Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Miros foarte neplacut in bucatarie de la chiuveta sau tevi!

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
39 replies to this topic

#1
PurpleTree

PurpleTree

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 23.08.2016
Sper ca aici e locul potrivit unde sa postez problema aceasta. Eu stau la bloc, etajul 3/4 si uneori vine un miros ORIBIL de la bucatarie - mi-am dat seama ca vine de la chiuveta si doar cand se aude apa circuland pe tevile de langa chiuveta (cred ca teava de evacuare a apei, dar nu sunt 100% sigura).
Pana acum am pus dop la chiuveta ca sa nu vina mirosuri cat sunt plecata dar asta nu e o solutie definitiva si nu stiu ce sa fac: cum sa chem un instalator si sa-i spun ca uneori vine nu stiu ce miros de tevi imputite?  Posted Image
Ma puteti ajuta cu sfaturi? Mersi

P.S: Nu cred ca am precizat ca am pus MrMuscolo si nu are niciun efect, ceea ce ma face sa cred si mai mult ca problema nu e "de la mine"

Edited by PurpleTree, 24 August 2016 - 13:22.


#2
SheHateMe

SheHateMe

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,822
  • Înscris: 03.01.2016
Teava de scurgere are forma de S ? Pentru a face un dop de apa si a impiedica mirosurile neplacute sa patrunda in bucatarie?








[ https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/0/0b/Drain_Trap.svg/2000px-Drain_Trap.svg.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by SheHateMe, 24 August 2016 - 13:26.


#3
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,861
  • Înscris: 06.01.2008
Din cate stiu, de obicei la scurgeri se face un "cot" din racordul flexibil, astfel incat sa se formeze un fel de "filtru" de apa care blocheaza mirosurile neplacute ce provin din canalizare.
L.E.: e exact cum arata in imaginea de mai sus, dar in imagine e un racord rigid, nu unul flexibil.

Edited by Hider141, 24 August 2016 - 13:29.


#4
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Sub chiuveta trebuie sa ai un asa numit sifon, care poate avea multe forme, fie sub forma de cilindru cu sicana interioara, fie sub forma de curba in jos vizibila la exterior, fie cu racord flexibil cu o curba in jos, in care ramane un tampon de apa pt. stoparea mirosului de canalizare.
Daca ai racord flexibil la evacuare/scurgere, trebuie verificat sa nu fie deformata/indreptata curba de cineva care nu stie ce face...

Edited by loock, 24 August 2016 - 13:33.


#5
SheHateMe

SheHateMe

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,822
  • Înscris: 03.01.2016
Acum nu mai conteaza cum este racordul. Sa fie dop de apa.

#6
radudd

radudd

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,296
  • Înscris: 08.02.2007
Cu tot cu "teava" in forma de S, pentru ca nu este vorba de teava de cele mai multe ori, ci despre un furtun flexibil, depunerile formate deasupra blocajului format de apa sunt de cele mai multe ori cauza acestor mirosuri neplacute.
Necazul se manifesta cand aceasta parte a scurgerii, care incepe imediat sub surbul chiuvetei si se continua pana in teava de scurgere propriu-zisa, incepe sa se colmateze (infunde) cu reziduri care se depun pe peretii ei. Nu este nevoie ca aceste depuneri sa fie atat de mari incat sa nu mai curga apa din chiuveta, insa sunt la un moment dat suficiente incat sa apara acel miros de canal.
Degeaba este format la baza S-ului "dopul" de apa, al carui rol este evident, pentru ca deasupra lui este suficient spatiu pana in sorbul chivetei si inclusiv in corpul avestuia incat depunerile existente sa te faca sa nu mai stai in bucatarie.
Solutia rapida, ieftina si imediata - inlocuirea furtunului flexibil, demontarea si curatarea scurgerii chiuvetei si atat cat este posbil curatarea intrarii in teava de scurgere.

Edited by radudd, 24 August 2016 - 13:36.


#7
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009
schimba sifonul

#8
PurpleTree

PurpleTree

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 23.08.2016
Am facut rapid o poza sub chiuveta, scuzati calitatea pozei va rog Posted Image

[ https://i.imgur.com/5co3OB8l.jpg?1 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

 radudd, on 24 august 2016 - 13:33, said:

Cu tot cu "teava" in forma de S, pentru ca nu este vorba de teava de cele mai multe ori, ci despre un furtun flexibil, depunerile formate deasupra blocajului format de apa sunt de cele mai multe ori cauza acestor mirosuri neplacute.
Necazul se manifesta cand aceasta parte a scurgerii, care incepe imediat sub surbul chiuvetei si se continua pana in teava de scurgere propriu-zisa, incepe sa se colmateze (infunde) cu reziduri care se depun pe peretii ei. Nu este nevoie ca aceste depuneri sa fie atat de mari incat sa nu mai curga apa din chiuveta, insa sunt la un moment dat suficiente incat sa apara acel miros de canal.
Degeaba este format la baza S-ului "dopul" de apa, al carui rol este evident, pentru ca deasupra lui este suficient spatiu pana in sorbul chivetei si inclusiv in corpul avestuia incat depunerile existente sa te faca sa nu mai stai in bucatarie.
Solutia rapida, ieftina si imediata - inlocuirea furtunului flexibil, demontarea si curatarea scurgerii chiuvetei si atat cat este posbil curatarea intrarii in teava de scurgere.

Dar ciudat e ca mirosul nu se simte mereu, si nici macar cand folosesc eu chiuveta, ci cand se aude apa ca circula prin tevile din bucatarie (asa am observat eu cel putin)

#9
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,041
  • Înscris: 26.04.2007
apuca de partea de sus....
si de partea de jos si lungeste racordul ala tragnd de el usor catre podea.

In felul asta o sa ai un S mai mare si nu o sa mai dispara apa din el aunci cand alti vecini folosesc chiuveta.
S-ul care il ai este prea mic, si intra si iese aer de acolo din cauza efectului de vacum facut de apa in cadere de la alti vecini


Attached File  aaa.jpg   96.06K   30 downloads

Edited by Mihai_3, 24 August 2016 - 13:46.


#10
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009
mai indoaie puti flexibilul ala ...in jos
dar mai sigur da-l jos si schimba-l , se desface usor si nu ai nevoie de instalator

ps. pune o poza reala la profil

#11
SheHateMe

SheHateMe

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,822
  • Înscris: 03.01.2016
Intinde putin racordul flexibil si modeleaza-l in forma de S. Un S culcat. Mirosul vine cand circula apa de la vecinii de sus si este impins un curent de miresme catre bucatria ta.

#12
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009

 PurpleTree, on 24 august 2016 - 13:40, said:

Am facut rapid o poza sub chiuveta, scuzati calitatea pozei va rog Posted Image

[ https://i.imgur.com/5co3OB8l.jpg?1 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]



Dar ciudat e ca mirosul nu se simte mereu, si nici macar cand folosesc eu chiuveta, ci cand se aude apa ca circula prin tevile din bucatarie (asa am observat eu cel putin)

face vacum si deaia , trage de flexibil in jos

#13
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Cum au spus si alti mai sus, trage de flexibilul ala sa-i faci o burta mai mare. Ceva de genul:

Attached File  5co3OB8l.jpg   51.08K   58 downloads

Daca mirosul persista, inseamna ca vecinul de la 4 a facut ceva modificari la scurgere si a anulat aerisirea.
Coloana de la bucatarie trebuie sa ajunga pina sus pe bloc ca sa aiba aerisire. Daca vecinul a modificat bucataria si a taiat teava ce duce sus pe bloc, nu ai cum sa mai scapi de mirosuri.

#14
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,041
  • Înscris: 26.04.2007
florin71_skoda: si ca sa fim mai exacti .....stim si cine (banuim macar)
duda asta este facuta de cei care stau la ultimul etaj de obicei !

PurpleTree: roga-te sa nu fi facut careva ce spune florin aici ca va trebui sa instalezi o valva speciala.

#15
johnnickelby

johnnickelby

    Survivor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,744
  • Înscris: 05.11.2008
Attached File  5co3OB8l 1.JPG   33.05K   118 downloads

Vad ca a mai pus cineva o poza ca asta.Posted Image

Edited by johnnickelby, 24 August 2016 - 13:52.


#16
radudd

radudd

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,296
  • Înscris: 08.02.2007
Foarte corecte postarile de mai sus referitor la fenomenul care se petrece in lipsa unui S corespunzator.
Ce nu este de neglijat se refera la "usurinta" cu care se poate inlocui acel furtun flexibil.
Se pare ca avem o initiatoare a problemei expuse si nu stiu daca are indemanare. Nu ca ar fi nevoie de cine stie ce cunostinte, insa indemanarea este utila.
In plus sunt sanse mari ca la cuplarea furtunului la sorbul chiuvetei sa apara mici scurgeri de apa datorate garniturilor foarte proaste cu care se livreaza de obicei acest tip scurgeri flexibile. Este nevoie de putina indemanare, sau chiar utilizarea unei garnituri plane perfect, ceea ce nu cred ca detine initiatoarea.

Edited by radudd, 24 August 2016 - 13:57.


#17
PurpleTree

PurpleTree

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 23.08.2016
Multumesc tuturor celor care au raspuns (schemele pe poza sunt excelente :D) acusi ma apuc sa trag de furtunul ala si sper sa ma descurc!

#18
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Mareste curba cu  ~ 8 cm in jos, in plus peste cei 3-4 cat ai deja acum.
Racordul flexibil este si extensibil, deci se poate.

La extensie isi pierde flexibilitatea, insa nu te joci cu el ulterior, deci nu conteaza.

La gaze e o imbecilitate extinderea racordurilor flexibile, pt. ca gospodinele au damblaua sa tot traga de aragaz cat de des le apuca, ca sa curete, si la un moment dat oboseste materialul si crapa.

Si la burlane de hota e o imbecilitate extinderea in corpul de mobilier, pt. ca devine asa de fragil incat se percuteaza foarte usor.

La scurgerea de chiuveta este insa OK daca nu te joci cu el in continuare.

Edited by loock, 24 August 2016 - 14:04.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate