Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II
 Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea
 Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?
 Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 

Demisie cu preaviz

- - - - -
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#1
kazooro

kazooro

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 06.04.2011
Deci , ieri am vorbit cu seful meu dorinta de a-mi da demisia , motivele fiind lungi si nu prea placute.. el mi-a spus ca trebuie sa mai vin o perioada de preaviz 20 zile.. intrebarea mea ar fi: daca as lipsi nemotivat de la munca in perioada de preaviz ce as putea pati?

#2
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,002
  • Înscris: 07.11.2006
Un om corect si cinstit respecta pana la virgula angajamentele luate,indiferent de situatiile ivite.
Citeste ce ai semnat in contract,daca exista asa ceva si procedeaza in consecinta.
O rubrica foarte importanta,bineinteles nu pentru tine,din acel contract este Obligatiile Angajatului.

#3
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândutã nu se schimbã!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,443
  • Înscris: 16.03.2004
Te dă afară cu litera i

#4
superm

superm

    The difference is...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,770
  • Înscris: 30.07.2008
Daca angajatorul nu si-a indeplinit atributiile poti apela la "•demisie fără preaviz, când angajatorul nu îşi îndeplineşte obligaţiile asumate prin contract (art. 81, alin. 8)". http://legestart.ro/...ei-demisii/   ... din cate stiu eu partea cu salariile la timp e cea mai buna.

Daca esti absent nemotivat in perioada de preaviz, care e considerata de munca conform contract, se poate suspenda contractul si nu incheia. Adica poti sa dai demisia dar sa nu fie luata in calcul pana la "executarea" preavizului contractual. Nu stiu daca ai nevoie de acte de la ei ulterior sau ce pot face in REVISAL exact dar de preferat este sa inchei contractul, cu sau fara preaviz, si sa iti dea documentele de incetarea a contractului de munca ...

Cred ca cel mai simplu e sa discuti cu ei si sa rezolvi situatia amiabil...nici ei nu vor neaparat sa te plateasca si sa te tina acolo fara chef de munca si sub urmarie sa nu faci prostii ... oricum sunt cazuri si cazuri, adevarul e la mijloc .

#5
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,922
  • Înscris: 18.12.2007

 kazooro, on 28 iulie 2016 - 11:30, said:

Deci , ieri am vorbit cu seful meu dorinta de a-mi da demisia , motivele fiind lungi si nu prea placute.. el mi-a spus ca trebuie sa mai vin o perioada de preaviz 20 zile.. intrebarea mea ar fi: daca as lipsi nemotivat de la munca in perioada de preaviz ce as putea pati?

Nu te plateste + posibil sa te trezesti si dat in judecata pentru faptul ca i-ai produs pierderi prin neprezentarea la locul de munca.

 dark, on 28 iulie 2016 - 11:46, said:

Te dă afară cu litera i

Nu mai exista litera i in codul muncii.

Edited by AlexEn, 28 July 2016 - 12:03.


#6
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
Ceri incetarea contractului de munca cu data din ziua urmatoare, faci doua exemplare si le inregistrezi cu numar de inregistrare de la firma, un exemplar ramane la tine. NU pomenesti nimic de nici un articol din lege ca mai mult incurca.
Daca directorul semneaza ca este de acord, se numeste cu acordul partilor, daca nu este de acord se numeste preaviz iar zilele de previz incecep de la data ceruta (ziua urmatoare).
Daca mai ai zile de CO se pot scadea din preaviz sau plati suplimentar.

Edited by arg, 28 July 2016 - 12:15.


#7
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,803
  • Înscris: 20.10.2015

 kazooro, on 28 iulie 2016 - 11:30, said:

Deci , ieri am vorbit cu seful meu dorinta de a-mi da demisia , motivele fiind lungi si nu prea placute.. el mi-a spus ca trebuie sa mai vin o perioada de preaviz 20 zile.. intrebarea mea ar fi: daca as lipsi nemotivat de la munca in perioada de preaviz ce as putea pati?

Pentru ca n-ai stiut sa porti o discutie, acum trebuie sa mergi la servici conform contractului.

Ce-ai putea pati?
1. Sa te dea in judecata pentru faptul ca firma a pierdut ca urmare a nerespectarii contractului, €xxx
2. Referinte

#8
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005

 kazooro, on 28 iulie 2016 - 11:30, said:

Deci , ieri am vorbit cu seful meu dorinta de a-mi da demisia , motivele fiind lungi si nu prea placute.. el mi-a spus ca trebuie sa mai vin o perioada de preaviz 20 zile.. intrebarea mea ar fi: daca as lipsi nemotivat de la munca in perioada de preaviz ce as putea pati?

Da-i drumu la hatie ca oricum se vor purta si mai rau, in cele 20zile de preaviz nu prea au ce sa-ti faca, le poti considera un fel de concediu la locul de munca......

#9
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,891
  • Înscris: 27.01.2016
Da,  e mai bine sa mergi, desi prea multe n-au e sa-ti faca.  Decat sa-ti puna referinte negative. Poate c-ar putea sa-ti ceara sa le platesti si daune pentru nerespectarea contractului.

#10
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,803
  • Înscris: 20.10.2015

 Testosteron, on 28 iulie 2016 - 12:34, said:

Da,  e mai bine sa mergi, desi prea multe n-au e sa-ti faca.  Decat sa-ti puna referinte negative. Poate c-ar putea sa-ti ceara sa le platesti si daune pentru nerespectarea contractului.

Referinte bune n-are cum sa-i dea din moment ce si-au pus ambitia cu el.

#11
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005

 Tsunnnami, on 28 iulie 2016 - 12:38, said:


Referinte bune n-are cum sa-i dea din moment ce si-au pus ambitia cu el.

In Romania se folosesc scrisori de referinta?

#12
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002
Poti opta ca in preaviz sa lucrezi doar 4 ore pe zi, ai acest drept, sau te poti intelege cu ei, eu am obtinut in acel preaviz sa raman acasa din prima zi si sa fiu platit pentru cele 20 de zile, depinde cum si cu cine vorbesti

#13
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005

 Platon, on 28 iulie 2016 - 12:42, said:

Poti opta ca in preaviz sa lucrezi doar 4 ore pe zi, ai acest drept, sau te poti intelege cu ei, eu am obtinut in acel preaviz sa raman acasa din prima zi si sa fiu platit pentru cele 20 de zile, depinde cum si cu cine vorbesti

Frumos, i-ai convins (pacalit) sa te plateasca 20 zile, nota 10 pentru tehnica de negociere.

#14
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002

 arg, on 28 iulie 2016 - 12:50, said:

Frumos, i-ai convins (pacalit) sa te plateasca 20 zile, nota 10 pentru tehnica de negociere.

La cate ore nu mi-au platit ei in atata amar de ani, 20 de zile a fost mizilic, praf in ochi,

#15
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005

 Platon, on 28 iulie 2016 - 12:51, said:


La cate ore nu mi-au platit ei in atata amar de ani, 20 de zile a fost mizilic, praf in ochi,

Mmmm, un fel de bonus la despartire......

#16
hydema

hydema

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 18.11.2015
Daca nu vii in preaviz nu prea au ce sa-ti faca pentru ca se conssidera absente si singura penalizare ar fi desfacerea contractului de munca. Ok ar fi sa te intelegi cu ei dar sunt si multi sefi care nu vor sau isi pun ambitia sa-ti arate cine e  seful.

 Platon, on 28 iulie 2016 - 12:42, said:

Poti opta ca in preaviz sa lucrezi doar 4 ore pe zi, ai acest drept, sau te poti intelege cu ei, eu am obtinut in acel preaviz sa raman acasa din prima zi si sa fiu platit pentru cele 20 de zile, depinde cum si cu cine vorbesti
Poti opta pentru acest lucru doar daca esti dat afara. Daca demisionezi nu se aplica.

#17
Sky_Way

Sky_Way

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 350
  • Înscris: 25.04.2008
fă ceva pe ei bani, îți bagi demisia la zi fară pretenții. Dar pentru asta tre' să îi dai niște motive, că nu ți-a respectat un drept, sau că nu ți-ai primit banii la timp, sau pe acele ore suplimentare de care vorbești. 20 de zile ai tot timpul să te odihnești și să îți cauți în altă parte de muncă

#18
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,002
  • Înscris: 07.11.2006

 arg, on 28 iulie 2016 - 12:50, said:

Frumos, i-ai convins (pacalit) sa te plateasca 20 zile, nota 10 pentru tehnica de negociere.

Sper ca esti convins ca in perioada de "adio" demisionarului i se rupe de firma,iar firmei de demisionar.Asa ca firma prefera sa plateasca demisionarul,chiar daca sta acasa.Pierde mult mai putin asa.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate