Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne
 Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 

Recomandare bicicleta [maxim 1299 lei]

- - - - -
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#1
danutz_rdc

danutz_rdc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 367
  • Înscris: 18.10.2010
Buna ziua,

Doresc o recomandare pentru o bicicleta de teren, buget maxim 1299 lei, preferabil doar suspensie fata. Nu am habar de componente, sunt paralel si de aceea va cer ajutorul, sa aleg una cu cel mai bun raport calitate- pret.

Ma uitam la bicicletele Eighty Eight de la eMag, dar citisem undeva ca e o bicicleta de foarte proasta calitate.

Multumesc frumos !

#2
Villefort

Villefort

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,061
  • Înscris: 22.04.2016
Rockrider 520, dar sare cu 90 bani de bugetul tau. :lol:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/jMS64fPMWJ0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Villefort, 28 July 2016 - 13:06.


#3
danutz_rdc

danutz_rdc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 367
  • Înscris: 18.10.2010
Un site de unde o pot achizitiona?

Aceasta e buna de ceva http://www.emag.ro/b...9/pd/DV96J3BBM/ ?

#4
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,039
  • Înscris: 26.04.2007
danutz_rdc: uita pur si simplu ca ai vazut-o pe aia de la EMAG....
pur si simplu spune dupa mine " a fost un vis urat...nu o sa mai ma gandesc niciodata la ea"

O sa te simti mai bine. De ce ? poate ai sa intrebi.....
Iti spun eu Villefort ti-a facut cea mai buna recomandare !!!!
Thread closed Posted Image

Edited by Mihai_3, 28 July 2016 - 13:12.


#5
Villefort

Villefort

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,061
  • Înscris: 22.04.2016

View Postdanutz_rdc, on 28 iulie 2016 - 13:10, said:

Un site de unde o pot achizitiona?

Aceasta e buna de ceva http://www.emag.ro/b...9/pd/DV96J3BBM/ ?

Mai OK e rockrider, imo. O poti lua de la decathlon, din magazin (o poti proba) sau online. As alege prima optiune, dai cateva ture cu mai multe marimi, vezi care ti-e comoda.

#6
danutz_rdc

danutz_rdc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 367
  • Înscris: 18.10.2010
OK!

Multumesc frumos!

#7
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003
Calaretu' de bolovani. Cea mai buna bicicleta noua pe care o poti lua in banii tai.
Neaparat mergi in magazin si roaga-i sa te ajute cu dimensiunea cadrului.

#8
danutz_rdc

danutz_rdc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 367
  • Înscris: 18.10.2010
Achizitie reusita, ultima bucata L.

Multumesc frumos pentru ajutor.

#9
Villefort

Villefort

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,061
  • Înscris: 22.04.2016
Drumuri bune!

#10
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,960
  • Înscris: 06.09.2008
si ce inaltime ai ?

#11
123321

123321

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,124
  • Înscris: 05.02.2012

View Postdanutz_rdc, on 28 iulie 2016 - 19:01, said:

Achizitie reusita, ultima bucata L.
Nu uita ca să postezi o impresie și aici,

#12
danutz_rdc

danutz_rdc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 367
  • Înscris: 18.10.2010
Prima impresie: cauciuc fata ovalizat, baiatul de la Decathlon mi-a spus ca asa vin toate - oarecum ciudat, dar pe asflat si la viteza mare dai cam mult din cap - oarecum sacaitor.

La foaie mica, pinon mare - totul merge perfect (silentios), foaia 2 (jumatate) si pinion mic - se aude un zgomot ca si cum atinge ceva (ceva in genul bicicletelor DHS de acum 8 ani), deja cand urc foaia mare cu pinon mic e un zgomot de bicicleta veche - parca simt si o vibratie in pedale.

Sa ma duc sa o inlocuiesc?

In rest imi place :D

#13
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,960
  • Înscris: 06.09.2008
cum se folosesc vitezele
- foaie mica, primele 4 pinioane mari
- foaie mijlocie cu pinioanele din mijloc, fara cele 2 din fiecare extrema
- foaie mare - de la pinion 4-5 pana la cel mai mic.

Schimbatorul fata nu e asa bun, asta se stie..
ce inaltime ai ?

Edited by sirgoofy, 28 July 2016 - 21:59.


#14
danutz_rdc

danutz_rdc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 367
  • Înscris: 18.10.2010
175

In fine, mai testez maine la ea sa vad daca ai dreptate, daca nu ma intorc la decathlon sa o schimbe.

Multa lume se plange de butucul pedalier, chiar si cei de la service mi-au spus ca exista posibilitatea sa ma intorc din cauza aceastei probleme (mai devreme sau mai tarziu) (7/10 biciclete cu aceasta problema).

Imi poti confirma daca toate MB vin cu anvelopele putin ovalizate?

#15
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,960
  • Înscris: 06.09.2008
L e probabil mare.
cand stai peste cadru trebuie sa ai macar 3cm intre tine si bicicleta.

Quote

Imi poti confirma daca toate MB vin cu anvelopele putin ovalizate?

Nu stiu ce zici, poze ?

Edited by sirgoofy, 28 July 2016 - 22:22.


#16
PhaseZ

PhaseZ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 706
  • Înscris: 28.01.2011
Sau un video, din lateral si din fata.
O anvelopa e o bucata lunga de tesatura textila/nylon/kevlar cu putin amestec de cauciuc sintetic si 2 sarme pe margine. Care se taie dupa lungimea dorita si se lipesc capetele intre ele. Nici una din componente nu e rigida astfel incat sa-i dea o  anumita forma si preia forma pe care e pusa. Daca tragi sau le strangi se deformeaza, chiar si agatate in magazin dupa un timp se alungesc sub propria greutate, cand le cumperi prin posta vin in pachetele mici super stranse. Dar puse pe roata se aliniaza cu ea.  Sper ca tipul care a zis ca toate sunt ovale nu a zis asta pentru ca avea in fata un raion de anvelope agatate pe barele alea si cum se uita la ele nu erau perfect rotunde.
Mai curand as zice ca respectivul cauciuc nu sta bine asezat pe janta. Scoate rotile si dezumfla-le cat poti de mult. Reaseaza cu mana cauciucurile ca si cum i-ai face un masaj Posted Image. Verifica ca valva de la camera sa fie dreapta. De obicei aici e problema, impinge si trage de ea pana se aseaza corect.
Baga apoi putin aer, cateva pompe si repeta miscarea. Uita-te cum sta cauciucul pe janta din lateral, luand ca repere niste elemente grafice de pe el, sa fie la aceeasi distanta de janta pe toata circumferinta lui. Continua sa le umfli cate putin si sa le asezi. Am zis sa scoti rotile pentru ca daca le dezumfli complet si lasi greutatea bicicletei pe ele e posibil sa se inntepe camera. Daca ai ceva de care sa sustii roata in aer poti incerca fara sa le mai scoti.

Daca tot scoti rotile pentru asta e o ocazie buna sa exersezi si scosul/bagatul camerei (mai bine acum in propriul apartament decat pe marginea drumului cand ploua)Poti sa dai cu totul cauciucul jos de pe roata si sa te uiti la marginile lui. Sa fie totul simetric. Si inspecteaza si banda de proectie de pe janta sa fie montata corect. 1 mm asimetric si face ca totul sa stea prost.

LE: am gasit un video desppre cum sa asezi corect un cauciuc pe janta:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/MCEjqI96meU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by PhaseZ, 29 July 2016 - 16:56.


#17
kinguins

kinguins

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 388
  • Înscris: 20.03.2016
Si eu cred ca e vorba de o anvelopa montata gresit sau la repezeala si nu sta bine pe janta. Sunt foarte bune explicatiile lui PhaseZ. Cam la fel procedez si eu , montez cauciucul pe janta , il umflu mediu tin cu mainile de ax si il rotesc , apoi urmaresc sa vad bataia il dezumflu si il bat usor sa se aseza sarma pe janta si il umflu la loc. Rotesc iar tinand cu mainile de ax si ma uit sa vad daca mai are bataie , daca mai are iar dezumflu si il bat / aranjez cu mana sa simt ca se duce sarma aia sub rama de la janta daca nu mai are bataie si s-a asezat corect in janta il umflu cat imi trebuie si montez roata pe bicicleta.

#18
123321

123321

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,124
  • Înscris: 05.02.2012
Montare greșită sau la repezeală reprezintă un pleonasm atunci când vine vorba despre meseriașii din Decathlon.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate