Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Reinstalare Movie Maker după downgrade

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
Brainie

Brainie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,757
  • Înscris: 18.04.2007
Posibil ca problema să nu fie specifică lui Win7, dar n-am știut unde altundeva să deschid topicul.

Am făcut upgrade de la Win 7 la Win 10. Am găsit destule „bube” care n-au mers din prima, și am făcut downgrade. Ce nu a mers:
-nu vedea tabletă cu Android, nici măcar n-a zis că caută vreun driver
-nu vedea Iphone 4S; posibil ca nici aifonul să fi fost la ultima versiune de soft
-nu vedea Lumia cu Win 8.1
-n-am reușit să fac să funcționeze Movie Maker (din W Live Essentials), deși pe net am găsit informația că ar merge; n-a mers din prima, am dezinstalat (cu Windows), am reinstalat, tot n-a mers, am dezinstalat din nou.

Am revenit la Win 7. Știind că e dezinstalat, am încercat să-l instalez din W L Essentials. Dar progrămelul de instalare îl vedea ca existent, și nu m-a lăsat să-l instalez. Am instalat pe rând toate aplicațiile din Essentials, în ideea că le pot dezinstala în bloc. Una singură s-a instalat și dezinstalat (individual): Onedrive. Celelate nu funcționează că lipsesc niște fișiere, dă eroare. Nu se văd în Uninstallerul Windows. Nu le vede nici Iobit.


Deci: cum fac să reinstalez Movie Maker, celelalte nu mă interesează. Probabil că au rămas niște resturi pe undeva care dau impresia că este instalat.

Dacă are cineva vreo sugestie de alt editor de film mai grozav, și free pe deasupra, îl rog să dea o sugestie. Eu am găsit numai mai subțiri.

Pe de altă parte, citind despre upgrade W10 / downgrade, rămăsesem cu ideea că odată făcut upgrade în termen, după un eventual downgrade poți reveni la W10 tot free. Am înțeles greșit ?

#2
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Tot ce ai in acea lista functioneaza sub Windows 10, ba chiar mai bine.

Pentru Windows Essentials vezi acest post: http://forum.softped...8#entry18193607
Se instaleaza foarte bine pe Windows 10.

De ce crezi ca se recomanda ca dupa upgrade sa faci clean install, mai ales daca folosesti aplicatii de calitate indoielnica ce fac modificari in sistem?

Dupa roll back la Ferestre 7 ar fi trebuit sa fie restabilita starea initiala, dar nu este exclus nici ca downgrade-ul sa fi esuat, mai ales daca folosesti un antivirus mai exotic si ai rulat intre timp diverse cleanere, uninstallere si aplicatii pentru backup/ restore produse de terti...

#3
Brainie

Brainie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,757
  • Înscris: 18.04.2007
Antivirusul este eset (smart). Nu folosesc aplicații dubioase (am folosit Driver Booster pentru actualizare drivere; înainte de asta nici bs player nu mergea bine - fără sonor). Iobit acum l-am pus. Pentru dezinstalare (pe timpul W10) l-am folosit numai pe ăla standard din W10.

#4
xxvirusxx

xxvirusxx

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,441
  • Înscris: 11.11.2005
Ia vezi (alegi Chose the programs...)

http://wl.dlservice....wlsetup-web.exe

PS. mai bine instalai driverele de pe site-ul placii de baza/laptopului decat cu toate porcariile de programe Posted Image

LE. Se instaleaza fara probleme Movie Maker.
Ai facut clean install de windows 7?

Edited by xxvirusxx, 30 July 2016 - 17:53.


#5
red46

red46

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,550
  • Înscris: 06.03.2016
pot sa confirm ca Windows Movie Maker merge fara probleme

[ https://i.imgur.com/meNAwLa.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#6
Brainie

Brainie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,757
  • Înscris: 18.04.2007
clean install n-am făcut nici la w10, nici la w7; pentru w7 pot face, dacă nu există altă soluție

unde zici că se instalează fără probleme MM ?
Pe w10: inițial apărea la programe (moștenit din w7), dar nu se deschidea (căteva secunde se învârtea cerculețul de așteptare, apoi nimic); click dreapta pe un film și „open with” MM, la fel; dezinstalat cu Uninstaller din W, a dispărut, l-am instalat din nou, exact la fel. Pe urmă l-am dezinstalat din nou. După downgrade am încercat să-l instalez, dar îl vede existent.

wlsetup-ul ăla l-am folosit, descărcat de la Microsoft.

#7
red46

red46

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,550
  • Înscris: 06.03.2016

View PostBrainie, on 30 iulie 2016 - 18:13, said:

clean install n-am făcut nici la w10, nici la w7; pentru w7 pot face, dacă nu există altă soluție

unde zici că se instalează fără probleme MM ?
Pe w10: inițial apărea la programe (moștenit din w7), dar nu se deschidea (căteva secunde se învârtea cerculețul de așteptare, apoi nimic); click dreapta pe un film și „open with” MM, la fel; dezinstalat cu Uninstaller din W, a dispărut, l-am instalat din nou, exact la fel. Pe urmă l-am dezinstalat din nou. După downgrade am încercat să-l instalez, dar îl vede existent.

wlsetup-ul ăla l-am folosit, descărcat de la Microsoft.
eu nu am absolut nici o problema.
de unde descarci windows 10?

#8
xxvirusxx

xxvirusxx

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,441
  • Înscris: 11.11.2005

View PostBrainie, on 30 iulie 2016 - 18:13, said:

unde zici că se instalează fără probleme MM ?

Pe Windows 7 SP1 ( in VirtualBox.)

#9
Brainie

Brainie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,757
  • Înscris: 18.04.2007
red46: upgrade din butonul ofertă

xxvirusxx: și la mine s-a instalat inițial pe W7 (habar n-am ce SP - presupun că ultimul, că făceam toate updateurile) și a fucnționat fără probleme; n-a mers pe W10, și apoi nici pe W7 după downgrade

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate