Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...
 Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur
 Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?
 

Alegere facultate

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
sanat_kumara

sanat_kumara

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 27.07.2016
Am nevoie de cateva facultati pe care sa le pot urma in Romania si care sa merite si care sa imi ofere posibilitatea sa muncesc in strainatate. As prefera ca facultatile sa fie in Bucuresti si sa primesc cat mai multe detalii despre ele. Multumesc.
Vreau sa fac si cateva cursuri cum ar fi web design, pictura, fashion design intre timp si mi-as dori sa invat franceza decent.

PS Pareri despre Facultatea de relatii economice internationale ?

Edited by sanat_kumara, 27 July 2016 - 12:46.


#2
denisen

denisen

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,706
  • Înscris: 13.08.2015
https://capitalismpe...atilor-inutile/

#3
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,232
  • Înscris: 24.02.2007
In Bucuresti gasesti facultati pentru mai orice domeniu, nu sta nimeni sa ti le detalieze pe fiecare.

Daca te intereseaza design vizual, pictura, logic ar fi sa merg la o specializare ce tine de arte. Cu ce te ajuta sa studiezi economie daca vrei sa practici total altceva?

#4
superm

superm

    The difference is...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,770
  • Înscris: 30.07.2008
Medicina, psihologie, mecanica, sudura, automatizari plus aproape orice meserie nerepetitiva si bine stiuta este de viitor. In strainatate sau din Romania in strainatate, se poate si asa; ex.se poate opera de la distanta si multe altele ...

#5
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,702
  • Înscris: 25.11.2014
Daca vrei pentru lucrat afara, iti recomand sa faci facultatea cu predare intr-o limba straina.

#6
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,897
  • Înscris: 25.06.2007

View Postsanat_kumara, on 27 iulie 2016 - 12:44, said:

Am nevoie de cateva facultati pe care sa le pot urma in Romania si care sa merite si care sa imi ofere posibilitatea sa muncesc in strainatate.
Facultatile ofera cursuri, iar la final o diploma, nu posibilitati de a munci afara.
Tintit la intrebarea ta, in strainatate gasesc de lucru relativ usor si pe salarii bune, IT-stii, medicii si unii ingineri (in general cei din petrol, gaze si industria miniera).

#7
sanat_kumara

sanat_kumara

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 27.07.2016
Sunt o fire mai artistica dar nu vreau sa mor de foame. Foarte putini artisti reusesc sa supravietuiasca din arta (din pacate).
Vreau sa am un loc de munca dupa pot sa ma exprim cat vreau.
M-am gandit sa dau la medicina dar dureaza mult de tot (pe specializare neurologie sau anestezie), la informatica pot sa spun ca sunt praf (profil stiinte ale naturii la liceu), cibernetica, automatica si limbi straine nu stiu cu ce se mananca.

#8
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,702
  • Înscris: 25.11.2014
Degeaba vrei tu ce se cauta. Tu tre sa faci ce iti place si ce stii ca poti invata. Dragoste cu sila nu se poate.

#9
cristirg

cristirg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,711
  • Înscris: 16.11.2012

View Postsanat_kumara, on 27 iulie 2016 - 12:44, said:


Vreau sa fac si cateva cursuri cum ar fi web design,

-cursuri de web design (photoshop,html,css...) poti sa gasesti si pe net, sunt carti...se castiga bani si din web design
-mai bine inveti engleza foarte bine

#10
andy1992

andy1992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,465
  • Înscris: 18.08.2015
Vrei sa pleci in straintate? Deci te folosesti de banii statului ca sa devii educat, iar apoi pur si simplu sa pleci. Foarte frumoasa atitudine.

#11
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
La fel cum statul se foloseste de banii mei sa sustina lenea (ajutoare sociale).
Facultate iti alegi in functie de inclinatiile tale nu in functie de ce e la moda.

#12
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,110
  • Înscris: 04.02.2011

View PostSerafim606, on 27 iulie 2016 - 13:11, said:

Degeaba vrei tu ce se cauta. Tu tre sa faci ce iti place si ce stii ca poti invata. Dragoste cu sila nu se poate.
Exact! E plină țara de "proști cu diplomă".

#13
159

159

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,609
  • Înscris: 22.05.2016
Politehnica Bucuresti in franceza http://ing.pub.ro/fr...cation/licence/

#14
increatul

increatul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 446
  • Înscris: 31.05.2007
Cand am terminat eu liceul, stiintele economice erau in voga, ceea ce am si facut. Intr-un fel alegerea a fost buna, gasesti joburi pe un orizont mai larg: contabilitate, finante, banci, logistica etc. Cam orice domeniu non-ingineresc. Insa trebuie si sa iti placa, sa fii dedicat numerelor, sa fii un om de cifre. Colegi de-ai mei cunoscatori de lb. germana lucreaza in Austria si Germania la diverse firme, chiar si banci, sau in UK.

Din pacate era bine daca faceai ceva inginerie/politehnica. Programarea de asemenea se plateste f bine si in tara. Inginerii de test au salarii decente. Ma rog, daca ai zis ca nu stii cu ce se mananca...

Nu e exclus ca si cineva care termina istoria sa lucreze in vanzari pana la urma, si sa ajunga sa aiba o cariera buna, cu un salariu considerat mare (cunosc un caz, in tara).


Teoretic si in tara se castiga bani ok, depinde pentru ce companie lucrezi, cum negociezi, ce stii sa faci, cate limbi straine vorbesti samd.
A pleca din Romania poate fi o ultima solutie, parerea mea. Cineva care nu e inginer/medic isi va gasi mai greu de lucru, pentru ca tocmai asta se intampla, se face outsourcing in Europa de Est exact pe domeniile unde nu e nevoie ca omul sa fie fizic acolo. Toate marile companii o fac.

#15
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,596
  • Înscris: 30.07.2003

View Postsanat_kumara, on 27 iulie 2016 - 13:09, said:

cibernetica, automatica si limbi straine nu stiu cu ce se mananca.
Si un DEX nu poti consulta ?

#16
increatul

increatul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 446
  • Înscris: 31.05.2007
Nu se referea ca nu stie ce inseamna, era vorba ca el e pe dinafara ca domeniu.

#17
Lup_Victor

Lup_Victor

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,536
  • Înscris: 06.03.2016
Cum au spus si colegii,incearca sa faci design digital,astfel imbini pasiunea cu utilul/viitorul.

#18
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,110
  • Înscris: 04.02.2011

View Postincreatul, on 27 iulie 2016 - 15:10, said:

Cand am terminat eu liceul, stiintele economice erau in voga, ceea ce am si facut. Intr-un fel alegerea a fost buna, gasesti joburi pe un orizont mai larg: contabilitate, finante, banci, logistica etc.
Găsești cam o laie. Adică, mă rog, în domeniul ăsta, cu sau fără facultate tot aia e.

În rest, așa este.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate