Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Constructie casa de la 0

- - - - -
  • Please log in to reply
44 replies to this topic

#1
Molgod

Molgod

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 94
  • Înscris: 25.04.2016
Vreau sa ma apuc sa imi fac o casuta si as vrea sa stiu un pret aproximativ. O sa va las niste poze mai jos sa va arat cam cum vreau sa arate. La piscina ma mai gandesc, iar la restul trebuie sa mai adaug o camera sau chiar 2 pentru copii si o retea de incalzire. Detin teren suficient unde sa incep constructia.
Casa din imagini a fost cumparata de Marilyn Monroe in 1962 pentru $ 44 000 si se afla in Brentwood, Los Angeles, CA. A fost vanduta in 2010 pentru 4 milioane $.

#2
dejanalex

dejanalex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 19.02.2008

View PostMolgod, on 26 iulie 2016 - 20:46, said:

Vreau sa ma apuc sa imi fac o casuta si as vrea sa stiu un pret aproximativ. O sa va las niste poze mai jos sa va arat cam cum vreau sa arate. La piscina ma mai gandesc, iar la restul trebuie sa mai adaug o camera sau chiar 2 pentru copii si o retea de incalzire. Detin teren suficient unde sa incep constructia.
Casa din imagini a fost cumparata de Marilyn Monroe in 1962 pentru $ 44 000 si se afla in Brentwood, Los Angeles, CA. A fost vanduta in 2010 pentru 4 milioane $.

cred ca cel putin 1 milion   Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image

#3
Molgod

Molgod

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 94
  • Înscris: 25.04.2016
1 milion de ce? S-a vandut cu 4 ca acolo a murit Marilyn Monroe nene. Casa e foarte simpla, nu ai observat ?

Edited by Molgod, 26 July 2016 - 20:55.


#4
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
Vise taica, dumitale ti se pera ca clima din california se pupa cu clima noastra?

Vise taica, dumitale ti se pera ca clima din california se pupa cu clima noastra?

#5
dell99

dell99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,995
  • Înscris: 29.09.2008
Piscina sa fie acoperita mai bine, se umple de broaste. Serios.
Pretul estimativ eu cred ca va fi 135400 euro.

Edited by dell99, 26 July 2016 - 21:02.


#6
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
Depinde ca omul nu s'a pronunțat ca ar construi la Iași, buricul româniei în domeniul construcțiilor. Poate construiește la Medgidia

#7
Molgod

Molgod

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 94
  • Înscris: 25.04.2016
Nu o trag la xerox nene. Normal ca o adaptez pentru Romania. Am pus pozele ca idee, sa va faceti o parere.

#8
radurus

radurus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,012
  • Înscris: 16.06.2006
Nu iti va putea spune nimeni un pret estimativ la casa pe care o faci fara niste informatii mai complete.

Dar uite cateva chestii utile si iti poti face singur calculul.
Usual (adica la preturi moderate si materiale obisnuite... nu de lux) proportia este 30-40-30.(cu mici marje)
30% cheltuieli la rosu
40% cheltuieli pana la gri
30% finisaje

Proportia de poate schimba drastic daca alegi obiecte de baie spaniolesti, gresie/faianta italieneasca, balustrade din inox, scari de stejar, zugraveli interioare cu stucco, aparataj electric Legrand... te-ai prins... majoritatea la superlativ.
Materialele astea au nevoie si de mesteri priceputi si constiinciosi care ii gasesti destul de greu si costa.
Poti depasi lejer 50% din costuri pe finisaje.

Am niste vecini care au terminat (cred). Au cheltuit 400-450k Eur.
- subsol inalt sub toata casa
- parter si etaj (semi mansarda)
- tunel pana la carport
- piscina in fata casei
- dig 3,5m din beton placat cu piatra (terenul era inclinat si ei au vrut sa aiba terenul cu piscina la acelasi nivel cu parterul)
- termoizolatie cu vata bazaltica
- incalzire prin pardoseala
- etc
Nu s-au zgarcit la nimic.


Pe de alta parte.. daca vrei un pret pentru constructie "la rosu", cu mici variatiuni ajungi pe la ~150E/mp (materiale si manopera).
De aici depinde cat de pretentios, risipitor esti.

L.E. Nu uita de gard... Te va costa destul de mult tinand cont ca nu tine de cald si nici nu poti pune un gard de sarma impletita. (Deci sapatura, beton, stalpi din beton sau teava, poarta automata, scanduri pentru gard, grund/bait pt .lemn)
~30m te vor costa 5-10k lei in functie de varianta aleasa (stalpi teava rectangulara + plasa de sarma >>>> stalpi de beton placati cu piatra+scanduri din lemn de esenta tare)

Edited by radurus, 26 July 2016 - 21:40.


#9
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postdell99, on 26 iulie 2016 - 20:58, said:


Pretul estimativ eu cred ca va fi 135400 euro.

Fara acea marire de suprafata (camere copii) si fara costurile variabile cu racordul la utilitati.

#10
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,435
  • Înscris: 06.01.2014

View Postrich1974, on 26 iulie 2016 - 20:57, said:

Vise taica, ...
Vise taica
Dacă întrebi de preț,  e clar ca nu ti-o permiți.  Așa ca, visează în continuare.

Edited by cristobob, 26 July 2016 - 21:42.


#11
radurus

radurus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,012
  • Înscris: 16.06.2006

View Postcristobob, on 26 iulie 2016 - 21:41, said:

Dacă întrebi de preț,  e clar ca nu ti-o permiți.  Așa ca, visează în continuare.

Din vise se naste realitatea...
E drept ca trebuie ajustate putin.

Cateva linii mari:
- daca ai bani si teren destul.. poti face tot ce visezi
- daca ai buget normal/redus si terenul este limitat, de obicei faci calcule pentru 150-200mp spatiu util.
- trebuie sa iei in considerare ca un spatiu mare sa intretine greu.
- copiilor e posibil sa nu le placa si sa doreasca sa plece pe drumul lor, atunci ramai cu sotia sa intretii un spatiu mare de care nu ai nevoie.
- in aceeasi idee, poate ar trebui sa te gandesti la posibilitatea unor intrari separate in caz in care copii vor sa se separe.
- uzual se urmareste construirea unui spatiu util pe o suprafata cat mai mica (etajare adica D+P+M sau P+M sau P+E) pentru a ramane cat mai mult teren disponibil in curte
- spatiile mari cu geamuri mari si fara usi necesita incalzire care nu e gratis
- tot din considerente energetice e bine ca sa fie pereti comuni intre camere, adica cat mai putini pereti cu exteriorul deoarece se pierde caldura.

Edited by radurus, 26 July 2016 - 22:09.


#12
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,755
  • Înscris: 03.02.2007
Estimativ. între 100.000 și 2.000.000.

#13
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Cumpara mai intai terenul. Apoi vezi de proiect si alte hartogarii si aprobari. Cand ai terminat si copii sunt mari le lasi mostenire visul de a avea o casa iefina , frumoasa si superutilata in ROMANIA.

#14
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
Tu ceri un pret estimativ, dar nu spui ce suprafata vrei, in ce locatie, nivel de finisaje etc.

Exemplul dat cu casa Marilynei nu-l vad ca o casa de locuit permanent, ci cel mult ca o casa de vacanta. Mie nu-mi place, mi se pare hidoasa, n-as locui acolo.

#15
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,489
  • Înscris: 03.04.2013

View PostDigix, on 26 iulie 2016 - 22:35, said:

Estimativ. între 100.000 și 2.000.000.
Mi-ai luat vorba din gura.

View Postdell99, on 26 iulie 2016 - 20:58, said:

Piscina sa fie acoperita mai bine, se umple de broaste. Serios.
Pretul estimativ eu cred ca va fi 135400 euro.
Eu zic ca o scoate sub 130k.Posted Image

@initiator - colegu, pentru a nu primi multe glume, as zice sa citesti vreo 20-30 de pagini de pe aria de constructii case.

#16
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,375
  • Înscris: 16.03.2007
Citeste vreo 10 jurnale de constructii locuinte si vei reveni cu picioarele pe pamant. In sensul ca o sa stii mai bine ce vrei si cat de cat ce presupune ceea ce-ti doresti.

Edited by laffin, 27 July 2016 - 08:00.


#17
casadivino

casadivino

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,159
  • Înscris: 17.07.2013
eu cred ca esti fun Marilyn Monroe Posted Image

#18
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,219
  • Înscris: 11.03.2006

View PostMolgod, on 26 iulie 2016 - 20:55, said:

1 milion de ce? S-a vandut cu 4 ca acolo a murit Marilyn Monroe nene. Casa e foarte simpla, nu ai observat ?

Posted Image Simpla...
Cu cat ceva frumos pare mai simplu, cu atat e mai scump.
Daca inlocuiesti toate materialele scumpe si de calitate cu chestii ieftine, la sfarsit nu va avea nici o legatura cu modelul initial. Se intampla des la noi.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate