Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 

Moștenire bunuri, masa succesorală

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
monica201

monica201

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 24.08.2016
buna ziua
tatal meu mi-a vandut  cu 2 ani in urma casa pe care o cumparase impreuna cu mama mea ,eu fiind singura fiica la parinti. O parte din aceasta casa era deja pe meu ( drept prin succesiune dupa moartea mamei) . Anul acesta in mai tatal meu a decedat. Fratii mei din a doua casatorie a tatei ( in 2005 a divortat de aceasta sotie si a platit pensie alimentara copiilor) sustin ca lucrurile din casa le apartin lor, ca mie mi-a vandut doar casa si in lipsa mea si-au insusit cu ajutorul unei matusi o multime de lucruri din casa. din punct de vedere legal au drept la lucrurile din casa sau nu atat timp cat eu am deja de doi ani act de vanzare cumparare.  ( in act era o clauza ca nu am drept de vanzare atat timp cat el traieste iar are drept de usufruct).Intrebarea e lucrurile din casa fac parte din masa succesorala impreuna cu restul  masei succesorale sau imi apartin mie datorita actului de vanzare cumparare al casei facut acum 2 ani.va multumesc

Edited by monica201, 24 August 2016 - 00:50.


#2
baliosss

baliosss

    Unstoppable

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,374
  • Înscris: 30.01.2016
Cum adica in lipsa ta? Au intrat in casa ta si au luat lucruri cand tu nu erai acolo? Pai...asta nu e furt? Nenea militian ce zice?

PS: despre ce lucruri e vorba?

Edited by baliosss, 24 August 2016 - 01:06.


#3
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

 monica201, on 24 august 2016 - 00:45, said:

Intrebarea e lucrurile din casa fac parte din masa succesorala impreuna cu restul  masei succesorale sau imi apartin mie datorita actului de vanzare cumparare al casei facut acum 2 ani.va multumesc
Scrie în contract că îți vinde casa cu toate bunurile din ea și este o listă a acestora? Dacă nu, doar casa e a ta iar ce a rămas în urma lui intră în masa succesorală.

#4
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Așa cum ai moștenit după mamă o parte din casă tot așa ai moștenit și o parte a lucrurilor din ea. În plus, fiind proprietar exclusiv pentru o bună perioadă de timp, trebuie făcută o distincție între bunurile achiziționate în acea perioadă, cele moștenite de la mamă și cele ale tatălui. Abia după aceea se pot împărți în funcție de cota succesorală.

#5
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005
Este furt, schimba cheia si nu o mai da "matusi".
Cam greu totusi de dovededit furtul, dar poti face sesizare/plangere la politie.
Daca vor sustine ca sunt lucrurile lor pot vor fi incadrati la furt, daca zic ca nu au intrat in casa trebuie sa gasest martori.

Edited by arg, 24 August 2016 - 07:28.


#6
KoShiMin

KoShiMin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,813
  • Înscris: 06.09.2006
Bunurile din casă nu vă aparțin sau - cel puțin - nu vă aparțin prin actul de vânzare-cumpărare al casei (exceptând cazul în care există o referire directă la cestea în acel act - ceea ce mă îndoiesc). Acele bunuri v-ar fi aparținut, oricum, în totalitate după decesul tatălui dumneavoastră dacă ați fi fost unicul moștenitor. Cum se pare că nu acesta este cazul (mai aveți doi frați de tată), acele bunuri se împart între dumneavoastră și cei doi frați, în mod egal. Acest lucru se poate face „la buna înțelegere” sau - dacă nu este cazul - prin inventarierea bunurilor la notar și partajarea/împărțirea lor cu ajutorul acestuia sau al unui judecător.

Gestul fraților dumneavoastră - de vreme ce nu v-ați dat consimțământul - nu este legal (dar nu e legal nici ca dumneavoastră să rețineți în totalitate bunurile care au aparținut tatălui dumneavoastră). E nevoie ca dumneavoastră (cei trei) să inventariați bunurile, să le evaluați și să găsiți o cale de înțelegere pentru împărțirea lor. În astfel de situații cu cât mai mult trage unul „hăis” și altul „cea”, cu atât mai tare se încurcă ițele.

#7
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Nu pricep cum a putut să vândă casa în condiţiile în care exista succesiune deja întocmită.
A comis mai multe ilegalităţi, cum ar fi: nedeclararea succesorilor; încălcarea succesiunii; nedeclararea întregii mase succesorale etc.
Trebuie mers în instanţă, să poţi dovedi că, în conformitate cu succesiunea existentă, ai dreptul la un anumit procent din masa succesorală, deci la o anumită parte a casei.
Pe lângă banii cuveniţi din tranzacţia imobiliară, mai poţi cere şi alte despăgubiri.
Consultă un avocat.

Edited by PSC, 24 August 2016 - 09:04.


#8
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

 PSC, on 24 august 2016 - 09:04, said:

Nu pricep cum a putut să vândă casa în condiţiile în care exista succesiune deja întocmită.
A comis mai multe ilegalităţi, cum ar fi: nedeclararea succesorilor; încălcarea succesiunii; nedeclararea întregii mase succesorale etc.


 monica201, on 24 august 2016 - 00:45, said:

buna ziua
tatal meu mi-a vandut  cu 2 ani in urma casa pe care o cumparase impreuna cu mama mea ,eu fiind singura fiica la parinti. O parte din aceasta casa era deja pe meu ( drept prin succesiune dupa moartea mamei) .


#9
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005
Tatal i-a vandut partea lui 1/2 din proprietate plus ce avea din succesiunea mamei, ea devenind unicul proprietar al casei.

Edited by arg, 24 August 2016 - 09:19.


#10
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Scuze, a fost o confuzie de-a mea generată de formularea neclară.
Eu înţelesesem că tatăl vânduse casa altcuiva, însă i-a vândut-o iniţiatoarei.
Deci, dacă iniţiatoarea are act de vânzare-cumpărare pe numele ei, înseamnă că imobilul (casa) este al ei. Nu al altcuiva.
Cu lucrurile din casă se pune altfel problema. Dacă au fost încorporate în masa succesorală, când s-a făcut succesiunea, rezultă că la momentul vânzării casei către iniţiatoare acele lucruri au devenit ale ei.
Dreptul pe care fraţii îl revendică asupra bunurilor poate fi demonstrat în instanţă prin documente care să ateste procurarea legală, a acelor bunuri, de către acei fraţi (factură fiscală, chitanţă etc.). Dacă nu posedă aceste documente, bunurile sunt ale proprietarului casei.
Ar fi tare ca unul dintre fraţi să vină cu documente doveditoare privind achiziţia uşii de la intrare... şi să-şi revendice astfel uşa...
Mătuşile astea pun mari probleme cam peste tot în viaţă...

Edited by PSC, 24 August 2016 - 09:48.


#11
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005

 PSC, on 24 august 2016 - 09:46, said:

Mătuşile astea pun mari probleme cam peste tot în viaţă...
Corect, te ingroapa cu intenti bune.

#12
cioclopica

cioclopica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,441
  • Înscris: 07.05.2006

 monica201, on 24 august 2016 - 00:45, said:

( in 2005 a divortat de aceasta sotie si a platit pensie alimentara copiilor) sustin ca lucrurile din casa le apartin lor,
Vanzarea cotei de succesiune este legala si definitiva. Presupunand ca in urma divortului de a doua sotie a existat si un partaj/conventie/tranzactie de bunuri, fratii tai nu mai aveau drepturi asupra bunurilor ramase in casa. In cazul in care partajul sau conventia nu a fost facuta dupa divort intr-adevar fratii au drepturi la bunurile dobandite in comun cu a doua sotie.

#13
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005
Am incercat sa sterg postul dar nu gasesc cum (scuze).

Edited by arg, 24 August 2016 - 10:06.


#14
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

 PSC, on 24 august 2016 - 09:46, said:

Cu lucrurile din casă se pune altfel problema. Dacă au fost încorporate în masa succesorală, când s-a făcut succesiunea, rezultă că la momentul vânzării casei către iniţiatoare acele lucruri au devenit ale ei.
Succesiunea s-a facut pe bunurile imobile, nu pe aragaz, frigider etc. La momentul când a vândut casa, tatăl era divorțat de a doua soție și tot ce era în casă era al lui.
Neprecizând în contractul de vânzare-cumpărare că vinde imobilul cu tot ce este în el, tot ce e acolo e moștenit și de copiii din a doua căsătorie.

 PSC, on 24 august 2016 - 09:46, said:

Dreptul pe care fraţii îl revendică asupra bunurilor poate fi demonstrat în instanţă prin documente care să ateste procurarea legală, a acelor bunuri, de către acei fraţi (factură fiscală, chitanţă etc.). Dacă nu posedă aceste documente, bunurile sunt ale proprietarului casei.
Nu ale proprietarului, că proprietarul este inițiatoarea, ci ale uzufructuarului casei - tatăl.

@all care vor să posteze
Vă rog să nu vă dați cu presupusul despre lucruri pe care nu le stăpâniți.

Edited by althea, 24 August 2016 - 10:14.


#15
monica201

monica201

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 24.08.2016

 MembruAnonim, on 24 august 2016 - 05:30, said:

Așa cum ai moștenit după mamă o parte din casă tot așa ai moștenit și o parte a lucrurilor din ea. În plus, fiind proprietar exclusiv pentru o bună perioadă de timp, trebuie făcută o distincție între bunurile achiziționate în acea perioadă, cele moștenite de la mamă și cele ale tatălui. Abia după aceea se pot împărți în funcție de cota succesorală.
Exact de aici pleaca toate discutiile.

La divortul celei de a doua sotii tatal meu i-a  platit o suma pentru despagubire plus au impartit bunurile pe care ei le-au facut  impreuna. Ce a ramas inca in casa sunt majoritatea lucruri realizate impreuna cu mama mea. Ce este neplacut e ca eu sunt plecata din tara am lasat cheia la o matusa , ei au luat deja multe din lucruri multe au disparut fara urma ca si cum nu au fost. Intre timp eu am incuiat usile iar ei ma preseaza sa vin si sa le dau restul lucrurilor (frigider aragaz  pat canapea etc . … lista e lunga) multe din aceste lucruri erau in casa in momentul cand el s-a casatorit cu a doua sotie. Ei spun : ce daca erau si ale mamei tale erau ale tatei in primul rand.

Mi se pare de prost gust ce au facut ei ca au luat o parte din lucruri in absenta mea desi dupa parerea dumneavoastra aceste bunuri se impart la 3.
In actul de vanzare cumparare intocmit intre mine si tatal meu nu reiese ca si bunurile din casa mi le-a vandut impreuna cu casa. ,, vand fiicei mele nuda proprietate,, asa scrie in act.

Edited by althea, 25 August 2016 - 04:43.
formatare mesaj


#16
cioclopica

cioclopica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,441
  • Înscris: 07.05.2006
Ca o concluzie: in urma divortului de a doua sotie tatal tau a facut partajul de bunuri realizate in comun in timpul casatoriei si a platit o sulta. Insa acest partaj nu inlatura fratii vitregi de la dreptul de succesiune asupra bunurilor mobile. Dupa decesul mamei tale in urma succesiunii, tatalui tau i-a revenit o cota de 5/8 din imobil, iar tie, daca erai unicul copil, 3/8 din imobil. Banuiesc ca la vremea acelei succesiuni nu au fost incluse in masa succesorala si bunurile aflate in casa. Deoarece imobilul iti apartine in intregime (din cota de succesiune + actul de vanzare-cumparare a cotei de succesiune a tatalui tau), bunurile aflate in casa pot face obiectul unui partaj succesoral intre frati daca acestia nu se inteleg altfel.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate