Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Poprire pensie de catre doua IFN-uri

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
Netologul

Netologul

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 27.07.2016
E un forum generalist asa ca sunt slabe sanse sa primesc un raspuns corect si mari sanse sa fiu luat la misto,dar ce sa fac,ma incumet sa pun o intrebare.
Am o pensie de boala de 640 de lei si o indemnizatie de handicap de 270 lei.Am avut nevoie urgent de niste bani pentru o operatie si am imprumutat 800 de lei de la Ferattum si 600 de lei de la Zaplo.Stiam ca nu pot sa-i dau inapoi dar vroiam sa nu mor.Acum probabil imi vor pune poprire.Stie cineva cat va fi poprirea,adica sa aflu daca tot am ramas in viata daca mai pot sa si supravietuiesc.Pentru raspunsurile in bataie de joc voi apela la butonul de raportare.

#2
misu183

misu183

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,954
  • Înscris: 21.12.2008
Pai ar trebui sa scrie in contractele respective ce se percepe suplimentar la depasirea scadentei ratelor: penalitati, modificari de dobanzi...

#3
ctingeo

ctingeo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,813
  • Înscris: 25.09.2010
Poprirea nu are voie sa depaseasca o treime din total venituri.

#4
Netologul

Netologul

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 27.07.2016
Se percep penalitati am deja de platit dublu,am fost instiintat dar nu de penalitati e vorba ci de cat va fi poprirea indiferent de suma raportat la cuantumul veniturilor

#5
n-amname

n-amname

    Brain Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,721
  • Înscris: 10.11.2013
Da, maxim 30% ..probabil ca iti vor propi in jur de 100-150 de lei pana la urma, eu stiu pe cineva cu pensie de 770 caruia ii opresc cam 120 (pe vremea cand se putea face proprire la cheremul executorului) dar mai ai mult pana la propriri..propririle se hotarasc acum doar de catre instanta, partea proasta este insa ca nu vei mai pupa alt credit si ca te vor hartuit cu zeci de scrisori/telefoane/dobanzi.

Edited by n-amname, 27 July 2016 - 17:16.


#6
Netologul

Netologul

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 27.07.2016

View Postctingeo, on 27 iulie 2016 - 17:12, said:

Poprirea nu are voie sa depaseasca o treime din total venituri.
Dar este o referire de care am auzit dar nu stiu exact ce si cum despre raprtarea la salariul minim net pe economie

#7
daybreak246

daybreak246

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 668
  • Înscris: 05.07.2014
Multa sanatate in primul rand. Mai mult de 35%(cumulat) nu au cum sa iti ia din venituri in mod normal dar tinand cont ca la tine e o situatie mai speciala, poate acel prag e mai mic.

Offtopic: Ce grad de handicap ai?Primesti tu sau un membru de familie indemnizatie de insotitor?Daca nu, ar fi bine sa te interesezi pentru ca indemnizatia poate merge pana pe la 900 ron.

#8
ctingeo

ctingeo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,813
  • Înscris: 25.09.2010
Mai precis 303 lei impartiti in mod egal catre cele doua IFN-uri

#9
Netologul

Netologul

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 27.07.2016

View Postdaybreak246, on 27 iulie 2016 - 17:15, said:

Multa sanatate in primul rand. Mai mult de 35%(cumulat) nu au cum sa iti ia din venituri in mod normal dar tinand cont ca la tine e o situatie mai speciala, poate acel prag e mai mic.

Offtopic: Ce grad de handicap ai?Primesti tu sau un membru de familie indemnizatie de insotitor?Daca nu, ar fi bine sa te interesezi pentru ca indemnizatia poate merge pana pe la 900 ron.
E grad accentuat nu am cum primi mai mult,multumesc pentru amabilitate.

#10
Tagan

Tagan

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 96
  • Înscris: 07.07.2016

View PostNetologul, on 27 iulie 2016 - 17:00, said:

Am avut nevoie urgent de niste bani pentru o operatie si am imprumutat 800 de lei de la Ferattum si 600 de lei de la Zaplo.Stiam ca nu pot sa-i dau inapoi dar vroiam sa nu mor.
Banii imprumutati trebuiesc returnati.Cat mai repede, e cel mai bine.(Altfel dobanzile sunt ucigatoare)

Exista si o parte buna.Datoria se poate sterge.Cand?Tocmai la deces.

P.S.
Intrebarea mea este:Aveti girant?Ca daca da,saracul om a pus-o.Plateste de-i sar capacele.

Edited by Tagan, 27 July 2016 - 17:36.


#11
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,658
  • Înscris: 30.10.2009

View PostNetologul, on 27 iulie 2016 - 17:15, said:

Dar este o referire de care am auzit dar nu stiu exact ce si cum despre raprtarea la salariul minim net pe economie
Este, la art. 728 din noul cod de procedură civilă scrie:
(3) Veniturile din muncă sau orice alte sume ce se plătesc periodic debitorului şi sunt destinate asigurării mijloacelor de existenţă ale acestuia, în cazul în care sunt mai mici decât cuantumul salariului minim net pe economie, pot fi urmărite numai asupra părţii ce depăşeşte jumătate din acest cuantum.


Tot la art. 728 scrie că indemnizația de handicap nu poate fi urmărită pentru niciun fel de datorie:
(7) Alocaţiile de stat şi indemnizaţiile pentru copii, ajutoarele pentru îngrijirea copilului bolnav, ajutoarele de maternitate, cele acordate în caz de deces, bursele de studii acordate de stat, diurnele, precum şi orice alte asemenea indemnizaţii cu destinaţie specială, stabilite potrivit legii, nu pot fi urmărite pentru niciun fel de datorii.

Deci suma poprită nu va fi mare. Salariul minim net e 925, jumătate din el e 462, 5 lei. Poprirea se poate înființa doar pe ce depășește 462,5 de lei, respectiv pe 640 (cât e pensia ta) - 462,5 = 177,5 lei.
Îți pot lua maxim o jumătate din  177, 5 lei dacă îți pun poprire amândouă IFN-urile. Altfel, doar unul poate popri doar o treime.

#12
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,825
  • Înscris: 18.12.2007
Daca sunt mai multi creditori, poprirea poate ajunge pana la max 50%.
L.E: am vazut ca vi s-a dat raspuns deja si pe avocatnet.

#13
Tagan

Tagan

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 96
  • Înscris: 07.07.2016

View PostSHIV, on 27 iulie 2016 - 17:40, said:

stiu o persoana care a imprumutat de la ferratum si a dat inapoi insa mai avea vreo 300 de lei de dat si a fost amenintat ca daca nu-i da atunci cica ii pune casa la vanzare. Omu voia sa dea cate 100 de lei pe luna dar nu au fost de acord. Astia sunt exact ca Provident, iCredit, insa nu stiu daca au inca puterea lor sa te dea in judecata. Alde Icredit au castigat in instanta si fac popriri. Astia sunt cei mai mari hoti nene. Clauze abuzive
Nici chiar asa.
Sa scoti o casa la vanzare pentru neplata datoriilor sunt pasi multi/dificil de indeplinit.
100 Ron pe luna in trei luni si ai scapat definitiv.Poate o mica penalizare si aia este.

#14
Netologul

Netologul

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 27.07.2016

View Postalthea, on 27 iulie 2016 - 17:42, said:

Este, la art. 728 din noul cod de procedură civilă scrie:
(3) Veniturile din muncă sau orice alte sume ce se plătesc periodic debitorului şi sunt destinate asigurării mijloacelor de existenţă ale acestuia, în cazul în care sunt mai mici decât cuantumul salariului minim net pe economie, pot fi urmărite numai asupra părţii ce depăşeşte jumătate din acest cuantum.


Tot la art. 728 scrie că indemnizația de handicap nu poate fi urmărită pentru niciun fel de datorie:
(7) Alocaţiile de stat şi indemnizaţiile pentru copii, ajutoarele pentru îngrijirea copilului bolnav, ajutoarele de maternitate, cele acordate în caz de deces, bursele de studii acordate de stat, diurnele, precum şi orice alte asemenea indemnizaţii cu destinaţie specială, stabilite potrivit legii, nu pot fi urmărite pentru niciun fel de datorii.

Deci suma poprită nu va fi mare. Salariul minim net e 925, jumătate din el e 462, 5 lei. Poprirea se poate înființa doar pe ce depășește 462,5 de lei, respectiv pe 640 (cât e pensia ta) - 462,5 = 177,5 lei.
Îți pot lua maxim o jumătate din  177, 5 lei dacă îți pun poprire amândouă IFN-urile. Altfel, doar unul poate popri doar o treime.
Multumesc pentru lamuririle cvasisuficiente.Puteti inchide topicul.

#15
n-amname

n-amname

    Brain Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,721
  • Înscris: 10.11.2013

View PostSHIV, on 27 iulie 2016 - 17:40, said:

stiu o persoana care a imprumutat de la ferratum si a dat inapoi insa mai avea vreo 300 de lei de dat si a fost amenintat ca daca nu-i da atunci cica ii pune casa la vanzare. Omu voia sa dea cate 100 de lei pe luna dar nu au fost de acord. Astia sunt exact ca Provident, iCredit, insa nu stiu daca au inca puterea lor sa te dea in judecata. Alde Icredit au castigat in instanta si fac popriri. Astia sunt cei mai mari hoti nene. Clauze abuzive
sunt doar amenintari si tactici de a speria oamenii..ar trebui amendati pentru asta dar deh, cine sa se preocupe.

#16
sorinqk

sorinqk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,022
  • Înscris: 08.02.2006
@ Netologul: Nu baga in seama diverse persoane care posteaza doar pentru a primi satisfactia ca au reusit sa-l supere/enerveze pe cel care a initiat un topic. Daca ii ignori sunt mai tristi :D

#17
Netologul

Netologul

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 27.07.2016

View Postsorinqk, on 27 iulie 2016 - 18:34, said:

@ Netologul: Nu baga in seama diverse persoane care posteaza doar pentru a primi satisfactia ca au reusit sa-l supere/enerveze pe cel care a initiat un topic. Daca ii ignori sunt mai tristi Posted Image
Ok!Multumesc pentru sfat.

#18
Tagan

Tagan

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 96
  • Înscris: 07.07.2016

View PostNetologul, on 27 iulie 2016 - 17:55, said:

Multumesc pentru lamuririle cvasisuficiente.Puteti inchide topicul.
Initiatorul are conform propriilor declaratii lamuriri cvasisuficiente.
Cere inchiderea topicului deschis de dumnealui.
Foarte corect.

P.S.
Imprumutul+dobanda trebuie achitata de titular/girant sau averea lor.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate