Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Ospatar in strainatate

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
mrstench

mrstench

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 27.07.2016
Buna ziua.
Vreau sa urmez un curs de ospatarit in Romania, dupa care sa iau drumul strainatatii. Din cauza ca stiu doar limba engleza, o sa fiu nevoit sa lucrez in UK, desi mi-as fi dorit o cariera in Franta.
Anyway, vreau sa stiu daca este posibil sa scot un salariu decent (cu tot cu bacsis) - nu ma refer la acelasi salariu pe care il primesc unii ospatari din State care trec de $ 100 000 pe an, ci la un salariu decent, sa ma ajute sa traiesc intr-un oras mare, gen Londra.
Studiez si web design-ul, iar peste cativa ani o sa pot lucra part time in domeniu.
Multumesc.

#2
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Ce Gabi Diamond o sa iasa din tine. :)

#3
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,522
  • Înscris: 05.06.2009
informeaza-te mai intai, citeste ce va insemna brexitul (iesirea marii britanii din uniunea europeana) pentru cei veniti sa lucreze in uk...si apoi te mai gandesti daca vrei sa ai o "cariera" ca ospatar.
mai bine te angajezi pe un vas de croaziera, sunt destui romani care fac asta si am inteles ca sunt multumiti.

#4
mrstench

mrstench

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 27.07.2016
De ce ma rog e mai bine in Romania ?
Am cunostinte cu diploma de facultate - unii chiar cu 2 - si au plecat in Italia sa muncesca pentru $ 1200. Sa imi petrec 11 ani din viata sa fac facultatea de medicina si sa ma trezesc cu 1500 ron pe luna si o turma de bolnavi la usa mea ? Sau sa mor printr-un spital din Bucuresti de la o banala infectie ? Nu mersi.
Dupa ce prind ceva experienta in restaurant, vreau sa plec in croaziere pe vase (asta e principalul scop) si chiar sa depun actele pentru viza de US sa muncesc acolo.

Edited by mrstench, 28 July 2016 - 13:58.


#5
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,662
  • Înscris: 05.02.2012
Ramai in Romania, crede-ma... m-am intors in romania dupa 8 ani de stat in Franta Posted Image Nu sunt cainii cu covrigi in coada pe acolo . In Romania se fac bani daca esti educat. Eu nu am facultate, dar sunt multumit de mine Posted Image .

PS : sa nu crezi ca aia abia asteapta sa mergi tu si sa te angajezi la ei. In plus, Vezi ca in Londra chiriile sunt enorme, dar na, faci cum vrei , insa iti zic ca s-au cam imputit treburile prin occident Posted Image

Daca iti e musai sa pleci , sa te astepti la dezamagiri si sa nu crezi ca e totul cum vezi la TV. Nimeresti intr-un cartier in care nici macar nu ai impresia ca esti in Europa

Edited by Andreysc7, 28 July 2016 - 14:03.


#6
mrstench

mrstench

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 27.07.2016
Vis-a-vis de ce a zis bogdan despre terorism. Au murit 84 de oameni pe Coasta de Azur, loviti de tir. Conform statisticilor, la fiecare 3 secunde, un copilas se stinge din viata din cauza saraciei. Dupa calculele mele, tragedia din Franta se repeta la fiecare 4 minute si e mult mai tulburator. Nu stiu cine e pacalit de mirajul televizorului.
Andrey, am nevoie de ceva nou. Tu de ce ai plecat ?

#7
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Eu am o diploma de facultate de pe urma careia traiesc suficient de bine. Pt ca e acoperita de cunostiinte.Si pot depana si proiecta.
Daca cunostiintele dumitale nu sunt in stare sa eseneze 4 montaje cu 3 piese, nu e vina mea ca au trecut prin faculatai ca gasca prin apa..

#8
Adri28

Adri28

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 320
  • Înscris: 13.04.2010
Salut! Acum cu acest Brexit, o sa fie mai greu pentru romani sa meargă sa muncească in Anglia, mai ales incepand de anul viitor. Ca ospătar in UK, nu o sa te imbogatesti din salariu, dar iti permiti sa traiesti decent. In UK, un ospătar castiga cam 7,20 lire la ora + tips (bacsis). In Londra, este posibil sa castigi mai mult. Eu lucrez in Scotia la un restaurant indian, la bucătărie si castig 8 lire la ora + o masa in fiecare zi. O varianta ar fi sa lucrezi si pe vase de croaziera ca ospătar, daca stii engleza. Fie in UK, fie pe vas de croaziera, se cere cam minim 1 an experienta in domeniu. Daca ai posibilitate sa ajungi in UK, e bine. Aici ai parte de civilizatie, nu ca in Romania, unde predomina in general prostia si hotia.

#9
alexandrualexe

alexandrualexe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 382
  • Înscris: 05.07.2015

 Prien, on 28 iulie 2016 - 14:24, said:

Eu am o diploma de facultate de pe urma careia traiesc suficient de bine. Pt ca e acoperita de cunostiinte.Si pot depana si proiecta.
Daca cunostiintele dumitale nu sunt in stare sa eseneze 4 montaje cu 3 piese, nu e vina mea ca au trecut prin faculatai ca gasca prin apa..

Hai ca esti prea dobitoc. Ia ignore (posts, PM etc) ca sa nu iti mai aud balivernele. La fiecare post pe care il faci trebuie sa amintesti ca ai terminat electrotehnica si ca esti cel mai bastan. Du-te si plimba ursul ca esti enervant. Ai ignor asa ca poti latra cat vrei. ca nu o sa iti mai vad mesajele Posted Image Si asa ca fapt divers...multa lume este sictirita de tine pt ca la fiecare mesaj amintesti ca ai reparat televizoare toata viata si esti mare si tare cu electronica lu peste. Lauda de sine miroase urat sa stii Posted Image Desi nu prea o zice lumea, sa stii ca multi s-au saturat de caracterul tau mizerabil. Hai sictir Posted Image

Edited by alexandrualexe, 28 July 2016 - 16:03.


#10
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,449
  • Înscris: 17.04.2006

 mrstench, on 28 iulie 2016 - 14:14, said:

Vis-a-vis de ce a zis bogdan despre terorism. Au murit 84 de oameni pe Coasta de Azur, loviti de tir. Conform statisticilor, la fiecare 3 secunde, un copilas se stinge din viata din cauza saraciei. Dupa calculele mele, tragedia din Franta se repeta la fiecare 4 minute si e mult mai tulburator. Nu stiu cine e pacalit de mirajul televizorului.
Andrey, am nevoie de ceva nou. Tu de ce ai plecat ?

Nu compara parintii inconstienti cu adevaratele omoruri.

In Londra chiria e peste 500 lire pe luna. La 500 stai in ceva coliba cu inca o mana de oameni si nu prea gasesti chirie sa platesti lunar si cand vrei tu sa pleci. Se face contract pe 6/12 luni cu garantie.
Mancarea, iesitul in oras e scump, foarte scump.

Daca vrei sa mergi singura nu cred ca e profitabil, poate ramai cu cateva sute pe luna.

Din februarie sunt in Reading, langa Londra si e scump, da scump... Pe langa asta e o tara urata, o urasc, totul e pe dos si complicat inutil.

#11
scotty0

scotty0

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 258
  • Înscris: 10.02.2007

 mrstench, on 28 iulie 2016 - 13:28, said:

Buna ziua.
Vreau sa urmez un curs de ospatarit in Romania, dupa care sa iau drumul strainatatii. Din cauza ca stiu doar limba engleza, o sa fiu nevoit sa lucrez in UK, desi mi-as fi dorit o cariera in Franta.
Anyway, vreau sa stiu daca este posibil sa scot un salariu decent (cu tot cu bacsis) - nu ma refer la acelasi salariu pe care il primesc unii ospatari din State care trec de $ 100 000 pe an, ci la un salariu decent, sa ma ajute sa traiesc intr-un oras mare, gen Londra.
Studiez si web design-ul, iar peste cativa ani o sa pot lucra part time in domeniu.
Multumesc.

pai de ce nu mergi direct in america unde umbla cainii cu covrigi de 100.000$ in coada ;-)

#12
_Claudiu_

_Claudiu_

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,490
  • Înscris: 05.09.2013
Viza de munca presupun ca ii eliberezi tu pentru America, nu ?

#13
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
cursul de ospătărit e fix pix in strainezia!!!
nu hartia contraza ci aptitudinile!

cine are un dram de ninte, face bani si cariera si in romania! cine nu...
vad ca nici n-ai mari pretentii... ospătăreală, trai decent, londra... unde va credeti frate?

Edited by Nero-d, 28 July 2016 - 17:59.


#14
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

 mrstench, on 28 iulie 2016 - 13:57, said:

De ce ma rog e mai bine in Romania ?
Am cunostinte cu diploma de facultate - unii chiar cu 2 - si au plecat in Italia sa muncesca pentru $ 1200. Sa imi petrec 11 ani din viata sa fac facultatea de medicina si sa ma trezesc cu 1500 ron pe luna si o turma de bolnavi la usa mea ? Sau sa mor printr-un spital din Bucuresti de la o banala infectie ? Nu mersi.
Dupa ce prind ceva experienta in restaurant, vreau sa plec in croaziere pe vase (asta e principalul scop) si chiar sa depun actele pentru viza de US sa muncesc acolo.

La felul in care (NU) gandesti, nu vei avea nici macar 1500 de ron salariu. Fii lnistit, posturile alea de 100 000 de dolari pe ani sunt oricum ocupate si pentru urmatorii 50 de ani. Si in orice tara europeana vrei sa devii ospatar, (sau chiar pe vas) e necesar sa stii ceva mai multe limbi decat engleza. Ma refer la restaurante, ca la birturi de cartier, te poti intelege si prin semne.

#15
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004

Quote

Cati si unde faci?
destui ca sa traiesti decent spre linistit si confortabil
unde face toata lumea...

Edited by Nero-d, 28 July 2016 - 19:06.


#16
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011

 mrstench, on 28 iulie 2016 - 13:28, said:

la un salariu decent, sa ma ajute sa traiesc intr-un oras mare, gen Londra.
Ho ho....nici n-ai pretentii prea mari

LE in primul rand Londra nu-i un oras mare e un oras scump...dupa care, marimea conteaza

 Nero-d, on 28 iulie 2016 - 19:05, said:

unde face toata lumea...
corect, indiferent ce ai face in romanica veniturile sunt decente spre mari; s-a dat si directiva de interzicere a salariilor mici; sunt numai salarii mari; nici nu trebuie sa faci altceva decat sa intrebi la primul office si esti angajat; ca ce? ca ce vrei tu; de obicei la negociere tu spui o suma iar ei o dubleaza by default cand definitiveaza oferta; sporurile sunt separat; majoritatea a refuzat sa locuiasca in case la merginea orasului oferite gratis de companii si din morivul asta au fost scoase din oferta, casele si le-au inlocuit cu vacante prin Maldive , "Fuji" si alte peninsule de astea italienesti; da romanii au zis ca vor la Mamaia si au scos si alea, da au mai pus ceva la salarii. Progreamul de lucru este de 6 ore si 33 de minute daca stai mai mult se plateste dublu in cursul saptamanii si de 5 ori in weekend...restul mai negociezi cu angajatorul, da ce vrei ei zic da, asa ca no problem Posted Image

Edited by Octavian_SK, 28 July 2016 - 19:23.


#17
mrstench

mrstench

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 27.07.2016
Daca nu iesi din zona de comfort n-ai cum sa reusesti ceva in viata. Majoritatea ospatarilor sunt poligloti ce e drept. Lol. Prin salariu decent m-am referit m-am referit la suficienti bani cat sa nu mor de foame. Plecarea in America e doar o idee, dar principalul scop este sa prind experienta sa pot lucra pe vas. Vati prins acum ? Bateti campii aiurea. Se poate inchide.

PS Toata lumea se plange de traiul din Romania (cunosc anestezist cu salariu de 1500 ron, absolvent Carol Davila); facebook-ul nu va spune si asta ?

#18
Adri28

Adri28

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 320
  • Înscris: 13.04.2010

 bogdannn1980, on 29 iulie 2016 - 07:18, said:




Zilele trecute am vazut un prost care-si lasa un job de 2500 lei in Romania sa se duca-n Anglia ca ospatar :)))... Nu i-am spus ca ai sa vii cu ea intre picioare
Daca nu esti o persoana prea cheltuitoare, ca ospatar in UK, poti sa pui deoparte lunar 2500 RON.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate