Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 

FSEGA/UTCN

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
CCristian97

CCristian97

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 21.05.2016
Salut, tocmai ce am aruncat o privire asupra rezultatelor finale in ceea ce priveste admiterea la nivel de licenta si am o nehotarare. Am intrat in doua locuri: UTCN - Facultatea de Constructii de Masini (Inginerie industriala - buget) si la FSEGA (Contabilitate si informatica de gestiune - taxa). Problema este ca nu stiu care dintre cele doua e mai "de viitor" si care presupune gasirea unui job stabil si platit decent. Sunt dispus sa fac si masterul dupa. Liceul l-am terminat la mate-info.
Stiu ca sunt domenii diferite dar vreau sa aleg cea mai buna dintre cele doua si sa ma apuc de treaba Posted Image.

Edited by CCristian97, 29 July 2016 - 21:55.


#2
ketchupdulce

ketchupdulce

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 29.07.2016
Contabilitatea e mai banoasa (in general), dar si concurenta e mult mai mare. Ai terminat mate-info, deci ai facut baze de date in a 12-a (ex. MS Access sau FoxPro). Te vezi facand asta toata viata? Mie imi vine sa vomit cand am de lucru in Word, Excel, Access, etc. dar different strokes for different folks :D Nu ca la inginerie nu ar fi mult de lucru. Oricum, comparatia asta e ca intre mere si portocale.

#3
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,233
  • Înscris: 24.02.2007
Ai vazut pana acum vreun plan de conturi?

#4
CCristian97

CCristian97

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 21.05.2016

View Postdani.user, on 29 iulie 2016 - 22:10, said:

Ai vazut pana acum vreun plan de conturi?

Nu.

View Postketchupdulce, on 29 iulie 2016 - 22:06, said:

Contabilitatea e mai banoasa (in general), dar si concurenta e mult mai mare. Ai terminat mate-info, deci ai facut baze de date in a 12-a (ex. MS Access sau FoxPro). Te vezi facand asta toata viata? Mie imi vine sa vomit cand am de lucru in Word, Excel, Access, etc. dar different strokes for different folks Posted Image Nu ca la inginerie nu ar fi mult de lucru. Oricum, comparatia asta e ca intre mere si portocale.

Intr-adevar, am facut baze de date in clasa 12-a (Visual Studio si Office) dar nu am senzatia aia de plictiseala daca la ea te referi.

#5
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Daca ai terminat mate-info, trebuia sa mergi tot pe info, de exemplu de la fsega alegeai informatica economica. Atat ca, ultima medie de intrare a fost 9.40, iar la buget toate mediile au fost de 10.

#6
CCristian97

CCristian97

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 21.05.2016

View PostTruculMagic, on 29 iulie 2016 - 22:19, said:

Daca ai terminat mate-info, trebuia sa mergi tot pe info, de exemplu de la fsega alegeai informatica economica. Atat ca, ultima medie de intrare a fost 9.40, iar la buget toate mediile au fost de 10.

Asta a fost prima optiune, dar media m-a impiedicat.

#7
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Intre Ingienrie industriala si contabilitate nu exista nici o legatura. Nu poti sa iti decizi viitorul dand cu banul.Nu exista "job stabil si platit decent" , poate doar daca te faci functionar public.
Pana te decizi ce vrei de la viata, poate ar fi bine sa mergi la "buget" , nu are sens sa irosesti banii parintilor aiurea,.

Edited by pasilla, 29 July 2016 - 22:49.


#8
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,233
  • Înscris: 24.02.2007

View PostCCristian97, on 29 iulie 2016 - 22:16, said:

Nu.

Atunci nu prea vad cum ai putea alege specializarea respectiva, nestiind deloc cu ce se mananca.
Poate deveni plictisitoare/monotona, mai ales pentru un barbat care cocheteaza cu ingineria.

Edited by dani.user, 29 July 2016 - 22:53.


#9
CCristian97

CCristian97

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 21.05.2016

View Postpasilla, on 29 iulie 2016 - 22:43, said:

Intre Ingienrie industriala si contabilitate nu exista nici o legatura. Nu poti sa iti decizi viitorul dand cu banul.Nu exista "job stabil si platit decent" , poate doar daca te faci functionar public.
Pana te decizi ce vrei de la viata, poate ar fi bine sa mergi la "buget" , nu are sens sa irosesti banii parintilor aiurea,.

Stiu ca nu e vreo legatura intre cele doua, dar eram curios de domeniul care este mai cautat.

View Postdani.user, on 29 iulie 2016 - 22:47, said:

Atunci nu prea vad cum ai putea alege specializarea respectiva, nestiind deloc cu ce se mananca.
Poate deveni plictisitoare/monotona, mai ales pentru un barbat care cocheteaza cu ingineria.

Sa inteleg ca neavand o baza precum au cei care au terminat la economic mi-ar fi mult mai greu?

#10
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View PostCCristian97, on 29 iulie 2016 - 22:55, said:


Sa inteleg ca neavand o baza precum au cei care au terminat la economic mi-ar fi mult mai greu?

Trebuie sa intelegi ca meseria pe care o alegi trebuie sa iti placa/ sa fii in stare sa o practici 10 ore /zi,. 5-6 zile /saptamana, 52 de saptamani/ an , timp de 50 de ani.(more and less). Crezi ca esti capabil sa iei acum o asemenea decizie ?

#11
Vla0d_

Vla0d_

    Patrick Ekeng!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,879
  • Înscris: 20.06.2012
UTCN, clar. Asta daca nu vrei sa ramai somer dupa ce o termini... Mai esti si la buget... FSEGA e facultatea de la UBB cu cel mai mare numar de studenti, si automat si de absolventi. Si de someri.

#12
aLexCM

aLexCM

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,079
  • Înscris: 26.01.2014

View PostCCristian97, on 29 iulie 2016 - 22:55, said:

Sa inteleg ca neavand o baza precum au cei care au terminat la economic mi-ar fi mult mai greu?
Parca economia e fizica cuantica. Daca ai fost la mate-info, nu e cine stie ce. Eu zic ca nu merita sa mergi la taxa. Arunci banii aiurea.

#13
CCristian97

CCristian97

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 21.05.2016
Din cate am inteles, se face si ceva programare la Inginerie industriala si studiile sunt destul de complexe.
Sunt 4 ani pentru licenta, cam ce ar urma dupa facultate?

Edited by CCristian97, 30 July 2016 - 00:12.


#14
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,849
  • Înscris: 14.08.2007

View Postketchupdulce, on 29 iulie 2016 - 22:06, said:

Contabilitatea e mai banoasa (in general), dar si concurenta e mult mai mare.
Nu mi se pare ca e mai banoasa contabilitatea (cunosc destui contabili si putini castiga mai mult de un sfert decat castig eu ca programator, cum zicea cineva mai sus e plin de absolventi FSEGA in Cluj care nu au de lucru in domeniul lor) ... in schimb un inginer poate castiga foarte bine in domeniul asta, plus ca ai sanse mai mari sa mergi totusi pana la urma catre programare daca tot ai facut informatica in liceu. UTCN e insa mai grea decat FSEGA ... mai mult, sa platesc si taxa la FSEGA ... hmmm.

Edited by utopium, 30 July 2016 - 00:58.


#15
alionte

alionte

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 977
  • Înscris: 23.06.2005
Mergi la buget! Fsega poti s-o faci mai tarziu ,chiar si la 30 de ani,daca vezi ca nu merge dincolo...Nu da locul la buget pe unul la taxa!

Edited by alionte, 30 July 2016 - 09:45.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate