Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over
 

Sfat achizitie duba - Germania

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
Llotrops

Llotrops

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 29.07.2016
Salut tuturor, imi cer scuze pentru toate greselele gramaticale care le veti gasi dar nu am mai scris in limba romana de peste 10 ani..

In momentul de fata locuesc in Nordul Italiei si intentionez sa cumpar o duba mare (ceva preferabil L4 H2) din Germania.
Am vazut destule anunturi pe mobile.de si am de gand sa plecam in 2 persoane saptamana viitoare undeva spre Stuttgart sau München, fiind relativ aproape, sa vedem cam ce se poate gasi la fata locului..

Budgetul este undeva in jur la 5k-7k  euro pentru ceva cel putin 2007 si preferabil sub 200k km.

Ca modele principale:
Ford Transit
Fiat Ducato
Citroen Jumper
Peugeut Boxer

Eventual si VW Crafter sau Mercedes Sprinter dar sincer nu prea vreau sa ma coste prea scump reparatiile ulterioare..

Masina va fi cumparata cu bani cash fara sa scad tva ca nu am firma..dupa va vi immatriculata in RO si apoi va fi uzata principal in Italia cu 1/2 drumuti spre Romania in fiecare an..

1) Ca sa nu ma coste prea mult immatricularea trebuie sa fie maxim 3 locuri?
2) Am citit ca trebuie sa intreb eu personal vanzatorul daca masina a avut defecte/incidente pentru ca ei omit sa le spuna din start, corect?
3) Cat se mai poate negocia la un pret de 5k-7k euro?
4) E preferabil sa caut 5/10 anunturi pe mobile.de si sa fac un traseu sau sa merg direct la parcuri auto mari si sa aleg de acolo? Sincer as prefara sa dau 500€ in plus decat sa o iai prea ieftin si cu probleme ascunse..

Ce sfaturi imi puteti da avand in vedere ca in RO sunt multi "experti" in domeniu?

#2
ady_77

ady_77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,126
  • Înscris: 05.02.2009

 Llotrops, on 29 iulie 2016 - 18:35, said:

Salut tuturor, imi cer scuze pentru toate greselele gramaticale care le veti gasi dar nu am mai scris in limba romana de peste 10 ani..

In momentul de fata locuesc in Nordul Italiei si intentionez sa cumpar o duba mare (ceva preferabil L4 H2) din Germania.
Am vazut destule anunturi pe mobile.de si am de gand sa plecam in 2 persoane saptamana viitoare undeva spre Stuttgart sau München, fiind relativ aproape, sa vedem cam ce se poate gasi la fata locului..

Budgetul este undeva in jur la 5k-7k  euro pentru ceva cel putin 2007 si preferabil sub 200k km.

Ca modele principale:
Ford Transit
Fiat Ducato
Citroen Jumper
Peugeut Boxer

Eventual si VW Crafter sau Mercedes Sprinter dar sincer nu prea vreau sa ma coste prea scump reparatiile ulterioare..

Masina va fi cumparata cu bani cash fara sa scad tva ca nu am firma..dupa va vi immatriculata in RO si apoi va fi uzata principal in Italia cu 1/2 drumuti spre Romania in fiecare an..

1) Ca sa nu ma coste prea mult immatricularea trebuie sa fie maxim 3 locuri?
2) Am citit ca trebuie sa intreb eu personal vanzatorul daca masina a avut defecte/incidente pentru ca ei omit sa le spuna din start, corect?
3) Cat se mai poate negocia la un pret de 5k-7k euro?
4) E preferabil sa caut 5/10 anunturi pe mobile.de si sa fac un traseu sau sa merg direct la parcuri auto mari si sa aleg de acolo? Sincer as prefara sa dau 500€ in plus decat sa o iai prea ieftin si cu probleme ascunse..

Ce sfaturi imi puteti da avand in vedere ca in RO sunt multi "experti" in domeniu?

Dupa ce ai scris mai sus,sigur iti iei teapa,eu zic sa mergi cu un mecanic priceput.Alea 4 marci ce le-ai insirat la inceput sunt cu probleme toate,de ce crezi ca le gasesti ieftin,de bune ce sunt? Vrei duba care sa te tina? Cauta VW Transporter,VW LT,...

#3
Llotrops

Llotrops

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 29.07.2016

 ady_77, on 29 iulie 2016 - 18:53, said:

Dupa ce ai scris mai sus,sigur iti iei teapa,eu zic sa mergi cu un mecanic priceput.Alea 4 marci ce le-ai insirat la inceput sunt cu probleme toate,de ce crezi ca le gasesti ieftin,de bune ce sunt? Vrei duba care sa te tina? Cauta VW Transporter,VW LT,...

Sincer am cetit ceva pareri pe mai multe threaduri si majoritate conferma ca VW si Mercedes cu modelele noi nu mai sunt asa bune ca cele <2006 (ex: problema cu rugina)..
In orice caz WV LT sa produs pana in 2006 dar as dori ceva mai noi..
Cand le am esclus am si tinut cont ca la budgetul indicat nu prea se gasesc acele modele..

edit: am vazut acum ca era vorba de VW Transpoter..eu caut ceva de dimensiunea la VW Crafter..

Edited by Llotrops, 29 July 2016 - 19:24.


#4
pisoiu22

pisoiu22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,754
  • Înscris: 29.05.2016
Cum VW Transporter? pai cu motorul in spate?

#5
danyyy89

danyyy89

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 154
  • Înscris: 16.10.2014
Eu am 2 dube transit si nu am problem cu ele,mergi la un service sa puna tester pe aia care vrei sa o cumperi,asa o sa vezi daca are problem la motor.

#6
Llotrops

Llotrops

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 29.07.2016

 danyyy89, on 29 iulie 2016 - 19:18, said:

Eu am 2 dube transit si nu am problem cu ele,mergi la un service sa puna tester pe aia care vrei sa o cumperi,asa o sa vezi daca are problem la motor.

Mersi pentru sfat! Chiar uitasem si de controlat la service uficial.. Si eu zic ca fordul e o alegere destul de buna..
Ca si campion am mai fost pe la locurile unde se pleaca spre tara aici la mine in oras si sunt chiar foarte multe Ford Transit (restul principal Mercedes an 2000-2006) deci presupun ca e un semn bun desi nu o garanzie..

Edited by Llotrops, 29 July 2016 - 19:31.


#7
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
La astea noi, niciuna nu e buna. Cauta un LT sau Sprinter model vechi cu km putini si intretinut si e masina foarte rezistenta. Si daca nu mergi pe Transit.

#8
bolo

bolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,012
  • Înscris: 01.11.2005
La bugetul asta nu-ti fa de lucru cu Crafter si Sprinter modelul nou pentru ca o sa mai bagi inca pe atat in ele.Cauta unul mai vechi si fara rugina.

Din lista ta as lua Ducato daca tot stai in Italia.

Uita de testere,nu merge nimeni cu tine la vreun service !!

#9
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
La banii aia o sa gasesti numai 2.000.000km dati inapoi la 200.000km.

Edited by Friskey, 30 July 2016 - 10:53.


#10
florinppv

florinppv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 872
  • Înscris: 22.01.2010
La bugetul tau km sunt cea mai mica problema, important este sa fi fost intretinuta corespunzator. Din ce motive vrei sa o cumperi din Germania si nu din Italia, daca totusi locuiesti acolo?

As pune pe lista si Daily, insa depinde foarte mult la ce va fi folosita masina. In exemplul de mai jos ai volum mare, dar masa utila foarte mica:
http://www.subito.it...e-165125685.htm

Edited by florinppv, 30 July 2016 - 13:09.


#11
Llotrops

Llotrops

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 29.07.2016
Principala problema e ca in Italia nu prea se gasesc dube de genul asta sau putinele care sunt au preturi cu 4/5k mai mari fata de Germania..

In orice caz, lasand momentan de o parte alegerea modelul, ce sfaturi imi puteti da pentru procedura in sine de achizitie?

1) Sa merg spre Stuttgart sau München (sunt mai multi locuitori deci in teorie mai multe masini)?
2) Sa caut 4/5 modele pe mobile.de si sa probez cu ele sa le vad la fata locului urmarind un simil-traseu facut de mine?
3) Sa caut 3/4 parcuri de auto comerciale in zona si sa vad ce pot gasi la fata locului?
4) Pentru acte cred ca dealeri sunt deja preparati destul de bine pentru export..este ceva particular de tinut in evidenta? (gen documente indispensabile fara care nu pot sa circul/immatriculez masina)

Ideea era sa ajungem joi dimineata in Germania si sa stam maxim pana vineri seara.. este suficient ca si timp daca cineva a mai fost? Sambata am vazut ca nu prea sunt deschisi dealeri..


PS: in niciun caz nu o sa iau masina mai veche de 2007 chiar daca sunt cele mai bune..
PPS: Daily stiu ca e mare ca si volum dar are capacitatea destul de mica si pareri destul de proaste..

Ca modele preferate oricum sunt pe Ford Transit sau Fiat Ducato..

Edited by Llotrops, 30 July 2016 - 15:19.


#12
Llotrops

Llotrops

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 29.07.2016
Ce parere aveti despre aceste modele?

1) Ford Transit Jumbo, dar nu prea mie clar ce inseamna asta "Irrtümer und fehler vorbehalten." ..google translate il traduce cu "Greșelile și erorile rezervate."
http://goo.gl/eCIsW0

2) Fiat Ducato, dar scrie " Änderungen und Irrtümer vorbehalten. Zahnriemen wurde bei 104.555 Km erneuert", deci presupun ca tot are ceva probleme..
http://goo.gl/JmluQk

3) Fiat Ducato, mi sa parut cel mai interesant chiar daca depaseste putin budgetul/km..
http://goo.gl/HexrUC

#13
Llotrops

Llotrops

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 29.07.2016
Acest Transit cum vi se pare?

http://goo.gl/MGrh8R

#14
bolo

bolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,012
  • Înscris: 01.11.2005
Siliconat si cu km indoielenici...
Chiar nu inteleg de ce esti fixaat pe transit din moment ce stai in Italia si gasesti un priceput pentru Ducato la orice colt...
Dintre toate dubele care fac transport pe comunitate cele mai putine mi se par Fordurile.

#15
Llotrops

Llotrops

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 29.07.2016
Cunosc 2/3 persoane care fac saptamanal mii de km si nu au nici o problema.. In orice caz am pus si acest Ducato mai sus dar nu am avut nici o parere: http://goo.gl/HexrUC

Destul de greu sa ma orientez..mai ales ca nici nu prea stiu zona exacta in care ar fi cel mai bun sa merg..Posted Image

#16
pimi

pimi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,771
  • Înscris: 15.01.2007
nu o sa ma crezi dar oferte mai bune la dube ca in italia si olanda nu vei gasi in alta parte ,totul e sa stii sa cauti si sa ai rabdare .

un mic exemplu, urmareste o saptamana zilnic anunturile si imposibil sa nu gasesti la pret mult mai bun ca in germania

http://www.truckscou...=&accidented=-1

Edited by pimi, 01 August 2016 - 19:15.


#17
Llotrops

Llotrops

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 29.07.2016

 pimi, on 01 august 2016 - 19:02, said:

nu o sa ma crezi dar oferte mai bune la dube ca in italia si olanda nu vei gasi in alta parte ,totul e sa stii sa cauti si sa ai rabdare .

un mic exemplu, urmareste o saptamana zilnic anunturile si imposibil sa nu gasesti la pret mult mai bun ca in germania

http://www.truckscou...=&accidented=-1

Am cautat si pe autoscout.it dar mai multe sunt pe subito.it (gen olx.ro). Ca si preturi sunt totusi mai mari si oferta e destul de redusa fata de Germania. Maine oricum trebuie sa vad un Fiat Ducato de la o persoana aproape dar cere 8,5k€..



Intre timp am gasit si o persoana care se ocupa de asa ceva in Germania (cere 550€ pentru toate documentele + ajutorul lui zic, inclus trasportul cu masina lui de la frontiera cu Italia pana in 300 de km). Cred ca principal o sa am nevoie doar pentru a contacta telefonic dealeri prima de plecare pentru a pune la punct masina in caz de nu are TUV-ul facut ca sa nu astept prea mult in loc..

De acest Fiat Ducato ce parere aveti? E doar putin botit in spate dar arata destul de bine..
http://goo.gl/eAVB0r

Alt Fiat Ducato - dar costa circa 1500€ in plus..
http://goo.gl/vdM1IK

Edited by Llotrops, 01 August 2016 - 22:19.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate