Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Am nevoie de pareri Motopompa HONDA WB 30 XT DRX

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
rotarustan

rotarustan

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 26.07.2016
Salut!
Va rog daca ma puteti ajuta cei care se pricep cu cateva sfaturi.
Vreau sa cumpar o motopompa pentru irigat, am 2 hectare de pamant in spatele curti si un parau care trece la 50 de m prin capul locului. Sistem de irigat am tevi de aluminiu cu aspersoare ce se invart exact ca cele din poze.
Lumgimea locului are in jur de 200 m. Pe acest pamant se cultiva porumb si o parte legume (tot ce se poate gasi intr-o gradina).
Ce mai vreau sa specific este ca acel parau nu trece prin capul locului, traverseaza toata lungimea de 200 m, doar ca este la o distanta de 50 m asa cum am specificat mai sus. Deci nu ar fi o problema sa merg de la un cap cu tevile pana la jumatate (100 m) si dupa sa mut de la capatul celalalt.
Acum vreau sa va cer parerea, ce specificatii ar trebui sa aiba o asfel de motopompa?
Am gasit ceva pe emag la pretul de 2000 lei cu specificatiile urmatoare:
Motopompa HONDA WB 30 XT DRX, 3600W, 66000l/ora, motor benzina HONDA GX160, 4 timpi, ape semiincarcate.
Putere (W) 3600
Putere (cp) 4.8
Debit maxim (L/h) 66000
Adancimea maxima de aspirare (m) 8
Inaltimea maxima de livrare (m) 28
Filet de racordare (mm) 80
Tip motor Honda
Dimensiune maxima impuritati (mm) 5.8
Greutate (Kg) 27
Dimensiuni 510 x 385 x 455 mm.
Eu nu prea ma  pricep si va rog sa imi spuneti o parere daca trebuie ceva mai puternic sau nu.
Puteti da linkuri daca aveti ceva exemple.
Multumesc anticipat pentru raspunsurile date.

Attached Files



#2
Nytro84

Nytro84

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,635
  • Înscris: 07.07.2016
La o pompa de apa electrica nu te-ai gandit? Ceva in genul http://olx.ro/oferta...html#7b8537a84f Sau nu ai curent electric in zona?

#3
andu2006

andu2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 16.02.2013
Pleaca invers. Ce debit si presiune are nevoie un aspersor pt o functionare corecta. Inmultesti cu numarul aspersoarelor pe care le instalezi si adaugi pe necesarul de presiune un 5-10% pierderi pe traeeu. De aici cauti o pompa care sa raspunde cerintelor tale. Nu cauti intii pompa.

#4
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Nu va merge pompa respectiva , ai nevoie de ceva mult mai puternic, desi filmuletul de mai jos pare sa ma contrazica.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/poeBWe94c60?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by keta, 26 July 2016 - 23:48.


#5
costel844

costel844

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 15.10.2013
La o gradina de legume pe o suprafta de 1.5 ha , lungimea terenului fiind tot de 200 metri , am folosit o pompa similara . Mergea cu 14-15 aspersori .Conditia e ca aspersorii tai sa se invarta foarte usor .Eu am folosit acelasi model dar cu capetele din plastic deoarece cei  vechi fiind folosti la presiuni mai mari au fost decalibrati . Ca presiune ce sa-ti spun , dura putin (10 minute) pana cand se-ncarca coloana dupa care intra in regim normal de functionare . Udam cate 10-12 randuri de legume si de o parte si de alta a coloanei , randurile avand distanta intre ele ca la porumb adica 0,70 metri . Am folosit pompa timp de patru ani pana cand am renuntat la legume . Merge si acum dar o tin aruncata intr-o magazie . Am uitat sa-ti spun ca defectiuni nu am avut la ea , poate si din cauza ca a fost Honda originala luata de la reprezentanta .

#6
dragossorin85

dragossorin85

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 01.09.2014
Motopompa cu paleti nu este construita pt utilizarea in regim de presiune de asta se distrug prematur la motor,presetupa, paleti, pt irigat cu aspersoare sau tunuri este obligatoriu folisirea motopompelor cu centrifuga/ turbina destinate regimului de lucru in presiune

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate