Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation
 

Modificare pagini softpedia pt ‘Login’ folosind [doar] tastaura

* - - - - 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
5 replies to this topic

#1
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,812
  • Înscris: 24.04.2013
Am o problema, si o propunere de rezolvare, in legatura cu login-ul pe forum.

PROBLEMA:
Daca vrei sa mai ajustezi din bifele ‘Tine-ma minte’ si/sau ‘Anonim’, pentru login trebuie sa schimbi intre tastatura si mouse. Pentru cineva obisnuit sa foloseasca mult tastatura este foarte sacaitor. Odata ce am trecut pe tastatura sa scriu numele de utilizator, as vrea sa pot termina login-ul fara a folosi mouse-ul. Formularul de login ar trebui sa poata fi completat si trimis doar de la tastatura: <nume utilizator> --> [TAB] (trece la campul urmator) --> <parola> --> [TAB] (ma stept sa treaca pe bifa cu ‘Tine-ma minte’, dar nu o face) --> [SPATIU] (pentru a comuta bifa, dar nu o face ci deplaseaza pagina in sus) --> [TAB] --> etc. Prin urmare bifele se pot schimba doar cu mouse-ul.

Problema apare pe browserele ne-antice pe care am incercat (IE 11, Chrome chiar unul vechi pentru WinXP, Edge). Pe un browser cu totul antic (Opera ‘adevarat’, nu actuala clona de Chrome) nu apare, automat pot avansa pe bife cu tasta [TAB].

SOLUTIA:
Adaugat atribute ‘tabindex’ pe cele 2 bife, preferabil si pe butonul ‘Submit’, ca in imaginea atasata. (Am testat in local cu ‘Inspect element’ + modifiare si e ok.)

Attached Files


Edited by sags, 24 August 2016 - 22:43.


#2
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,014
  • Înscris: 22.05.2003
Hmm... uite cineva care foloseste EDGE Posted Image

Am facut modificarile sugerate, sper ca e ok. Eu am verificat si merge.

#3
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,812
  • Înscris: 24.04.2013
Saru’ mana, merge.

OT:

View PostAdm, on 30 august 2016 - 13:58, said:

Hmm... uite cineva care foloseste EDGE Posted Image
Ma straduiesc. Da’ mi se pare ceva atat de neterminat (ca si Windows 10 in destule privinte), ca pana la urma cred ca nu o sa ma mai straduiesc…

#4
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,812
  • Înscris: 24.04.2013
Problema a reaparut de ceva timp… Suspiciunea mea e ca adaptarile impuse de GDPR au fost facute intr-o versiune de surse care nu continea modificarea din acest topic.

#5
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,014
  • Înscris: 22.05.2003
cred c-am reparat prb...

#6
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,812
  • Înscris: 24.04.2013
OK, multumesc, la mine cel putin merge. Eu folosesc tema clasica, cea pe albastru.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate