Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

cateva intrebari pt programatori

- - - - -
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#1
darks

darks

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 09.10.2006
Salut,m-am apucat doar de cateva zile de invatat programare, am 22 de ani si dupa ce am urmat niste vise care s-au dovedit a fi paie de foc, am decis ca aceasta sa fie jobul care-l voi practica pentru restul vietii.

Sunt la facultate de info insa cand ma uit la joburi aplicabile in domeniul programarii vad multe care nu le cunosc: Systems Engineering, Analist IT, Analist Programator,Inginer Software,Network Architect, Information and Security,etc etc.

Ce sunt aceste domenii, ce limbaje de programare/cunostinte trebuie sa stii pentru a fi calificat pentru ele si care este printre cele mai bine platite din Romania?
Pe mine ma intereseaza programator de software, sa creez programe sau chiar jocuri si as dorii sa ma axez pe asta.

#2
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,233
  • Înscris: 24.02.2007
"Programator de software" e software developer. Unii ii zic si software engineer.

Restul nu implica neaparat scris de soft:
  • Systems Engineering - sisteme mai complexe, ce cuprind si hardware mai special (gen utilaje, masini
  • Analist - analizeaza ce-i de facut in cazul unei probleme complexe design software. Deregula om cu experienta, insa la noi un titlu oferit de ochii lumii celor dau un atestat in liceu.
  • Network Architect - se ocupa de proiectarea retelelor de calculatoare mai complexe
  • Security - nu toti IT-istii scriu cod, altii mai si administreaza softuri facute de altii. Un aspect important in acest caz tine de securitatea datelor.


Ce-am scris mai sus nu-i batut un cuie, multi inteleg diverse.


#3
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

View Postdarks, on 27 iulie 2016 - 21:18, said:

Ce sunt aceste domenii, ce limbaje de programare/cunostinte trebuie sa stii pentru a fi calificat pentru ele si care este printre cele mai bine platite din Romania?
Nu iti vad un viitor prea bun, dar...

View Postdarks, on 27 iulie 2016 - 21:18, said:

Pe mine ma intereseaza programator de software, sa creez programe sau chiar jocuri si as dorii sa ma axez pe asta.
Te-ai gandit vreodata ce implica un simplu joc, de exemplu?

Cine gandeste jocul?
Cine face grafica sau sunetul?
Cine calculeaza fizica / alte elemente necesare?
Cine gandeste modul in care se face interfata cu utilizatorul?
Cine gandeste AIul?
Cine verifica functionarea?
Cine actualizeza/repara?
Cine se asigura de compatibilitate si pana unde este aceasta compatibilitate "dusa"?
Cine se asigura ca jocul, sa zicem client-server, este disponibil tot timpul?
Cine asigura integritatea datelor / a comunicatiei client-server?
Cine gandeste modul de monetizare?

s.a.m.d.

Edited by dexterash, 27 July 2016 - 21:38.


#4
MooF2010

MooF2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,326
  • Înscris: 24.05.2010
In ce an esti la facultate? Daca deabea ai fost admis calmeaza-te...Nici eu acum un an nu credeam ca o sa practic ce practic acum... si culmea imi place mai mult decat ce vroiam sa fac inainte si inainte de asta vroiam sa fac altceva si tot asa in 4 ani de facultate mi-am schimbat orientarea de 5 ori

#5
danutz96

danutz96

    Iritabil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,713
  • Înscris: 17.12.2009
*pe care

#6
N62B44

N62B44

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,797
  • Înscris: 02.02.2010
In ziua de azi si secretara e Office Manager, femeia de serviciu e "Cleaning Expert"/ "Cleaning Technician" , Gigel care repara boileru e "Maintenance Manager/Officer", etc. E pacat de locul liber pe cartea de vizita asa ca niste oameni sunt mereu preocupati sa-l umple.

Tu invata meserie ca in timp o sa-ti dai  seama ce presupune fiecare functie. Majoritatea sunt pentru oameni cu experienta, nu prea exista facultate din care sa iesi Software Architect sau Lead Software Developer. Traim intr-o lume in care inventeaza astia 5 functii noi pe an, asa ca nu-ti bate capu', cand o sa te le lovesti de ele o sa stii ce fac si ce inseamna.

#7
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View Postdarks, on 27 iulie 2016 - 21:18, said:

si care este printre cele mai bine platite din Romania?
Cel mai bine platite sunt, paradoxal, cele pe care le faci din pasiune, fara sa-ti pese de bani.

Daca te macina aceasta intrebare ai pierdut din start.

Pasiunea si banii nu se inteleg bine.

Ar trebui sa stii lucrurile astea generice despre viata, la varsta ta.

#8
N62B44

N62B44

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,797
  • Înscris: 02.02.2010

View Postdarks, on 27 iulie 2016 - 21:18, said:

Ce sunt aceste domenii, ce limbaje de programare/cunostinte trebuie sa stii pentru a fi calificat pentru ele si care este printre cele mai bine platite din Romania?
Pe mine ma intereseaza programator de software, sa creez programe sau chiar jocuri si as dorii sa ma axez pe asta.
Limbajele in ziua de azi sunt nimic, daca stii unu bine, inveti si altul, in fiecare saptamana apare unu/ sau vreun API extraordinar, ce se cauta acum e sa ai ceva in cap, sa cunosti OOP, algoritmi si paradigme/patterns, eventual cunostinte solide de matematica+fizica  + partea sociala (sa te integrezi bine in echipa ) ,restul se invata.
Pana sa ajungi la bani buni, trebuie sa-ti umplii CV-ul cu ceva, asa ca orienteaza-te spre chestii care dau bine pe hartie, si fura meserie cat poti.

Edited by N62B44, 27 July 2016 - 22:21.


#9
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,495
  • Înscris: 18.10.2011

View PostOriginalCopy, on 27 iulie 2016 - 22:04, said:

Cel mai bine platite sunt, paradoxal, cele pe care le faci din pasiune, fara sa-ti pese de bani.

Daca te macina aceasta intrebare ai pierdut din start.

Pasiunea si banii nu se inteleg bine.

Ar trebui sa stii lucrurile astea generice despre viata, la varsta ta.
Din pacate in Romania majoritatea meseriilor regulare nu iti asigura minimul de bani pt ... a te face sa nu te gandesti la ei [ adica, macar a trai decent: chirie, casa, masa, o haine, un dintre, un calculator, un concediu de 5 zile]. Si, cum nu ai 7 vieti si timp de reclaificari perpetue, trebuie sa iei in considerare si banii.

Omul cred ca stie - poate e pasionatd e altceva, din care nu se scot banii, sunt o gramada de astfeld e domenii, in fapt facerea de software a devenit ceva destul de obisnuit, nu stiu ce mari pasiuni mai poate starni in anul 2015-2020 sa scrii soft pt banci/telecom - iar cam astea sunt si cele care platesc in Romania. Restul ori sunt prea putine, ori nu exista, ori te platesc prost. Mai exista joburi de programatori/admini de retea platite cu 300 de euro care nu sunt libere.

#10
sergiu_psc

sergiu_psc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 880
  • Înscris: 08.01.2008

View Postdarks, on 27 iulie 2016 - 21:18, said:

Sunt la facultate de info

In ce an esti? Dupa ce ai scris pari a fi proaspat admis.

#11
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,495
  • Înscris: 18.10.2011

View Postdani.user, on 27 iulie 2016 - 21:30, said:

"Programator de software" e software developer. Unii ii zic si software engineer.

Mai ales taranii care au urmat o facultate si asta e singurul lor argument. Si, sa nu uit, obligatoriu isi pun ceasu' sa sune cand au trecut 5 ani, ca sa schimbe titulatura in Senior Software Engineer. Posted Image Sau Software Architect. Eu evit sa mai folosesc asemenea termeni de cand am vazut unele chestii si am vazut unde ajunge codul meu, indiferent de cat de arhitect esti sau nu. Banuiesc ca dupa inca 5 ani, or pune ceva de genul Veteran Software Engineer.

Ironia e ca multi nu stiu de safety engineering etc. si proiectarea lor nu e una tocmai inginereasca, ci prea agilish (cam cum e aplicatia ema de pe celalalt thread, dar de nevoie). Cah, merge si asa, bah.

#12
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

View Postaaaa4567, on 27 iulie 2016 - 22:46, said:

Din pacate in Romania majoritatea meseriilor regulare nu iti asigura minimul de bani pt ... a te face sa nu te gandesti la ei [ adica, macar a trai decent: chirie, casa, masa, o haine, un dintre, un calculator, un concediu de 5 zile]. Si, cum nu ai 7 vieti si timp de reclaificari perpetue, trebuie sa iei in considerare si banii.
(1)Daca faci o meserie doar pentru bani, te-ai cacat in ea meserie. La propriu. Si fii atent de ce:

View Postaaaa4567, on 27 iulie 2016 - 22:46, said:

Restul ori sunt prea putine, ori nu exista, ori te platesc prost. Mai exista joburi de programatori/admini de retea platite cu 300 de euro care nu sunt libere.
Un software scris bine, o implementare facuta la modul destept sau o retea functionala la capacitate maxima poate insemna un profit sau un avantaj in fata concurentei. In momentul in care compania/firma are un profit de pe urma softwareului, te asigur eu ca vor plati.

Problema e alta: de fapt si de drept, multi au facut ca la punctul de mai sus(1)*. Si a iesit un rahat pe bat.

Orice stiulete expert in CS si mare hacker de DC++ a ajuns ba admin, ba "implementator", ba mai stiu eu ce.
Alti stiuleti, mari experti in Copy&Paste, au ajuns mari programatori si mari dezvoltatori.

Si asta pentru ca domeniul e banos si a atras exact cum atrage rahatul mustele, sa ma scuzati. Rezultatul? A iesit fix ca ceva pe care stau mustele.

*Si asta nu numai cand vine vorba de ITisti, ci la un mod mai general. Din lipsa de idei si de viziune, s-au gandit ca, daca ii copiaza pe altii, castiga si ei. Si au cam tzupt suseta.

Edited by dexterash, 27 July 2016 - 22:58.


#13
ionutz_joe2009

ionutz_joe2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,034
  • Înscris: 26.01.2011
Nu inteleg cum de esti la facultatea de info si la 22 de ani te-ai apucat de limbaje de programare...e o mare pbl aici, ce ai facut pana acum?Am dubii mari in legatura cu credibilitatea descrierii din post.

Ca idee, vad ca esti incepator, daca stapanesti un limbaj complex de programare inseamna ca pe restul le vei invata/trecere la altul mult, mult mai usor.Eu de ex am invatat unele simple din mers, putina documentatie de baza, restul direct pe aplicatie.

Edited by ionutz_joe2009, 27 July 2016 - 23:20.


#14
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,600
  • Înscris: 30.07.2003

View Postdarks, on 27 iulie 2016 - 21:18, said:

Ce sunt aceste domenii, ce limbaje de programare/cunostinte trebuie sa stii pentru a fi calificat pentru ele
Pai nu ai detalii in formularea jobului ?

View Postdarks, on 27 iulie 2016 - 21:18, said:

Salut,m-am apucat doar de cateva zile de invatat programare, am 22 de ani si dupa ce am urmat niste vise care s-au dovedit a fi paie de foc, am decis ca aceasta sa fie jobul care-l voi practica pentru restul vietii.
Te-ai convins asa repede ?

View Postdarks, on 27 iulie 2016 - 21:18, said:

Pe mine ma intereseaza programator de software, sa creez programe sau chiar jocuri si as dorii sa ma axez pe asta.
Mai deseneaza un cerc pe ecran, roteste un cub, jucarii din astea, fara a folosi un API mura-n gura, si pe urma sa ne povestesti ce ai dori cu adevarat.

Edited by neagu_laurentiu, 28 July 2016 - 05:55.


#15
DraculescuDraculescu

DraculescuDraculescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,504
  • Înscris: 31.07.2015

View Postdarks, on 27 iulie 2016 - 21:18, said:

Salut,m-am apucat doar de cateva zile de invatat programare, am 22 de ani si dupa ce am urmat niste vise care s-au dovedit a fi paie de foc, am decis ca aceasta sa fie jobul care-l voi practica pentru restul vietii.
Cam da cu virgula.

View Postdarks, on 27 iulie 2016 - 21:18, said:

Sunt la facultate de info
Cum dracu de esti la facultatea de informatica si nu stii nici macar un limbaj de programare?
Tu n-ai facut cumva vreo facultate gen limbi straine pana acum si te-ai gandit mai apoi sa dai la info ca ai auzit ca se castiga? :lol:
Nu vreau sa te sperii dar cel mai probabil nu vei avea nici o sansa nici la facultate si nici in piata.

De ce? Pentru ca informatica inseamna matematica si algoritmica pe paine iar astea nu se invata de pe azi pe maine ci in ani de zile.

Edited by DraculescuDraculescu, 28 July 2016 - 08:39.


#16
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,495
  • Înscris: 18.10.2011

View Postdexterash, on 27 iulie 2016 - 22:56, said:

(1)Daca faci o meserie doar pentru bani, te-ai cacat in ea meserie. La propriu. Si fii atent de ce:


Din pacate, in Romania, factorul legat de viitorul profesional si financiar conteaza poate cel mai mult in alegerea facultatii. Explica-mi altfeld e ce politehnica are de ani de zile o  concurenta de 1 pe loc la toate facultatile, mai putin la A&C. La care, btw, a inceput sa se inghesuie lumea nu acum 30 de ani, ci prin 98-2000 (sau pe acolo), cand poporul si-a dat seama ca se pot face bani din asta. Sunt si alte domenii interesante, pe care orice tanar [nonconformist] le-ar savura, la care nu se baga lumea. Cercetarea in biofizica iti spune ceva?

View Postdexterash, on 27 iulie 2016 - 22:56, said:

Un software scris bine, o implementare facuta la modul destept sau o retea functionala la capacitate maxima poate insemna un profit sau un avantaj in fata concurentei. In momentul in care compania/firma are un profit de pe urma softwareului, te asigur eu ca vor plati.


Si da si nu, sa nu uitam de departamentele noabe din ministere dar si altele. Ba chiar, unii vor plati de nevoie, dupa ce le-ai facut o aplicatie slabuta. De cate ori l-ai mai prins pe instalatorul care ti-a pus o teava prost? Nu-i asa ca l-ai chemat pe altul si ai mai platit?
Nu stiu, nu e atat de simplu.

View Postdexterash, on 27 iulie 2016 - 22:56, said:

Problema e alta: de fapt si de drept, multi au facut ca la punctul de mai sus(1)*. Si a iesit un rahat pe bat.
Orice stiulete expert in CS si mare hacker de DC++ a ajuns ba admin, ba "implementator", ba mai stiu eu ce.
Alti stiuleti, mari experti in Copy&Paste, au ajuns mari programatori si mari dezvoltatori.
Si asta pentru ca domeniul e banos si a atras exact cum atrage rahatul mustele, sa ma scuzati. Rezultatul? A iesit fix ca ceva pe care stau mustele.
*Si asta nu numai cand vine vorba de ITisti, ci la un mod mai general. Din lipsa de idei si de viziune, s-au gandit ca, daca ii copiaza pe altii, castiga si ei. Si au cam tzupt suseta.
In rest, adevarat. Majoritatea este mediocra ;D Clientul nu are nevoie de o aplicatie perfecta, ci deseori numai de una care sa functioneze, facuta intr-un buget (bani, timp) dat. Ca daca era asa, era plina piata de cerere pt programatori seniori (2500 si peste). Sigur ca toti vor calitate, dar asa, la 1500. Exact cum vrea si clientul. In final, castiga vanzatorii de iluzii.

Exista multe domenii unde se merge dupa bani, nimanui nu-i place sa fie antreprenor cu viata proprie... Meseria e meserie. Oricum daca exista pasiune si nu exista cerere si recompensa corespunzatoare, atunci ajungi mai devreme sau mai tarziu sa alergi dupa bani, si faci asta la 30 de ani. Sau ajungi sa oftezi dupa o luna de munca si 500 de euro in buzunar. Pasiunea paleste in fata problemelor de viata [care se rezolva adesea numai si numai cu bani]. Ti-o spune unul care a mucit ceva ani din pasiune [fara salariu sau cu salariu de nimic, cu banii castigati din alta parte etc.]

Ideile si viziunea aia sunt bune, dar dublate de solutii de backup si experienta de viata. Altfel... nici sa nu te gandesti Posted Image Si ti-o spun ca unul care am trait studenteste si in afara studentie, tocmai dintr-o ambitie din asta nebuna.

Duceti-va la orice supermarket din Romania. Cat la suta dintr-un raion (ciocolata, vin) vedeti voi de calitate si cat vedeti la 3 lei sau 5 lei (pt ciocolata)? Ei, asta vrea clientul, sau, ma rog, asta isi permite de fapt. Acum, nu zic nu, fiecare ar lua [declarativ] nu stiu ce sortiment de ciocolata. Numai ca daca ma apuc sa vand asa ceva [si nu-s in vreun mall cu pretentii], am sanse sa dau faliment, cu tot know howul meu pentru ciocolata. If you know what I mean...

Inca ceva: dintre verticalele software, domeniile cele mai bine platite (finance, telecom) atrag si cei mai buni candidati. Poti sa-mi spui de ce? Si, atentie, vorbim de un domeniu unde traiesti decent pe orice verticala. Chestia asta cu banii se intampla si la medici - specialitatile sunt alese in functie de raportul cost /beneficii. La anatomie patologica se plateste din greu si de aia totusi se inghesuie lumea (desi se lucreaza cu cadavre).

Tocmai, ca-ti vezi mai usor de pasiune daca partea financiara e pusa la punct/pe default [plati automate, job sigur, bani pusi deoparte]. Iti permiti sa-ti vezi de dezvoltare profesionala, cursuri conferinte, iti permiti sa incerci linisitit si altceva (antreprenoriat, profesorat etc - pentru un an, poate doi; investitii in fonduri cu risc mediu etc). Iti permiti o bona pt cineva din familie bolnav (altfel te chinui gestionand pe cont propriu). Ia mai fa lucrurile astea cand traiesti din 4-500 de euro si da o nevoie peste tine...

Eu sincer cred ca, intr-o tara ca Romania, nu xista domeniu care a la long sa fie prost platit si in care sa predomine calitatea resursei umane - tocmai din cauza ca factorul financiar filtreaza mult si orice candidat cu pretentii va refuza (fie si de frica - vezi mai sus) sa urmeze o asemenea cariera. Chiar si cei care s-au mai aranjat financiar si incearca ceva mai romantic (profesorat) se scarbesc rapid cand vad dezinteresul din breasla, calitatea colegilor, birocratia, coruptia etc. Exista si contraexemple, dar...

Edited by aaaa4567, 28 July 2016 - 11:07.


#17
ionutz_joe2009

ionutz_joe2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,034
  • Înscris: 26.01.2011
Fals.Daca Fb ar fi avut pbl de gen erori, complexitate mica, viteza mica nu ar fi avut succes.In spate este o masinarie pusa pe inghitit tot(inclusiv cumparare concurent cand se ridica ), extrem de bine gandita din toate punctele de vedere, de aia are succes, altfel toti ar putea face un site de genul.Ehhh...uite ca nu se poate.Dc? Pt ca la Fb lucreaza niste experti ca si la Google sau Youtube.

Edited by ionutz_joe2009, 28 July 2016 - 11:18.


#18
Porcq

Porcq

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 13.09.2014
Dragilor, nu mai dati cu oistea de gard, ca stricati gardul si mai speriati si pufanii de pe-aici.

Nu orice newbie trebuie sa inceapa direct cu programare. Poti incepe, spre exemplu, cu testare de software. Nu-ti bati capul sa creezi tu ceva nou, ci-ti bati capul sa vezi daca merge tot timpu' dupa specificatii. Nu trebuie sa fii stralucit in asa ceva, trebuie sa fii perseverent si mai ales sa fii capabil sa inveti incet-incet.

View Postdarks, on 27 iulie 2016 - 21:18, said:

cand ma uit la joburi aplicabile in domeniul programarii vad multe care nu le cunosc: Systems Engineering, Analist IT, Analist Programator,Inginer Software,Network Architect, Information and Security,etc etc.

Ce sunt aceste domenii, ce limbaje de programare/cunostinte trebuie sa stii pentru a fi calificat pentru ele si care este printre cele mai bine platite din Romania?
Orice post IT este bine platit daca esti competent pentru el. Ca sa fii competent iti trebuie multa, multa experienta. Nu iti pune problema in termeni de "bine platit" la inceput, pentru ca s-ar putea pe parcursul carierei sa ai surprize. Nu vei muri de foame ca incepator in IT, stai linistit. Ma rog, doar daca locuiesti in Cucuietii din Deal, unde nu-s posturi disponibile. S-ar putea sa trebuiasca sa te muti intr-un oras decent (Timisoara, Cluj, Bucuresti, samd).

Nu toate posturile din lista ta reprezinta munca "bruta" de programare. Un arhitect de retea va programa maxim niste rutere Cisco, sa zicem; nu va scrie cod insa in limbajele uzuale pe care le vezi pe-aici. In schimb, va calcula tot felu' de chestii la care nu te-ai gandi, spre exemplu care-i numarul optim de device-uri si de subretele, cum sa organizeze cel mai eficient echipamentele tinand cont de cladirea fizica in care lucreaza, samd.

In orice caz, ca sa nu te bag in ceata prea mult: daca inveti programare serios, ai usile deschise. Asta inseamna sa stii un limbaj foarte bine, iar aici depinde de domeniul care-ti face cu ochiul. In automotive cel mai probabil vei lucra cu C. In corporate software se lucreaza dezgustator de mult cu Java si *poate* cu C# (spre exemplu, departamentul intern al companiei mele, care face tool-uri interne pentru celelalte departamente). Web developmentu' are stackul lui de unelte, nu stiu ce e la moda, insa php / ajax / baze de date / markup e un inceput bun. Esti la facultate, invata bine limbajele care ti se predau, fa proiecte in timpu' liber, vei fi angajabil ca incepator.

Restul chestiilor le vei invata in timp. Firmele au tot felu' de unelte cu care n-ai cum sa iei contact in facultate sau pe cont propriu - de exemplu, nici dracu n-o sa iti predea despre MKS Integrity, care-i folosibil si ca version control system, si ca bug tracker, si ca multe altele. Nimeni n-o sa-ti predea despre DOORS, care-i un monstru de software folosit pentru requirements tracking, project tracking, metrics, executie de teste, si multe altele. Ai sa inveti in timp.

Edited by Porcq, 28 July 2016 - 11:05.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate