Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Cadou sanatos cu avionul - termen mediu

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#1
jimmyy

jimmyy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 697
  • Înscris: 21.04.2008
Salut,

O sa-mi vizitez un prieten peste mari si tari cu avionul si vroiam sa-i duc asa ceva mai romanesc mai natural.

Ii place ceaiul, si cam tot ce e sanatos, are 40 de ani.

Am din fericire suficient loc in bagaj, ce sa-i cumpar? nu cred ca sufera de ceva si nici nu are alergii, stiu ca e mai greu cu somnul la el

Eu ma gandeam la niste ceaiuri, dar de care? codita soricelului, rostopasca? sau ceva cu valeriana ca sa doarma mai bine?

Apoi niste laptisor de matca,

Miere (nu prea multa ca e grea)

Pastile de la hofigal? nu prea ma pricep cu spirulina? ulei de catina? echinatea?

Intrebarea e destul de generala, cam ce bunataturi romanesti sa iau. Trebuie sa reziste la calatoria cu avionul (de preferinta nu cu termoase sau alte minuni...)

Limita de buget nu este, e un prieten bun si probabil ca daca viitoare cand o sa-l vizitez va fi peste 5-10 ani

Apoi o sa caut eu de unde sa le iau, pe net sau de la vre-un plafar...daca aveti si adrese de magazine inclusiv online sunt binevenite.

Va multumesc

Edited by jimmyy, 29 July 2016 - 17:34.


#2
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,701
  • Înscris: 25.11.2014
Să-i duci o țuica. Naturala si nu se strică.

#3
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004
Vezi ca daca e in US nu poti duce nimic alimentar.

#4
Arianna-D

Arianna-D

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,477
  • Înscris: 16.09.2014
Cumpara ce stii/crezi ca nu se gaseste acolo. De ex., eu nu am vazut ceai de soc/galbenele, insa ceai de valeriana/spirulina se gasesc peste tot.

#5
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
n-ai voie in SUA nici cu seminte de rosii si castraveti!

#6
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Nu ii duce ceaiuri romanesti produse in conditii improprii.
http://www.libertate...os-ceai-1523389

#7
Repulse #

Repulse #

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,169
  • Înscris: 14.04.2006
Propolis ?

#8
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Da. Propolis, laptisor de matca, miere, da' de unde cumpara ca mai toate sunt fake ?

#9
scotty0

scotty0

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 258
  • Înscris: 10.02.2007
vin rosu romanesc din categoria cel putin 70 ron / sticla din magazine specializate (nu supermarket)

#10
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,075
  • Înscris: 10.07.2013

View Postjimmyy, on 29 iulie 2016 - 17:33, said:

Salut,

O sa-mi vizitez un prieten peste mari si tari cu avionul si vroiam sa-i duc asa ceva mai romanesc mai natural.

Ii place ceaiul, si cam tot ce e sanatos, are 40 de ani.

Am din fericire suficient loc in bagaj, ce sa-i cumpar? nu cred ca sufera de ceva si nici nu are alergii, stiu ca e mai greu cu somnul la el

Eu ma gandeam la niste ceaiuri, dar de care? codita soricelului, rostopasca? sau ceva cu valeriana ca sa doarma mai bine?

Apoi niste laptisor de matca,

Miere (nu prea multa ca e grea)

Pastile de la hofigal? nu prea ma pricep cu spirulina? ulei de catina? echinatea?

Intrebarea e destul de generala, cam ce bunataturi romanesti sa iau. Trebuie sa reziste la calatoria cu avionul (de preferinta nu cu termoase sau alte minuni...)

Limita de buget nu este, e un prieten bun si probabil ca daca viitoare cand o sa-l vizitez va fi peste 5-10 ani

Apoi o sa caut eu de unde sa le iau, pe net sau de la vre-un plafar...daca aveti si adrese de magazine inclusiv online sunt binevenite.

Va multumesc
[ http://www.distileriilevalco.ro/poze/1587479390_Horinca.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Daca nu ii duci o horinca din Maramures, iti va pare rau.....Posted Image

Edited by xmanyacs77, 29 July 2016 - 18:50.


#11
pisoiu22

pisoiu22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,754
  • Înscris: 29.05.2016

View Posteiffel, on 29 iulie 2016 - 17:43, said:

Vezi ca daca e in US nu poti duce nimic alimentar.
ne-au pus embargou?

#12
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd ești condus de proști, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006
după cîte văd...că ''ai voie''
nişte versuri despre fostele... ''produse''(X2) în fosta rommanie... acu' vîndută la rapid...

#13
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,885
  • Înscris: 29.06.2006

View Posteiffel, on 29 iulie 2016 - 17:43, said:

Vezi ca daca e in US nu poti duce nimic alimentar.

eu am dus si palinca si salam de sibiu, n-am avut nici o problema.

#14
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,075
  • Înscris: 10.07.2013
Asa este: ia un kilogram de salam de Sibiu si un litru de horinca.Posted Image

*Sau niste slana afumata bio...

Edited by xmanyacs77, 29 July 2016 - 20:26.


#15
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004

View Postpisoiu22, on 29 iulie 2016 - 19:30, said:

ne-au pus embargou?
Nu, e valabil ptr toate tarile.
Ca sa introduci alimente in US trebuie o groaza de analize si verificari din partea lor ptr produsul respectiv.

View Postxcit, on 29 iulie 2016 - 19:39, said:


eu am dus si palinca si salam de sibiu, n-am avut nici o problema.
Ai avut noroc.
A fost candva si un film pe tema asta - cu un itailian care a vrut sa introduca in US o bucata de mortadella.
In final a mancat-o.:D

#16
craciuncostel

craciuncostel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,107
  • Înscris: 03.04.2005
- horinca este o alegere, dar nu aia din comerţ. Caută pe cineva care vinde. Asta din comerţ de 50° este vrăjeală. A mea variază între 60-65° şi în general o las măcar 3 ani în butoaie.
- Mai poţi să îi duci o socată, este o băutură tradiţională românească, multe vitamine, sănătoasă. Doar că trebuie ţinută la rece şi este mai problematic de transportat. Aşa că poţi să îi duci materia primă - flori de soc uscate - şi îi dai reţeta care este simplă :)
- Vin de coacăze
- sirop de brad făcut la rece. Dacă nu găseşti, (se face greu, este scump, nu ştiu dacă este de vânzare) atunci clasicul sirop obţinut prin fierbere
- propolis. Mie îmi fac diverse cunoştinţe, nu cumpăr. Trebuie să găseşti pe cineva în care ai încredere, dacă nu măcar să fie de la Apicola.
- dulceaţă de nuci, tradiţional românesc.
- plante uscate adevărate. Mugur de brad, soc, păpădie, pojarniţă, mentă, sunătoare ... and so on.
- zacuscă de ghebe :)

Îmi vin o grămadă de idei ... şi totodată mi s-a făcut foame. Mă duc într-o excursie în beci ... :))

#17
jimmyy

jimmyy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 697
  • Înscris: 21.04.2008
Va multumesc,

Nu e in US, dar ma gandeam mai putin la mancare si bautura, mai mult la lucruri mai sanatoase :) sunt sigur ca are el mai multa tuica si palinca decat mine, pt ca cand statea in Romania imi dadea si mie niste palinca din aia de iti ardea gatul :)

Nu am sa am timp sa gasesc cunostinta cunostintei care face un propolis sau un ceai bun, dar mai intai sa incepem cu ce ne trebuie si apoi cu gasitul de unde sa cumpar un produs bun. Dar asa este, stiu si eu am o rezerva cu produsele din comert. Daca aveti adrese de magazine sunt beinvenite.

Cu produsele care poate sa le gaseasca si acolo asa este, gasesti peste tot spirulina, dar preturile difera foarte mult. Daca iei o cutie e ok, dar daca vrei sa faci o cura de ceva cu mai multe cutii, atunci te cam ustura la buzunar prin vest...


Incercand sa sumarizez ce s-a spus pana acum:
- ceai de galbenele, soc + plante uscate adevărate. Mugur de brad, soc, păpădie, pojarniţă, mentă, sunătoare (presupun tot pentru ceai), flori de soc uscate
- propolis, laptisor de matca, miere
- dulceata de nuci

#18
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Ne pui in situatia sa ghicim tara si nu este corect. Australia ?
Pe de alta parte deabia acum ai mentionat ca este roman, dar nu si de cand este plecat.
Daca este un prieten foarte bun, ar fi bine sa il intrebi  ce si-ar dori.
Ar fi cel mai 'cinstit' lucru. Surprizele nu sunt intodeauna placute, chiar daca sunt facute cu intentii bune.

Edited by pasilla, 29 July 2016 - 23:14.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate