Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
schema pcb ELECTRA CIM150 PAS

Probleme stomac

Sfat achizitie bicicleta oras

Canalele Sky Showtime 1 și S...
 Recomandare anvelope lexus rx

Extindere rețea wireless int...

Configuratie PC

Mufa TV
 PPC Energy

Camera conferinta Tenveo tevo-vl12u

Recomandare rulouri exterioare us...

Gaoyue 858
 Telefon performant pe parte audio...

Aspecte legale https://registratu...

Filtru de apa curata apa de miner...

Unde gasesc borcane mari 5 - litr...
 

TP-LINK TL-WN722N impreuna cu antena de exterior?

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#1
ravaell

ravaell

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 03.02.2013
Salutare, vreau efectiv sa folosesc acest adaptor TP-LINK TL-WN722N impreuna cu antena TP-LINK TL-ANT2424B. Amandoua sunt pe 2.4 ghz frecventa. Am nevoie de acoperire mare in oras, in jur de 400-500 de metri, iar antena asta ar fi perfecta.

Problema este ca cei de la TP-Link din suport nu vor efectiv sa asocieze un adaptor de interior cu o antena de exterior si te obliga practic sa cumperi un WBS de exterior care costa bine peste 350 de lei iar eu nu-mi permit, spunand ei ca nu exista ABSOLUT nici un adaptor wireless compatibil cu antena aceasta.

A mai incercat cineva? Are cineva antena asta sau similara cu asta conectata la un adaptor wireless de interior? Se poate conecta antena la un asemenea adaptor, as vrea specific acel adaptor pentru ce am eu nevoie. Multumesc. Posted Image

Edited by ravaell, 28 July 2016 - 17:53.


#2
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
La ce folosesti reteaua ? Cine este emitatorul? Ai vizibilitate cat de cat intre punctele pe care incerci sa le legi?

#3
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,881
  • Înscris: 03.02.2005
Cred ca s-ar potrivi mai bine discutia pe aria de Networking si nu aici, pe subaria de Periferice.
Iar acum legat de subiectul initiatorului, ma indoiesc ca acel adaptor USB are destula putere cat sa produca un semnal printr-o antena de 24dBi, precum e in cazul modelului TP-LINK TL-ANT2424B. O asemenea antena mai bine o legi de-un router mai serios, care sa suporte puteri mari de emisie.
Insa stiu ca exista ceva reglemetari legate de puterea de emisie a unei antene pe la noi, iar jumatate de km e o distanta destul de mare ce nu o poti acoperi cu putere mica.
Vezi mai bine tabelul de pe pagina cu prezentarea pentru TL-WA7210N

Edited by Ciubex, 28 July 2016 - 18:51.


#4
ravaell

ravaell

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 03.02.2013
Am postat aici pentru ca pe majoritatea site-urilor de cumparati ramura wireless se gaseste sub periferice si mi s-a parut a fi mai mult de hardware. Scuze daca am gresit.

Am nevoie sa mearga pentru packet injection si monitorizare wireless in kali, pentru motive educationale si de testare bineinteles, deci am nevoie de un adaptor. Altfel as fi cumparat CPE210 care este un access point ce se poate transforma si in range extender si in client si in toate natiile posibile, dar nu-mi serveste si ca placa de retea[adaptor wireless] pentru kali, ceea ce eu am nevoie.

De mare putere mai este acesta, http://www.tp-link.r.../TL-WN822N.html cu antene detasabile.

Mai e si problema cu conectorii astia, N-type, RP-SMA. Adaptoarele wireless folosesc RP-SMA fiind de interior pe cand antena aia foloseste N-type fiind de exterior, se potriveste N-Type la RP-SMA sau este doar diferente de impermeabilitate la apa in cazul N-Type?

Daca tot nu se poate, ce optiuni am, poate alte antene care sa nu treaca de 200 de lei si sa fie compatibile ori cu TL-WN822N de mare putere ori cu celalalt WN722N?


EDIT: Cred ca acel adaptor de mare putere chiar daca are antenele externe nu se pot detasa, deci daca cineva de aici poate sa-mi faca o sugestie de un adaptor wireless compatibil cu antena si capabil de packet injection si monitorizare, va rog, spuneti-le.

Edited by ravaell, 28 July 2016 - 19:27.


#5
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Sigur ca orice antena va functiona cu orice fel de emitatator, indiferent de ce va spune suportul tehnic al producatorului, singura problema este doar de conectica.
Antena are un port N mama, iar stick-ul are un port RP-SMA, astfel ca tie iti va fi necesar pentru conectare un pigtail (cablu) N-male to RP-SMA, care intamplator se gaseste la tp-link cu codul TL-ANT200PT, singura problema fiind lungimea destul de mica (0.5m). Daca totusi ai nevoie de un pigtail mai lung sunt o gramada de magazine online care ti le pot face custom cu orice fel de mufe la capete si orice lungime. Masoara cu atentie de cat cablu ai nevoie si ai grija ca degeaba iti pui o antena cu un castig foarte mare daca de la ea si pana la stick ai nevoie de 10-15m.

Atentie insa, daca planuiesti sa montezi antena in exterior trebuie sa ai grija sa aiba protectie la traznet si sa izolezi bine mufele ca sa nu intre apa.


Succes.

#6
ravaell

ravaell

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 03.02.2013

 addelin, on 28 iulie 2016 - 19:49, said:

Sigur ca orice antena va functiona cu orice fel de emitatator, indiferent de ce va spune suportul tehnic al producatorului, singura problema este doar de conectica.
Antena are un port N mama, iar stick-ul are un port RP-SMA, astfel ca tie iti va fi necesar pentru conectare un pigtail (cablu) N-male to RP-SMA, care intamplator se gaseste la tp-link cu codul TL-ANT200PT, singura problema fiind lungimea destul de mica (0.5m). Daca totusi ai nevoie de un pigtail mai lung sunt o gramada de magazine online care ti le pot face custom cu orice fel de mufe la capete si orice lungime. Masoara cu atentie de cat cablu ai nevoie si ai grija ca degeaba iti pui o antena cu un castig foarte mare daca de la ea si pana la stick ai nevoie de 10-15m.

Atentie insa, daca planuiesti sa montezi antena in exterior trebuie sa ai grija sa aiba protectie la traznet si sa izolezi bine mufele ca sa nu intre apa.


Succes.

Deci sa inteleg ca ce au spus userii de mai sus cu puterea adaptorului nefiind adecvata pentru antena nu este adevarat si ca merge indiferent? Intreb ca nu vreau sa ma trezesc cu ea pe cap si cu un adaptor care nu poate sa duca antena.

Daca antena merge cu adaptorul acela imi mai trebuie doar cablul pigtail care nu e scump oricum. Cat despre lungime 0.5 ar merge pt inceput caci as pune antena langa mine si as pozitiona-o spre geam mai intai pentru teste, iar abia dupa voi achizitiona si un pigtail mai mare cam de vreo 6 metri as avea eu nevoie.

Dar din nou, DACA mai sunt si alti useri care sunt cunoscatori as vrea sa stiu sigur daca sunt compatibile adaptorul TL-WN722N si antena TL-ANT2424B, caci de conectica nu se pune problema.

#7
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Adaptorul are o putere destul de maricica din cate vad (20dbm), mult mai mare decat al unui router casnic (gen WR741ND), care de obicei au numai 16dbm, din pacate nu am gasit o fisa tehnica unde sa scrie si ce sensibilitate are la receptie, dar daca vrei sa faci legaturi doar de 400-500m o sa iti fie mega suficient setup-ul.

Ce iti recomand este sa cumperi de la un magazin care iti accepta retur-uri, asa nu o sa ai niciun risc...

#8
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,344
  • Înscris: 21.04.2005
O poti folosi fara probleme . Nu baga in seama userii de mai sus . I-si dau si ei cu presupusul . Asa e cand pui interbari pe un forum public .
Poti sa iei de bun ce ti-a recomandat @addelin mai sus.

#9
ravaell

ravaell

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 03.02.2013
Mai e si problema ca e bidirectional, si imi este teama ca degeaba am eu antena care cica prinde "56 km reali in conditii ideale" daca emitatorul de la care iau wifi-ul de la 300-500 de metri nu poate sa dea mai mult de 50 de metri arie.

Care ar fi partile negative la un 500 de metri la bloc unde, bineinteles sunt obstacole, iar hotspot-ul de unde am de gand sa iau WIFI nu poate sa emita mai mult de 50 de metri? Ar putea antena mentionata de mine mai sus sa faca fata? Sau nici macar nu se apropie de hotspot avand in vedere ca sunt in jur de 5-6 blocuri in fata antenei?

#10
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,344
  • Înscris: 21.04.2005
In wireless toate calculele sunt valabile cand nu exista obstacole intre antene .
Daca ai obstacole , 5-6 blocuri , sansele de a functiona sunt aproape 0 . Daca nu chiar 0 cu - in fata !!

#11
ravaell

ravaell

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 03.02.2013

 ndor, on 29 iulie 2016 - 12:39, said:

In wireless toate calculele sunt valabile cand nu exista obstacole intre antene .
Daca ai obstacole , 5-6 blocuri , sansele de a functiona sunt aproape 0 . Daca nu chiar 0 cu - in fata !!

Chiar si asa, la tara de exemplu la mine, eu stau langa un drum national drept de vreo 20 de km pe langa unde sunt case, daca pun antena pe casa, a mea fiind peste multe alte case mai inalta, banuiesc ca tot nu ma v-a ajuta mai deloc, caci din cate am inteles semnalul e bidirectional si atata timp cat eu emit cu o putere foarte mare dar hotspot-ul nu emite cu o putere egal sau la fel de mare nu ma pot conecta la el.

Ar ajuta antena asta parabolica pana la urma, mai ales la tara, unde sunt mai putine obstacole, sau din moment ce nu sunt in pereche una la mine una de unde vreau sa iau semnal totul e in zadar si nu are rost?

#12
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,344
  • Înscris: 21.04.2005
Este bidirectionala comunicatia dar nu are treaba daca se emite cu puteri egale ,sau nu, in ambele parti .
Folosesti un calculator ca sa ai idee de ce se poate obtine http://www.mikrotik.com/test_link.php

Edited by ndor, 29 July 2016 - 13:15.


#13
ravaell

ravaell

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 03.02.2013

 ndor, on 29 iulie 2016 - 13:06, said:

Este bidirectionala comunicatia dar nu are treaba daca se emite cu puteri egale ,sau nu, in ambele parti .
Folosesti un calculator ca sa ai idee de ce se poate obtine http://www.mikrotik.com/test_link.php

Interesant site-ul, da nu prea-mi dau seama la RX sensitivity, pentru ca aia nu e ceva fix, se schimba la diferite lungimi si nu stiu ce sa completez acolo.

#14
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,344
  • Înscris: 21.04.2005
Pui valoarea cea mai defavorabila , respectiv -68 dBm in cazul de fata .

#15
ravaell

ravaell

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 03.02.2013
-68 si la site 1 si la site 2? daca e -68 la ambele site-uri la o distanta de 0.5 km e reliable asta probabil DACA nu exista obstacole, deci sa fie totul ideal, daca nu probabil ca se reduce pe la vreo 100 de metri cu MULT noroc daca ar fi spre exemplu vreo 3 ziduri de beton intre mine si AP.  Dar din nou, nu stiu daca trebuia -68 si la SITE 1 adica la mine si la SITE 2 adica la hotspot.


De asemenea daca poti sa ma ajuti nu prea inteleg, am gasit un pigtail la emag de 3 metri tot de la TP-LINK, dar fata de cel de 0.5 unde scrie pe eMag Banda de Frecventa apare 3 GHZ iar la cel de 0.5 m apare intre 2.4 si 5 ghz. Il cumpar pe cel de 0.5 nu? Banuiesc ca asta cu frec de 3GHZ nu merge.

Este vorba despre modelul de pigtail TL-ANT24PT3 de 3 metri iar cel de 0.5 este acesta TL-ANT200PT.

Multumesc frumos. :)

#16
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Poti lua linistit pigtailul, este facut din (aproximativ) acelasi tip de cablu.

Dar totusi, tu ce vrei sa realizezi aici: sa iti pui mega-antena ta la geam si sa prinzi wifi neparolat de prin vecini, eventual sa faci vreo scamatorie cu Kali sa injectezi pachete prin wifi sau sa iti faci un bridge la o locatie indepartata?  Tine cont ca microundele nu prea trec prin obstacole la distante mari si la puteri relativ mici, cum e cazul wifi-ului.

#17
ravaell

ravaell

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 03.02.2013

 addelin, on 29 iulie 2016 - 15:47, said:

Poti lua linistit pigtailul, este facut din (aproximativ) acelasi tip de cablu.

Dar totusi, tu ce vrei sa realizezi aici: sa iti pui mega-antena ta la geam si sa prinzi wifi neparolat de prin vecini, eventual sa faci vreo scamatorie cu Kali sa injectezi pachete prin wifi sau sa iti faci un bridge la o locatie indepartata?  Tine cont ca microundele nu prea trec prin obstacole la distante mari si la puteri relativ mici, cum e cazul wifi-ului.

Inteleg ca semnalul wifi nu e semnal radio, si mai stiu si ca e bidirectional deci alta problema si acolo. Nu ma intereseaza distantele fictive, gen kilometrii intregi, ci strict cateva sute de metri, poate chiar 100-200 de metri unde nu sunt foarte multe obstacole, poate un zid de beton, doua ziduri, mai mult nu, mie imi este doar frica sa ajunga semnalul meu la AP-ul acela iar routerul sa acopere o arie foarte mica si din ce-mi spuneau oamenii aia de la suport tehnic TP-LINK nu o sa faca nicioadata conexiune sa transmita pachetele.

Cat despre Kali, doar cafenele/baruri si doar reaver, rar am folosit dictionary attack, SAU daca se poate ma conectez la un AP open, dar de obicei le evit, ca poate ma trezesc intr-o zi hackuit de vreun binevoitor.

#18
ravaell

ravaell

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 03.02.2013
Deci pot sa cumpar acel pigtail, chiar daca scrie 3ghz la banda de frecventa? Sa nu cumva sa am vreo surpriza cand imi vine acasa. :))

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate