sunati pentru a pleca si normal ca n-au mai plecat. Mai adaug ca firma are si-un site de fb, care la prima vedere pare destul de credibil, lucrurile parand la vedere, cu video-uri cu oamenii plecati in strainatate, niste interviuri cu ei si angajatii firmei care se filmeaza promovand locurile de munca promise, aceste lucruri fiind nimic altceva decat momeala pentru ca lumea sa se increada in ei si sa cada in plasa.
Or fi si firme serioase, dar eu personal n-am auzit si n-am dat inca de niciuna. Cei care vor sa plece, sa fie foarte atenti, pentru ca tepele sunt diverse, de la contracte, la chitante si cine mai stie la ce i-o duce pe ei capul. (nu mai scoatem in evidenta ca legislatia zici c-aproape-i pofteste la furt).
Daca gasiti ceva, informati-va, sunati la ITM sau adresati-va altor institutii competente si cautati cat mai multe informatii despre firma si despre angajatorul cu care firma va face medierea.
Fiti atenti, pentru ca tepele cu locurile de munca in strainatate sunt la orice pas.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate