Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...
 Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?
 Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation

Reziliere contract Digi Mobil?
 

Ajutor in construirea unui sistem de sunet 5.1 pentru filme

- - - - -
  • Please log in to reply
40 replies to this topic

#1
korbus

korbus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 449
  • Înscris: 08.06.2005
As dori si eu (ceva mai mult) ajutor in construirea unui sistem de sunet 5.1 cat de cat de calitate (receiver AV plus boxe/incinte). Sunt absolut paralel cu domeniul, dar as dori sa obtin ceva mai mult decat imi ofera actualul Logitech Z906 si placa de sunet integrata.
Sistemul va fi folosit 95% pentru filme – blu-ray rips cu coloana de sunet DTS (marea majoritate), DTS-HD/MA, Dolby TrueHD sau Atmos si fff. rar pt. muzica sau clipuri de pe YT. Motorul este un HTPC cu o placa de sunet Asus Xonar U7, iar camera este o sufragerie mica de bloc comunist de vreo 18 mp.
Nu tin la un bass foarte zgomotos (nu vreau sa am probleme cu vecinii), mai degraba as vrea un sunet „echilibrat” si as vrea ca vocile actorilor/dialogurile sa nu fie inecate de restul sunetelor.
Bugetul ar fi de max. 5000 RON (receiver + boxe si sub). De capul meu am cautat si m-am oprit la:
https://www.avstore....marantz-sr5010/ si
https://www.avstore....luminium-black/
Intrebarile sunt urmatoarele, si imi cer scuze anticipat pentru cretinismul unora dintre ele, dar chiar sunt complet neavizat in domeniul audio:
- sunt produsele de mai sus corespunzatoare si cat de cat fiabile? daca nu, alte recomandari, va rog;
- daca am receiver, mai e nevoie de amplificator? Sunt acele boxe active (am vazut ca scrie ca sub-ul e activ/powered)?
- cum leg boxele la receiver (adica ce fel de cablu sau mufe trebuie sa caut, sau merge fara mufe/banane)?
- cum pot face passthrough din HTPC in receiver in conditiile in care Xonar U7 are iesire SPDIF coaxiala/optica, nu HDMI, iar acesta nu permite passthrough decat pt AC3 si DTS (nu si pt DTS-HD, TRueHD, Atmos etc.)?
Multumesc anticipat celor care vor avea rabdare sa-mi raspunda la macar cateva dintre intrebari.

#2
lupull

lupull

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,076
  • Înscris: 21.02.2007
Salut , nici eu nu sunt ''doctor'' in domeniu , dar pot sa iti ''impartasesc cate ceva din experienta propie de pana acum

1- In primul rand ca la ''camerele'' actuale ( sa nu scriu cutii de chibrituri ) nu te poti astepta la foarte mari ''rezultate'' din cauza peretiilor in functie de cum ai amplasata respectiva camera

2 - Am inceput cu un receiver ''simplu'' ( Panasonic SA-HE 40 ) fiindca detin si o plasma Panasonic 3D si un sistem audio tot de la Panasonic SB-TP20
Singura prb. practica la acest receiver Panasonic e ca nu are intrari hdmi , ci doar optice/coaxial , dar per general am fost multumit

3 - Am trecut apoi la un Onkyo TX-NR 609 care are intrari hdmi si retea/lan ( pt posturi radio de pe net ) , insa din pacate plasma mea nu e ''compatibila'' cu intrarea/iesirea hdmi ( arc-ul ) receiverului , astfel ca am fost nevoit sa folosesc tot intrarea optica

4 - In prezent am tot un receiver Onkyo TX-NR 646 + acelas sistem audio 5.1 de la Panasonic + Samsung 48JS8500

Astfel ca acum am posibilitatea de a conecta diferitele device-uri avute ( nvidia shield tv , receptor satelit combo , media player Egreat R150 , pc prin iesirea hdmi de la GTX 960 , laptop Asus prin iesirea hdmi ) in doua variante :

a - direct la receiver , acesta avand 7 x IN HDMI si iesirea hdmi de la receiver la intrarea hdmi cu arc de la tv

b - conectarea a maximul 3 dintre device-urile detinute la tv si folosirea intrari hdmi 4 cu arc de la tv conectata la iesirea hdmi de la receiver

ARC - http://samsungtv.ro/...xiune-t843.html

Deci pt ''camerele'' noastre este foarte bun ce ai ales , conteaza insa foarte mult ''sursele''
Receiverul ales de tine ca orice receiver a/v , contine pe langa procesor logic + audio si etajele de amplificare , insa doar pt sateliti
Pt subwwofer iti trebuie unul ''activ'' , adica care sa includa si amplificatorul de putere aferent
De aceea ce ai ales tu ( receiver + sistem audio 5.1 ) este foarte bun
Ti-am atasat o poza cu ''spatele'' receiverului ales si dupa cum poti observa conexiunea satelitilor o poti face cu ''banane'' de diametru corespinzator
Uite aici , in manualul lui on-line ai descris cum trebuie ca conectezi respectivele fire - http://manuals.maran...FSYgobaybmw.php
Insa ar fi pacat ca la ce vrei sa iti cumperi ( receiver a/v + s.a 5.1 ) sa nu detii si un tv 4K/60p/10bit , mai ales ca au inceput sa existe filme 4K pe net
Asta in cazul in care nu detii o instalatie de receptie prin satelit pt a putea vizualiza prg. tv 4K free de pe satelit
Iti scriu din practica eu detinand o astfel de instalatie si am putut vizualiza meciurile de C.E 2016 si Olimpiada d la Rio in noul format 4K
Singurul ''dezavantaj'' la tine este la pc-ul care daca pl de baza nu are iesire hdmi sau/si pl. video , atunci trebuie sa iti cumperi o astfel de pl video cu iesire hdmi pt a ''transmite'' sunetul ''neprelucrat'' catre receiverul in cauza
Pl audio actuala nu este ''buna in acest caz , ci doar daca o conectezi prin optic , insa citesc ca nu te prea ''avantajeaza'' acest tip de conexiune

Attached Files


Edited by lupull, 25 August 2016 - 11:12.


#3
korbus

korbus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 449
  • Înscris: 08.06.2005
Multumesc pentru raspuns, TV-ul este 4K@60p (nu si 10bits) - Panasonic 55CX700E. Materialele video sunt copii 1:1 blu-ray sau conversii cu bitrate peste 12 Mb/sec, nu ma uit la .avi-uri.

#4
Mirel_F

Mirel_F

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 730
  • Înscris: 23.09.2008
Tot ce iti trebuie : receiver  + boxe 5.1  ,  cablu din cupru la metru pentru boxe si un player bun  , CyberLink PowerDVD 16 ultra .

Edited by Mirel_F, 25 August 2016 - 11:49.


#5
korbus

korbus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 449
  • Înscris: 08.06.2005
Placa de sunet integrata are iesire SPDIF optica (nu HDMI). Placa video este GTX 970, care are (evident) iesire HDMI, dar n-am incercat niciodata sa-i folosesc partea de transmitere sunet. Cand am zis ca opticul e limitat la passthrough, ma refeream la faptul ca nu poate transmite formatele audio HD si atunci decodarea o face placa de sunet/sistemul (?), in loc s-o faca receiverul (care presupun ca ar fi preferabil, mai ales ca stie toate formatele Hd, chiar si cele mai noi - Atmos, DTS X etc.). Sa inteleg ca pot face passthrough prin HDMI direct din placa video, si atunci Xonarul devine bibelou?
Daca spun tampenii, rog sa fiu corectat.
Cu cablurile iar sunt cam in ceata, deci trebuie sa cumpar cablu audio bulk si acele banane si sa le tai/mufez eu? Merge asa, fara echipamnet de sertizare? Cablurile/mufele/bananele sunt standard (un singur tip) sau au o denumire specifica?
Va rog aveti rabdare cu un noob :))

L.E. Mersi, Mirel, am vazut raspunsul tau dupa ce terminasem de scris. Am PowerDVD 16 Ultra si folosesc si MPC-BE cu madVR/LAV.

#6
Mirel_F

Mirel_F

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 730
  • Înscris: 23.09.2008
Cablurile le iei ceva mai lungi , merg si fara banane si anual , pe masura ce se  oxideaza mai tai cate putin din ele. Receiverul recomandat (si pentru fiabilitate) are diverse intrari digitale , poti folosi sau nu xonarul la decodare iar boxele Magnat au un raport bun pret/calitate.

#7
MrNiceGuy

MrNiceGuy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,002
  • Înscris: 09.02.2008

 Mirel_F, on 25 august 2016 - 11:48, said:

Tot ce iti trebuie : receiver  + boxe 5.1  ,  cablu din cupru la metru pentru boxe si un player bun  , CyberLink PowerDVD 16 ultra .
Daca are boxe de podea si mai ales MMS 1002, nu prea mai vad rostul subwoofer-ului. Daca sistemul va fi amplasat intr-o camera de bloc, mai bine boxe de raft si subwoofer.

#8
MrNiceGuy

MrNiceGuy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,002
  • Înscris: 09.02.2008
Pentru inceput as merge pe http://www.sono.ro/s...02a-set-51.html
si un receiver pana in 2000 lei (HK, DENON, ONKYO si in ultimul rand YAMAHA) . Iti mai raman apoi bani de cabluri si alte chestii.
Daca vrei neaparat cu boxe de podea nu are rost sa cumperi si subwoofer, desi la filme subwoofer-ul e un "must have".

#9
Mirel_F

Mirel_F

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 730
  • Înscris: 23.09.2008
Sunt 1002 nu 2002 , poate cu 2002 sa nu ii trebuie subwoofer. Se uita la filme cu DTS deci  5.1 obligatoriu . Boxele de raft mergeau in dormitor , o camera de 18 mp nu e chiar mica.  Nu se compara boxa de raft cu boxa de  de podea , e diferanta mare.

Edited by Mirel_F, 25 August 2016 - 12:57.


#10
korbus

korbus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 449
  • Înscris: 08.06.2005
Multumesc de raspuns si recomandare, MrNiceGuy. Tin la subwoofer. Nu tin la boxe de podea, dar nu am "rafturi" (adica biblioteca/alte piese de mobilier in care sa le plasez) si nu vreau sa ma complic cu prins boxele pe pereti. La boxe si receiver e important si pretul, dar mai ales ansamblul sunetului (anumite frecvente sa nu le acopere de tot pe celelalte - pe limba mea, sa pot auzi dialogurile destul de clar, ceea ce acum, cu Z906, nu e cazul). Nu vreau "putere, fratica, sa-i sparg pe vecini!", ci o relativa fidelitate si echilibru de ansamblu al sunetului (sper ca ma fac inteles).
HK si Onkyo - am studiat cateva modele si am vazut din recenzii pe amazon ca au probleme de fiabilitate, multe defectandu-se f rapid. Marantz statea mai bine la capitolul asta. De Yamaha nu am citit nimic.

#11
D3an

D3an

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,531
  • Înscris: 30.09.2006
z906 e chiar in regula.  e suficient sa schimbi placa de sunet si vei simti o diferenta enorma.
eu zic sa incepi cu placa de sunet si daca nu vei fi multumit cumperi si un sistem audio. dar sunt 100% convins ca nu va fi necesar.
am cumparat pentru cineva acest sistem audio din afara, a fost mult mai ieftin ca si in romania, iar doua luni pana am venit in ro sa il aduc l-am folosit eu. am fost foarte incantat de el. ceva extraordinar.
incepe cu o placa de sunet asus sau creative cu convertor 24 biti obligatoriu si consider ca nu va fi nevoie sa bagi peste 1000-1200 de lei in alt sistem audio. binenteles sa faci si setarile placii de sunet corespunzatoare.
personal am folosit 3-4 placi de sunet creative de care ma declar multumit. cu toate ca nu a fost nici una de top. am auzit pareri bune si despre asus. te documentezi bine pe net si incepi cu a cumpara o placa de sunet.
le : acum am vazut ca placa de sunet ai ceva care e ok. daca nu esti multumit nu stiu ce sa zic. dar nu vei fi multumit nici cu cei 5000 de lei investiti. bloc comunist, acustica proasta...parerea mea e ca arunci banii.

Edited by D3an, 25 August 2016 - 13:27.


#12
korbus

korbus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 449
  • Înscris: 08.06.2005
D3an, am deja Asus Xonar U7. Z906 nu e asa rau (desi orice audiofil o sa spuna, cred ca pe buna dreptate, ca e cam varza), dar vocile/dialogurile din filme se aud slab (nu stiu motivul, presupun ca sistemul are o problema in redarea frecventelor medii), celelalte sunete le acopera. Ca sa pot auzi dialogurile trebuie sa dau volumul mai sus decat e necesar si sa-l reduc in scenele de actiune zgomotoase. Setarile erau facute corect si pentru placa integrata (cu iesire optica) si pt Xonar, dar atat poate sistemul.
Sunt absolut convins ca niste incinte capabile pe toata plaja de frecvente vor reprezenta o diferenta masiva. Poate ma insel, dar chiar si asa nu socotesc cumpararea unui receiver si a unor boxe de calitate bani aruncati.
Mersi de raspuns.

Edited by korbus, 25 August 2016 - 13:38.


#13
ionutz_joe2009

ionutz_joe2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,034
  • Înscris: 26.01.2011
Z906 este un sistem care satisface poate undeva la 80% din utilizatori.Este clar ca are minus pe frecvente medii pt un utilizator care face parte din categoria aia de 20%.

Vorbim totusi de un sistem cu buget de 5000 roni, z906 iese clar.Eu as alege ceva de pe la Bose.

Ar mai fi o varianta mai ieftina, schimbate sateliti fatza la z906(macar fr si fl).

Edited by ionutz_joe2009, 25 August 2016 - 14:00.


#14
korbus

korbus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 449
  • Înscris: 08.06.2005

 ionutz_joe2009, on 25 august 2016 - 13:55, said:

Ar mai fi o varianta mai ieftina, schimbate sateliti fatza la z906(macar fr si fl).

Ai dreptate, nu m-am gandit la asta, e o varianta de avarie buna :)

#15
ionutz_joe2009

ionutz_joe2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,034
  • Înscris: 26.01.2011
Daca sunt alesi bine nu-ti ard finalii.2 sateliti buni de pe la Bose pot face o extraordinar de mare diferenta in combinatie cu z906.
Marea pbl la z906 sunt satelitii.Nu poti spune ca un dif iti scoate toate frecventele asa cum zic ei.In realitate aici e marele minus al sistemului.

Edited by ionutz_joe2009, 25 August 2016 - 14:23.


#16
MrNiceGuy

MrNiceGuy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,002
  • Înscris: 09.02.2008
Pentru filme e necesara boxa centrala, pentru ca orice film cu sunet 5.1 iti va trimite vocile si alte sunete de prim-plan in boxa centrala nu in satelitii stanga-dreapta. E normal ca Z906 sa nu poata reproduce bine toate frecventele pentru ca are niste difuzoare mici in comparatie cu niste boxe de raft (oricare ar fi ele), din aceasta cauza o mare parte din sunet (inclusiv dialog) se aude si in subwoofer, ceea ce nu e chiar normal.
Un receiver are management de bass si trimite in subwoofer doar ceea ce trebuie sa se auda si lasa boxele sa se ocupe de restul sunetelor.

 Mirel_F, on 25 august 2016 - 12:57, said:

Boxele de raft mergeau in dormitor , o camera de 18 mp nu e chiar mica.  Nu se compara boxa de raft cu boxa de  de podea , e diferanta mare.
Din proprie experienta iti spun ca niste boxe de raft cu subwoofer fac cu brio fata (adica mai este mult pana la maxim) si unei incaperi de peste 20mp, asta daca asculti muzica, ca daca e vorba de film clar ca nu poti urmari un film la acelasi volum ca si cand asculti muzica la volum ridicat, ar insemna sa auda filmul si vecinii de pe vreo doua etaje, mai ales daca e vreun film cu ezplozii sau alte efecte.

#17
ionutz_joe2009

ionutz_joe2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,034
  • Înscris: 26.01.2011

 MrNiceGuy, on 25 august 2016 - 18:05, said:

Pentru filme e necesara boxa centrala, pentru ca orice film cu sunet 5.1 iti va trimite vocile si alte sunete de prim-plan in boxa centrala nu in satelitii stanga-dreapta. E normal ca Z906 sa nu poata reproduce bine toate frecventele pentru ca are niste difuzoare mici in comparatie cu niste boxe de raft (oricare ar fi ele), din aceasta cauza o mare parte din sunet (inclusiv dialog) se aude si in subwoofer, ceea ce nu e chiar normal.
Un receiver are management de bass si trimite in subwoofer doar ceea ce trebuie sa se auda si lasa boxele sa se ocupe de restul sunetelor.


Din proprie experienta iti spun ca niste boxe de raft cu subwoofer fac cu brio fata (adica mai este mult pana la maxim) si unei incaperi de peste 20mp, asta daca asculti muzica, ca daca e vorba de film clar ca nu poti urmari un film la acelasi volum ca si cand asculti muzica la volum ridicat, ar insemna sa auda filmul si vecinii de pe vreo doua etaje, mai ales daca e vreun film cu ezplozii sau alte efecte.

Teoretic , cand vide dts , nu prea ar avea voie sa se atinga de canale.Cel putin, la mine pe z5500 imi taie toate setarile cand imi apare dts pe el.Pot mari sau micsora volumul pe centrala, subwoofer , spate sau fata si atat. Nu ma mai lasa sa umblu la setari pt efecte, la setari pt efecte ma lasa de ex pe rca.Pe dts cred ca se duce fix unde trebuie fiecare canal, oare sa bage ceva medii pe subwoofer pt a suplini vocea pe sateliti?Nu-mi dau seama daca mai intra in actiune procesorul de sunet cand e pe dts...

Boxele de raft plus subwoofer nu ajung la filme cu dts de ex.Ai un 2.1, la filme clar trebuie 5.1 pt a se reda nebunia de canale din film.Se pierde mult rau cu 2.1  chiar daca castigi la frecvente.

Eu as face o combinatie/test  fatza (boxe raft) pe z906.

Am pus de ex lf si lr niste boxe de la un sistem Philips.S-a imbunatatit sunetul chiar si cu boxele alea ieftine pe 2 cai.Era mai cald, mai multe frecvente.Nu le-am lasat pt ca sunt prea mari ca dimensiuni pt mine.Eventual o sa caut ceva mai micute pe 2-3 cai cand voi avea timp si chef.Si centrala ar trebui schimbata...

Edited by ionutz_joe2009, 25 August 2016 - 18:57.


#18
Protopopeus

Protopopeus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,484
  • Înscris: 23.05.2007
Pai continua schimbarile si mai cumpara si-un receiver a/v SH, la 500 - 600lei si gata, pastrezi doar sub-ul pe care-l legi la receiver.

MrNiceGuy zicea ca sistemele astea de PC, cu boxulici cat pumnu' au frecventa de separare dintre sateliti si subwoofer mult prea sus decat este normal, astfel ca o gramada de sunete directionale (carora le percepi directia din care vin) nu vor fi redate de catre sateliti (findca nu pot, sunt prea mici, nu conteaza ca se numesc Logitech sau Bose) ci de catre subwoofer, astfel ca deseori vei auzi tot felul de sunete, inclusiv voci barbatesti (si chiar femeiesti) redate in subwoofer, desi ele ar trebui redate in sateliti, aspect care altereaza spontan pozitionarea/soundfield-ul.
Un sistem multichannel "serios" va include boxe suficient de potente incat acestea sa coboare liniar binisor sub 100Hz, iar sub-ul sa se ocupe doar de-o mica parte a spectrului de frecvente, ce mai ramane.
Treaba asta n-are legatura cu daca are voie sau nu sistemul sa se-atinga de sunet, sau cu faptul ca-i DTS, etc...

Dintre toate boxele, cea mai importanta este boxa centrala, fiindca majoritatea "actiunii" sonore in ea se petrece, de asemenea, majoritatea dialogurilor tot de ea sunt redate. Atunci cand pasionatii merg pe la auditii de sisteme multichannel, in showroom-uri, expozitii, prezentari de produse, etc. (apropo, ce zici de-o vizita intr-un showroom, sa-ti faci o idee cu urechile proprii ?!), au in vedere, prioritar, ca boxa centrala a acelui sistem sa fie capabila de reproducerea unor voci cat mai articulate, inteligibile, clare, precise, bine conturate si focusate, dar si de reproducerea in forta/violent (adica adecvat) a pasajelor cu dinamica extrem de mare (de exemplu exploziile, si orice alte "eruptii" de sunet), si, nu in ultimul rand, capacitatea de pozitionare cu cat mai mare acuratete a acelor sunete in spatiul de auditie, adica precizia soundfield-ului.
O boxa centrala "sanatoasa" arata cam asa...

korbus, un receiver a/v include si amplificare multichannel, deci nu mai ai nevoie de vreun amplificator separat. De asemenea, sistemul de boxe, ca-i 5.1 sau 5.0 (adica fara sub), ca-i construit din componente separate sau e configurat de producator (cum e cazul Heco-ului din exemplul tau), are boxele pasive, acestea urmand sa fie amplificate de catre receiver si subwoofer-ul (indiferent ca-i separat) activ, acesta incluzand amplificare, pe acesta-l legi doar la o iesire de linie/de nivel mic/dedicata, din cadrul receiver-ului.

Mai departe, boxele e raft nu se pun in rafturi, cum sugereaza numele si nici nu se agata de pereti, ci, in mod ideal, sunt asezate pe suporturi specifice boxelor de raft (vezi Google), care poti fi realizate si DIY, nu-i nevoie sa bagi bani grei in unele "de firma".

Referitor la aceste boxe, eu ti-a sugera sa mai tai din receiver si sa mai adaugi la boxe (exemplul tau cu Marantz-ul 5010 + sistemul 5.1 Heco e destul de dezechilibrat), incercand sa accezi pe la seriile MX de la Mission, seria MR de la Monitor Audio, seria Victa Prime de la Heco, Nota de la Indiana Line, care-s la nivelul urmator fata de seria Monitor Supreme de la Magnat.

Nu in ultimul rand, daca esti de prin capitala sau imprejurimi, mergi macar intr-un showroom, sa audiezi cateva configuratii si sa-ti faci o idee cum suna, comparativ dar si raportat la Logitech-ul mentionat.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate