Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Joc Drone

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...
 Identificare font

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri
 Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!
 La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...
 

Solutie acces Internet in spatiu subteran

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
sclaudiu85

sclaudiu85

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 26.02.2010
Buna. Sper sa ma puteti ajuta cu o solutie la problema mea.
Fac parte din comitetul de organizare al unui eveniment, iar o parte a respectivului eveniment se desfasoara intr-un spatiu subteran (deci fara semnal telefonie mobila). Problema este ca respectivul spatiu nu are acces la internet, fiind localizat intr-o zona izolata. Ce as vrea eu sa stiu este daca exista vreo solutie de a avea acces la internet in respectivul spatiu (mai precis pentru live streaming timp de 4 ore), avand in vedere faptul ca singurele cai de acces sunt un tunel principal, cu o lungime de aproximativ 250-300m, si un put de ventilatie (1x3m) la aproximativ 6m de suprafata.
Ma gandeam daca este posibil sa folosesc la suprafata un router 4g de la unul dintre operatorii de telefonie mobila si un range extender wireless jos?
Va multumesc anticipat!

#2
_Claudiu_

_Claudiu_

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,490
  • Înscris: 05.09.2013
Scanezi cu un telefon 4G retelele disponibile in zona (preferabil un telefon cu 4G TDD, sa poata "gasi" si Digi 4G). Apoi alegi cea mai avantajoasa optiune de la operatorii 4G prezenti. Oricum iti trebuie ceva trafic pentru 4 ore de streaming (chiar si la 720x576). Daca gasesti Orange, eu pe ala as merge. Nu de alta, dar o scanare de pe telefon nu iti arata si nivelul semnalului daca nu esti conectat pe operatorul respectiv.

LE : la Digi pe 4G o sa ai upload in jur de 8 Mb/s [in conditii de semnal bun], ar ajunge pentru stream HD, dar e la limita si s-ar putea sa ai niste blocari aleatorii in transmisie

Edited by _Claudiu_, 27 July 2016 - 11:55.


#3
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,558
  • Înscris: 15.06.2004
Nu merge. Tunelul ala e deja la limita maxima a razei de actiune wireless - unde transferul este de ordinul kB/s - insuficient ptr streaming, mai ales ca un range extender injumatateste traficul pe wireless.
Daca mai are si ceva curbe - nu exista vizibilitate directa - s-a terminat totul.

Trebuie sa ajungi jos cu un cablu - preferabil fibra cu 2 MC-uri in cap, ca sa nu mai ai si alte switchuri pe parcurs.

#4
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,235
  • Înscris: 05.06.2002
un router 4G la suprafata, cablu utp pana jos prin put, si un acces point jos sau daca nu mergi cu calblul pana in calculator.

#5
sclaudiu85

sclaudiu85

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 26.02.2010
Ma gandeam sa folosesc range extender-ul in dreptul putului vertical, unde distanta ar fi de cativa metri, si vizibilitatea directa (6-8m). Am atasat si o schita a spatiului respectiv (sa-mi iertati MSPaint skill-ul).
Sau, streaming de pe un laptop, si atunci cablu UTP, dupa cum s-a sugerat mai sus.

Attached Files


Edited by sclaudiu85, 27 July 2016 - 11:58.


#6
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
totul incepe cu semnalul 4G pe care-l poti receptiona la suprafata...
fiind o sona izolata... nu prea cred ca te poti baza pe el...
daca n-ai semnal stabil si puternic? nu te mai obosi...
inregistrezi si pui dupa aia pe net...

Edited by Nero-d, 27 July 2016 - 12:04.


#7
sclaudiu85

sclaudiu85

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 26.02.2010
Prin izolat faceam referire la acces internet traditional, prin cablu utp/fibra, de la provider. Locatia e la aproximativ 3 km in linie dreapta de orasul Baia Mare.

#8
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,353
  • Înscris: 21.04.2005
Teoretic se poate . Practic depinde de buget si timp necesar executiei.
Pe scurt se poate folosi aceeasi tehnologie ca cea folosita in tuneluri , mine ...etc
Citeste despre leaki cable si modul de implementare
- https://en.wikipedia...ki/Leaky_feeder

#9
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
colegule... calitatea semnalului impreuna cu traficul pe celula (antena) respectiva  determina vitezele de transfer...
daca semnalul e slab sau cade, daca celula e aglomerata sau solicitata... pa!
risti sa obtii ceva sacadat, pixelat, de toata jena...

odata obtinut netul stabil la suprafata... cablu, APuri sau routere in bridge pana la loc comanda

Edited by Nero-d, 27 July 2016 - 12:12.


#10
sclaudiu85

sclaudiu85

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 26.02.2010
Am inteles idea si va multumesc pentru feedback si solutiile propuse! Am sa fac niste teste zilele urmatoare, si vedem care solutie o implementam.

#11
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,353
  • Înscris: 21.04.2005
De ce toti se leaga de 4 G si alte solutii care implica GSM ?
Omul a specificat ca are in linie dreapta cu orasul 3 km. Se poate aduce un link wireless relativ ieftin , usor , si banda suficienta

#12
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
pentru un link wireless, e nevoie de vizibilitate directa si o infrastructura deloc ieftina!

Edited by Nero-d, 27 July 2016 - 12:43.


#13
AlxMih

AlxMih

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 380
  • Înscris: 15.04.2015
Router WiFi/Lan cu port usb 4G,cablu usb(mama/tata) 5-10 m,stick modem 4G(la suprafata).Nu stiu ce pierdere de viteza ai avea pe cablu,poate ne lamureste cineva.........

Edited by AlxMih, 27 July 2016 - 13:32.


#14
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,353
  • Înscris: 21.04.2005

 Nero-d, on 27 iulie 2016 - 12:42, said:

..si o infrastructura deloc ieftina!
Daca te referi la echipamente , pentru distanta aia poate fi mai ieftin decat un telefon cu 4G.
Sunteti convinsi ca la 3 km de Baia Mare exista 4 G ?!!!

Edited by ndor, 27 July 2016 - 13:30.


#15
radu000

radu000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,316
  • Înscris: 19.01.2004
1. un router cu modem 3G/4G cu conectori antene externe - ex. Huawei LTE CPE B310
2. o antena duala panou plasata deasupra putului de ventilatie - ex. Antena duala A 4014MiMo LTE, 2x14dBi
3, doua cabluri RF pt antene cu lungime functie unde se amplaseaza routerul
Avantaj amplasare router in incapere: disponibilitate WiFi. In cazul asta trebuie cabluri RF mai lungi care au atenuare mai mare dar pt o antena ca cea mentionata n-ar trebui sa fie o problema.
Daca se amplaseaza sus, se foloseste fie numai cablul conectat la un laptop/desktop fie mai trebuie un acces point.
Bineinteles trebuie verificat sa fie urma de semnal de la operatorul dorit la locul respectiv.

LE. pentru a fi folosita si daca e electricitate statica in atmosfera trebuie cateva lucruri suplimentare:
- suportul antenei obligatoriu impamantat
- e bine de pus inspre router pe cablul RF niste protectii la fulgere (ceva de genul: http://www.antech.ro...are&cod=DGA-190) conectate de asemenea la impamantare, dar pt conectorii corespunzatori - nu mai imi aduc aminte acum de unde se pot lua, poate stie altcineva.

Edited by radu000, 27 July 2016 - 18:32.


#16
Claudiu0909

Claudiu0909

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 182
  • Înscris: 12.06.2007
ai cumva instalatie electrica in groapa?
Daca da, ai putea folosi genul ala de range extendere care transmit semnalul prin firele de curent

#17
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Doamne ce de complicatii.
Daca exista acoperire buna la suprafata este foarte simplu si deloc costisitor.
Iti trebuie una bucata router cu 4G montat afara deasupra acelei guri de ventilatie, si de-acolo se coboara in put cu un cablu utp de lungomea necesara(spunea ca sunt 6m de la suprafata pana in put + cat or mai fi pana la pc).
Infinge cablul in pc,configureaza routerul si aia e.
Daca se vrea si wireless in galarie se monteaza un switch pe cablu care ajunge in put si in switch se conecteaza prin cablu cate AP-uri sunt necesare pentru acoperirea cu semnal a ariei dorite.
Eu mi-as face probleme de acoperirea si stabilitatea conexiunii 3g/4g de la suprafata.Daca nu ai acoperire buna de la nici un operator atunci problema chiar devine nasoala.Trebuie sa realizezi un link wireless pe acea distanta de 3km cu antene directionale.E nevoie de vizibilitate directa.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate