Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Am o problema cu fontul in Windows 10

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
Andreiscs

Andreiscs

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 15.07.2014
Deci am luat programul asta http://www.mydefrag.net/ care era trebuia sa imi faca PC-ul sa mearga mai rapid ceea ce a si facut, dar mi-a modificat fontul de la windows si nu stiu cum il pot schimba la loc. Am cautat pe google, am incercat ceva metode de acolo(sa il schimb din regedit sau sa dau restore default la fonts settings), dar degeaba tot asa apare. Ca sa va faceti o idee despre cum este fontul va las o poza. Eu doar vreau fontul default de la windows inapoi, daca stie cineva va rog lasati un comment :D .

Attached Files



#2
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004
:D:D

Felicitari - ai instalat un program inutil - nu, nu ti l-a facut mai rapid - Windwosul isi face singur defragmentare in background.
In plus l-ai pus si pe un Widnwos nou cu multe probleme de compatibilitate.

Incearca un restore si daca nu merge, un reset de windwos.

BTW - te-ai uitat sa vezi ca prgramul ala a incetat sa mai fie actualizat din 2009 ? Adica de cand a devenit inutil ?

#3
Andreiscs

Andreiscs

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 15.07.2014
Cum pot da restore ? Te referi la backup saaau  e altceva ? Sunt cam bata cu tot ce tine de windows in general stiu doar chestiile basic si na :))). Programul l-am luat pentru ca aveam o problema cu un joc de pe Steam si pe forumul oficial valve programul ala era una dintre solutii.

#4
wifi_hunter000

wifi_hunter000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 297
  • Înscris: 11.08.2016
Restore dai asa,
Apesi butonul de start din stanga, si scrii la search rstrui. Dupa aia dai click pe prograkul ce ti–l da cu rstrui? Dupa aia alegi un restore point? Si astepti pana ce se restaureaza sistemul.
Apropo, ai fonturile corupte?

Scuze ca scriu cu semnul intrebarii. Nu prea nimeresc literele.

#5
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004
Restore - Control Panel - Recovery - Open System Restore - Daca ai System restore activat....

Reset - In All Settings - Update and Security - Recovery - Reset this PC.

#6
Andreiscs

Andreiscs

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 15.07.2014

View Postwifi_hunter000, on 24 august 2016 - 17:05, said:

Restore dai asa,
Apesi butonul de start din stanga, si scrii la search rstrui. Dupa aia dai click pe prograkul ce ti–l da cu rstrui? Dupa aia alegi un restore point? Si astepti pana ce se restaureaza sistemul.
Apropo, ai fonturile corupte?

Scuze ca scriu cu semnul intrebarii. Nu prea nimeresc literele.

nu am fonturile corupte

View Posteiffel, on 24 august 2016 - 17:10, said:

Restore - Control Panel - Recovery - Open System Restore - Daca ai System restore activat....

Reset - In All Settings - Update and Security - Recovery - Reset this PC.
Nu vreau sa dau Reset this PC pentru ca imi reinstaleaza windows-ul si nu vreau sa incerc asta decat daca e ultima solutie...

#7
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004
Pai Restore nu reinstaleaza - te duce la un punct anterior - in cazul in care exista.

Ti-am dat ambele posibilitati. Reset, da ca ultima solutie.

Mai poti sa incerci sa dai in CMD deschis cu drepturi de admin comanda sfc /scannow - doar ptr cazul in care ar fi corupte ceva fisiere.

Acu ar mai fi o chestie... Poza aia care ai pus-o eu o vad corect - si pare sa fie din browser - fontul din browser e modificat ?
Ca daca problema e doar la browser, atunci poate fi din el - se poate reseta daca e IE, dezinstala, curata si reinstala daca e altceva...

Eu prin fontul de la Windwos inteleg fonturl folosit la scrisul de pe desktop, meniul programelor, etc - si aici se poate incerca schimbarea temei.

#8
Andreiscs

Andreiscs

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 15.07.2014
E schimbat fontul de peste tot si la numele folderelor si in unele jocuri chiar si pe Steam si oriunde. Nu am "Open Restore System" cum zici tu in control panel, cel mai mult am "backup and restore" (poza : http://prnt.sc/ca7k98 ) dar cand dau acolo nu pot alege un punct din care sa dau backup gen acum o sapt sau ceva, se alege singur si parca nu as da pe asta. ( http://prnt.sc/ca7lgq )

#9
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004
Pai nu stiu ce ai tu acolo - la mine nu a aratat nicidoata de la windows 7 incoace ca la tine....
In momentul in care intru in Control Panel prima data - aleg sa-mi afiseze tot. Nu pe categorii.

Aia de Backup & restore e ptr a restaura vechi backup-uri facute cu widndows 7 inainte de upgrade - nu cred ca ai asa ceva. Existasi al mine asta, dar exista si ce ti-am zis mai sus - probabil la tine e o alta categorie...

Ai icnercat restul ? sfc /scannow - in special ?

Si schimbarea temei, evident...

Diagnosticul meu ar fi ca fontul sistem sa fie corupt. Si automat il ia pe cel mai apropiat de el.

Deci da sfc /scannow apoi restart si schimba tema.

#10
corlatemanuel

corlatemanuel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 188
  • Înscris: 05.02.2015

View PostAndreiscs, on 25 august 2016 - 13:20, said:

E schimbat fontul de peste tot si la numele folderelor si in unele jocuri chiar si pe Steam si oriunde. Nu am "Open Restore System" cum zici tu in control panel, cel mai mult am "backup and restore" (poza : http://prnt.sc/ca7k98 ) dar cand dau acolo nu pot alege un punct din care sa dau backup gen acum o sapt sau ceva, se alege singur si parca nu as da pe asta. ( http://prnt.sc/ca7lgq )
Cauta in search Restore Point si vezi acolo ceva asemănător cu ,,Restore to a Restore Point"

#11
Andreiscs

Andreiscs

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 15.07.2014

View Posteiffel, on 25 august 2016 - 13:34, said:

Pai nu stiu ce ai tu acolo - la mine nu a aratat nicidoata de la windows 7 incoace ca la tine....
In momentul in care intru in Control Panel prima data - aleg sa-mi afiseze tot. Nu pe categorii.

Aia de Backup & restore e ptr a restaura vechi backup-uri facute cu widndows 7 inainte de upgrade - nu cred ca ai asa ceva. Existasi al mine asta, dar exista si ce ti-am zis mai sus - probabil la tine e o alta categorie...

Ai icnercat restul ? sfc /scannow - in special ?

Si schimbarea temei, evident...

Diagnosticul meu ar fi ca fontul sistem sa fie corupt. Si automat il ia pe cel mai apropiat de el.

Deci da sfc /scannow apoi restart si schimba tema.
http://prntscr.com/ca8hql asta e la sfc /scannow

#12
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004
In cazul asta singura solutie care o vad e reset.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate