Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...
 Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne
 Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 

Ce se intampla daca...

- - - - -
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#1
Stoicaaa

Stoicaaa

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 08.02.2016
Sa trec la subiect : acum cateva luni am stat si m-am gandit ce s-ar intampla daca nu as manca... Citind pe internet am vazut ca majoritatea sunt de acord ca vor aparea diferite boli, de la boli de stomac precum ulcer pana la cancer,si alte boli de metabolism si bla bla bla. Am zis sa incerc asta pe propria piele. Asa ca am inceput de prin februarie un mic experiment. O saptamana mancam si o saptamana nu mancam deloc,dar absolut deloc fara sa exagerez.  
Am comparat cele doua saptamani si am observat ceva:
cand mancam dormeam mult mai mult in comparatie cu saptamana cand nu mancam,eram lipsit de energie si aveam si niste stari de moloseala,de lenevie... in schimb cand nu mancam eram al dracu de energic,dormeam maxim 7 ore pe noapte si nu puteam sa stau locului,trebuia sa-mi gasesc o ocupatie fizica. Acum am ajuns sa fac alternante la 2 saptamani cu 2 saptamani. Sincer ma simt mult mai bine in perioada cand nu mananc. Parca as fi extaziat. Gandirea zboara si spun lucruri la care nu m-as fi gandit niciodata.Comunic mult mai excelent,sunt atent si calm iar pe plan psihic ma simt in largul meu.

Intrebarile mele sunt urmatoarele : Exista oameni care mananca foarte,foarte putin? Chiar credeti ca o sa ma ciocnesc de asemenea boli? Cat rezista un corp fara mancare si cum s-a dovedit asta ? lamuriti-ma va rog cu mai multe detalii. Chiar sunt surprins de rezultatele pe care le-am observat si am inceput sa ma indoiesc de multe din cazurile negative pe care le-am citit pe internet.

#2
Guest_truet_*

Guest_truet_*
  • Grup: Guests
  • Înscris: --
Nu stiu de unde aveai tu atata energie pentru efort fizic cand nu mancai o saptamana Posted Image
In primele 2 zile te cred ca e posibil sa experimentezi o stare de euforie, dar dupa aia nu mai cred.
Eu cred ca tu confunzi energia cu disconfortul psihic, care te face sa o iei la fuga, ca nebunul Posted Image

Edited by truet, 24 August 2016 - 00:11.


#3
Stoicaaa

Stoicaaa

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 08.02.2016

View Posttruet, on 24 august 2016 - 00:09, said:

Nu stiu de unde aveai tu atata energie pentru efort fizic cand nu mancai o saptamana Posted Image
In primele 2 zile te cred ca e posibil sa experimentezi o stare de euforie, dar dupa ai nu mai cred.
Eu cred ca tu confunzi energia cu disconfortul psihic, care te face sa o iei la fuga, ca nebunul Posted Image
Din moment ce eu am trait asta sunt convins de cele spuse. Crede-ma ca nu confund nimic. De asta am intrebat,sa vad cum e posibil asta. si cine stie poate mai sunt altii care au trecut prin asa ceva .

#4
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Ce s-ar intampla daca nu ai respira? Exista oameni care respira foarte, foarte putin?
Dar oameni care deschid topicuri inutile, exista?
Hmm...

#5
Stoicaaa

Stoicaaa

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 08.02.2016

View Postericmario, on 24 august 2016 - 00:14, said:

Ce s-ar intampla daca nu ai respira? Exista oameni care respira foarte, foarte putin?
Dar oameni care deschid topicuri inutile, exista?
Hmm...
Nu vreau sa-ti cer explicatii de ce e inutil topic-ul. Daca stateai la locul tau fara sa scrii acest raspuns cred ca era mai bine pt ambii. Numai bine.

Edited by Stoicaaa, 24 August 2016 - 00:17.


#6
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View PostStoicaaa, on 24 august 2016 - 00:16, said:

Nu vreau sa-ti cer explicatii de ce e inutil topic-ul. Daca stateai la locul tau fara sa scrii acest raspuns cred ca era mai bine pt ambii. Numai bine.
Pace si Rudotel tie.
Si sanatate, chiar vei avea nevoie.

#7
Guest_truet_*

Guest_truet_*
  • Grup: Guests
  • Înscris: --

View PostStoicaaa, on 24 august 2016 - 00:16, said:

Nu vreau sa-ti cer explicatii de ce e inutil topic-ul. Daca stateai la locul tau fara sa scrii acest raspuns cred ca era mai bine pt ambii. Numai bine.
Asa intervine acel individ pe forum... numai cu mistouri ieftine de santier.

Eu am experimentat cu nesomnul, cand aveam un proiect, dormeam noaptea doar 2 ore, si apoi stateam treaz 24 ore lejer si ma simteam energic, si nici sa mananc nu doream. E adevarat exista si o motivatie si un mediu care sa incurajeze astfel de simtiri. Deci depinde de situatie.

#8
Stoicaaa

Stoicaaa

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 08.02.2016

View Posttruet, on 24 august 2016 - 00:27, said:

Asa intervine acel individ pe forum... numai cu mistouri ieftine de santier.

Eu am experimentat cu nesomnul, cand aveam un proiect, dormeam noaptea doar 2 ore, si apoi stateam treaz 24 ore lejer si ma simteam energic, si nici sa mananc nu doream. E adevarat exista si o motivatie si un mediu care sa incurajeze astfel de simtiri. Deci depinde de situatie.
Aflasem acum cateva zile ca mintea tinde sa devina foartea alerta cand nu mananci si poate si atunci cand nu dormi. ea trebuie focalizata pe ceva anume. asta pare sa explice cumva situatia cand,fara sa mananc,sunt mai bine dispus,mai atent si cu simturile mai ascutite.

Edited by Stoicaaa, 24 August 2016 - 00:30.


#9
Velareya

Velareya

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 428
  • Înscris: 17.04.2016
Mai lipseste sa renunti la apa.

Lasa experimentele si pune-te sa mananci zilnic. Vrei sa testezi pe propria piele daca un stil de viata haotic duce sau nu la aparitia unor boli? (neluand in calcul simptomele pe termen scurt determinate de hipoglicemie si surmenaj - tremuraturi, ameteli, transpiratii, halucinatii etc)

Si daca ipoteza se confirma, atunci ce te faci?

#10
Silent_Runner

Silent_Runner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,631
  • Înscris: 29.05.2004
OK, nu mancai doua saptamani, dar ceva smoothie cu ciorba si mititei cu mustar nu beai?...

#11
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View Posttruet, on 24 august 2016 - 00:27, said:

Asa intervine acel individ pe forum... numai cu mistouri ieftine de santier.

Subtil, exact ca un santierist! (si nu e la peiorativ)

#12
TheRipper0607

TheRipper0607

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 649
  • Înscris: 14.11.2015
Cand vezi un om pe strada ai zice ca-i normal, da' vad ca nu e mereu asa....

#13
barbosa

barbosa

    Serious Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,144
  • Înscris: 04.03.2006
Ai văzut vreodată poze cu detinutii infometati din lagărele de concentrare? Ai vazut cat de euforici si plini de viata erau? Dar poze cu copiii subnutriti din Africa? Si aia par sanatosi si energici.
Asa ca dai mai departe cu experimentul.

#14
KLMN

KLMN

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,916
  • Înscris: 21.09.2003
Initiator, se vede ca ai foarte mult timp la dispozitie sa gandesti astfel de experimente. Probabil ca ai si o varsta care nu iti permite maturitatea in gandire. Mergi totusi la un medic, fie el si psihiatru si pune-i aceasi intrebare din titlu acestui subiect. Probabil ca el va stii mult mai bine decat noi raspunsul la intrebarea care te framanta.

#15
EXIT

EXIT

    Immortal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,094
  • Înscris: 17.01.2006
Cel care zice ca nu mananca nimic 2 saptamani la rand si ca se simte mai bine decat atunci cand mananca este mintitor. :) Sau cand mananca, mananca oua stricate.

#16
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002
Lasati omul sa experimenteze, are timp la dispozitie si vointa, daca ar munci 12 ore pe zi, munca grea, i-ar trece cheful de experimente idioate, l-as lua cu mine la o tura de munca, si va garantez ca va rupe farfuria dupa o zi de munca, dar cand stai la computer si iti evaluezi existenta, iti vin idei de genul asta, oricum buna comparatia cu lagarele de concentrare, macar aia mai mancau o zeama lunga si un colt de paine.

#17
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
O saptamana?
Ce-i asta, postul negru de Sfanta Parascheva?
O saptamana e nimic pentru a trage concluzii imbecile.



#18
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Din proprie experienta pot spune ca se poate sta fara a minca nimic o saptamina fara nici o problema (evident presupunind ca te hidratezi) si te simti foarte bine daca nu ai de facut zilnic nu stiu ce munca fizica. Ma distreaza prieteni care nu pot sa ajunga sa faca o treaba (ma refer de la un birou la alt birou cu masina, nu hamali sau mai stiu eu ce) pentru ca trebuie sa se opreasca sa manince. Energia chimica stocata de organism este impresionanta si orice mamifer mare vag similar noua trebuie sa poata sa o duca mult timp fara hrana ca nu gaseste un Mac sau un Dristor Kebap in drum in fiecare zi.

Calorie restriction este probabil singurul lucru despre care stim cu siguranta ca extinde viata (desi nu in cazul oamenilor, normal experimente de-astea fiind imposibil de facut intr-un mod cu adevarat controlabil).

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate