Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 

Tesla si inventiile lui.

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
redbotos

redbotos

    Productiv

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,141
  • Înscris: 01.03.2015
Am fost fascinat de omul asta din copilarie , si tot odata suparat ca nu a fost luat in seama sau descreditat.
Aici vreau sa discut pe intelesul tuturor despre inventiile lui, despre el despre ce sa preluat de la el si de ce a fost descreditat sau cum era azi cu descoperirile sale.

#2
Wardruna88

Wardruna88

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 13.08.2016
Pai da bineinteles ca e ''underrated'',toata lumea stie de frauda de Einstein,da de Tesla mai putin a auzit lumea...
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/fMTQFFFeOVs?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#3
redbotos

redbotos

    Productiv

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,141
  • Înscris: 01.03.2015
am inteles ca unii au avut un antemergator , dar tesla?
era pasionat si de ocultism .

#4
mdmilan

mdmilan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 431
  • Înscris: 02.08.2004
Un subiect dragut.
Cine stie mai multe despre energia libera captata de Tesla?
Si poate stie si cum se face captarea Posted Image . Dispozitive, constructie etc.

#5
redbotos

redbotos

    Productiv

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,141
  • Înscris: 01.03.2015
nustiu  unde am auzit sau am visat sau ...nu stiu, dar el a fost oprit di a produce curent din orice, din doua cauze:
prima era Edison si investitorul George Westinghouse care erau corporatisti sau capitalisti , astfel investitia si inventia nu prea produceau bani ci energie libera pt oricine .
iar urmatoarea ( sa nu dati cu pietre) era ca energia electrica era produsa din spiritele , planeta , partea nevazuta ochilor .
era preluata din energia care tine legata viata , si multe lucruri de pe pamant fara viata.
este doar o teorie si este parerea mea.

#6
StrictSecret

StrictSecret

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 241
  • Înscris: 19.06.2016
Cunosc un (culmea!) inginer (facut la seral, ce-i drept), fost sefulet pe undeva, care spunea ca o bobina Tesla mare cat un calorifer (?), ingropata in pamant, poate genera cativa KW. Bine, omul crede si-n efectul de piramida, si-n perpetuum-uri mobile, si ca suntem studiati de extraterestri asa ca nu i-am cerut detalii ...

Edited by StrictSecret, 23 August 2016 - 14:58.


#7
VladBtz

VladBtz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,702
  • Înscris: 24.09.2014
Se zvonea ca Tesla gasise un mod de a genera electricitate gratuita pentru cetateni .

#8
Tommy999

Tommy999

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 24.07.2016
Tesla chiar a fost important, iar lumea s-a decis ca in  semn de multumire numele sa-i fie folosit la o unelta..... asa s-a nascut o Teslă Posted Image Posted Image Posted Image

Edited by Tommy999, 23 August 2016 - 15:22.


#9
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,655
  • Înscris: 29.03.2006
Legenda spune ca Tesla ar fi inventat printre altele si un dispozitiv de extras free energy/energia de punct zero/ energia vidului, insa interesele comerciale in energetica si petrol erau prea mari pt. acceptarea acestei tehnologii.
Si inca sunt....

Edited by althea, 23 August 2016 - 21:03.
raspuns la offtopic sters din discutie


#10
KurtKnispel

KurtKnispel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,206
  • Înscris: 27.06.2014

View PostWardruna88, on 23 august 2016 - 14:18, said:

Pai da bineinteles ca e ''underrated'',toata lumea stie de frauda de Einstein,da de Tesla mai putin a auzit lumea...

Îhî, inventăm „frauda” Einstein, ca să dovedim cât de „mare” a fost Tesla. Posted Image

Edited by KurtKnispel, 23 August 2016 - 15:37.


#11
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,012
  • Înscris: 23.09.2005
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/2n-BIkINgak?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/7Tyh7BQG-Xk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#12
Tommy999

Tommy999

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 24.07.2016

View Postloock, on 23 august 2016 - 15:23, said:

Unealta denumita teslă e mult mai veche si nu are nici o legatura cu Nikola Tesla.

E o unealtă cu coada scurtă, cu tăiș metalic lat și curbat, folosită de dulgheri, rotari și dogari la fasonarea lemnului.
Taisul este la 90o fata de cel al unui topor, asemanator cu o unealta de prasit, insa forma uzuala de tesla are lama curbata, pt. fasonare/scobire pe curba.

Legenda spune ca Tesla ar fi inventat printre altele si un dispozitiv de extras free energy/energia de punct zero/ energia vidului, insa interesele comerciale in energetica si petrol erau prea mari pt. acceptarea acestei tehnologii.
Si inca sunt....
mda... iti dai seama ca am glumit, nu? :)

#13
redbotos

redbotos

    Productiv

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,141
  • Înscris: 01.03.2015
are cineva o inventie tesla home made ?

#14
Ciresarul

Ciresarul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 348
  • Înscris: 22.08.2016
Nu exista energie libera, poate doar aia solara.

#15
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,819
  • Înscris: 01.11.2005

Quote

Nu exista energie libera, poate doar aia solara.
Eoliana, mareeica, geodezica...etc.

Quote

are cineva o inventie tesla home made ?
Defapt toti avem asa ceva. Faptul ca ai la priza curent alternativ este una din inventiile lui Tesla si prin care tesla i-a dat cu "tesla" lu Edison in privinta transportului de energie electrica ( pentru ca e mai usor sa transporti curentul alternativ decat curent continuu. De ce ? Va las sa studiati ).

Intr-adevar si pe mine m-a fascinat Tesla si cred dupa parerea mea ca a fost mai sus de Einstein in ce priveste inventiile si descoperiile.

Edited by tehnics, 23 August 2016 - 16:11.


#16
Ciresarul

Ciresarul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 348
  • Înscris: 22.08.2016
Generata de miscarea lunii, care e tot influenta soarelui. Geodezica fiind caldura din pamant? Cum o extragi?

#17
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,819
  • Înscris: 01.11.2005

Quote

Generata de miscarea lunii, care e tot influenta soarelui.
Dar este free anyway. Si miscarea lunii nu are nimic in comun cu soarele.

Quote

Geodezica fiind caldura din pamant? Cum o extragi?
Da, caldura din pamant. Nu e atata de mare ca celelalte dar exista. Cum o extragi ? Pai cauta pe net ca exista metode. Eu personal am vazut la cineva un sistem dintr-asta montat.

#18
KurtKnispel

KurtKnispel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,206
  • Înscris: 27.06.2014

View Posttehnics, on 23 august 2016 - 16:07, said:

Defapt toti avem asa ceva. Faptul ca ai la priza curent alternativ este una din inventiile lui Tesla si prin care tesla i-a dat cu "tesla" lu Edison

Iar pentru faptul că prin laptopul de pe care scrii, circulă curent continuu, trebuie să-i mulțumim lui Edison. Care curent continuu se folosește cu tonele în industria auto, constructoare, telecomunicații sau în metalurgie. Să nu-i arogăm lui Tesla mai multe merite decât e cazul.

Edited by KurtKnispel, 23 August 2016 - 17:36.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate