Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Va rugam, salvati-ne mama!

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
36 replies to this topic

#1
spider_zero_sapte

spider_zero_sapte

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,721
  • Înscris: 21.08.2007
”Alexandru este în clasa a III-a. Sora lui, Georgiana, în clasa a X-a la Colegiul Tehnic „Laţcu Vodă” din Siret. Locuiesc în Călineşti - Şerbăuţi. De anul trecut, în vocabularul lor a intrat un nou cuvânt, cu rezonanţe sinistre: cancer. La 42 de ani, mama lor, Mihaela Divisevici, a fost diagnosticată cu melanom malign. O formă parşivă de cancer, în care celulele bolnave scăpate de sub control se înmulţesc rapid şi se împrăştie pentru a-şi face cuib prin tot corpul...
Şanse există. Ultimul rând scris de medicul oncolog Christoph Zielinski, la finalul raportului medical pentru pacienta Mihaela Divisevici, la mijlocul acestei luni, a readus speranţa pentru Georgiana şi Alexandru, că mama rămâne împreună cu ei: „Recomandări - iniţiere Ipilimumab sau Nivolumab sau Pembrolizumab”.  Medicamentele din lista scurtă a prof. Zielinski nu sunt autorizate în România, dar sunt deja utilizate în SUA, Israel şi în câteva ţări europene. Pentru a avea acces la unul dintre ele, Mihaela are două posibilităţi - fie îl cumpără, fie un medic oncolog solicită companiei producătoare să o includă într-un studiu clinic în unul dintre statele în care medicamentul încă se mai testează. A doua cale înseamnă o procedură laborioasă şi de durată, iar răspunsul ar putea veni prea târziu. Pentru Mihaela fiecare oră care trece fără tratament contează. Familiei nu-i rămâne decât varianta cumpărării medicamentului.”

Familia a reuşit să strângă banii necesari pentru prima din cele trei doze pentru terapie
Soţul Mihaelei, Marius, şi buna ei prietenă Alina au devenit experţi în a descoperi ultimele noutăţi în terapia anticancer. Nivolumab au găsit la o farmacie în Vatican şi au comandat deja prima doză, care va ajunge în ţară săptămâna viitoare. La Vatican l-au găsit mai ieftin, 4.400 de euro, faţă de 6.000 sau 9.000 de euro, în alte ţări. Mihaela mai are nevoie de încă două doze, pe care nu le poate plăti dacă nu primeşte ajutor financiar. La costul medicamentului se adaugă cel pentru administrarea tratamentului, obligatoriu în clinică şi sub supravegherea unui oncolog cu experienţă.
Nivolumab învaţă organismul pacienţilor să depisteze şi să distrugă celulele canceroase, dublând şansele de supravieţuire ale bolnavilor. Este indicat în monoterapie pentru tratamentul melanomului în stadiu avansat (inoperabil sau metastazat) la adulţi. Acelaşi lucru îl face şi pembrolizumab.

Mulţi dintre voi s-au implicat în campaniile iniţiate de noi. Şi toate au fost reuşite. Din nou ne bazăm unii pe alţii. România nu e o ţară în care să fie bani pentru cercetare, pentru studii clinice, pentru progres în medicina la cel mai înalt nivel. România, ca stat, îţi ia, nu-ţi dă nimic. Doar îţi cere. Însă România, ca societate, ca om plus om, îţi poate dărui foarte multe. Facem apel la voi. Fiţi alături de noi în a sprijini lupta unor copii pentru viaţa mamei lor.
Conturile pentru donaţii sunt: (RON) RO 40RZBR 0000 0600 1703 1709 şi (EURO) RO 56RZBR 0000 0600 1703 1712, pe numele soţului Mihaelei, Divisevici Marius Vasile, la Raiffeisen Bank. Puteţi face donaţiile direct sau puteţi contacta mai întâi familia, prin intermediul ziarului sau al dispensarului din Şerbăuţi.


LINK

Edited by spider_zero_sapte, 28 July 2016 - 18:32.


#2
Kevlar111

Kevlar111

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,278
  • Înscris: 17.11.2014
deja au inceput sa apare jepatii de useri la comentarii, copii de 14 ani care le da masa si tasu sa manance si prind pokemoni.

Edited by Kevlar111, 28 July 2016 - 18:18.


#3
spider_zero_sapte

spider_zero_sapte

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,721
  • Înscris: 21.08.2007
Aveți posibilitatea să popularizați acest caz inserând link la semnătură.
Chiar nu vă costă nimic plus că vă îmbunătățiți și karma socială.Posted Image

Refuz să cred că trăim într-o societate cuprinsă de un grad de cinism ca și cea a Spartei antice.Posted Image

Edited by spider_zero_sapte, 28 July 2016 - 18:45.


#4
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Am pus si eu si linkul , speram sa putem  fi alaturi de cei doi copilasi si de mama lor aflata la  grea cumpana .Dumnezeu sa o ajute si sa se gaseasca o solutie pentru ea !

#5
spider_zero_sapte

spider_zero_sapte

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,721
  • Înscris: 21.08.2007
Dumnezeu lucrează prin oameni, Hane. În toate religiile e scris aceasta.

#6
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Sunt  cateva sute de insi vremelnic unsi in ranguri mari in  Dealul Mitropoliei .Cativa euro de caciula daca ar dona s-ar face suma imediat dar  din pacate nu am auzit niciodata sa fie sensibili la durerile celor care i-au trimis acolo .
Ma cutremur  totdeauna cand vad atatia tineri cu aceasta cumplita boala .

Edited by gingisKHAN2015, 28 July 2016 - 19:08.


#7
spider_zero_sapte

spider_zero_sapte

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,721
  • Înscris: 21.08.2007
E vorba de o farmacie privată care are sediul în Vatican (Statul). Acolo au găsit să cumpere mai ieftin medicamentul.
Nicio o legătură cu Institutia Sfantului Scaun. Nu are importanță confesiunea respectivei persoane; o mamă e o mamă.

#8
spider_zero_sapte

spider_zero_sapte

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,721
  • Înscris: 21.08.2007
Ăsta nu e un contra-argument. Strict tehnic am prezentat un caz punctual.
Caz pe care, cei ce vor considera justificat il vor populariza cel putin.

Nu am cerut ajutor pentru toate cazurile sociale pe care le cunosc.
Iar ca sfat pentru cei care sunt reticenti sau malitiosi: daca tot nu vreti sau nu puteti sa faceti un bine, macar abtineti-va in a face un rau gratuit.

Parerea mea!

#9
_Claudiu_

_Claudiu_

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,490
  • Înscris: 05.09.2013
Daca vrei sa ajuti, ok, daca nu, iar ok. Inceteaza cu flame-ul. Suntem pe aria de Ajutor umanitar.

Posted Image

#10
spider_zero_sapte

spider_zero_sapte

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,721
  • Înscris: 21.08.2007

View Postleul_tau, on 28 iulie 2016 - 19:24, said:

daca moare scapa de taxe si impozite, de viata grea de pe pamant, eu cred ca i-ati face rau daca i-ati prelungi superinta pe planeta.

Poti discuta in Poiana sau pe religie aspectele acestea.

Daca as fi la fel de cinic ca si tine ti-as aspunde ca, avand in vedere varsta d-sale, poate ca o parte din impozitele pe care le platea si le va mai plati
te vor hrani si pe tine sau...iti vor salva viata. Deci e mai convenabil si pentru tine sa nu-i curmi ”suferinta”.

#11
n-amname

n-amname

    Brain Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,721
  • Înscris: 10.11.2013

View Postleul_tau, on 28 iulie 2016 - 19:06, said:

De ce nu vrea insusi Dumnezeu sa o faca bine? De ce s-a imbolnavit?, sa ii ajut eu pentru ce/. pentru cat timp? Sa o faca bine Vaticanul ,moca, ca doar aia sunt foarte credinciosi si se pricep la toate.
Trebuie sa existe mereu d-astia gica contra, care n-am nimic productiv de adaugat in afara de ranchiuna si seminte de cearta.

#12
spider_zero_sapte

spider_zero_sapte

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,721
  • Înscris: 21.08.2007
Ca sa te convingi de veridicitatea celor scrise, lasa filosofia si pune cazul la semnatura, popularizandu-l astfel. Eventual doneaza!
Ulterior vei afla din presa sau pe forum ce ”aduc sau nu banii”.
Posted Image

#13
mihaiduban

mihaiduban

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,601
  • Înscris: 24.04.2010
Tragic tragic tragic .......... Mor oameni tineri , mor copii ..... Daca s-ar indrepta banii cu care se intretin razboaiele catre stiinta  cred ca medicamentul ala ar costa 5 euro nu 5000 ...
Mi-am facut datoria sa dau povestea mai departe si daca mi-oi mai revenii cu banii poate dau si eu ceva banuti!

#14
spider_zero_sapte

spider_zero_sapte

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,721
  • Înscris: 21.08.2007
Multumesc.Sanatate maxima iti urez.

#15
Bean

Bean

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,477
  • Înscris: 12.11.2006
Deci (ca sa incep ca romanu): aveam de-a face cu un scelerat care nu vrea sa ajute un om, mai mult, isi bate joc de ideea de intr-ajutorare, solidaritate, umanism etc si inca 2-3 juvenili la intelect, care-i dau like-uri la ceea ce vomita.
Cam asta am inteles din topic, dincolo de subiect.
Oricum, o sa donez si eu cat pot. Pentru ca "viata e frumoasa, dar merita traita".

PS: daca vreodata s-o intampla sa dea cancerul in voi, astia dasteptii de pe aici, sa nu va puna dracu sa va milogiti. Muriti inteligent, cu demnitate, ca scapati si de povara fiscala a statului, cu ocazia asta. Si scapa si el de voi.

Sanatate

#16
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,023
  • Înscris: 09.01.2007
Donat. Doamne ajuta !

#17
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,374
  • Înscris: 16.03.2007
acatiste nu vreti?

Posted Image

sa dea canceru' in mine ca a venit weekendul si orice ban e bine venit. va dau contul?

Edited by laffin, 29 July 2016 - 17:01.


#18
Purpura

Purpura

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,818
  • Înscris: 14.02.2014
Biserica nu poate ajuta?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate