Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 

Coafor/Frizerie - Srl

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
Zonny

Zonny

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 03.12.2006
Salutare, decurand eu impreuna cu inca doua persoane am deschis un Srl cu activitate principala "Coafura si alte activitati de infrumusetare".
Pana aici, toate bune si frumoase, dar mai sunt cateva chestii pe care  nu le cunoastem, de exemplu:
1. Ce autorizatii trebuie? Am fost la Pompieri, Primarie si DSP. La DSP m-au trimis acasa ca odata ce am inregistrata firma la Registru Comertului, nu mai trebuie autorizatie de la ei...
La ISU mi-au zis sa citesc nustiu ce lege (nu am retinut care) in legatura cu ce trebuie sa am (extinctor si altele), aveti idee ? Spatiul cladirii e de 55mp in chirie.
2. Vreau sa dau un nume coaforului, altul decat Sc. Nume Srl, trebuie cumva alte acte completate, daca da, unde ?

Daca mai am intrebari, revin cu ele mai tarziu si multumesc anticipat celor care doresc sa ma ajute !

#2
danutzu22

danutzu22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,535
  • Înscris: 31.05.2006
Mare curaj ai sa te lupti cu "morile de vant".
Pentru inceput citeste aici,
http://www.infiintar...n-cosmetica.php
si aici
http://www.ruralonli...fura_12-02-2015
Dupa ce indeplinesti cele de mai sus chiar din prima zi de functionare vei asaltat de diverse organe de control ale statului.
Vei amendat ca exemplu daca nu ai afisat la intrare "vizibil si citet" orarul de functionare.
In functie de unele politici "locale" te informez pe aceasta cale ca "orarul de functionare" reprezinta o mare problema,citeste mai jos.
http://www.primariaa...
http://www.ps2.ro/ww...ti-economici/21
http://www.primatimp...-de-functionare
De restul "autorizatiilor" necesare vei afla pe parcurs, totul se rezuma la "bunavointa" organelor de control si bineinteles "bunavointa" ta si a celor 2 asociati in afacere.
Stiu ca pare hilara situatia in care esti pus, zeci de organe de control care vegheaza de exemplu pentru o "buna sanatate publica" in timp ce in multe spitale din Romania bolnavii sunt devorati de viermi dar nu trebuie sa te mire.
Multi dintre concetatenii nostri accepta implicit sa fie furati atata timp cat traiesc cu impresia ca le va veni si lor randul candva sa fure.
Altii aproba implicit actiunile "organelor de control" pe motiv principal ca nu trebuie sa acumulezi averi daca ai avut curajul sa deschizi o afacere pe cont propriu, inainte de 1989 era in vigoare Legea 18/1968 care se aplica numai celor carora musai era necesar "sa le moara capra".
Azi e la moda "sa moara vecinul ca sa-i luam capra".
Acum voi trece la partial la partea financiara.
Tu plus 2 asociati.Investie minima 3 x 10000 euro.Pentru a obtine toate autorizatiile, amenajarea spatiului cu cele necesare pentru a evita amenzi de valori ametitoare.
Spatiu de 55mp, chirie, cam mic, maxim 2-3 posturi de lucru.Azi toate si toti se grabesc, nimeni nu mai are rabdare.Adica vei deschide la ora 10.00AM dar mai toate clientele vor dori programare intre 18.00-18.30
Daca tu si asociatii nu veti profesa ca "stilisti" si intentionati sa angajati pe bani un salariu mic sau mai mare si voi ca "patroni sa traiti din profit" din start aveti o viziune gresita.
Sunt multe de spus, orice inceput e greu si multi se vor oferi "sa te ajute" dar pe bani.
Imi pare rau ca te descurajez din prima dar citind postarea ta prima concluzie proprie e ca nu stii in ce te  bagi.







#3
Zonny

Zonny

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 03.12.2006
Multumesc de raspuns.
Spatiul inchiriat e undeva intr-un sat din apropierea unui oras, sat cu 2000-3000 locuitori, oameni instariti. In acea locatie nu mai exista frizerie, la inceput o sa fie un singur post, doua maxim...
Frizerita va fi angajata, nu profesam noi, pe langa mai deschidem si un magazin de piese auto...  Stiu ca e greu si stiu ca nu ne imbogatim, dar incercam si noi... :))

Acum a mai ramas punctul doi... :)
Vreau sa dau un nume coaforului, altul decat Sc. Nume Srl, trebuie cumva alte acte completate, daca da, unde ?

#4
Michidoo

Michidoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,425
  • Înscris: 15.01.2008
ii dai ce nume vrei tu coaforului. Brand-ul acela care va figura in materialele publicitare (inclusiv firma de la coafor) este gestionat de SRL-ul tau (care, de altfel, poate gestiona cate brand-uri vrea el, admitand ca acele activitati figureaza in codurile CAEN ale SRL-ului).

Ti-as recomanda sa faci inscrierea in REVISAL a angajatei cu o zi inainte de a incepe realmente activitatea. Nu amana sa o faci la o saptamana dupa deschidere, ca sa vezi cum va intelegeti etc. Cunosc un caz, dezbatut pe larg pe un alt forum, in care inspectia ITM a venit la cateva zile dupa inceperea activitatii (tot coafor intr-un sat). Inspectia a venit la 9 dimineata, la ora 12 firma de contabilitate inregistra contractul in REVISAL, fara sa stie de acel control. Doar ca...acel control a surprins starea de fapt, ca atunci nu exista contract de munca, iar amenda i-a bagat in faliment pentru ca, deschisi de cateva zile, nici macar n-au castigat suficient ca sa o poata plati.

#5
danutzu22

danutzu22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,535
  • Înscris: 31.05.2006

 Zonny, on 26 iulie 2016 - 20:39, said:

Multumesc de raspuns.
Spatiul inchiriat e undeva intr-un sat din apropierea unui oras, sat cu 2000-3000 locuitori, oameni instariti. In acea locatie nu mai exista frizerie, la inceput o sa fie un singur post, doua maxim...
Frizerita va fi angajata, nu profesam noi, pe langa mai deschidem si un magazin de piese auto...  Stiu ca e greu si stiu ca nu ne imbogatim, dar incercam si noi... :))

Acum a mai ramas punctul doi... :)
Vreau sa dau un nume coaforului, altul decat Sc. Nume Srl, trebuie cumva alte acte completate, daca da, unde ?

Un plan de afaceri, incasari si cheltieli estimate lunar ati intocmit?
De ce intreb, sat cu 2000-3000 locuitori langa oras fara "Coafura si alte activitati de infrumusetare", ce va faceti sa credeti ca instaritii locuitorii ai "satului" dintr-o data o sa dea buzna la voi in "coafor"?
Ce va faceti sa credeti sa ca "orasenii" de langa sat vor deveni macar in parte musterii vostri?
Nu neg ca la 2000-3000 de locuitori vor fi ceva amatori de servicii specifice in anumite perioade ale anului, ca exemplu inceperea anului scolar si buna traditie a scolii romanesti spune ca toti elevii sa se prezinte macar in prima zi de scoala cu un "parinte tuns".
Cat despre intentia de a deschide un magazin de piese auto fara capital intr-un sat de 2000-3000 de locuitori langa un oras oarecare ar avea oarece viabilitate economica numai daca fiecare familie din sat si oras ar detine cel putin automobil luand in calcul concurenta din piata.
Adica cerere mare si solvabila si clientul sa fie de acord cu un pret cel putin egal cu al concurentilor din alte locatii la care se adauga si costul de livrare atunci cand piesa solicitata e lipsa stoc.
Apreciez faptul ca "incercati si voi" dar atentie la cheltuieli, va fi musai sa platiti salariul lunar si taxele aferente pentru una,doua "frizerite" indiferent de incasari.
Referitor la a doua intrebare,
Aveti o societate comerciala, "Gogu si Asociatii Frizerie-Coafor Impex SRL".
Pe firma de la intrare va ganditi voi sa fie afisat "Barbierul vesel si unic din Vascauti".
In acest caz este necesar sa va adresati la OSIM,www.osim.ro, pentru a inregistra o marca inregistrata.
https://ro.wikipedia..._înregistrată
Costa ceva banuti, ai posibilitatea sa apelezi si la servicii private care ofera aproape totul la cheie,
www.inregistrare-marci.ro
Cat costa e o nimica toata pentru niste viitori patroni ca voi.
http://www.inregistr...-unei-marci.php
Cat dureaza daca nu veti da dovada de putina originalitate.
http://www.inregistr...-unei-marci.php

Edited by danutzu22, 26 July 2016 - 21:34.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate