Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation
 

Trecere de la AMD la Intel

- - - - -
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#1
Neastamparatul

Neastamparatul

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 25.08.2016
Salutari la toata lumea. Detin un AMD FX 8370E si o placa de baza Gigabyte DS3P, alaturi de o placa video Gigabyte G1 Gaming R9 390. merita sa trec la Intel i5 generatia 6 (de preferat 6600k) de la FX 8370E? PC-ul il folosesc doar pt gaming.

#2
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,624
  • Înscris: 29.03.2006
Apare AMD ZEN spre sfarsitul anului, si anul viitor o sa poti sa alegi lejer.

FX-urile au latenta mare care limiteaza valoarea fps, insa cu o placa grafica buna si setari rezonabile ai macar 50 fps.
Trebuie atentie la minime sa nu scada prea mult, insa placa grafica este cea de care depinde asta, si mai putin de procesor.
Desigur, e putin enervant cand vezi ca varianta intel ajunge la 90 fps...
Depinde si de monitor - daca e de 60 Hz max., te agiti inutil....

AMD ZEN a rezolvat problema latentelor de procesare, si are performante comparabile cu CPU-urile intel.

Edited by loock, 25 August 2016 - 01:23.


#3
Neastamparatul

Neastamparatul

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 25.08.2016
Poi daca are perfomante notabile cu CPU-urile Intel atunci ma intreb oare de ce sa mai astept pana apare AMD ZEN... Am gasit un i5 4690k la 650 ron. merita sa trec de la FX 8370E la i5 4690k? Vor fi diferente mari in jocuri? PC-ul il folosesc doar pt jocuri.

#4
diZy

diZy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,603
  • Înscris: 12.06.2006
Ce sunt alea "latente de procesare"?

#5
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,624
  • Înscris: 29.03.2006
Am scris deja, datorita limitarilor date de latenta mare de procesare prezenta la FX-uri, poti vedea diferente de la 50 la 90 fps - daca ai si un monitor care reda 85-100-120-144 Hz, altfel, daca monitorul de de 60 Hz nu vezi diferenta.

FX-urile au pipeline-uri lungi de procesare, si nici cache-ul nu e foarte rapid, de aici latentele.
ZEN corecteaza ambele probleme.

Edited by loock, 25 August 2016 - 01:37.


#6
Neastamparatul

Neastamparatul

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 25.08.2016
Revin cu intrebarea : merita sa trec de la FX 8370E la i5 4690k? Vor fi diferente mari in jocuri? PC-ul il folosesc doar pt jocuri. Multumesc.
PS: cat valoreaza un kit format din procesorul AMD FX 8370E + placa de baza Gigabyte DS3P + Cooler CPU Aftermarket Segotep Frozen Tower T2 Plus , cu garantie la pcgarage inca 2 ani si 10 luni. (Au fost folosite 2 luni componentele...din data de 21 iunie 2016 pana acum).

Edited by Neastamparatul, 25 August 2016 - 01:47.


#7
pelikanu

pelikanu

    tread carefully

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 19.08.2005
Nu vor fi diferente majore intre cele 2 procesoare.
In situatia ta, placa de baza va avea un impact mai mare asupra performantei decat o va avea procesorul.

Daca vrei sa vezi o diferenta, lasa platforma Haswell si treci la Skylake (i7 6700k)

#8
marius87ism

marius87ism

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,799
  • Înscris: 18.11.2012
Raspuns simplu e nu.

#9
DIVX2006

DIVX2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,598
  • Înscris: 15.07.2007
Asteapta Zen-ul, sa vezi exact ce poate si apoi te vei putea decide. Eu am un Phenom x4 9850 si nu am trecut la noile FX-uri deoarece au fost prea slabe fata de ce se preconiza. Dupa ce va aparea Zen-ul, o sa ma decid si eu daca voi merge pe el sau voi trece la Intel.

#10
andrei19031980

andrei19031980

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 172
  • Înscris: 19.08.2016
http://cpuboss.com/c...vs-AMD-FX-8370E
Site-ul ala spune ca-i mai bun i5-ul. Chestia tare este ca astfel de site-uri mai sunt "sponsorizate" si de interese ca anumite produse sa fie superioare. Personal nu sunt fan intel. Mereu am avut si mi-am facut configuratii numai pe AMD. Mi se par mai stabile, parerea mea

Edited by andrei19031980, 25 August 2016 - 06:02.


#11
AMETHIST

AMETHIST

    Hardware Troll

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,518
  • Înscris: 11.11.2007
E o gresala sa mergi pe ideea ca vreau intel sau vreau amd. Alegi ce e mai bun in functie de buget si de nevoi.

ON: Da, e mai bun un i5, dar nu merita sa il schimbi acum.

#12
mot_3311

mot_3311

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 502
  • Înscris: 16.08.2012

 Neastamparatul, on 25 august 2016 - 00:50, said:

Salutari la toata lumea. Detin un AMD FX 8370E si o placa de baza Gigabyte DS3P, alaturi de o placa video Gigabyte G1 Gaming R9 390. merita sa trec la Intel i5 generatia 6 (de preferat 6600k) de la FX 8370E? PC-ul il folosesc doar pt gaming.
Salut !
In principiu Intel e net superior AMD, dar daca alegerea ta e dictata de buget atunci asteapta pana se lanseaza AMD Zen sa vezi ce parformante va avea, dar nu stiu cata rabdare o sa ai pana la lansare.
Daca AMD Zen va fi la fel de performant ca Intel Haswell si Broadwell dar cu un cost de 30-50% ma ieftin, eu zic ca merita asteptarea lansarii procesorului AMD Zen.
Dar daca nu mai ai rabdare, te sfatuiesc sa cumperi un i5 sau un i7 Haswell ori Skylake.
Gandeste-te daca ai rabdare pana la lansarea lui AMD Zen si apoi decide.

Eu sincer as astepta pana la lansarea procesorului AMD Zen !

#13
theMisuser

theMisuser

    Cetatean European.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,100
  • Înscris: 25.02.2007

 mot_3311, on 25 august 2016 - 08:12, said:

Daca AMD Zen va fi la fel de performant ca Intel Haswell si Broadwell dar cu un cost de 30-50% ma ieftin, eu zic ca merita asteptarea lansarii procesorului AMD Zen.
Dupa preturile la RX400 comparativ cu GTX700 sau GTX900 am o mare indoiala ca AMD va veni cu pret mai scazut la aceeasi performanta cu intel.
Daca se intampla exact ca la placile video, aceeasi performanta cu Intel va fi mai scumpa la AMD.
Eu incep sa-mi iau gandul de la un I5 Haswell (mai) ieftin in urmatorul an, chiar daca Zen va fi un succes.

Dar, in cazul omului nostru, merita asteptarea Zen. Poate gresesc si va fi mai ieftina performanta AMD decat Intel totusi :)

#14
gabrolio

gabrolio

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,246
  • Înscris: 01.07.2007
Si eu astept un zen quad core sub 200 $, dar din ce anunta ei nu vor fi decat eventual 2-3 modele de APU pe arhitectura noua, FX-urile vor fi pentru inceput cu 4C/8T si 8C/16T care vor fi scumpe si abia la zen 2 poate sa apara vreun quad mai orientat spre consumer, care cu siguranta va fi comparativ ca si pret cu un i5 skylake.

#15
Ally97

Ally97

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,872
  • Înscris: 03.01.2012

 theMisuser, on 25 august 2016 - 09:28, said:

Dar, in cazul omului nostru, merita asteptarea Zen. Poate gresesc si va fi mai ieftina performanta AMD decat Intel totusi Posted Image
Nu neapărat să găsească mai ieftin, dar competiția poate să dicteze prețuri mici în ambele tabere.

#16
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,624
  • Înscris: 29.03.2006

 theMisuser, on 25 august 2016 - 09:28, said:

Dupa preturile la RX400 comparativ cu GTX700 sau GTX900 am o mare indoiala ca AMD va veni cu pret mai scazut la aceeasi performanta cu intel.
Daca se intampla exact ca la placile video, aceeasi performanta cu Intel va fi mai scumpa la AMD.
Eu incep sa-mi iau gandul de la un I5 Haswell (mai) ieftin in urmatorul an, chiar daca Zen va fi un succes.

Dar, in cazul omului nostru, merita asteptarea Zen. Poate gresesc si va fi mai ieftina performanta AMD decat Intel totusi Posted Image

RX 480 are pret de +/- 200 USD/Euro, deci reprezinta clar o revenire serioasa la reperele clasice de mainstream, care au fost distruse odata cu criza din 2008.
La CPU-uri, AMD a pastrat uniform o politica de preturi mai accesibile, chiar si in perioada recenta.
Desigur, comparatia directa a preturilor a fost incurcata de latentele de procesare crescute la FX-uri si chiar si la Phenoame, latente pt. care o parte din vina o are chiar intel care a pacalit prin sustinerea initiala a unor tehnologii de procesare pe care ulterior le-a abandonat, si se considera ca a fost o manevra intentionata de sabotare contra AMD.

E logic sa ne asteptam la un ZEN 4c/8T sub pretul unui i5, pt. ca altfel nu are sustinere logica concurenta sau alegerea AMD.

Acum suna interesant si ce scria initiatorul ca a gasit i5 4690k la 650 ron...adica la juma' de pret, chiar daca e cu 3 generatii in urma, e totusi un procesor performant...

#17
Neastamparatul

Neastamparatul

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 25.08.2016
Ce inseamna un procesor tray? Merita 650 ron procesorul acela tray, nou, cu garantie la intel? E diferenta intre performantele unui i5 4690k si un i5 6600k ?

#18
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,624
  • Înscris: 29.03.2006
CPU tray inseamna in minicasoleta/bulk/fara cooler si fara cutie.
Uneori au pret mai bun, uneori au si garantie marita, insa e si mai dubios daca iei de la orice vanzator...
De obicei sunt OK, vin asa de la producator, dar poate sa fie si un SH curatat bine...
Esti obligat sa iei separat cooler si ventilator.
Cineva pretentios, care vrea PC silentioas, oricum lua un cooler si un ventilator separat, poate si de peste 400 lei, deci varianta tray era oricum mai rezonabila.

Sigur ca e ceva diferenta intre procesoare daca unul e cu doua generatii mai nou, insa performanta in sine este destul de mare si la i5 4690K, plus ca suporta si OC K-ul, si la pretul ala daca e nou e o alegere f. buna.

Edited by loock, 25 August 2016 - 11:52.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate