Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Htc A9 sau Nexus 5x

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
cosmin2734

cosmin2734

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 10.10.2015
Doresc sa achizitionez unul dintre aceste produse,insa nu stiu pe care sa il aleg,la inceput vroiam htc-ul,dar apoi am vazut niste teste cu cele doua telefoane,si 5x era peste cam la toate capitolele.

Edited by cosmin2734, 29 July 2016 - 18:27.


#2
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,702
  • Înscris: 25.11.2014
Ce teste ai vazut?
Nu stiu cum ar putea fi A9 mai rapid in conditiile in care nexus 5x are cpu mult mai puternic si soft direct de la mama lui.

Edited by Serafim606, 29 July 2016 - 18:11.


#3
Lesbianu

Lesbianu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,088
  • Înscris: 07.01.2006
Ca aspect si feeling: HTC A9
Ca usurinta in customizare (daca esti fan "asa ceva") si daca vrei sa primesti imediat orice update/upgrade de Android (oficial pana anul viitor - idem si la HTC, neoficial pana se strica telefonul): Nexus 5X

In utilizare normala, se descurca onorabil ambele telefoane. Mai departe, depinde doar de tine...

View Postcosmin2734, on 29 iulie 2016 - 17:58, said:

...htc era peste cam la toate capitolele.
Poti sa enumeri acele capitole?

#4
159

159

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,609
  • Înscris: 22.05.2016
Nexus 5x
HTC A9 are baterie anemica si procesor mai slab.

Banuiesc ca tu vrei A9 mai ieftin cu 2GB RAM, iar la teste te-ai uitat la cel cu 3GB.

#5
cosmin2734

cosmin2734

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 10.10.2015

View PostSerafim606, on 29 iulie 2016 - 18:10, said:

Ce teste ai vazut?
Nu stiu cum ar putea fi A9 mai rapid in conditiile in care nexus 5x are cpu mult mai puternic si soft direct de la mama lui.
Am incurcat Nexus 5x


View PostLesbianu, on 29 iulie 2016 - 18:11, said:

Ca aspect si feeling: HTC A9
Ca usurinta in

In utilizare normala, se descurca onorabil ambele telefoane. Mai departe, depinde doar de tine...


Poti sa enumeri acele capitole?
Era vorba de 5x am scris gresit camera,gaming

View Post159, on 29 iulie 2016 - 18:14, said:

Nexus 5x
HTC A9 are baterie anemica si procesor mai slab.

Banuiesc ca tu vrei A9 mai ieftin cu 2GB RAM, iar la teste te-ai uitat la cel cu 3GB.
Da si chestia ca cel cu 3gb ram nu trecea peste 5x,asta mi-a schimbat parerea

#6
Lesbianu

Lesbianu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,088
  • Înscris: 07.01.2006
La noi, oricum se gaseste doar A9 cu 2 GB RAM. Poate doar daca initiatorul intentioneaza sa il comande "de afara"...
Legat de procesor... Pare anemic, dar se descurca onorabil. Si cel mai important, este "bland" cu bateria (in utilizare normala)!

Eu am 5X si la cineva apropiat am pipait si setat un A9. S-a miscat impecabil in tot timpul in care l-am chinuit cu transferul de fisere, setari si aplicatii. Ma asteptam sa se planga de baterie, dar se intelege bine cu el (la nevoie il rezolva rapid, are Quick Charge 3.0). Singura "nemultumire", nu straluceste in zonele cu semnal slab... Cu fostul HTC nu a avut probleme (in special la metrou), si nici eu cu 5X-ul.

Edited by Lesbianu, 29 July 2016 - 18:41.


#7
devlin2427

devlin2427

    zerofuxgiven

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,292
  • Înscris: 22.05.2008
Un telefon cu SD617 n-are voie sa coste peste 1000 de lei. GPU-ul subnutrit abia se taraie pe FHD.

#8
Lesbianu

Lesbianu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,088
  • Înscris: 07.01.2006
Zici tu... Si restul? "Brandul" HTC, carcasa, componentele de calitate, softul bine optimizat, update-urile destul de rapide (aproape imediat dupa cele oficiale Google)... Din ce bani ai vrea sa le primesti?Posted Image

#9
Robiacs

Robiacs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,923
  • Înscris: 18.10.2010
A9 e o mizerie. Spatele e copie 1:1 de iPhone. Fata e ciudata, au pus in fata doar senzorul de amprenta fara sa puna si butoanele inafara ecranului, o gramada de loc irosit jos. Ia 5x, este peste la toate capitolele.

#10
Lesbianu

Lesbianu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,088
  • Înscris: 07.01.2006
Exagerezi! Mie imi place A9-le. Nu l-am ales la momentul respectiv pentru ca am vrut libertate... Un Nexus il sucesti pe toate partile fara nici o grija si ai ROM-uri custom garla.
Mizerii sunt alte telefoane, care nici nu viseaza la clasa unui HTC.

Las' ca nici 5X-ul nu este vreo frumusete de telefon... Cocosat din cauza "umflaturii" de la camera, de plastic, sunet in casti nu foarte stralucit. Dar, compenseaza prin altele!Posted Image

#11
devlin2427

devlin2427

    zerofuxgiven

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,292
  • Înscris: 22.05.2008

View PostLesbianu, on 29 iulie 2016 - 19:37, said:

Zici tu... Si restul? "Brandul" HTC, carcasa, componentele de calitate, softul bine optimizat, update-urile destul de rapide (aproape imediat dupa cele oficiale Google)... Din ce bani ai vrea sa le primesti?Posted Image

Cam pe ce loc e "brandul" HTC la vanzari? Am vorbit eu cu mama omida si dupa Blackberry ei sunt urmatorii pe care-i papa falimentul.

A9 e probabil cel mai mare esec din istoria lor, o clona nereusitia de iphone cu hardware low end la preturi premium. A9 si C5 de la Samsung sunt telefoane pentru "cunoscatori".

#12
Lesbianu

Lesbianu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,088
  • Înscris: 07.01.2006
Tu iti alegi telefonul dupa topul vanzarilor? Misto!Posted Image
Eu il aleg dupa producatorul care imi inspira incredere... Ce daca este in faliment? Ce daca nu este cel mai reusit telefon al lor? Am avut HTC si am fost multumit de el (inca functioneaza ca telefon de backup). Da, am incredere in HTC si asta conteaza foarte mult intr-o eventuala viitoare alegere!

Ah, ca are pret mare sau ca nu imi ofera ce imi trebuie mie? Aleg altceva, cum am facut-o si in primavara cand am luat 5X-ul.Posted Image

#13
devlin2427

devlin2427

    zerofuxgiven

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,292
  • Înscris: 22.05.2008
O firma care nu vinde e o firma care nu stie ce trebuie sa produca si e tot timpul cu cel putin un pas in urma. HTC 10 e un telefon reusit dar a venit cam tarziu.

A9 e o parjoala scumpa. Daca nu ai bani de ifon si vrei telefon de dame, exista Xiaomi Mi4s.

#14
159

159

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,609
  • Înscris: 22.05.2016

View PostLesbianu, on 29 iulie 2016 - 18:27, said:

Si cel mai important, este "bland" cu bateria (in utilizare normala)!

Autonomia e modesta, ecranul Full HD consuma rapid bateria aia de doar 2150 mAh.

#15
Lesbianu

Lesbianu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,088
  • Înscris: 07.01.2006

View Postdevlin2427, on 29 iulie 2016 - 20:46, said:

A9 e o parjoala scumpa. Daca nu ai bani de ifon si vrei telefon de dame, exista Xiaomi Mi4s.
O fi parjoala, asa cum spui tu. Dar, parjoala aia o scoti din cutie si functioneaza impecabil!Posted Image

Xiaomi au specificatii si preturi bune, dar trebuie sa iti dai doctoratul in deblocare si resoftare. Altfel, un om "normal" nu are ce face cu el. Cand s-or concentra mai mult pe versiunile internationale si optimizarea MIUI-ului, promit ca o sa cumpar si Xiaomi!Posted Image

Edited by Lesbianu, 29 July 2016 - 21:04.


#16
devlin2427

devlin2427

    zerofuxgiven

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,292
  • Înscris: 22.05.2008

View PostLesbianu, on 29 iulie 2016 - 21:04, said:

O fi parjoala, asa cum spui tu. Dar, parjoala aia o scoti din cutie si functioneaza impecabil!Posted Image


Functioneaza impecabil vreo saptamana si daca nu incerci sa joci vreun titlul mai nou. Dupa aia d-zeu cu mila.

View PostLesbianu, on 29 iulie 2016 - 21:04, said:

Xiaomi au specificatii si preturi bune, dar trebuie sa iti dai doctoratul in deblocare si resoftare. Altfel, un om "normal" nu are ce face cu el. Cand s-or concentra mai mult pe versiunile internationale si optimizarea MIUI-ului, promit ca o sa cumpar si Xiaomi!Posted Image

Daca sa urmezi niste pasi egal doctorat inseamna ca ar trebui sa ma simt si eu un mic ponta.

#17
Lesbianu

Lesbianu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,088
  • Înscris: 07.01.2006
Fostul meu HTC l-am folosit un an de zile fara nici un reset... Depinde si de "proprietar", si de modul de utilizare, si de asteptarile fiecaruia!

Tu, eu, si altii de pe aici urmam tutorialele, dar nu oricine. Ai destui ani pe forum, ia zi-mi... cati "impiedicati" ai vazut? Nu pe aria de telefoane, ci asa, in general.
Aia-s grosul cumparatorilor, ei urca scau coboara topurile vanzarilor dupa care te ghidai cu cateva postari in urma!Posted Image

#18
cosmin2734

cosmin2734

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 10.10.2015
Deci care merita,stiu ca HTC are materiale mai premium,insa 5x este peste el,deci cred ca merg pe 5x,mersi de sfaturi

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate