Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 

probleme garantie canon mg6450

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
brinzabogdanalin

brinzabogdanalin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 08.02.2007
Buna ziua.
Am o mica afacere la care am nevoie sa listez niste contracte, cea mai buna oferta pe care am gasit-o pe piata a fost o imprimanta  canon mg6450. Am cumparat cartuse compatibile si cerneala compatibila canon. Toate bune si frumoase. La un moment dat aproximativ 6 luni apare eroarea 5b00 ( rezervorul rezidual de cerneala e plin), imprimanta fiind in garantie am trimis-o la service care in tara noastra e asigurat de systec. imprimanta cand am trimis-o lista corect. Dupa ce am primit-o de la ei nu mai listeaza corect(intrerupt, in umbre, liniile nu sunt drepte). Am trimis-o inapoi m-am certat cu ei am sunat la canon, nu am rezolvat nimic. zic ei ca trebuie sa schimb capul ( care e vreo 60 de euro). Intreabarea mea ramane: de ce cand a plecat de la mine lista corect si cand a venit nu mai listeaza?Care e vina mea? Imprimanta e inca in garantie, ce ma sfatuiti sa fac? Nu pot sa ma judec pt 300 lei. Imprimanta e luata pe firma
Sper ca am fost coerent si nu v am plictisit. Multumesc anticipat pt orice parere sau sfat.

#2
xkos

xkos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,627
  • Înscris: 23.07.2007
systec? aia sunt cu pcgaraj. Pai n-ai ce face, alt cap, sunt niste marlani systec, nu repara nimic, doar consuma cartuse si arunca o foaie precum ca au facut teste, in plus consuma si cartusele oamenilor in loc sa si le consume pe ale lor.

#3
Tehnicianul1970

Tehnicianul1970

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,509
  • Înscris: 09.11.2014
Taticu', intr-o firma care NU are ca obiect de activitate printarea de invitatii de nunta si altele asemanatoare, NU se cumpara never-ever imprimanta pe cerneala!
Cerneala este pacatoasa la imprimante (fac exceptie cele profesionale scumpe de tot)!
Firma ce se ocupa de garantii... ce voiai sa-i faca? Vraji? In plus... sa nu zic ca minti cu nerusinare... Orice imprimanta pe cerneala,daca afiseaza mesajul "Waste ink absorber is full", NU mai printeaza DELOC! Nici nu mai aduce caruciorul (capul de printare) in pozitia de scoatere a cartuselor!
Voi ati cumparat o pocnitoare de imprimanta "de casa" si vreti s-o folositi "biznis"... pai... nu asa se procedeaza!
Nu este timpul pierdut sa va cumparati o imprimanta pe toner. Nu se compara eficienta cartuselor pe toner fata de cele pe cerneala.
Cele mai eficiente imprimante pe toner DPDV al costurilor de incarcare al cartuselor sau achizitionare a altora noi,sunt: HP,Brother si unele modele Canon.
NU firma Canon este slaba in cazul vostru ci pocnitoarea pe cerneala,cea mai paguboasa solutie!
Si eu am acasa multifuntional HP cu toner si NU sunt persoana juridica! Voi?...
Reflectati la ceea ce am scris mai sus si luati decizia corecta - Imprimanta laser,nu cerneala! Aruncati pocnitoarea aia la gunoi,chiar daca are cartuse cu leduri si lumineza frumos cand deschideti capacul la ele!

#4
brinzabogdanalin

brinzabogdanalin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 08.02.2007
cam asa am patit. eu cred ca ei au facut ceva si au stricat cap ul de printare la ei. nu pot sa cumpar cap o imprimanta noua e 350 lei-nu merita

 Tehnicianul1970, on 26 iulie 2016 - 22:26, said:

Taticu', intr-o firma care NU are ca obiect de activitate printarea de invitatii de nunta si altele asemanatoare, NU se cumpara never-ever imprimanta pe cerneala!
Cerneala este pacatoasa la imprimante (fac exceptie cele profesionale scumpe de tot)!
Firma ce se ocupa de garantii... ce voiai sa-i faca? Vraji? In plus... sa nu zic ca minti cu nerusinare... Orice imprimanta pe cerneala,daca afiseaza mesajul "Waste ink absorber is full", NU mai printeaza DELOC! Nici nu mai aduce caruciorul (capul de printare) in pozitia de scoatere a cartuselor!
Voi ati cumparat o pocnitoare de imprimanta "de casa" si vreti s-o folositi "biznis"... pai... nu asa se procedeaza!
Nu este timpul pierdut sa va cumparati o imprimanta pe toner. Nu se compara eficienta cartuselor pe toner fata de cele pe cerneala.
Cele mai eficiente imprimante pe toner DPDV al costurilor de incarcare al cartuselor sau achizitionare a altora noi,sunt: HP,Brother si unele modele Canon.
NU firma Canon este slaba in cazul vostru ci pocnitoarea pe cerneala,cea mai paguboasa solutie!
Si eu am acasa multifuntional HP cu toner si NU sunt persoana juridica! Voi?...
Reflectati la ceea ce am scris mai sus si luati decizia corecta - Imprimanta laser,nu cerneala! Aruncati pocnitoarea aia la gunoi,chiar daca are cartuse cu leduri si lumineza frumos cand deschideti capacul la ele!
Unde mint cu nerusinare? La ce treaba am eu e ok. Pe mine ma intereseaza sa tina cat e garantia 12 luni.

#5
xkos

xkos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,627
  • Înscris: 23.07.2007
Taticu', intr-o firma care NU are ca obiect de activitate printarea de invitatii de nunta si altele asemanatoare, NU se cumpara never-ever imprimanta pe cerneala!


Adevar graiesti Fiule'.

Sa revenim. Aia o dai la pierderi si iei ceva pe laser, fie sh la 150 ron cu toner reincarcabil fie noua dar te interesezi care toner ii ieftin la reincarcare. Cele pe cerneala sunt pacatoase si daca nu listezi des le apuca damblaua. Personal am avut vreo 3-4 ip7250 de la canon care s-au tot busit dar din cauza refilurilor cu cerneala dye. Una a rezistat si merge si acum pe printare de documente, ii bag cerneala odata la 2 luni si listez cu ea. Ptr chestii color cum zice "fiul' te poti orienta spre un epson l800, am cumparat-o acum un an si abia acum se apropie momentul de reincarcare cu cerneala la ele.

#6
Tehnicianul1970

Tehnicianul1970

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,509
  • Înscris: 09.11.2014

 brinzabogdanalin, on 26 iulie 2016 - 22:27, said:

cam asa am patit. eu cred ca ei au facut ceva si au stricat cap ul de printare la ei. nu pot sa cumpar cap o imprimanta noua e 350 lei-nu merita
Tu,vezi ce lucru gresit sustii? Cum naiba sa nu merite? Poti cumpara un Brother pe laser,second hand... care va tine 2500 pagini/cartus incarcat! Acel Brother,costa 200 lei,gasesti pe Googu' destule...numai sa cauti!
Asa... cum gandesti tu (gresit),te vei chinui cu capate infundate,cerneala ce se usuca,pasle absorbante ce se vor umple de "marmelada"... asa se face cerneala pe ele in exces...
Daca voi vreti masochism cu imprimante pe cerneala,inseamna ca va place aceasta senzatie pe banii si nervii vostri!
Eu repar imprimante si tehnica IT,stiu cu ce se mananca o imprimanta pe cerneala! In cazul vostru,este cea mai neinspirata alegere!
Repet,daca sunteti masochisti si vreti sa va chinuiti cu cerneala,nu va pot opri aceasta placere!

#7
xkos

xkos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,627
  • Înscris: 23.07.2007
totusi, sunt cateva modele ciss care merg bine mersi si pe injet, gen epson dx90 sau sx218 sau ceva de genul. refuza sa moara. Problema e ca sunt facute de mult, cand epson era pe culme si faceau imprimante de calitate. Canon au probleme la capete din ce m-am lovit eu  doar daca se face refill la cartuse.

#8
soundventure

soundventure

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 352
  • Înscris: 20.01.2009
fa un print head alignment si vorbim dupa

#9
Tehnicianul1970

Tehnicianul1970

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,509
  • Înscris: 09.11.2014
Da,este perfect adevarat. Epson cu ciss,au capete de printare de buna calitate (ceramice din cate stiu) si tin mult,imprima bine.
Macar una din aia sa fi cumparat si erau mai castigati.
La Canon si noi ne-am confruntat cu problemele legate de capate,asa cum ai spus si tu. La Canon,trebuie consumabile originale de calitate... cam scumpe pentru cei ce vor costuri/pagina mai mici.

#10
brinzabogdanalin

brinzabogdanalin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 08.02.2007

 soundventure, on 26 iulie 2016 - 22:43, said:

fa un print head alignment si vorbim dupa
am facut...mai multe..si curatare etc...nu e asta

#11
Tehnicianul1970

Tehnicianul1970

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,509
  • Înscris: 09.11.2014

 soundventure, on 26 iulie 2016 - 22:43, said:

fa un print head alignment si vorbim dupa
Si un "Deep clean"...
Pe urma,un "noozle check".

 brinzabogdanalin, on 26 iulie 2016 - 22:46, said:

am facut...mai multe..si curatare etc...nu e asta
Eu... caut sa te aduc pe calea dreapta,fiule!
Uite aici ceva ce te-ar putea scoate din impas,ieftin si bun,rentabil!
https://www.interlin...usb-p13630.html

Bonus,o scula ce poate "repara" pentru totdeauna... pocnitoarea aia ce te chinuie acum!

Attached Files


Edited by Tehnicianul1970, 26 July 2016 - 22:55.


#12
xkos

xkos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,627
  • Înscris: 23.07.2007
ohoo, vis imprimanta aia pe laser.

#13
brinzabogdanalin

brinzabogdanalin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 08.02.2007

 Tehnicianul1970, on 26 iulie 2016 - 22:51, said:

Si un "Deep clean"...
Pe urma,un "noozle check".


Eu... caut sa te aduc pe calea dreapta,fiule!
Uite aici ceva ce te-ar putea scoate din impas,ieftin si bun,rentabil!
https://www.interlin...usb-p13630.html
am nevoie si sa fac copii. Nu tot timpul dar e nevoie. Recomanda una te rog la care costurile cu reincarcatul sa fie ok. Multumesc

#14
Tehnicianul1970

Tehnicianul1970

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,509
  • Înscris: 09.11.2014

 brinzabogdanalin, on 26 iulie 2016 - 22:55, said:

am nevoie si sa fac copii. Nu tot timpul dar e nevoie. Recomanda una te rog la care costurile cu reincarcatul sa fie ok. Multumesc
Uite aici un multifunctional Brother,are si ADF (pui la scanat mai multe pagini si printezi la rand),este bun,pretul chiar OK raportat la numarul de pagini/cartus incarcat.
https://www.interlin...noi-p14857.html
Si daca vrei si duplex,iata inca un pont:
https://www.interlin...200-p14764.html
Uite si cartusul pentru cea cu duplex...printezi mii de pagini si este ieftin,ce zici?
https://www.cartuser...CFRAz0wod3xILBw

Edited by Tehnicianul1970, 26 July 2016 - 23:10.


#15
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,861
  • Înscris: 06.01.2008
Daca nicio operatiune de curatat capetele (din meniul imprimantei) nu da rezultate atunci sunt sanse ca in perioada in care imprimanta a stat neutilizata sa se fi intarit cerneala in capul de printare.
Daca e asa atunci sunt sanse ca un service de imprimante sa poata scoate capul de printare si sa-l curete prin una din metodele uzuale (din ce am vazut se curata direct folosind alcool izopropilic sau folosind aparate cu ultrasunete).

Dar iti recomand sa faci asta numai cand esti sigur ca nu mai poti face nimic cu garantia.

Edited by Hider141, 27 July 2016 - 07:35.


#16
brinzabogdanalin

brinzabogdanalin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 08.02.2007
imprimanta a functionat aproape in fiecare zi lucratoare. Deci nu avea cum sa se usuce.

#17
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,861
  • Înscris: 06.01.2008
Eu ma refeream la perioada in care a stat "pe tuşă", adica drumul spre service, cat a durat pana sa se ocupe e ea, si apoi drumul inapoi spre tine. Cum a fost si foarte cald zilele astea nu ar fi imposibil sa se fi uscat cerneala.

De exemplu la a mea (Epson Stylus SX 230) cand e foarte cald daca nu printez macar o data la 5-6 zile se usuca din cerneala si trebuie sa-i dau o curatare.

Edited by Hider141, 27 July 2016 - 11:00.


#18
brinzabogdanalin

brinzabogdanalin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 08.02.2007
A ajuns prin curier a 2 zi, deci nu a fost asta problema.
Totusi nelamurirea mea ramane:  de ce cand a plecat de la mine imprima corect si cand a venit nu mai lista cum trebuie? Pe drum s-a stricat ? Cand le-am spus celor de la service treaba asta au spus ca nu e adevarat.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate