Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 

Lenovo Y700-17 no dvd-rw?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
32 replies to this topic

#1
dr-HansVolter

dr-HansVolter

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 10.05.2016
Doresc sa cumpar si eu un laptop Lenovo de gaming pe nume: Lenovo IdeaPad Y700-17.Am urmarit diverse reviewuri,dar nu inteleg unde este localizata unitatea optica dwd-rw?Ce fac cu acest laptop daca nu are dwd rw,cum instalez windowsul,sau cum descarc un joc cumparat cu licenta..Acest laptop nu detine unitate optica,sau nu o vad eu?

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/jRfyyXfrspc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2
sorin61

sorin61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,255
  • Înscris: 05.01.2004
Din ce in ce mai multe laptop-uri nu au unitate optica.
Pentru instalarea Windows sau alt OS se foloseste USB.
Pentru jocuri, fie download, fie unitate optica externa. Sau facuta imagine pe alt calculator (daca discul nu e protejat) si transferata cu USB.

#3
luci_flash

luci_flash

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 17.09.2010
Majoritatea jocurilor care vin pe DVD vin si digital pe Steam, Origin si altele. In ziua de azi DVD-RW este inutil.

#4
dr-HansVolter

dr-HansVolter

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 10.05.2016
dar de ce spuneti asta ca unitatea dwd este inutila,cand inca este nevoie de ea?Totusi nu este ca un floppy disc Posted Image
dar nu inteleg de ce producatorul nu a gasit un loc si unitatii optice

sincer nu ma asteptam ca un laptop de gaming sa nu detina asa ceva.

Edited by dr-HansVolter, 27 July 2016 - 22:02.


#5
Dariusdd

Dariusdd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 507
  • Înscris: 08.12.2008
Pachetul laptopului include si un DVD-RW extern slim.

#6
sergiu_spooky

sergiu_spooky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,738
  • Înscris: 23.06.2006
Nu inteleg de ce "nu intelegi". Avem cel mai ieftin si rapid internet din Europa. Poti cumpara jocuri digital mai ieftin decat cele mai bune oferte din magazinele din Romania (alea care vin pe DVD). Windows poti instala de pe un stick USB cu 15 lei (pretul stick-ului, nu al unei licente Windows).
Si daca chiar ai date multe inca ramase pe DVD-uri (in loc de $5/luna in cloud cu spatiu nelimitat) exista solutia unei unitati externe pe USB 3.
Ma crezi ca de cinci ani n-am mai folosit un CD/DVD? Nici vorba de scris, nici macar citit. Ce sens are? Orice software am nevoie dureaza mai putin sa downloadez de pe internet decat sa ma duc la magazin sa cumpar sau sa caut prin teancul de CD-uri din pod.

"cum descarc un joc cumparat cu licenta". De pe DVD-uri copiezi. De pe Internet descarci. Ai nevoie sau nu de DVD-uri?

#7
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

 luci_flash, on 27 iulie 2016 - 21:50, said:

In ziua de azi DVD-RW este inutil.

Inutilitatea lui se vede cel mai bine cand vrei sa vezi un film de pe dvd.

#8
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,515
  • Înscris: 15.02.2011
Nope, nu-i drebuie DVD-uri, ii trebuie DWD-uri. De cand e cu W in loc de V, doar el stie.

Si pentru a-ti raspunde si la umila ta intrebare: de ce nu are unitate optica?
Simplu: pentru ca e o chestie mare si aproape inutila, care ocupa spatiu serios in carcasa, ingroasa laptopul si nu permite sa instalezi componente mai esentiale, care chiar iti pot oferi un avantaj.

#9
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

 sergiu_spooky, on 27 iulie 2016 - 22:47, said:

Avem cel mai ieftin si rapid internet din Europa.

De ce vorbesti la plural ?

 georgik12, on 27 iulie 2016 - 23:24, said:

ocupa spatiu serios in carcasa, ingroasa laptopul si nu permite sa instalezi componente mai esentiale, care chiar iti pot oferi un avantaj.

Asta da.

 sergiu_spooky, on 27 iulie 2016 - 22:47, said:

$5/luna in cloud cu spatiu nelimitat

[ http://img.pandawhale.com/post-32670-Austin-Powers-come-again-gif-I-p9LZ.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#10
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,851
  • Înscris: 06.01.2008

 dr-HansVolter, on 27 iulie 2016 - 21:59, said:

dar de ce spuneti asta ca unitatea dwd este inutila,cand inca este nevoie de ea?Totusi nu este ca un floppy disc Posted Image
dar nu inteleg de ce producatorul nu a gasit un loc si unitatii optice
sincer nu ma asteptam ca un laptop de gaming sa nu detina asa ceva.
Nu ai inteles ca laptopul detine asa ceva? Doar ca e o unitate externa.
Si stii de ce opteaza producatorii pentru asa ceva, mai ales la un laptop de gaming? Pentru ca spatiul inutil ocupat de ceva folosit doar pentru instalarea unui sistem de operare de pe DVD-ul original sau a jocurilor vechi o data la 1-2 ani e mult mai bine sa fie folosit de o a doua unitate de stocare HDD/SSD sau de un sistem de racire mai mare, pentru a face fata la temperaturile mari atinse de procesor si placa video in timpul jocurilor.

Edited by Hider141, 28 July 2016 - 07:14.


#11
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

 sergiu_spooky, on 27 iulie 2016 - 22:47, said:

"cum descarc un joc cumparat cu licenta". De pe DVD-uri copiezi. De pe Internet descarci. Ai nevoie sau nu de DVD-uri?

Poate descarca de pe internet si le pune pe dvd-uri si le tine in biblioteca. Oricum nu prea inteleg problema - daca chiar vrei sa cari in laptop unitatea dvd exista destule laptopuri care au asa ceva. Ii intelegeam sa se plinga pe aia care vor floppy pentru ca nu au laptopuri noi cu asa ceva dar la DVD nu cred ca-i problema.

#12
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,851
  • Înscris: 06.01.2008
Asa-i, exista de exemplu modele de la Asus ce au unitate optica interna si specificatii identice la aproape acelasi pret.
Si nici nu sufera de cateva bube pe care le are modelul asta de Lenovo: ecran predispus la defecte (fasii verticale de pixeli morti) si balama stransa prea tare, ce duce dupa cateva luni la craparea carcasei in zona balamalei.

Edited by Hider141, 28 July 2016 - 08:02.


#13
marius87ism

marius87ism

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,801
  • Înscris: 18.11.2012
Nu imi dati si mie link spre stocarea nelimitata in cloud cu 5€/luna?

#14
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,515
  • Înscris: 15.02.2011

 Hider141, on 28 iulie 2016 - 08:01, said:

Si nici nu sufera de cateva bube pe care le are modelul asta de Lenovo: ecran predispus la defecte (fasii verticale de pixeli morti) si balama stransa prea tare, ce duce dupa cateva luni la craparea carcasei in zona balamalei.
E Y700, nu Y50. :)

#15
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

 marius87ism, on 28 iulie 2016 - 08:17, said:

Nu imi dati si mie link spre stocarea nelimitata in cloud cu 5€/luna?

crashplan, backblaze, amazon cloud drive sint cu totii pe acolo, cu diferite particularitati la fiecare serviciu, plus chestii de billing (gen ca trebuie sa te dai cu adresa de US ca sa nu iei TVA in nas, la amazon obligatoriu pentru ca nici nu exista serviciu pentru altii - doar ca nu fac probleme la card si/sau IP non-us, etc). Sint useri care au in mod real mai multi TB pe fiecare serviciu de mai sus, chiar si peste 10 TB.

Daca vrei Europa hubic are 10TB pentru 5 euro pe luna (sau 50 pe an).

#16
dr-HansVolter

dr-HansVolter

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 10.05.2016
mi-a sosit laptopul cu win 10 home preinstalat.Toate bune si frumoase,dar booteaza extreme de greu in windows cred ca 1 minut jumate ii ia pana intra in windows.N-am vazut in viata mea asa ceva la nici un laptop.Si din ce am citit si alte reviewuri spun mai multi ca au intampinat problema asta cu acest model de Lenovo.O sa-l returnez ca n-o sa stau cate 1 min jumate-2 pana intra in wind si incarca toate iconitele.Am inrat si in msconfig am debifat aplicatiile care nu sint necesare,am dezinstalat toate programele inutile cu care vine acest laptop+antivirus si tot are slow boot time.Ma pis pe el de laptop.....

review y700 Lenovo

http://www.tomsguide...vo-win-ssd.html


http://www.tomsguide...mory-usage.html

O sa mai incerc sa instalez win 8.1 poate o merge mai bine cu windowsul ala,desi ma indoiesc

Edited by dr-HansVolter, 30 July 2016 - 13:02.


#17
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,515
  • Înscris: 15.02.2011
Pisa-te pe el.
Apoi pisa-te si pe urmatorul.
Apoi si pe urmatorul.
Apoi si pe urmatorul.

Pana cand o sa ajungi sa intelegi ca laptopul n-are nicio vina, ci doar HDD-ul ala obosit din el.
Ce pretentii ai de la un HDD de 5400RPM? Sa se aprinda in 10 secunde?

PS: Ai functie de sleep, foloseste-o.

#18
dr-HansVolter

dr-HansVolter

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 10.05.2016
boteaza extrem de greu imi vine sa plang langa el pana boteaza,si e ciudat ca e doar windowsul pe el nimic altceva.Are 2 partiti una de 24 gb si alta de 883 gb.Pe aia de 24 nu I nimic,absolut nimic

 georgik12, on 30 iulie 2016 - 13:12, said:

Pisa-te pe el.
Apoi pisa-te si pe urmatorul.
Apoi si pe urmatorul.
Apoi si pe urmatorul.

Pana cand o sa ajungi sa intelegi ca laptopul n-are nicio vina, ci doar HDD-ul ala obosit din el.
Ce pretentii ai de la un HDD de 5400RPM? Sa se aprinda in 10 secunde?

PS: Ai functie de sleep, foloseste-o.
ma omusorule stii ceva.Ia da-I drumu de aici ca ma scoti din sarite.Te-a intrebat cineva ceva,te- a bagat cineva in seama?Poate ai treaba si te retinem.Ia cara-te hai!!!
Nu am pretentii sa se aprinda in 10 sec bai asta,dar nici in 2 minute,si nu sint singurul care se plange de asta,ti am dat si linkuri sa vezi ca se mai plang si altii

Attached Files


Edited by dr-HansVolter, 30 July 2016 - 13:20.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate