Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 

Vopsire badouri auto.

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
MatusaTamara

MatusaTamara

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 09.01.2016
Va salut.
As vrea sa vopsesc badourile, stiti voi...acele chestii din plastic negru care se afla pe lateralele, fata si spatele masinei.
Deci as vrea sa le vopsesc aceeas culoare cu masina, adica un argintiu.
Vreau sa va intreb daca trebuie o vopsea speciala pentru acele plastice dar care sa reziste in timp, nu sa se cojeasca si cum ar trebui sa execut aceasta operatiune?

Jos o sa pun doua poze informative, cum ar arata masina cu badourile actuale negre si cum as vrea eu sa arate la final.
PS: nu m-ar deraja ca sunt negre dar sunt matuite si se vad naspa, sper ca intelegeti ce vreau sa spun.

Attached Files

  • Attached File  1.jpg   113.11K   48 downloads
  • Attached File  2.jpg   21.48K   48 downloads

Edited by MatusaTamara, 30 July 2016 - 22:48.


#2
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,856
  • Înscris: 06.10.2003
Io cred ca mai bine inlocuiesti bandourile cu unele de culoarea masinii. Te-ai interesat daca se gasesc de cumparat?

Altfel trebuie smirghelite, apoi aplicat un grund/primer pentru materialul din care e facut bandoul si apoi o vopsea compatibila cu grundul ala.
Pt. matuire, exista ceva solutii ce se aplica pe ele. Dar nu stiu detalii.

#3
arisel

arisel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 579
  • Înscris: 19.12.2008

View Postshiva, on 30 iulie 2016 - 23:17, said:

Io cred ca mai bine inlocuiesti bandourile cu unele de culoarea masinii. Te-ai interesat daca se gasesc de cumparat?

Corect, vezi preturile... (sa inlocuiesti sau sa vopsesti)

#4
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 22.09.2013
M-am interesat eu in mai multe locuri pt un golf 5, sa le fac in culoarea masinii, gri metalizat.

Mi-au zis in mai multe locuri, ca trebuie vopsite cu atentie, pt ca daca bagi caldura pe ele, sau o vopsea care incalzeste plasticul, se curbeaza si nu mai ai ce sa faci cu ele, le arunci.

Mi-au facut oferta cu vopsit pe masina , cred ca baga ceva sub ele si le vopsescpana pe margine, au zis ca ma costa 200 ron toate (6bucati)

#5
OmulLLORT

OmulLLORT

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,756
  • Înscris: 06.09.2014
Tamaro', ca de vopsitorie nu-ti iese. Cauta si tu un meserias cu echipament, care vrea sa faca un ciubuc.

Altfel, cureti suprafata/ smirghel si dai cu spray (gen duplicolor). Si cum zice shiva e bine, dar e prea complicat cu grund.

#6
arisel

arisel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 579
  • Înscris: 19.12.2008
Daca te costa mai mult sa le cumperi gri metalizat atunci vopsestele, simplu, nu?(vopsire profesionala, cu garantie!)

Edited by arisel, 30 July 2016 - 23:53.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate