Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over
 

Infiltrare apa sub geamuri + tavan / fatada

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Salutare,
La ultima ploaie (de aseara) m-am trezit cu bucuria de a mi se infiltra apa prin pereti.
Se dau urmatoarele:
- renovat in 2013, de atunci n-am avut nici o problema
- "mesterul" care mi-a pus pervazurile/glafurile (dupa ce a montat termopanul a pus spuma ca adeziv
- infiltratia a fost sub glafuri, in niste fisuri care au aparut cam la cateva luni de la renovarea din 2013
- in plus de asta, intr-unul din dormitoare m-am trezit ca-mi picura si din tavan, iar acolo nu mai are vina "mesterul"
- blocul nu e reabilitat iar fatada in multe locuri e umflata

Initial ma gandeam ca e de la faptul ca a pus spuma si intra pe acolo, dar dupa ce a inceput sa picure din tavan am tras concluzia ca s-a infiltrat apa prin fatada.
Acum, cateva intrebari:
1. Administratora zice ca fatada nu e suprafata comuna si ca fiecare isi repara; eu am citit pe diverse site-uri gen avocatnet etc ca fatada e comuna si o repara administratia. Cine are dreptate?
2. In plus de asta, am o vaga impresie ca daca repar exteriorul de capul meu e posibil sa-mi sara altii in cap, sau ca-mi trebuie acordul a 50%+1 din proprietari. Adevarat sau fals?
3. Pe deasupra am asigurare facultativa la apartament, inca nu mi-e clar daca si ei trebuie sa aiba acordul a 50%+1 ca sa repare; plus ca am inteles ca asiguratorul vine, vede, repara, apoi cu factura tot la administratie?


Si cateva poze si un film....
Poze aici: http://imgur.com/a/2M4wg
Film aici: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/bmb3AX4N7OU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,135
  • Înscris: 22.05.2003
Sigileaza cu silicon "sealant" de exterior gafurile.

#3
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
la punctul 1 iti spun eu : fatada e "parte comuna", la reparatia acesteia contribuie toti locatarii, in functie de cota-parte indiviza aferenta fiecarui apartament. e impropriu spus "repara administratia", plata lucrarilor se face din fondul de reparatii si evenutalele chirii incasate (daca e cazul);
va trebui convocata o sedinta a locatarilor, in care sa se discute si sa se ia o decizie in privinta reparatiilor la fatada blocului.

"3) Proprietarii membri ai asociatiei de proprietari au obligatia sa aprobe si un fond de reparatii anual, necesar pentru repararea si imbunatatirea proprietatii comune. Comitetul executiv va pregati si va prezenta adunarii generale suma anuala necesara pentru constituirea sau completarea acestui fond, care se alimenteaza in avans, in transe lunare egale, prevazute in lista de plata a cheltuielilor asociatiei de proprietari. Platile pentru repararea si imbunatatirea proprietatii comune se vor face din fondul de reparatii. Proprietarii membri ai asociatiei de proprietari pot aproba si alte fonduri cu caracter special.""

"Cheltuielile pe cota-parte indiviza de proprietate reprezinta cheltuielile asociatiei cu privire la proprietatea comuna, cu privire la: fondul sau fondurile pentru lucrari de intretinere, service, reparatii si, dupa caz, de consolidare, reabilitare, eficienta energetica, modernizare la partile de constructii si instalatii aflate in si pe proprietatea comuna, astfel cum este descrisa in cartea tehnica a constructiei si in acordul de asociere: subsolul; conductele de distributie si coloanele instalatiilor de apa, canalizare, incalzire, energie electrica; casa scarii; podul; spalatoria; uscatoria; terasa; ascensorul; interfonul - partea de instalatie de pe proprietatea comuna; centrala termica proprie; crematoriul; tubulatura de evacuare a deseurilor menajere; structura de rezistenta; fatadele; acoperisul si altele asemenea, conform prevederilor din acordul de asociere; personalul angajat sau contractat al asociatiei: salarii sau remuneratii pentru administrator, contabil, casier, instalator, electrician, portar, cheltuieli pentru curatenie etc.; indemnizatii acordate membrilor asociatiei de proprietari ori persoanelor alese: presedintele, membrii comitetului executiv si ai comisiei de cenzori; prime; credite bancare; contracte sau polite de asigurari; alte servicii administrative catre proprietatea comuna."

#4
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Multumesc pentru sfaturi, nu stiu de ce dar nu am primit notificari pentru mesajele noi.
Intre timp am ajuns la un soi de compromis cu administratora, asociata repara la imbinarea placilor intre etaje, iar eu imi repar la glafuri.
Iar asigurarea se ocupa de interior.

#5
Groot

Groot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,021
  • Înscris: 16.11.2014

 Adm, on 23 august 2016 - 21:49, said:

Sigileaza cu silicon "sealant" de exterior gafurile.

Sealant = sigilant.

Hai sa fim putin mai specifici: e bine sa folosesti un weather silicone (nu mastic sau alte chestii ci SILICON). Recomand firma consacrata: Dow Corning, Sika, Tremco, DenBraven. Astea se gasesc usor si sunt renumite.

Oricum, daca a luat-o apa pe sub izolatia de polistiren nu ai ce sa mai sigilezi ca nu stii pe unde intra. Izolatia fatadei trebuie data jos, sigilat totul cu membrane EPDM, rosturile umplute cu spuma PU, siliconat rosturile de maxim 20mm latime si maxim 15mm adancime si dupa aia pus la loc izolatia de polistiren. Si neaparat inchiderile pe parapet pe acoperis ca altfel iar intra apa pe sub izolatie.

Cel mai bine te muti intr-un apartament fara infiltratii, bataia de cap e mult prea mare in asociatiile de proprietari majoritar pensionari sau cu durere de cur.


Si da, asta e calitatea lucrarilor de reabilitare facute pe bani infimi si la hei-rup ca sa iei repede banii de la primarie.

Edited by Groot, 27 August 2016 - 10:57.


#6
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
De acord cu sictireala maxima a administratorilor.
Insa blocul nu a fost reabilitat termic, deci e fatada lui originala si umflata.

Ma gandeam sa dau jos glafurile pe interior/exterior, sa razuiesc spuma pusa de "mesterul" initial, apoi sa aplic ceva gen Sika, mi-a fost recomandat de mai multa lume.
Ma gandesc ca-mi trebuie ceva de genul asta?

SIKABOND®-T8
Adeziv flexibil impermeabil
Subst. de baza: poliuretan
Densitate: 1,34 kg/dmc
Duritate Shore-A: 35 Deformatie la rupere: > 300%
UTILIZARE
Adeziv poliuretanic monocomponent folosit pentru lipirea placilor ceramice si hidroizolarea balcoanelor, teraselor, bailor etc.
CARACTERISTICI
Intarire rapida
Reduce transmisia zgomotelor
Lipeste direct pe vechile placi de gresie
Reduce solicitarile asupra substratului
Compensează denivelările substratului
CULOARE
Ocru
AMBALAJ
Galeata de 13,4 kg


Ma uit la ei pe site, aici: http://rou.sika.com/.../02/02a012.html

Edited by afterdarkgl, 27 August 2016 - 13:10.


#7
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
1.

Sikaflex 11FC ar fi buna sa pun sub glafuri? Ar fi oare de ajuns sa etanseze complet? Pe el scrie ca e "sigilant si adeziv, interior/exterior, flexibil, rezistent la apa, sigilari, hidroizolatii etc".

Intre timp am mai cautat si am vazut ca multi au capace la glafuri, mie nu mi s-a pus asa ceva (decat la interior, culmea)
Deci ma gandesc ca ar trebui cumva sa umplu si partea dintre glaf / perete lateral + sa umplu sub glaf + sa ii acopar "buza" pereteului exterior cu Sikaflex asta.

Ceva in genul ca in poza, scuze pentru desenul retard... Practic sa acopar toata zona incercuita cu rosu, iar dupa ce pun glaful sa pun Sikaflex din asta si la imbinarea intre glaf si termopan (are suruburi).

Attached File  hidroizolatie_glaf_exterior_spuma.jpg   37.68K   27 downloads


Asa arata la mine:
Attached File  DSC_0536.JPG   232.04K   28 downloads Attached File  DSC_0539.JPG   447.8K   20 downloads


Suna decent?

2.
Ar trebui sa caut si ceva primer?

3.
Ar mai trebui dat cu ceva pe deasupra? Gen tencuiala sau ceva? Sau rezista si fara? Daca trebuie dat, cu ce? Nu ma pricep deloc la chestii din astea.

4.
Cea mai eficienta solutie de scapat de surplusul de spuma e sa o racai cu un spaclu? Sau exista alternative mai bune?

Edited by afterdarkgl, 16 September 2016 - 23:03.


#8
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Asa arata pe lumina

Attached File  1.JPG   88.06K   35 downloads

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate