Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Cum mă încadrez pentru virajul la stânga în această intersecție?

- - - - -
  • Please log in to reply
46 replies to this topic

#1
lrt_

lrt_

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 25.08.2016
Sunt șofer începător și prima mea cursă singur la volan trece prin această intersecție, cu indicatoare, dar fără marcaje:
[ https://s16.postimg.io/m3kxt28lh/stanga.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Ne imaginăm că eu sunt în poziția din care e făcută poza. Vreau să fac stânga pe direcția indicată.
Pe mine mă încurcă lipsa marcajelor.
Întrebarea mea e: pe unde mă încadrez?

Cum aș proceda eu ar fi în felul următor: dau prioritate celor care vin de pe contrasens, mă încadrez pe direcția săgeții, după care dau din nou prioritate celor care vin din dreapta, apoi trec și eu.
Unele detalii despre intersecție:
1) drumul cu prioritate e cel care merge la dreapta, din unghiul în care e făcută poza. E același drum de pe care iese Dacia.
2) cel care vine din stânga mea are cedează trecerea. Cel care vine din față (mașina gri) are STOP.
3) dunga roșie pe care am pus-o în fața săgeții nu ține locul nici unui marcaj (că nu e), e pusă doar ca să arăt că acolo aș da prioritate.
Întrebarea mea e: am procedat corect? e bună încadrarea asta?

Mulțumesc!

#2
yonut_a

yonut_a

    Trala la la la

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,944
  • Înscris: 03.08.2008
daa ai dubii intro simpla intersectie cand esti pe drumul prioritar si trebuie doar sa faci stanga cev vei face intr un trafic mai serios ? de fapt intrebarea e cum ai obtinut permisul

#3
radu_bog_cocorin

radu_bog_cocorin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 486
  • Înscris: 08.08.2008

 yonut_a, on 25 august 2016 - 12:50, said:

daa ai dubii intro simpla intersectie cand esti pe drumul prioritar si trebuie doar sa faci stanga cev vei face intr un trafic mai serios ? de fapt intrebarea e cum ai obtinut permisul
in Arges :-)

#4
andutza15

andutza15

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 562
  • Înscris: 13.09.2014
stai calm ca acolo oricum trece fiecare cum apuca=))
daca era o intersectie intens circulata fi sigur ca erau deja indicatoare si semafor

#5
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,819
  • Înscris: 06.10.2003
Io as face virajul dupa triunghiul de nisip (mai spre Dacia alba, cum ar veni) si nu pe traseul galben.

#6
sanyi_2005

sanyi_2005

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 376
  • Înscris: 25.12.2007
Te opresti la 50 de metri si astepti pana nu vine nici o masiana, apoi treci pe unde vrei tu

#7
sergiu_spooky

sergiu_spooky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,738
  • Înscris: 23.06.2006
Din moment ce tu esti pe drumul cu prioritate toti care nu sunt pe el trebuie sa-ti acorde prioritate (unul are stop, altul cedeaza).
Urmatoarea regula care conteaza e cui dai prioritate cand faci stanga - simplu, acorzi prioritate celor care vin din fata.

Asadar:
te asiguri daca vine cineva din fata de pe drumul cu prioritate, pe care esti si tu. Daca da atunci ii dai prioritate. Daca nu atunci intri in intersectie si te duci unde vrei tu.
Aia cu stop/cedeaza se opresc sa-ti dea tie prioritate.

Locul in care tre opresti, fizic, ca sa acorzi prioritate celor care vin din fata pe drumul cu prioritate?
Iar simplu: daca exista banda speciala de stanga te incadrezi acolo. Daca nu atunci ramai pe singura banda ramasa inaintea intersectiei, nu te bagi in ea s-o blochezi, si astepti sa se elibereze intersectia. Cei din spatele tau, daca au loc, te pot ocoli prin stanga, dreapta daca nu asteapta.
Vezi bucata aia triunghiulara mai nisipoasa? Undeva in dreptul ei te opresti tu, lasand cand mai mult loc in stanga dreapta dar fara sa intri in intersectie sau pe banda din dreapta stanga (pe contrasens, sa-i blochezi pe aia).

Edit
Pe unde te duci dupa ce e libera intersectia? "Ocolesti" centrul imaginar al intersectiei prin stanga dreapta - in cazul asta te bagi pe partea stanga dreapta a peticului ala nisipos triunghiular pana incepi sa treci de el si apoi faci virajul.

Edit2
Cel mai important - semnalizezi intentia de a face stanga din timp si pe tot parcursul manevrei.

Edit3
Traseul galben desenat de tine nu are nicio logica. Nici daca e 4 dimineata si nimeni in intersectie nu m-as duce pe-acolo, cine stie ce biciclist in drum spre muncile campului vine din fata pe durmul cu prioritate si tu nu-l vezi ca farurile tale sunt deja indreptate spre stanga.

Edited by sergiu_spooky, 25 August 2016 - 13:12.


#8
lrt_

lrt_

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 25.08.2016

 yonut_a, on 25 august 2016 - 12:50, said:

daa ai dubii intro simpla intersectie cand esti pe drumul prioritar si trebuie doar sa faci stanga cev vei face intr un trafic mai serios ? de fapt intrebarea e cum ai obtinut permisul

Ce e aşa simplu? De unde ştiu eu că nu m-am încadrat pe contrasens?
Nu te mai întreba aiurea. În oraşul unde am dat eu traseul nu există astfel de intersecţii nemarcate.

 shiva, on 25 august 2016 - 12:57, said:

Io as face virajul dupa triunghiul de nisip (mai spre Dacia alba, cum ar veni) si nu pe traseul galben.

Asta e cea de-a doua variantă la care m-am gândit, ca să evit să staţionez pe sensul celor care vin din faţă. Problema e că nu ştiu dacă drumul ăla are sau nu două benzi, că nu marcat cu nimic.

#9
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Te uiti sa nu vina nimeni si intri.

Dar biserica aia e pusa fain acolo, exact pe centru. Daca nu stii pe unde sa o iei, tii drept si ajungi pe lumea cealalta. Slujba e instanta.

Edited by Ion_de_la_Raion, 25 August 2016 - 13:02.


#10
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,853
  • Înscris: 27.04.2010
Tu ar trebui sa fii incadrat cat mai in stanga, cam asa cum e scris "DJ251" (poate cu D-ul mai in stanga), cam in acelasi loc. Dai prioritate celor ce vin din dreapta, de pe drumul Daciei.

#11
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007
...Ceea ce ,pe timpuri se numea centrul imaginar al intersectiei.
Initiator,ai gandit bine,cu specificatia ca tu,trebuie sa te incadrezi langa axul drumului de pe care vii, si paralel cu acesta(nu cum e linia galbena).Odata ce iesi de pa drumul cu prioritate,pierzi prioritatea si tu si dacia,insa tu ii vei da prioritate de dreapta la dacie.Ceilalti participanti sunt obligati sa se asigure si sa-ti dea prioritate.

 shiva, on 25 august 2016 - 12:57, said:

Io as face virajul dupa triunghiul de nisip (mai spre Dacia alba, cum ar veni) si nu pe traseul galben.

...Ceea ce ,pe timpuri se numea centrul imaginar al intersectiei.
Initiator,ai gandit bine,cu specificatia ca tu,trebuie sa te incadrezi langa axul drumului de pe care vii, si paralel cu acesta(nu cum e linia galbena).Odata ce iesi de pa drumul cu prioritate,pierzi prioritatea si tu si dacia,insa tu ii vei da prioritate de dreapta la dacie.Ceilalti participanti sunt obligati sa se asigure si sa-ti dea prioritate.

Edited by gcom61, 25 August 2016 - 13:06.


#12
lrt_

lrt_

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 25.08.2016

Quote

Pe unde te duci dupa ce e libera intersectia? "Ocolesti" centrul imaginar al intersectiei prin stanga - in cazul asta te bagi pe partea stanga a peticului ala nisipos triunghiular pana incepi sa treci de el si apoi faci virajul.

Mulţumesc de explicaţie - cu alte cuvinte, tu spui că unde am dus eu săgeata e bine?

#13
Reynolds

Reynolds

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,998
  • Înscris: 01.03.2006
.

Edited by Reynolds, 25 August 2016 - 13:10.


#14
Cami1981

Cami1981

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 150
  • Înscris: 03.01.2015
Vezi ca si cel din stanga tot stop are  (ca ala din fata ta , nu cedeaza cum ai desenat )
Oricum este cam acelasi lucru (acordare de prioritate din partea lui )

#15
sergiu_spooky

sergiu_spooky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,738
  • Înscris: 23.06.2006
Mda, scuze, am probleme de exprimare cu dreapta/stanga si morcovi/castraveti :)))
Ocolesti "centrul imaginar" al intersectiei prin stanga dreapta - in cazul asta te bagi pe partea stanga dreapta a peticului ala nisipos triunghiular pana incepi sa treci de el si apoi faci virajul.

#16
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,853
  • Înscris: 27.04.2010

 sergiu_spooky, on 25 august 2016 - 12:59, said:

Cei din spatele tau, daca au loc, te pot ocoli prin stanga
Nu, zau !!!??? Sa se duca unde ?? Mai editeaza, pana ajungi la "prin dreapta" ...

#17
sergiu_spooky

sergiu_spooky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,738
  • Înscris: 23.06.2006

 shymano, on 25 august 2016 - 13:11, said:

Nu, zau !!!??? Sa se duca unde ?? Mai editeaza, pana ajungi la "prin dreapta" ...

Oh come on, da, mi-am cerut scuze, pe incepator l-am indus in eroare, m-am corectat. Pentru tine trebuia sa fie evident ca am incurcat dreapta cu stanga.

#18
lrt_

lrt_

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 25.08.2016

 Reynolds, on 25 august 2016 - 13:08, said:

Initiator, asa cum a zis si shiva.
Eventual iti poti imagina acolo un mic sens giratoriu daca te ajuta la pozitionarea in spatiu. Sensul giratoriu ti-l imaginezi pentru a efectua manevra de stanga (sa nu tai intersectia ca berila), nu si aplicarea regulilor de prioritate.

Asta nu ar însemna să ocolesc centrul prin dreapta? Acolo nu e obstacol sau sens giratoriu, dacă era, era mai simplu. Iarăşi, era logic să ocolesc prin dreapta dacă drumul din stânga mea (de pe care vine maşina gri) e cu o singură bandă, şi nu ştiu dacă e sau nu, că nu e marcat.

 gcom61, on 25 august 2016 - 13:05, said:

Initiator,ai gandit bine,cu specificatia ca tu,trebuie sa te incadrezi langa axul drumului de pe care vii, si paralel cu acesta(nu cum e linia galbena).Odata ce iesi de pa drumul cu prioritate,pierzi prioritatea si tu si dacia,insa tu ii vei da prioritate de dreapta la dacie.Ceilalti participanti sunt obligati sa se asigure si sa-ti dea prioritate.

Am înţeles, linia galbenă e orientativă. Încadrarea o făceam oricum mai dinainte, însă poza e făcută pentru a fi clară intersecţia. Mulţumesc de răspuns.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate