Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Aparat de preparat carne - PRO și CONTRA ?

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
SCENT-OF-SHARP

SCENT-OF-SHARP

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 387
  • Înscris: 09.10.2015
Bună seara, Softpedia !

Vreau să vă cer sfaturile cu privire la aparatele de preparat carne, mă refer la acelea în care se pune carnea crudă și le prepară într-un timp relativ scurt.

Eu nu am nicio experiență cu astfel de aparate, mi-a venit ideea citind un alt topic, și mi se pare util un astfel de aparat, având în vedere că :

1. Mie îmi place carnea, în special cea de vită, și nu este prea ușor de preparat.
2. Nu am timp să gătesc. Vreau un aparat care să lucreze rapid și eficient.

Acum, vreau să precizez că am cuptor electric, în care peștele/mielul/carnea de porc iese extrem de bine în aprox. 30 de minute. Carnea de vită în schimb nu prea a avut succes, dar poate nu am folosit eu metodele de succes. Dacă asta este problema, atunci nu aș cumpăra un aparat separat doar pentru carnea de vită. Dar dacă există un astfel de aparat, care poate oferi ceva în plus față de un cuptor electric ( nu conform reclamelor, ci conform realității ) , atunci aș vrea să fac rost de unul neapărat.

Aștept opiniile voastre.
Mulțumesc !

#2
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
da ti-e frica sa precizezi la ce aparat minune te referi? sau ce?
opinia mea e contra!

Edited by Nero-d, 28 July 2016 - 19:39.


#3
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Carnea de vita, exceptand muschiul, nu se gateste in timp scurt. La vita conteaza foarte mult calitatea carnii si modul de marinare.
Eu nu cred ca un aparat minune va gati carne de vita intr-un timp record si sa fie comestibila.

#4
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,183
  • Înscris: 13.01.2011
Daca vorbim de gastronomie, vorbim despre timp si placerea de a gati.
Opusul, fast food-ul  :)
Restul sint povesti.

#5
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postcrisstonne, on 28 iulie 2016 - 20:21, said:

Daca vorbim de gastronomie, vorbim despre timp si placerea de a gati.
Opusul, fast food-ul  Posted Image
Restul sint povesti.

Poate , in viitor, vor aparea repilcatoarele din serialul "Pierduti in spatiu" . Vrei chiftelute marinate, programezi, apesi pe buton (deja se poate cu comanda vocala Posted Image ) si in 10 secunde ai mancarea preferata.

Edited by pasilla, 28 July 2016 - 20:31.


#6
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

View PostSCENT-OF-SHARP, on 28 iulie 2016 - 19:25, said:


Acum, vreau să precizez că am cuptor electric, în care peştele/mielul/carnea de porc iese extrem de bine în aprox. 30 de minute. Carnea de vită în schimb nu prea a avut succes, dar poate nu am folosit eu metodele de succes. Dacă asta este problema, atunci nu aş cumpăra un aparat separat doar pentru carnea de vită.
Aştept opiniile voastre.
Mulţumesc !

cel mai probabil că de vină  a fost carnea. Carne de vită bună sub 50/Kg nu prea găsești

#7
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Merge si carne de vita de 20 lei/.kg , dar gatita la 80-85 de grade 8-12 ore. Pentru asa ceva sunt bune acele "masinarii" care pot pastra o anumita temeperatura.

#8
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
O plită de piatră. În 20 de minute ai făcut carnea cu pregătiri cu tot.

#9
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View PostAlexIP, on 28 iulie 2016 - 23:22, said:

O plită de piatră. În 20 de minute ai făcut carnea cu pregătiri cu tot.
Da. Daca nu ai dea face cu o carne dintr-o vita moarta de batranete, lucru pe care nu il stii cand cumperi acea carne.

#10
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
N-am avut până acum probleme cu carnea de vită, și nu m-am întins la bucăți valoroase de peste 50 lei / kg din comerț. Dacă e de vacă babă faci un gulaș, odată ce te înveți o să faci de drag. :D

Edited by AlexIP, 28 July 2016 - 23:31.


#11
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View PostAlexIP, on 28 iulie 2016 - 23:30, said:

N-am avut până acum probleme cu carnea de vită, și nu m-am întins la bucăți valoroase de peste 50 lei / kg din comerț. Dacă e de vacă babă faci un gulaș, odată ce te înveți o să faci de drag. Posted Image
Eu cumpar antricot ori vrabioara cu 19.99 lei. Imi ies fripturi execelente, dar mi-a trebuit ceva timp sa reusesc sa invat cum trebuiesc gatite, ca sa nu iasa talpa.

Edited by pasilla, 28 July 2016 - 23:35.


#12
SCENT-OF-SHARP

SCENT-OF-SHARP

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 387
  • Înscris: 09.10.2015

View Postcrisstonne, on 28 iulie 2016 - 20:21, said:

Daca vorbim de gastronomie, vorbim despre timp si placerea de a gati.
Opusul, fast food-ul  Posted Image
Restul sint povesti.

Eu am scris că fac peşte la cuptor şi iese în 30 de minute - asta nu intră nici la categoria " Mor de nu mai pot de dorul bucătăriei ! " , dar nici la categoria fast-food.
Înţeleg pasiunea pentru arta gătitului, dar nu trebuie toţi să fim în categoria aceea pentru a mânca bine.
Eu sunt o fire mai practică, nu am timp să stau 130 de minute lângă mâncare, şi apoi +40 de minute să decorez farfuria - dar nici nu am pretenţii cu fiţe.
Singura aşteptare era un mod de a prepara carnea de VITĂ într-un timp scurt, pentru că pentru celelalte am găsit deja modalitatea.
Dacă nu se poate, ok - voi rămâne la a comanda mai bine carne de vită preparată, când voi avea poftă de ea ( nu de la fast-food ! )

#13
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
tot nu vrei sa zici la ce masinarii si aparate te referi!!!
sau crezi ca suntem telepati?

#14
Aries(ro)

Aries(ro)

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,568
  • Înscris: 22.03.2004
Nu există un aparat care să facă totul „eficient”. Tehnicile se adaptează în funcție de ce carne ai, sau adaptezi carnea la tehnică.
Cuptorul e cea mai lentă metodă...

#15
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,014
  • Înscris: 04.03.2014
O masinarie foarte simpla pentru facut steakuri de vita pe aragaz in timp scurt cum vrei tu.  Ii zice plita de fonta, electtonica nu e complicata:)) di tine vreo 30 de ani!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate