Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Plasa de umbrire peste gard de pl...

O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...
 Programe TV cu altfel de sporturi

Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...
 Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu
 Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart
 

Job in Germania sau Austria fara sa stii germana

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
61 replies to this topic

#1
Comoritza

Comoritza

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 07.08.2016
Buna ziua. Sictiriti de sistem si de ce a devenit societatea aici, intentionam sa vindem cele 3 apartamente din Bucuresti si sa incepem o viata decenta in Austria. Sotul meu este stomatolog iar eu lucrez in Marketing-Vanzari la o multinationala. Amandoi vorbim fluent engleza si franceza iar de ceva vreme ne pregatim intens la germana. Speram ca pana plecam sa ne luam si atestatele de la Goethe (B-urile).
Intrebarea mea este, cum spuneti ca ar fi mai bine sa facem cu joburile?  Exista site-uri de cautare joburi, ca la noi? Pt stomatologi nu am gasit nimic. Multumesc

#2
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
http://www.ams.at/#

#3
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,624
  • Înscris: 29.03.2006
La Viena sunt bilingvi simultan.
Pe pachete si scrisori la posta, o parte din informatii sunt scrise in franceza, si o parte - diferita- in germana, deci te obliga sa lucrezi cu ambele.
Multi au si nume hibide, de genul prenume francez si nume german.

Din ce ai povestit cred ca sunteti suficient de tacaniti incat sa va integrati bine in comunitatea austriaca...

Edited by loock, 07 August 2016 - 13:44.


#4
maxtron_69

maxtron_69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,534
  • Înscris: 18.08.2010

 Comoritza, on 07 august 2016 - 13:18, said:

Buna ziua. Sictiriti de sistem si de ce a devenit societatea aici, intentionam sa vindem cele 3 apartamente din Bucuresti si sa incepem o viata decenta in Austria. Sotul meu este stomatolog iar eu lucrez in Marketing-Vanzari la o multinationala. Amandoi vorbim fluent engleza si franceza iar de ceva vreme ne pregatim intens la germana. Speram ca pana plecam sa ne luam si atestatele de la Goethe (B-urile).
Intrebarea mea este, cum spuneti ca ar fi mai bine sa facem cu joburile?  Exista site-uri de cautare joburi, ca la noi? Pt stomatologi nu am gasit nimic. Multumesc
Felicitari, f bun plan, copiii vostri vor creste intr-o societate sanatoasa. De ce nu si Germania?

#5
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011
Puteti incepe in Albania vo' 2 ani si apoi reveniti in Ro si-o sa vi se para ca e vis ...

#6
Lowrider

Lowrider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,439
  • Înscris: 22.05.2005
http://www.monster.at

De aici va descurcati.

Edited by Lowrider, 07 August 2016 - 14:08.


#7
DraculescuDraculescu

DraculescuDraculescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,504
  • Înscris: 31.07.2015
Cum? Asa. :lol:

[ http://fs70.trilulilu.ro/imgs/babanux/bat-si-f-t-ca-masina-de-cusut_5013464ebfa07f.jpg?size=original - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#8
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,938
  • Înscris: 11.06.2003

 viks, on 07 august 2016 - 13:59, said:

cu sot stomatolog cu trei partments in B si tu cu minim 3000 pe luna şi vii sa mi zici ca o duci greu pe RO din cauza ,,sistemului,,
mai taie din ele da le drea...

Quote

Sictiriti de sistem si de ce a devenit societatea aici
unde-o zis c-o duce greu?

#9
Comoritza

Comoritza

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 07.08.2016
Multumesc pentru recomandari.
Nu am spus ca ne descurcam greu ci in societatea de aici cu lipsa de cultura si unde este valorificat manelismul, curvasareala si parvenitismul m-am saturat sa traiesc. Da, imi e greata! Vreau ceva mai bun pentru copiii mei de 1 an si jumatate. Sper ca poti intelege si tu @viks.

Scuze, sunt noua pe acest forum si inca nu am descoperit sa dau reply direct la un comment, de pe telefon.

 ericmario, on 07 august 2016 - 13:29, said:


 loock, on 07 august 2016 - 13:43, said:

La Viena sunt bilingvi simultan.
Pe pachete si scrisori la posta, o parte din informatii sunt scrise in franceza, si o parte - diferita- in germana, deci te obliga sa lucrezi cu ambele.
Multi au si nume hibide, de genul prenume francez si nume german.

Din ce ai povestit cred ca sunteti suficient de tacaniti incat sa va integrati bine in comunitatea austriaca...


#10
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,791
  • Înscris: 07.06.2014
viks - mai cu grija la limbaj!

nu interpreta cele scrise de innitiatoare si apoi sa vii si cu jigniri

Edited by Dany_Darke, 07 August 2016 - 14:36.


#11
N62B44

N62B44

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,797
  • Înscris: 02.02.2010
Daca ai impresia ca la Viena, calci in "cultura" la fiecare metru si asculta lumea doar Mozart, te inseli. Tarani, curvasareala si parvenitism e peste tot, tine de prostie , nu de locatie geografica . La Viena in situatia ta poti sa mai adaugi ceva, rasism si te vei lovi de el indiferent cati bani/functie/job vei avea . Daca sunteti tipul "idealist" o sa fie foarte greu sa va integrati intr-o tara straina, mai ales ca plecati din Romania de la un anumit standard social.

Mai repede as alege Germania, intr-un oras mare,cu expati multi,  Austria nu prea e recunoscuta pentru "multiculturalism" si integrare usoara.

#12
viks

viks

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,579
  • Înscris: 26.02.2015

 Dany_Darke, on 07 august 2016 - 14:36, said:

viks - mai cu grija la limbaj!

nu interpreta cele scrise de innitiatoare si apoi sa vii si cu jigniri

ok.mă retrag.
să n am eu dreptate !!
mi ar fi jenă ,cu aşa situatie să vin aici să cer ajutor pentru emigrare în AT.

dar se vede de la o postă că topicul e la mişto

#13
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,624
  • Înscris: 29.03.2006

 N62B44, on 07 august 2016 - 14:40, said:

Mai repede as alege Germania, intr-un oras mare,cu expati multi,  Austria nu prea e recunoscuta pentru "multiculturalism" si integrare usoara.

De aici vin mai multe avantaje decat dezavantaje, vezi la ce a dus multiculti in UK, Germania, Suedia, Belgia, etc...
Pt. niste oameni civilizati si cu bun simt, avantajele tind sa cantareasca infinit mai mult decat dezavantajele...

Edited by loock, 07 August 2016 - 15:03.


#14
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,624
  • Înscris: 29.03.2006
Da, dar e mai bine asa, pt. ca au dreptate in proportie de un miliard la suta.

 alexandrualexe, on 07 august 2016 - 15:04, said:

Nu am timp si sincer nici dispozitie...dar macar pe scurt.

General vorbind, nu ii adresez acest post neparat initiatoarei.. Daca credeti ca in strainatate o duceti mai bine, va inselati amarnic. Poate din punct de vedere financiar, da, cu siguranta este cu mult mai bine. Dar din toate celelate puncte de vedere...va fi dezastru. Nu va puteti da seama din exterior modul cum au auns romanii sa fie vazuti de straini. Poate americanii, chinezii, rusii, africanii etc inca nu au preconceptii legate de romani. Dar in rest toti ceilalti au o parere atat de proasta fata de romani incat nu va vor scoate din tigani, spargatori, cersetori, oameni din lumea a treia, nespalati etc. Daca sunt un 5% care au o parere buna despre romani, asta este o alta mancare de peste. Dar sa stiti ca cei 5% nu reprezinta populatia cu care veti interactiona tot timpul pt ca ei sunt o exceptie.

Nu stiu cum dracu s'au gasit toti tiganii si cersetorii si boschetarii sa plece in strainatate. Jur ca din 10 cersetori si tigani care stau si cresesc pe strada 8 sunt romani. Este verificat de mine personal. Si ascum parca s-au inmultit si mai mult. Si culmea sunt in orasele mari.

Nu inteleg cum politia nu le face nimic. Sa dea dracu ca m'am saturat sa vad la fiecare intrare/iesire de metrou, la fiecare intrare in magazine tigani romani.
Politia mi-a spus ca nu are ce sa le faca.

Mergeti va rog in Germania. Nu am vazut atat rasism in toata viata mea cat am vazut in Germania. In orice institutie mergi si soliciti ceva (banca, firma telefonie, internet, primarie, etc) trebuie neparat sa specifice, avem un client roman, avem un cetatean venit din Romania, etc. Desi nu inteleg ce relevanta ar avea cand imi deschid un cont in banca ori imi fac un abonament la telefon ori etc. Posted Image

Eu va invit cu drag sa plecati din ro si apoi sa va expuneti parerea.

Dar nu mergeti in Germania de ex si sa stati numai printre romani si sa lucrati la romani. Nu, mers si socializat cu nemtii, sa lucrati la nemti. Posted Image

Multa bafta

Germania are populatie de peste 80 milioane.
Daca ai descoperit ca 5% sunt pe gustul tau, asta inseamna peste 4 milioane  - si sunt mai multi dar nu ai avut ocazia sa-i intalnesti.
Si romani de incredere gasesti, sa tot fie cam 1/1000.
La 20 mil, asta inseamna cam 20 K.
Ce e de preferat 4+ milioane, sau 20+ K ???

#15
alexandrualexe

alexandrualexe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 382
  • Înscris: 05.07.2015
Look, hai sa nu exageram. Aici vorbim de un oras in care locuiesti. Ca aia 4 milioane de care vorbesti sunt dispersati in toata Germania. Las'o dracu, sa fii discriminat ca esti roman este prea de tot, mai ales in institutiile publice si nu numai. Zi'le ca esti roman. Ei au in cap doar chestia asta roman=tigan. Fie ca vorbim de magazin alimentar, de haine, servicii etc, vor stramba din nas daca aud ca esti roman. Si vei fi tratat cu fundul mai pe ocolite, nu direct in fata. Asta se traduce prin tergiversare, de ex pt un contract net fix acasa.

Si cum gasesti tiganii la orice colt de strada...

Edited by alexandrualexe, 07 August 2016 - 15:52.


#16
maxtron_69

maxtron_69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,534
  • Înscris: 18.08.2010
Si in Ro, daca ai un apartament, cand suna unu care abia vb romaneste si simti ca e turc/arab, majoritatea refuza, pt ca au un renume ca sint neseriosi.
Nu e discriminare, ci alegerea fiecaruia sa interactioneze cu cine doreste si sa refuze cu cine nu doreste.

#17
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,765
  • Înscris: 25.06.2007

 Lowrider, on 07 august 2016 - 17:38, said:

mi-au cerut 1000 de euro garantie suplimentara dupa ce au vazut pasaportul de Romania
...
Si sunt plecat din Romania de ani buni, locuiesc in Germania de f mult timp
Si cum de nu ai inca pasaport german?

#18
skandal

skandal

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,241
  • Înscris: 09.11.2003
Stomatolog roman e mina de aur in orice tara cu multi imigranti romani. Doar, bineinteles, sa se puna la punct cu limba tarii respective, examene si ce acte vor fi fiind necesare pentru a-si practica meseria, nu ma pricep. Eu nu am avut experiente neplacute cu discriminarea in Germania, dimpotriva. Da, ma descurc greu cu firma de net, dar nu ma pot supara pe ei ca nu prea banghesc engleza, e tara lor. Impresia mea pana acum cu nemtii e ca devin brusc foarte prietenosi dupa ce aud doua lucruri: 1. ca muncesti si 2. ca iti dai silinta sa inveti germana.

In ce priveste oficialitatile/ghisee si alte asemenea, nu exista comparatie cu Romania. Nu o sa intalnesti aici rautatea aia de grasa cu sarmale in cap care se simte Cristosu' ferestruicii in care te milogesti pentru te miri ce autorizatie. Functionarii de aici sunt reci, expeditivi si simti de la 9.05 cum asteapta din toti rarunchii ora 16.00 sau la cat i se termina programul sa sparga usa. In acelasi timp, sunt civilizati si eficienti. Contrar Romaniei, sunt mult peste ce ofera mediul privat in ce priveste "relatiile cu clientii". Acasa iubesti firmele si urasti statul. Aici e fix invers, nu m-am dumirit inca de ce.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate