Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Dezinformare la TV - CNA le vede?

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
v_condratovici

v_condratovici

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,788
  • Înscris: 21.03.2009
Pe un post TV (cred că era Realitatea)  se prezentau bumbastic temperaturi record.  La Calafat se anunța o temperatură resimțită de 41 de grade,  când la câțiva km de Calafat erau 33 de grade,  resimțite ca 36. E normal să mintă în halul ăsta?

#2
cut3ryan

cut3ryan

    Pro FM <3

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,793
  • Înscris: 04.04.2008

View Postv_condratovici, on 30 iulie 2016 - 23:48, said:

Pe un post TV (cred că era Realitatea)  se prezentau bumbastic temperaturi record.  La Calafat se anunţa o temperatură resimţită de 41 de grade,  când la câţiva km de Calafat erau 33 de grade,  resimţite ca 36. E normal să mintă în halul ăsta?

Si crezi ca nu au fost cum au zis ei,ai fost afara? :)

#3
tigerheart

tigerheart

    Savage Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,893
  • Înscris: 07.08.2008
Weather Channel zice ca luni maxima ajunge la 38... deci sunt sanse de 41 resimtite.

[ http://image.prntscr.com/image/94e51771546648458be916d350a85550.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#4
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,798
  • Înscris: 14.10.2008
Se mai uita cineva la TV? Pentru vreme am forumuri, site-ul ANM, aplicatii pe mobil.

#5
n-amname

n-amname

    Brain Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,729
  • Înscris: 10.11.2013
Furtuna de nisip marca realitatea... nu stiu ce dezinformari au facut la meteo, dar nimic nu va invinge acest moment de penibilitate.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/5A_OgUlMJw0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#6
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,861
  • Înscris: 06.01.2008

View Postv_condratovici, on 30 iulie 2016 - 23:48, said:

Pe un post TV (cred că era Realitatea)  se prezentau bumbastic temperaturi record.  La Calafat se anunţa o temperatură resimţită de 41 de grade,  când la câţiva km de Calafat erau 33 de grade,  resimţite ca 36. E normal să mintă în halul ăsta?
Domnu', domnu'! Ai uitat ca exista si ciudatenia aia a naturii numita "umiditate"? Cand umiditatea din aer se apropie de 100% (sau chiar atinge pragul asta) simti o temperatura mai mare decat in realitate. De aia la meteo dau valorile astea.

Edited by Hider141, 31 July 2016 - 07:01.


#7
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,613
  • Înscris: 07.02.2003

View Postv_condratovici, on 30 iulie 2016 - 23:48, said:

Pe un post TV (cred că era Realitatea)  se prezentau bumbastic temperaturi record.  La Calafat se anunţa o temperatură resimţită de 41 de grade
Se poate intampla resimtita si de 45 grade... totul tine de umiditate.

#8
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
initiator - nu ca si aia de la tv ar fi prea intergi la cap, insa nici tu nu stii ce inseamna citirea unor parametri in anumite conditii si anumite locatii.

hai sa-ti dau un exemplu chiar de saptamana asta: eram la job, in afara orasului, la un moment dat incepe ploaia, a plouat in reprize, nu foarte tare, dar destul cat sa faca ceva baltoci pe jos. m-am uitat pe net, nicaieri nu anunta ploaie sau nori.

la un moment dat, incepe o ploaie torentiala ce a durat 1-2h, efectiv am ramas blocata intr-o cladire, pt ca afara curgeau rauri de apa si apa depasea foarte bine bine glezna. sun in oras, ghici ce, nici macar un strop de apa, desi norii veneau de acolo. sun pe altcineva ce tocmai pleca din oras, dar in partea opusa de oras fata de mine, acolo cica era senin si foarte cald.

asadar, daca tu ai lucra la anm, cum ai descrie fenomenul acesta in acelasi oras? ce prognoza ai putea face? este soare, senin si canicula? ori ploua torential 2h si apa depaseste 10cm pe strada?

#9
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Err, CNA-ul trebuie sa verifice cit de bune sint predictiile astora cu vremea?! WTF? Era unul acu' citiva ani care pretindea ca prezice cutremurele, ba chiar am vazut si niste ghicitoare pe post...

#10
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Citeam undeva ca astia de la Realitatea Tv nu o duc foarte bine acum! Mai ai pretentii la meteo bun de la ei? Si eu compar zilnic mai multe site-uri cu meteo si nu se pupa deloc informatiile. Vreme si vremuri nebune!

Edited by arab, 31 July 2016 - 07:59.


#11
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
pe de alta parte, rubrica meteo in sine este o prognoza, sau mai bine zis "timpul probabil", asadar, noi ce dezbatem aici?

ca timpul probabil nu este exact ca si cel din teren unde se afla individul x la un interval orar y?

#12
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Daca sursa meteo dela Realitatea e meteoromania, nu ma mir! Ma bufneste zilnic rasul cand vad ce scrie acolo si compar cu ce e la mine in oras.

#13
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
dar de astia ce zici? pe langa faptul ca nu li se incarca site-ul, dar au cam ramas blocati in timp, in anii 70

sunt aceeasi care acum vreo 2 ani, pe harta romaniei, dunarea era in categoria raurilor

Attached Files



#14
MrReason

MrReason

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,266
  • Înscris: 08.10.2010

View Postn-amname, on 31 iulie 2016 - 00:20, said:

Furtuna de nisip marca realitatea... nu stiu ce dezinformari au facut la meteo, dar nimic nu va invinge acest moment de penibilitate.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/5A_OgUlMJw0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Uita-te un pic in descriere:

Cameramanul Digi 24, Marius Pantu s-a trezit sa faca o gluma proasta.
In timpul unei transmisiuni in direct la Realitatea TV, Marius Pantu arunca cu nisip spre cadrul de LIVE.
Nu este o stire regizata, ci o gluma proasta facuta de cameramanul Digi TV, Corespondent la Constanta, Marius Pantu.

#15
primuministru

primuministru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,845
  • Înscris: 05.10.2007
La mine au fost 60C , 35 outdoor, 25 indoor ! Deci se poate si mai rau !

#16
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014

View PostMrReason, on 31 iulie 2016 - 10:48, said:

Uita-te un pic in descriere:

Cameramanul Digi 24, Marius Pantu s-a trezit sa faca o gluma proasta.
In timpul unei transmisiuni in direct la Realitatea TV, Marius Pantu arunca cu nisip spre cadrul de LIVE.
Nu este o stire regizata, ci o gluma proasta facuta de cameramanul Digi TV, Corespondent la Constanta, Marius Pantu.

altu a facut o gluma proasta cu nisipul, da? si atunci de ce reporterul spune ca uite ce tare bate vantul si cum ridica nisipul? da acel cameraman de la digi avea si telecomanda si il teleghida pe reporterul realitatea?

adica nu au scris nimic atata timp, lumea s-a prins de poanta de teapa, apoi au revenit si eu ca stai sa vei, ca era un altul care facea glume proaste.

e mai proasta scuza decat stirea initiala asa regizata cum era.

#17
MrReason

MrReason

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,266
  • Înscris: 08.10.2010

View PostDany_Darke, on 31 iulie 2016 - 12:39, said:


altu a facut o gluma proasta cu nisipul, da? si atunci de ce reporterul spune ca uite ce tare bate vantul si cum ridica nisipul? da acel cameraman de la digi avea si telecomanda si il teleghida pe reporterul realitatea?

adica nu au scris nimic atata timp, lumea s-a prins de poanta de teapa, apoi au revenit si eu ca stai sa vei, ca era un altul care facea glume proaste.

e mai proasta scuza decat stirea initiala asa regizata cum era.
Scuza nu e proasta deloc. Ce ar avea de castigat cu o stire fake despre cum vantul imprastie nisipul? Absolut nimic, chiar nimic...

#18
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
atunci de ce au facut-o si au si dat-o pe post?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate