Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Raid 1, cum se procedeaza?

- - - - -
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#1
buncar

buncar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,725
  • Înscris: 15.04.2005
Salut, am achizitionat doua hdd-uri de 3TB pe care vreau sa le pun pe PC in RAID 1.Pe sistem am un SSD, iar aceste doua hdd in raid vreau sa fie pentru "depozit".Nu am mai pus niciodata hdd in RAID, as vrea sa stiu care ar fi pasii necesari? Cand fac aceasta operatiune trebuie sa scot celelalte HDD din PC?
  Mai am in PC doua hdd-uri(pe langa cel ssd) pe care am informatii si nu vreau sa le pied.Poate functiona PC-ul cu SSD pe sistem, aceste doua HDD in raid pe D, un alt hdd pe E si un altul pe E?
  As vrea sa stiu daca se poate ce vreau eu si cum se realizeaza acest RAID 1(pentru siguranta informatiilor) si daca trebuie sa scot celelalte hdd din pc in timp ce realizez acest raid.Multumesc.
LE - placa de baza este Asus M5A99FX Pro R2.0 iar sistemul de operare este Windows 10/64 bit.

Edited by buncar, 27 July 2016 - 09:31.


#2
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,759
  • Înscris: 09.05.2005
Vezi capitolul 5 din manualul de utilizare.

#3
orlandobarbulescu

orlandobarbulescu

    Craiova

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 26.02.2008
Daca placa de baza are controler pt raid, se activează raid din UEFI si apoi din interfata UEFI se alege forma RAID-ului si HDD-urile ce le vrei puse în matrice.

L:Edit. deci ai RAID: configurezi din interfata ca sa ai activ controlerul RAID si apoi după restart apesi ctrl+f

Edited by orlandobarbulescu, 27 July 2016 - 09:43.


#4
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View Postbuncar, on 27 iulie 2016 - 09:27, said:

RAID 1(pentru siguranta informatiilor)

Nu exista raid "pentru siguranta informatiilor", pentru majoritatea modurilor in care pierde lumea date RAID-ul nu o sa te ajute si beneficiile pentru siguranta datelor sint negate de complexitatea sporita si problemele introduse de layerul de software/hardware suplimentar. RAID-ul este (in functie de modul ales) pentru viteza, agregarea mai multor bucati mici in una mare si uptime sporit. In cazul tau doar ultimul avantaj se aplica.

#5
buncar

buncar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,725
  • Înscris: 15.04.2005

View Postf300, on 27 iulie 2016 - 09:51, said:


Nu exista raid "pentru siguranta informatiilor", pentru majoritatea modurilor in care pierde lumea date RAID-ul nu o sa te ajute si beneficiile pentru siguranta datelor sint negate de complexitatea sporita si problemele introduse de layerul de software/hardware suplimentar. RAID-ul este (in functie de modul ales) pentru viteza, agregarea mai multor bucati mici in una mare si uptime sporit. In cazul tau doar ultimul avantaj se aplica.
Daca informatiile sunt scrise identic pe doua HDD-uri informatia nu e mai sigur pastrata decat daca ar fi pe unul singur? Pica un HDD ramane celalalt.

Multumesc, am inteles cum se face, dar tot nu stiu, e idicat sa scot celelalte hdd-uri din PC cand fac operatiunea asta in BIOS ?

#6
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,039
  • Înscris: 26.04.2007
da, scoate-le configureaza in BIOS si RAID_BIOS
apoi le conectezi la loc daca nu ai incredere ;)

#7
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View Postbuncar, on 27 iulie 2016 - 10:02, said:

Daca informatiile sunt scrise identic pe doua HDD-uri informatia nu e mai sigur pastrata decat daca ar fi pe unul singur? Pica un HDD ramane celalalt.

DACA pica de tot astfel incit sa se prinda controllerul/OS-ul sa il dea jos din RAID (si nu-ti serveste informatii gresite, neavind de unde stii care-s alea bune si alea proaste), corect. Doar ca mult mai des se intimpla alte chestii, probleme cu filesystemul, ransomware, bifat ce nu trebuie prin explorer (gen "encrypt to secure data" fara sa realizezi ca daca reinstalezi windows-ul ai pierdut datele chiar daca sint pe alt hdd), etc, etc. PLUS problemele cu softul/hardul RAID. Baietii astia au reusit sa-si piarda datele (primii le-au recuperat cu o firma specializata) DIN CAUZA raid-ului: http://forum.softped...s-not-a-backup/ , in conditiile in care nici un hdd/ssd nu avea absolut nici o problema.

#8
buncar

buncar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,725
  • Înscris: 15.04.2005

View Postf300, on 27 iulie 2016 - 10:14, said:

DACA pica de tot astfel incit sa se prinda controllerul/OS-ul sa il dea jos din RAID (si nu-ti serveste informatii gresite, neavind de unde stii care-s alea bune si alea proaste), corect. Doar ca mult mai des se intimpla alte chestii, probleme cu filesystemul, ransomware, bifat ce nu trebuie prin explorer (gen "encrypt to secure data" fara sa realizezi ca daca reinstalezi windows-ul ai pierdut datele chiar daca sint pe alt hdd), etc, etc. PLUS problemele cu softul/hardul RAID. Baietii astia au reusit sa-si piarda datele (primii le-au recuperat cu o firma specializata) DIN CAUZA raid-ului: http://forum.softped...s-not-a-backup/ , in conditiile in care nici un hdd/ssd nu avea absolut nici o problema.
Situatii de tot felul pot fi neprevazute, dar, avand doua HDD-uri in RAID 1, per general si procentual(cu problemele posibile care pot sa apara) comparativ cu un singur HDD, scapi ca o parte din riscul de-a ramane fara informatii.De exemplu eu in decursul anilor am pierdut de 3 ori TOT CE AVEAM ca mi-a crapat HDD-ul pe care aveam datele importante, din cauza penelor de curent(am utilizat si UPS o perioada dar galagia pe care o genera m-a facut sa renunt la el si prefer varianta cu RAID 1, ca pentru un UPS de 1000 de euro nu am buget).

LE - si de fiecare data cand pierdeam tot, aveam cunostinte care imi spuneau "daca aveai RAID acum aveai inca informatiile ca e mica probabilitatea sa-ti pice amandoua de-o data"...

Edited by buncar, 27 July 2016 - 10:23.


#9
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Daca e vorba de penele de curent e exact exemplul cel mai bun unde RAID-ul NU te proteja sau o facea minmal. Avind doua hdd-uri cu acelasi filesystem (care poate sa aibe probleme de la opririle neprevazute) si alimentate de la reteaua care le prajeste e exact reteta dezastrului. DA, sa ai datele inca intr-un loc ajuta, doar ca ajuta mult mai mult cind locul respectiv nu este la fel de vulnerabil ca si originalul. De asemenea trebuie luat in calcul ca apar probleme suplimentare date de un astfel de aranjament, prin care poti sa pierzi datele in cazul in care ai vreo problema cu placa de baza/controllerul (vezi primul video din linkul meu de mai sus) sau pur si simplu fara sa n-ai nici o problema doar ca te-ai jucat un pic prin BIOS gresit (celalalt youtube).

#10
buncar

buncar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,725
  • Înscris: 15.04.2005

View Postf300, on 27 iulie 2016 - 10:48, said:

Daca e vorba de penele de curent e exact exemplul cel mai bun unde RAID-ul NU te proteja sau o facea minmal. Avind doua hdd-uri cu acelasi filesystem (care poate sa aibe probleme de la opririle neprevazute) si alimentate de la reteaua care le prajeste e exact reteta dezastrului. DA, sa ai datele inca intr-un loc ajuta, doar ca ajuta mult mai mult cind locul respectiv nu este la fel de vulnerabil ca si originalul. De asemenea trebuie luat in calcul ca apar probleme suplimentare date de un astfel de aranjament, prin care poti sa pierzi datele in cazul in care ai vreo problema cu placa de baza/controllerul (vezi primul video din linkul meu de mai sus) sau pur si simplu fara sa n-ai nici o problema doar ca te-ai jucat un pic prin BIOS gresit (celalalt youtube).
Inteleg, multumesc pentru explicatii.

#11
buncar

buncar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,725
  • Înscris: 15.04.2005
Placa mea de baza are 6 porturi interne SATA3, 4 sunt SATA iar doua sunt e-SATA(mai sunt 2 e-SATA externe).Problema e ca nu pot selecta RAID doar la doua din cele 4, ori le fac pe toate RAID ori pe niciuna.

Attached Files

  • Attached File  RAID.jpg   222.4K   12 downloads


#12
buncar

buncar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,725
  • Înscris: 15.04.2005

View Postbuncar, on 27 iulie 2016 - 12:37, said:

Placa mea de baza are 6 porturi interne SATA3, 4 sunt SATA iar doua sunt e-SATA(mai sunt 2 e-SATA externe).Problema e ca nu pot selecta RAID doar la doua din cele 4, ori le fac pe toate RAID ori pe niciuna.
Acum am vazut ca mai e un port SATA3 pe placa de baza, in alta parte...
Dar nu am reusit sa gasesc locul de unde se face setarea tipului de RAID.....nici dupa Ctrl+F nu gasesc, ma baga intr-un meniu cu 4 submeniuri si niciunde nu setarea.....

Attached Files



#13
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,132
  • Înscris: 05.12.2002
f300, INTOTDEAUNA un RAID1 cu 2 discuri va fi mai sigur decat un singur disc. La RAID1 informatiile sunt copiate identic pe cele 2 HDD-uri, la majoritatea controllerelor poti scoate unul dintre cele 2 discuri si sa-l pui in alt PC si sa mearga; la altele poate e un pic de sapat, dar datele sunt acolo.
RAID nu e backup. RAID iti ofera siguranta integritatii datelor cand se defecteaza la nivel fizic un disc.

buncar: setezi controller-ul in mod RAID, reboot si cand booteaza, dupa ce trece de BIOS probabil ca o sa-ti apara ceva de genul "press ctrl-f to enter raid bios"

#14
buncar

buncar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,725
  • Înscris: 15.04.2005

View PostAlice, on 27 iulie 2016 - 13:23, said:

f300, INTOTDEAUNA un RAID1 cu 2 discuri va fi mai sigur decat un singur disc. La RAID1 informatiile sunt copiate identic pe cele 2 HDD-uri, la majoritatea controllerelor poti scoate unul dintre cele 2 discuri si sa-l pui in alt PC si sa mearga; la altele poate e un pic de sapat, dar datele sunt acolo.
RAID nu e backup. RAID iti ofera siguranta integritatii datelor cand se defecteaza la nivel fizic un disc.

buncar: setezi controller-ul in mod RAID, reboot si cand booteaza, dupa ce trece de BIOS probabil ca o sa-ti apara ceva de genul "press ctrl-f to enter raid bios"
Imediat dupa ce dau Ctrl+F ma baga in meniul din poza 1, unde sunt cele 4 submeniuri.Poza 2 reprezinta fereastra cu submeniul 1, poza 3 submeniul 2, poza 4 submeniul 3 si poza 5 submeniul 4, in niciun submeniu nu gasesc de unde sa dau setarea pentru ce RAID vreau.
Eu nu am formatat HDD-urile, trebuie sa o fac? de-asta nu-mi merge ?

Attached Files

  • Attached File  1.jpg   1021.53K   15 downloads
  • Attached File  2.jpg   1.01MB   15 downloads
  • Attached File  3.jpg   962.73K   15 downloads
  • Attached File  4.jpg   961.71K   14 downloads
  • Attached File  5.jpg   966.94K   13 downloads


#15
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,132
  • Înscris: 05.12.2002
In poza 3 jos scrie: CTRL+C - Define LD

Edited by Alice, 27 July 2016 - 13:41.


#16
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View PostAlice, on 27 iulie 2016 - 13:23, said:

e un pic de sapat, dar datele sunt acolo

Datele sint acolo DACA au fost puse ok pe disc initial si nu le-a facut praf controllerul in tranzit si DACA nu le-ai facut tu praf intre timp umblind pe la setari, ca in cazul celui de-al doilea clip din threadul pe care l-am pus mai sus.

#17
buncar

buncar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,725
  • Înscris: 15.04.2005

View Postf300, on 27 iulie 2016 - 13:45, said:


Datele sint acolo DACA au fost puse ok pe disc initial si nu le-a facut praf controllerul in tranzit si DACA nu le-ai facut tu praf intre timp umblind pe la setari, ca in cazul celui de-al doilea clip din threadul pe care l-am pus mai sus.
HDD-urile sunt noi, acum cateva ore le-am desigilat, nu au nimic pe ele, nu sunt nici macar formatate, asta zic...trebuie sa le formatez ?

#18
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,132
  • Înscris: 05.12.2002

View Postf300, on 27 iulie 2016 - 13:45, said:


Datele sint acolo DACA au fost puse ok pe disc initial si nu le-a facut praf controllerul in tranzit si DACA nu le-ai facut tu praf intre timp umblind pe la setari, ca in cazul celui de-al doilea clip din threadul pe care l-am pus mai sus.
Asta e valabil la orice controller, nu trebuie neaparat sa fie discurile in RAID ca sa poti avea problemele astea.
In clipul al 2-lea era vorba de un RAID0 din 4 discuri, aici vorbim de RAID1, sunt chestii total diferite.

View Postbuncar, on 27 iulie 2016 - 13:50, said:

HDD-urile sunt noi, acum cateva ore le-am desigilat, nu au nimic pe ele, nu sunt nici macar formatate, asta zic...trebuie sa le formatez ?
Nu trebuie sa le formatezi, vezi ce am scris mai sus.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate