Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over
 Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...
 Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua
 sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...
 

WINDOWS 7 - Physical Memory 80% Help ! :(

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#1
winnner

winnner

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 29.11.2015
salut ,de curand am incercat sa fac update la placa video , iar acum am physical memory 80-90% .. (se misca groaznic) cum pot reveni la setarile fara update .. !!!
Attached File  ddd.png   28.57K   37 downloads

#2
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
mai usor ar fi daca ai arata la tabul procese, ordonate dupa cel mai flamand de resurse si sa vedem care este ala, degeaba ne arati imaginea de mai sus

ce intelegi prin update la placa video?

#3
winnner

winnner

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 29.11.2015
Attached File  dsadasdsasadas.png   30.03K   60 downloads
de aici am dat update     Attached File  dsafasf.png   21.79K   61 downloads

#4
DianaXO

DianaXO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,819
  • Înscris: 09.12.2012
Pai ar fi doua posibiltati:
1.Si-a schimbat placa video.
2.Si-a facut update la driverul placi video.

Cum se rezolva problema?
1.Verifica daca placa video este compatibila cu placa de baza,si BIOS (poti incerca sa faci update la BIOS,daca ai o versiune mai noua disponibila),mai verifica si daca placa este infipta bine in slot,iar conectori sunt pusi (in caz ca placa este mai noua si necesita curent si de la sursa direct)
2. Da-ti rollback la driver,mai poti sa dai PC-ul inapoi in timp cu System Restore,pe langa asta verifica ca driverul sa fie compatibil cu Windows / Placa video.

LE : Tu ai macar GPU dedicat ? Posted Image

LE 2: Initiator ofera-ne mai multe detalii,cand a aparut problema,ce PC ai (procesor,HDD,RAM..etc),ce Windows ai original sau piratat,anti-virus ai ? etc etc ? Posted Image

Edited by Petran_Marius, 28 July 2016 - 23:38.


#5
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
iesi din utorrent

#6
winnner

winnner

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 29.11.2015
roll back am dat (si nu prea se vad diferente dar in dreptul placii AMD (a doua) apare asta Attached File  dsadsadasd.png   47.37K   42 downloads

#7
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Cum ai ajuns la concluzia ca e placa video Marius?Memoria utilizata de GPU este exclusiva,nu apare acolo.
Edit:Op ai distrus driverul placii dedicate d-aia arata asa.
Dublu edit:ai pus poza partiala cu task manager si fara a activa modul administrator deci nu vedem mare branza.

Edited by xeleron, 28 July 2016 - 23:42.


#8
winnner

winnner

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 29.11.2015
bun deci ! : Windows-ul este original , am 4 Gb ram , 1Terra HDD , i3 4300U , 2 placi video nustiu care e dedicata ma rog (1. intel HD Graphics 4400 2. AMD Radeon R5 M230 ) .
Am auzit ca e bine sa dai din cand in cand un update la placa vodeo , am dat , si poc a aparut problema .. care ma poate ajuta si pe mine cu driverul original ..

#9
DianaXO

DianaXO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,819
  • Înscris: 09.12.2012
Mister rezolvat !,Laptopul tau nu suporta Windows 7,doar Windows 8.1 sau 10.(este o limita tampita intalnita des la laptopuri mai noi,producatori pur si simplu nu mai ofera driveri sau suport pentru versiuni de Windows mai vechi gen XP/Vista/7 ).

Eu unul iti recomand sa-ti instalezi Windows 10 atata timp cat e inca free,banuiesc ca laptopul a venit cu Windows 8.1 preinstalat deci licenta nu e o problema.

#10
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
indiferent de situatie, initiator, acel chrome papa la resurse cu lopata, iar tu te plangi ca si cum in idle ti-a luat toate resursele si pica pc-ul.

inchide frumos tot ce ai deschis ca si program, lasi vreo 2 minute sa-si inchida procesele si tot ce mai poate ramane agatat pe acolo, apoi faci un print cu consumul de resurse sa vedem care e ala flamandul.

legat de driver, iti sugerez sa folosesti driverul oferit de producatorul placii video, nu cel generic, care mai poate da si rateuri uneori, desi la tine acolo nu prea vad sa dea nici un rateu.

#11
winnner

winnner

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 29.11.2015
DA initial a avut win 8.1 , dar domnul de la altex mi-a zis ca nu pot juca sau alte activitati destea . asa ca mi-a propus sa imi umble in BIOS sa faca nustiu ce setari sa bage win 7 fara sa pierd garantia . Posted Image ( ca sa dau update la win 10 . trb ceva in BIOS umblat ? )

Dany , asa aveam si inainte google deschis si nu facea probleme sa se miste greu etc .

Edited by winnner, 28 July 2016 - 23:52.


#12
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
acel "binevoitor" de la altex, ti-a explicat si de partitia de recovery? o mai ai?

daca ai avut 8.1 si acum ai 7, nu prea te cred ca ala este windows licentiat, licenta de 8.1 nu se activeaza si la 7.

poti da linistit update la w10, se va activa cu licenta de 8.1 care este injectata in bios.

#13
winnner

winnner

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 29.11.2015
bai , sincer nu mi-a zis , a zis ca e licentiat :( il am aproape de 1 an instalat si nu am avut probleme )

#14
DianaXO

DianaXO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,819
  • Înscris: 09.12.2012

 winnner, on 28 iulie 2016 - 23:50, said:

DA initial a avut win 8.1 , dar domnul de la altex mi-a zis ca nu pot juca sau alte activitati destea . asa ca mi-a propus sa imi umble in BIOS sa faca nustiu ce setari sa bage win 7 fara sa pierd garantia . Posted Image ( ca sa dau update la win 10 . trb ceva in BIOS umblat ? )

Domnul ala de la altex,saracu habar n-avea pe ce planeta traieste,cum sa-ti bage Windows 7 din moment ce laptopul e proiectat sa ruleze doar pe Windows 8.1 / 10 ? dejaba dezactiveaza el "Secure Boot" si il pune pe "Legacy Mode" care permite instalarea lui Windoows 7,daca producatorul nu-ti ofera driver pentru Windows 7 ce faci atunci ? tocmai de aia nu-ti merge GPU-ul dedicat,din lipsa driver-ului.
In BIOS dai "Load default settings" si cam atat fa !,dupa care instalezi Windows 8.1 (daca stii) si dai upgrade la Windows 10 si voila,iti vei putea folosi laptopul linistit si nici nu vei mai avea probleme cu driveri.

LE : Sau cum zice Dany,instalezi Windows 10 direct,cheia de Windows 8.1 se afla in BIOS,asa ca activarea se va face instant.

Edited by Petran_Marius, 29 July 2016 - 00:01.


#15
winnner

winnner

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 29.11.2015
Multumesc Foarte mult RESPECT maxim ! :D

#16
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,602
  • Înscris: 30.07.2003

 bogdannn1980, on 29 iulie 2016 - 07:30, said:

Extensiile .*32 sunt virusi
Dupa ce criterii ?!

#17
juGGaKNot

juGGaKNot

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 786
  • Înscris: 29.10.2007

 Petran_Marius, on 28 iulie 2016 - 23:47, said:

Mister rezolvat !,Laptopul tau nu suporta Windows 7

Nu exista asa ceva.

utorrent face upload/download cu >3-4mb ?

 Petran_Marius, on 28 iulie 2016 - 23:58, said:

daca producatorul nu-ti ofera driver pentru Windows 7

Sau poti sa instalezi driverele la zi, nu cele oferite de producator.

Edited by juGGaKNot, 29 July 2016 - 08:05.


#18
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,568
  • Înscris: 15.06.2004

 bogdannn1980, on 29 iulie 2016 - 07:30, said:

Extensiile .*32 sunt virusi Posted Image)..

Cand habar nu ai ce vorbesti nu dai sfaturi. Sistemul lui e pe 64 de biti si procesele Chrome sunt pe 32.

Initiator - ca sa vezi exact si corect cata memorie e ocupata in mod normal, restartezi PC-ul si fara sa deschizi nimic altceva te duci in task manager si vezi acolo.
Ca sa vezi si procesele toate - dai click mai jos un pic sa arate TOATE procesele.

Din ca vad eu acolo ai 2 probleme - odata ai procese de la Steam deschise, si cel mai grav ai Chrome-ul cu multe ferestre deschise in background.
Din pacate daca acum cativa ani Chrome-ul era cel mai rapid si mai ok din pct de vedere al resurselor, acum este cel mai greui si mancator de resurse browser cunoscut.
Mai repede folosesti IE din Windwos ( sper ca e cu toate update-uriel la zi ) sau eventual Firefox daca nu-ti palce IE.

Si inca ceva - legat de ce se mai scrie pe-aici - Daca s-a putut instala Windwos 7 pe acel PC, inseaman ca merge. Chiar daca s-a vandut cu 8.1.
Drivere se gasesc daca stii sa cauti. Ca Windwos 8 e un pic mai optimizat si e mai rapid decat 7 da, dar in rest nu au cum sa fie probleme.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate