Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over
 

masina pentru familie

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
mag1001

mag1001

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 261
  • Înscris: 31.05.2012
salut , detin momentan un BMW 320d sw e46 din 2003 , a ajuns la 370 mii si inca mai duce , dar cum s-a marit familia de curand , as dori sa trec la o alta gama de masini . practic m-ar interesa una dintre :opel Zafira , Renault Scenic , Citroen grand picasso, Peugeot 5008 , Mazda 5 , Toyota verso...si poate mai sant si altele , orice idee este binevenita . as dori sa fie nu mai veche de 2012, diesel, pana in 150 cai si ca pret undeva pe la 12 mii...masina va fi luata din italia. as vrea sa stiu de la( sau fostii)  proprietarii unor astfel de masini  , care ar fi motorizarile cele mai indicate , tipul de cutie , imbunatatirii , samd...si nu in ultimul rand de ceea ce sa ma feresc . multumesc

#2
joseph_lacroix

joseph_lacroix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,299
  • Înscris: 17.09.2013
in banii aia iti iei un Suzuki Vitara Nou,
dar in banii aia eu as Alege un Mercedes R klasse , e altceva.

#3
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
La VW Sharan, Touran, Ford galaxy, s-max nu te-ai gandit ? Cam astia sunt liderii.

Edited by TruculMagic, 30 July 2016 - 14:49.


#4
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,048
  • Înscris: 02.09.2005
sau seat alhambra

#5
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,974
  • Înscris: 06.01.2006
Passat, Touran sau Sharan, motor 2.0TDI 140 de cai, cutie automata DSG.
La Touran poti cauta varianta cu 7 locuri desi cand pui si ultimul rand de scaune ramane portbagaj mic dar e bine sa fie si aceasta posibilitare iar la Sharan chiar si cu 7 locuri tot ramane portbagaj decent.

Edited by Kroghy, 30 July 2016 - 15:15.


#6
titacodita

titacodita

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 818
  • Înscris: 07.01.2009
Eu am Renault Scenic 2 din 2004, 1,9 dci cu 120 cai, piele bej in interior, varianta Privilege.
Supermultumit de masina : confort, pozitie la volan, modularitate, siguranta, spatiu, etc.
Varianta cu 7 locuri este Renault Grand Scenic.
La banii tai, o varianta mai noua ( Scenic varianta Xmod ) arata cam asa :

Attached Files


Edited by titacodita, 30 July 2016 - 16:53.


#7
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013
Verso.

#8
devlin2427

devlin2427

    zerofuxgiven

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,292
  • Înscris: 22.05.2008
S-max sau Galaxy. Datorita deprecierii mai mari e foarte posibil sa iei o masina echipata mai bine si cu mai putini km comparativ cu altele. Si din cate stiu sunt modelele cele mai placut de condus din clasa asta.

#9
richi_e

richi_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,927
  • Înscris: 02.02.2007
Oricare, mai putin FORD! Toate problemele posibile si (ne)imaginabile le gasesti la el!
Dupa gustul meu, Zafira B. 1,8, 140cp. Posted Image

#10
mufasa

mufasa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,011
  • Înscris: 02.12.2014

 joseph_lacroix, on 30 iulie 2016 - 14:44, said:

in banii aia iti iei un Suzuki Vitara Nou,
dar in banii aia eu as Alege un Mercedes R klasse , e altceva.

citesti cerinta inainte sa postezi ... ?!

 devlin2427, on 30 iulie 2016 - 17:57, said:

S-max sau Galaxy. Datorita deprecierii mai mari e foarte posibil sa iei o masina echipata mai bine si cu mai putini km comparativ cu altele. Si din cate stiu sunt modelele cele mai placut de condus din clasa asta.

+1 (nu sunt detinator dar cam asa gandesc si eu).

Edited by mufasa, 30 July 2016 - 21:49.


#11
mag1001

mag1001

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 261
  • Înscris: 31.05.2012
multumesc pentru sugestii . masina pe care o vreau trebuie sa fie undeva pe la 4.50-4.60 m , motor 1.6-2.0 pana in 150 cai . nu vreau mai mare pentru ca ies doar in weekend cu familia , in rest o folosesc pentru a merge la servici , aprox. 60 km zilnic...si fac cam 30 mii la an. imi plac , ca si design , masinile franceze , Peugeot 5008 si c4 picasso...mai putin Renault Scenic , dar pe care nu o exclud totusi din calcul asa cum nu exclud nici concurentele...mai am o luna si ceva sa ma decid , poate apar si ceva oferte mai interesante intre timp. pe Ford nu il iau nici eu in considerare , are fratele meu un cmax pe gpl si nu e multumit , per total de ea...
r de la Mercedes , motor de 3000 ? nu multumesc , o fi regina la clasa ei , dar eu joc in alta liga.
sant constient ca modelul perfect nu este , fiecare avand plusuri si minusuri , dar sper ca in curand ,si cu ajutorul vostru ,sa-mi fac o idee mai buna despre masina pe care o voi lua.
as fi multumit , daca din cei care citesc comentariile , sant si posesorii unor modele de prin anii 2011-2013 , si sa ne spuna o parere despre masina proprie. o seara placuta

#12
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,860
  • Înscris: 06.10.2003

 devlin2427, on 30 iulie 2016 - 17:57, said:

S-max sau Galaxy. Datorita deprecierii mai mari e foarte posibil sa iei o masina echipata mai bine si cu mai putini km comparativ cu altele. Si din cate stiu sunt modelele cele mai placut de condus din clasa asta.
Exista vreo explicatie la deprecierea asta? Ceva exemple?

#13
StefanVasile

StefanVasile

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 354
  • Înscris: 20.10.2008
Peugeot 5008. Il iei cu putini km, mai nou decat celelalte si e ceva ,,diferit".

#14
devlin2427

devlin2427

    zerofuxgiven

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,292
  • Înscris: 22.05.2008

 richi_e, on 30 iulie 2016 - 21:29, said:

Oricare, mai putin FORD! Toate problemele posibile si (ne)imaginabile le gasesti la el!
Dupa gustul meu, Zafira B. 1,8, 140cp. Posted Image

Ai avut tu toate modelele de la Ford si ti-au facut numai probleme?

 mag1001, on 30 iulie 2016 - 22:06, said:

multumesc pentru sugestii . masina pe care o vreau trebuie sa fie undeva pe la 4.50-4.60 m , motor 1.6-2.0 pana in 150 cai . nu vreau mai mare pentru ca ies doar in weekend cu familia , in rest o folosesc pentru a merge la servici , aprox. 60 km zilnic...si fac cam 30 mii la an. imi plac , ca si design , masinile franceze , Peugeot 5008 si c4 picasso...mai putin Renault Scenic , dar pe care nu o exclud totusi din calcul asa cum nu exclud nici concurentele...mai am o luna si ceva sa ma decid , poate apar si ceva oferte mai interesante intre timp. pe ford nu il iau nici eu in considerare , are fratele meu un cmax pe gpl si nu e multumit , per total de ea...
r de la Mercedes , motor de 3000 ? nu multumesc , o fi regina la clasa ei , dar eu joc in alta liga.
sant constient ca modelul perfect nu este , fiecare avand plusuri si minusuri , dar sper ca in curand ,si cu ajutorul vostru ,sa-mi fac o idee mai buna despre masina pe care o voi lua.
as fi multumit , daca din cei care citesc comentariile , sant si posesorii unor modele de prin anii 2011-2013 , si sa ne spuna o parere despre masina proprie. o seara placuta

Nu poti generaliza parerea despre o marca bazandu-te pe o singura masina. Dar ca idee generala poti lua ceva frantuzesc, italian sau ford, Opel bine dotate si cu km mai ok sau te arunci spre ceva mai premium/japoneza cu dotari mai putine si km mai multi.

 shiva, on 30 iulie 2016 - 23:20, said:

Exista vreo explicatie la deprecierea asta? Ceva exemple?

Cauta orice model ford si compara-l cu ceva similar VAG sau japonez.

#15
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,974
  • Înscris: 06.01.2006

 devlin2427, on 31 iulie 2016 - 06:26, said:

Cauta orice model Ford si compara-l cu ceva similar VAG sau japonez.
VAG>Ford>Japonez

#16
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,143
  • Înscris: 08.12.2008

 StefanVasile, on 31 iulie 2016 - 01:27, said:

Peugeot 5008. Il iei cu putini km, mai nou decat celelalte si e ceva ,,diferit".

+1

Sau ceva gen Octavia break. Avantajul fata de Passat break ar fi ca o gasesti mai noua si mai putin rulata fata de un Passat break.

#17
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,974
  • Înscris: 06.01.2006

 LauCalin, on 31 iulie 2016 - 07:51, said:

Sau ceva gen Octavia break. Avantajul fata de Passat break ar fi ca o gasesti mai noua si mai putin rulata fata de un Passat break.
Octavia e din clasa compacta, verisor cu Golf break. Iin acest caz eu as alege Golf pt. ca e modelul standard al grupului, mai calitativ decat Octavia care este modelul ieftin la care s-au facut compromisuri la calitate pt. a economisi cateva sute de euro.
Ca masina de familie ar fi de preferat o masina din clasa medie sau un MPV, sunt ok si compactele dar la limita.

Edited by Kroghy, 31 July 2016 - 08:01.


#18
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,143
  • Înscris: 08.12.2008
Boss, vorbesti din nou prostii. Tehnic Passat si Octavia sunt cam acelasi lucru. Ma refer in primul rând la motor si transmisie. In plus Octavia a fost de noua mai ieftina fata de Passat. Asta face ca si sh sa aibă un pret bun raportat la nr de km, dotari si an de fabricatie. Chiar toata lumea trebuie sa-si ia o masina rupta ca a ta, sa mai bage cateva mii de euro, cum ai facut tu, ca sa aibă o "scula" in parcare?
Iar ca spatiu Octavia poate sta lejer lângă Passat.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate