Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Gazduire magazin online

- - - - -
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#1
eugen1985

eugen1985

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 305
  • Înscris: 31.01.2008
Salut, se poate va rog sa-mi faceti cateva recomandari unde se poate sa-mi fie gazduit un magazin online?, sa fie seriosi, si la preturi mai mici pt ca sunt la inceput.  Domeniul folosit va fi   .ro

#2
159

159

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,609
  • Înscris: 22.05.2016
Xservers

#3
alcapone17

alcapone17

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 16.03.2007
eu am folosit xservers (ce-i drept abonamentul de 2 eur/luna) si pot zice ca pentru un magazin online facut in prestashop e varza. Cam o data pe luna trebuia sa sun la suport pentru ca le pica serverul iar vitezele de incarcare erau mici de tot, chiar si pe varianta de mobil (unde nu aveam unele elemente care sa solicite banda: slidere, banner etc).

#4
tigerheart

tigerheart

    Savage Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,815
  • Înscris: 07.08.2008
Xservers sau MxHost.
Vezi doar ce pachet de gazduire alegi.. Poti testa un cont mai ieftin si in functie de cum merge poti face upgrade.

 eugen1985, on 11 august 2016 - 13:49, said:

la preturi mai mici
Vezi sa nu cazi in capcana aia cu "ieftin si bun".. Nu intotdeauna merge asta. Alege o firma cu vechime in domeniu si nu una de apartament, SRL-D sau cine stie ce alta prostie. Chiar daca esti la inceput, asta nu inseamna ca trebuie sa iei fix cel mai ieftin cont de gazduire.

 alcapone17, on 11 august 2016 - 14:36, said:

vitezele de incarcare erau mici de tot
Te-ai gandit ca poate si site-ul tau e problema? Nu intotdeauna serverul e problema.. Multi habar nu au sa isi optimizeze site-ul si se mira apoi ca le merge site-ul greu cand pagina are continut de peste 3mb sau pentru a incarca pagina necesita sa faca o gramada de conexiuni la baza de date si asa mai departe.

Edited by tigerheart, 11 August 2016 - 15:05.


#5
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,726
  • Înscris: 10.12.2006
mxhost, clausweb

#6
alcapone17

alcapone17

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 16.03.2007
da am facut toate astea :) dupa ce am schimbat hostingul, cu site-ul in aceeasi forma, nu am mai avut astfel de probleme

#7
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,726
  • Înscris: 10.12.2006
Ca idee, sa nu se astepte nimeni la performanta de la pachetele minime, de la niciun webhost.

#8
eugen1985

eugen1985

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 305
  • Înscris: 31.01.2008
Ok, deci imi aleg o oferta de Gazduire Web - Personal SSD, cu Ip dedicat, si Certificat SSL cu plata din 3 in 3 luni la un cost total de 100 lei trimestrial.
Dupa ce aleg oferta aceasta si o achit trebuie sa cumpar si un domeniu, foarte bine, fac si acest lucru.
Avem domeniul si abonamentul de gazduire achitate.
Presupun ca acum cei care fac gazduirea imi vor cere site-ul pe care sa-l incarce.

De unde pot sa cumpar un site? dupa cum am spus doresc sa imi deschid un magazin online.

Am observat ca exista oferte pe internet dar sunt cu abonament lunar. Eu vreau sa cumpar un site si sa ma ocup singur de el, din cate stiu exista un panou facut in acest sens, sa incarc singur pozele produselor, sa modific preturile, sa adaug sau sa scot produse, etc, tot ce tine de administrarea lui. Eu nu mai caut inca un abonament lunar, vreau sa-l cumpar si sa fie al meu. Ce posibilitati exista cu preturi mai accesibile? Multumesc.

Edited by eugen1985, 11 August 2016 - 15:55.


#9
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,726
  • Înscris: 10.12.2006
mxhost, clausweb, si alte webhosturi serioase iti dau domeniu .ro gratuit la plata in avans pe o anumita perioada, deci recomand sa iei asa. Pare cheltuiala mai mare initial dar pe termen lung economisesti banii de domeniu. Intra pe siteurile lor si citeste atent conditiile.

Poti incepe si cu pachetul minim, daca vezi ca nu iti duce siteul se poate oricand face trecere la unul mai bun, platind diferenta.

#10
tigerheart

tigerheart

    Savage Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,815
  • Înscris: 07.08.2008

 eugen1985, on 11 august 2016 - 15:49, said:

De unde pot sa cumpar un site? dupa cum am spus doresc sa imi deschid un magazin online.
Ala il poti face chiar tu pe gratis (instalezi de exemplu OpenCart si il configurezi dupa nevoile tale, tutoriale gasesti destule) sau platesti pe cineva sa faca asta. Nu trebuie sa platesti lunar. Ar mai fi mentenanta site-ului, ori inveti tu cum sa o faci, ori platesti pe cineva din cand in cand sa se ocupe de asta.

Edited by tigerheart, 11 August 2016 - 16:06.


#11
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Sfatul meu: mare grija la hosting si la ce CMSuri folositi - Google penalizeaza imediat siteuri cu "probleme" sau "hackerite". Sa nu uitati si de avertizarile in-browser.
Si am vazut mai mult de un newsletter romanesc cu "Google minte! Siteul nostru este sigur, intrati pe el!" - ceea ce nu "da" chiar bine la afacere.
In plus, atentie si la hosting: timpul de raspuns al siteului vi-l poate urca sau cobori in cautari [desigur, daca acesta este canalul dorit de atragere clienti].

P.S. Mai exista si varianta in care "binefacatorii" hosteaza malware pe serverele pe care va tineti voi siteurile si apoi trimit newslettere/SPAM cu linkuri catre siteul vostru. Astfel, cresc sansele ca Google sa marcheze domeniul ca fiind not-safe.

Edited by dexterash, 11 August 2016 - 17:13.


#12
Sorin Nedelcu

Sorin Nedelcu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 638
  • Înscris: 15.10.2006

 eugen1985, on 11 august 2016 - 13:49, said:

Salut, se poate va rog sa-mi faceti cateva recomandari unde se poate sa-mi fie gazduit un magazin online?, sa fie seriosi, si la preturi mai mici pt ca sunt la inceput.  Domeniul folosit va fi   .ro
webfactor,zooku

#13
Ingrid83

Ingrid83

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 25.05.2016

 eugen1985, on 11 august 2016 - 13:49, said:

Salut, se poate va rog sa-mi faceti cateva recomandari unde se poate sa-mi fie gazduit un magazin online?, sa fie seriosi, si la preturi mai mici pt ca sunt la inceput.  Domeniul folosit va fi   .ro

Buna,

Eu am gazduit la hetnix.
Vezi ca mai nou am primit un mail cum ca se poate comanda 10 Gbps de anti ddos pentru doar 10 euro pe luna.

hetnix.com/vps-servers.xml


.

#14
Travertin

Travertin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,066
  • Înscris: 04.10.2015
Gazduire.ro. Printe alte site.uri acolo sunt gazduite Libra Bank, Myjob si Ocazii.

#15
tigerheart

tigerheart

    Savage Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,815
  • Înscris: 07.08.2008

 Travertin, on 09 septembrie 2016 - 16:39, said:

Printe alte site.uri acolo sunt gazduite Libra Bank, Myjob si Ocazii.
Doar nu crezi ca un client normal e tratat ca si VIP-urile. Aia folosesc servere dedicate si nu gazduire de 2-5euro/luna. Deci e cam aiurea motivul asta pentru a alege o firma de gazduire. Daca ne-am lua dupa asa ceva, EasyHost ar fi cam cel mai tare: Microsoft, eMag, BRD, OTPBank si alte mari nume folosesc serverele lor.

#16
Travertin

Travertin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,066
  • Înscris: 04.10.2015

 tigerheart, on 10 septembrie 2016 - 09:26, said:


Doar nu crezi ca un client normal e tratat ca si VIP-urile. Aia folosesc servere dedicate si nu gazduire de 2-5euro/luna. Deci e cam aiurea motivul asta pentru a alege o firma de gazduire. Daca ne-am lua dupa asa ceva, EasyHost ar fi cam cel mai tare: Microsoft, eMag, BRD, OTPBank si alte mari nume folosesc serverele lor.
Eu am zis doar de bine.

#17
tigerheart

tigerheart

    Savage Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,815
  • Înscris: 07.08.2008
Nu am zis ca ai spus ceva de rau, doar ca atunci cand cauti gazduire nu ai pentru ce sa te uiti la clientii VIP. Ei au prioritate zero pentru ca dau sute de euro lunar pe cand tu abia dai vreo 5 euro pe luna pentru serviciile primite.

Edited by tigerheart, 12 September 2016 - 11:54.


#18
vasilefi

vasilefi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 404
  • Înscris: 23.05.2013
sa nu incep un topic noui, am nevoie si eu de gazduirea a doua situri, un blog si un magazin mic online cu trafic redus.
am parcat un domeniu la alfaweb, si in timp ce cautam si pe la alti furnizori ofertele, la mxhost am vazut ca pentru magazine online mici ei recomanda Business SSD.
de aici mi-am pus intrebarea pe care v-o pun si voua: care e un minim de spatiu, viteza, etc. de care am nevoie la gazduire pentru cele doua situri descrise mai sus??
de ce n-ar merge si varianta Start de la mxhost, de exemplu? 100GB trafic se consuma chiar asa repede?

Edited by vasilefi, 20 October 2016 - 05:41.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate