Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation
 

Imprimare stickere

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
andrei_0

andrei_0

    fishy

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,990
  • Înscris: 15.02.2006
Ma gandesc sa cumpar o imprimanta pt. uz general, dar copiilor mei le plac foarte mult stickerele si as vrea sa pot imprima si asa ceva cu ea. Nu stiu nimic despre cum s-ar putea face asta acasa, ce fel de imprimanta ar putea face asta (presupun ca inkjet), ce fel de folii autoadezive sunt disponibile pe la noi, etc. As vrea ca stickerele respective sa fie cat de cat rezistente la intemperii (soare, umezeala, chiar ploaie daca se poate), copiii le lipesc pe biciclete, casti, etc, deci proabil ca ar trebui sa fie dintr-un material plastic, nu hartie. Nu as vrea sa cheltui mai mult de cateva sute de lei pe jucaria asta, daca toata treaba trece de 500 de RON probabil ca merita sa merg la un shop.

Asadar as avea nevoie de o recomandare pt. imprimanta, dar mai ales pt. foliile autocolante, si de ce nu niste tips&tricks in realizarea stickerelor.

Edited by andrei_0, 24 August 2016 - 17:29.


#2
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,665
  • Înscris: 13.07.2011
de printat stickere nu este problema. ai nevoie de folie colanta care se gaseste special pentru imprimante. mai complicat este partea cu decuparea.

#3
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Daca vrei format generalizat, gen doar dreptunghiuri, sau doar stelute, se gasesc deja taiate pe coli A4, printezi si se dezlipesc usor, sint tinute doar putin de folia din spate. Daca vrei ceva diferit, cu contur original, trebuie tu sa tai cu foarfeca de pe coli A4, dupa ce le tiparesti. Eu unul pana acum nu am gasit etichete cu lipici bun, daca stiti, sa-mi spuneti si mie, toate mi se dezlipesc de pe unde le lipesc. Si inca ceva, daca vrei sabloane standard, se gasesc PDF-uri sau Word-uri cu pagina direct formatata, sa nu te mai chinui tu, doar incarci in editor, tiparesti ce vrei si printezi.

#4
andrei_0

andrei_0

    fishy

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,990
  • Înscris: 15.02.2006
De decupare se ocupa copiii :)

Am gasit hartie autocolanta, dar asta nu e o solutie, exista autocolante din plastic,vinil, etc pt. ce vreau eu? Daca da, as vrea ceva mai concret: un nume, o marca si eventual un magazin online de unde se pot comanda.

#5
Michidoo

Michidoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,425
  • Înscris: 15.01.2008
asta, adica folie din PVC care se foloseste la colantat masini, deci sigur iti tine pe bicicletele copiilor. Ti-am dat link pentru coala care are durabilitate de 4 ani, daca vrei mai mult, exista variante (5-6 ani etc). Iar daca o laminezi, atunci chiar ca-ti tine la intemperii. Doar ca....nu cred ca se imprima cu ink-jet-ul Posted Image

Edited by Michidoo, 24 August 2016 - 20:19.


#6
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

View Postandrei_0, on 24 august 2016 - 17:57, said:

De decupare se ocupa copiii Posted Image

Am gasit hartie autocolanta, dar asta nu e o solutie, exista autocolante din plastic,vinil, etc pt. ce vreau eu? Daca da, as vrea ceva mai concret: un nume, o marca si eventual un magazin online de unde se pot comanda.

caută produse Avery pe Amazon

#7
andrei_0

andrei_0

    fishy

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,990
  • Înscris: 15.02.2006

View PostMichidoo, on 24 august 2016 - 20:16, said:

asta, adica folie din PVC care se foloseste la colantat masini, deci sigur iti tine pe bicicletele copiilor. Ti-am dat link pentru coala care are durabilitate de 4 ani, daca vrei mai mult, exista variante (5-6 ani etc). Iar daca o laminezi, atunci chiar ca-ti tine la intemperii. Doar ca....nu cred ca se imprima cu ink-jet-ul Posted Image
Interesant, dar e la role de 1m latime, si cum zici si tu, nu cred ca se imprima cu inkjet :)

View PostDaculScoril0, on 24 august 2016 - 22:01, said:


caută produse Avery pe Amazon

M-am uitat, par a comercializa in special etichete imprimabile.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate