Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Alegere ac pick-up

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
calindd

calindd

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 22.08.2016
Salutare.

Am un pick-up Tesla cu o doza VM 2202. Pick-up-ul pare sa functioneze bine, dar dozei ii lipseste acul.

Este nevoie de un model special de ac pentru aceasta doza sau pot cumpara orice fel de ac?
De asemenea, as vrea sa stiu la ce foloseste clapa de plastic din varful dozei care poate fi coborata.

Multumesc.

#2
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Trebuie ac pt acea doza, poti pune, eventual alta doza, prinderea e standard, dupa care reglezi presiunea.
Clapeta aia e un fel de capac de protectie pt ac, cand nu folosesti scula, sau o transporti, cureti etc.

#3
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,075
  • Înscris: 10.07.2013
Pentru piese vezi aici: http://tfk.ro/doze-p...-c-115_132.html

#4
bibiaudiofil

bibiaudiofil

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 2,644
  • Înscris: 06.02.2011
Schimba doza cu una noua ( in fabricatie ), Moving-Magnet, cu montura 1/2", la care poti gasi si ace de rezerva.

View Postcalindd, on 22 august 2016 - 19:32, said:


De asemenea, as vrea sa stiu la ce foloseste clapa de plastic din varful dozei care poate fi coborata.


Clapeta este o protectie mecanica. Daca o lasi in jos, acul nu mai poate atinge platanul in cazul in care bratul este coborat accidental.

#5
calindd

calindd

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 22.08.2016
Mersi mult pentru ajutor, dar dupa ce mi-am facut curaj si am desfacut doza si dupa ce am vazut ce inseamna de fapt acul dozei, e posibil sa fi folosit gresit termenul.

[ https://i.imgur.com/SfnolD7m.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Dupa cum vedeti si in poza, am acul dozei, dar ce imi lipseste este varful care intra in contact cu vinilul. Piesa asta este universala sau trebuie totusi sa inlocuiesc doza?

#6
bibiaudiofil

bibiaudiofil

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 2,644
  • Înscris: 06.02.2011
Poti folosi doza, dar ai rupt acul ( era atasat de piesa mai mica pe care ai detasat-o ).  Piesa mai mare din poza ta este doza, cea mai mica ( din fata ), cu clapeta, este acul de schimb ( acul propriu-zis a disparut - vine montat pe suportul acela din plastic, detasabil ).

Ac de schimb : http://www.pickupnaa...s_VM-2202__7655

View Postcalindd, on 22 august 2016 - 20:13, said:


Dupa cum vedeti si in poza, am acul dozei, dar ce imi lipseste este varful care intra in contact cu vinilul. Piesa asta este universala sau trebuie totusi sa inlocuiesc doza?

Fie gasesti exact acul de schimb pentru doza pe care o ai, si pastrezi doza ( cumperi doar acul ).

Fie schimbi doza cu una noua ( cu tot cu ac ), pentru care gasesti mai usor ace de schimb.

Edited by bibiaudiofil, 22 August 2016 - 20:20.


#7
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Am cumparat prin '90 un pickup cu doza identica. Am vrut si ac de rezerva, dar costa aproape cat doza, deci am preferat sa iau doza completa.

#8
calindd

calindd

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 22.08.2016
Am inteles. Deci varful care imi lipseste nu se poate inlocui (am vazut pe olx niste ace care par a fi inlocuitoare pentru asa ceva http://www.olx.ro/of...html#ef693745de )?

#9
Sidorin

Sidorin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,454
  • Înscris: 12.07.2010
VM 2202 e compatibilă cu doza MF-104 de la Unitra. Chiar şi acul original dacă îl gaseşti la Tesla nu e foarte simplu de înlocuit, trebuie un pic de pricepere.

#10
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011

View Postcalindd, on 22 august 2016 - 21:11, said:

Am inteles. Deci varful care imi lipseste nu se poate inlocui (am vazut pe olx niste ace care par a fi inlocuitoare pentru asa ceva http://www.olx.ro/of...html#ef693745de )?
Alea sunt ace de gramofon, decpe vremea cand era Gica Petrescu copil.
Teoretic, ai putea schimba, daca ai gasi un ac aproximativ identic, indoit la acelasi unghi, e teava aia subtire, cu diamant sau safir in varf, ce intra,in chestia aia de alama, din poza de mai sus, cu acul de schimb.

#11
calindd

calindd

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 22.08.2016
Ok. Multumesc tuturor pentru ajutor si seara faina! :)

#12
bibiaudiofil

bibiaudiofil

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 2,644
  • Înscris: 06.02.2011
Gasesti doze complete ( cu tot cu ac ) la 100 - 200 lei, foarte OK ( de exemplu AudioTechnica ) + ace de schimb in caz ca le rupi ( costa cam 50 - 70% din pretul dozei )

#13
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Ciudata chestia asta cu ruptul... Teoretic, trebuiau schimbate dupa 1000, sau 100 ce ore de functionare (parca), cand se uzau, dar ele se rupeau inainte, parca erau calculate sa nu reziste la oboseala. La dozele ceramice nu se rupeau, ca murea doza, din cauza umezelii din camera. Cred ca din cauza asta, acul la dozele ceramice era ieftin, ca ceda doza, la cele magnetice, era scump, ca doza rezista, dar se rupea acul, de ziceai ca a fost taiat cu laser peste noapte, de pitici.

#14
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
O fi fost.

#15
kalindor

kalindor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 19.07.2007
Salut! Am un pick-up NAD 5120 fabricat de Tesla in perioada comunsita. Pana acum cateva zile se auzea un hâşâit la cateva discuri. Acum observ ca se aude si la alte discuri, care se auzeau bine inainte. "Bine" este cam mult spus - cu pacaniturile obisnuite. Le sterg umed cu o solutie: alcool izopropilic diluat in apa plata. Nu am dispozitiv de spalat. Oare sa fie acul? Ar trebui sa schimb doza? Am doza de rezerva, noua, dar ma tot gandesc sa vand pick-up-ul si as vrea sa-l vand cu o doza absolut noua. Spal si acul cu o solutie "Stylus Cleaner"scrie pe ea. Deci nu este de la murdarie pe ac.

Edited by kalindor, 28 August 2016 - 19:50.


#16
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Greu de dat cu presupusul cum haraie si pacane. Vezi acul cum calca pe disc, sa nu fie stramb sau rasucit, regleaza presiunea (greutatea) acului pe disc, vezi sa miste bratul normal, sa nu fie antiskatingul prea strans, parca avea si dynamic vibration absorber, daca da, vezi sa nu fie uscat. Poate fi si acul uzat, sau rupt pe jumatate, n-ar strica un test cu doza noua, daca tot o ai, oricum n-o poti vinde daca suna prost.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate