Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 

Usa interior fonoizolata - Sfaturi

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
cosmin_ardelean

cosmin_ardelean

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 633
  • Înscris: 16.11.2007
Va salut.

Vreau sa-mi renovez camera si totodata as vrea sa schimb si usile cu unele care sa izoleze fonic foarte bine. M-am saturat de usile actuale din lemn simplu care tin doar de umbra.
M-am uitat pe net in dreapta si-n stanga, dar nu ma impresioneaza datele date de producator. 27dB, 37dB...
Are cineva experiente cu vreo marca/model anume? Nici nu-mi pot da seama cat inseamna acei 27 sau 37dB ca si nivel de izolatie fonica.
Ma gandesc la un buget de ~ 1000ron. E mic? E mare?

Locuiesc la casa.
Orice sfat e binevenit.

Edited by cosmin_ardelean, 26 July 2016 - 10:38.


#2
usrnm

usrnm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,761
  • Înscris: 29.06.2015
degeaba pui usa izolanta fonic daca peretii nu sunt izolati si ei. sau doar vrei sa nu se mai auda orice sunet prin usa?

Edited by usrnm, 26 July 2016 - 11:00.


#3
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
37db e destul de mult, atat reduce usa din zgomotul initial. Daca ai zgomot de 80db (ceea ce e destul de tare) usa iti reduce pana la 43 db, asta inseamna cam ca o soapta.
Dar vezi cum montezi usa, sa se inchida ermetic inclusiv jos ca altfel n-ai facut mai nimic.

La fiecare 2-3 db in plus zgomotul se dubleaza in intensitate.

Edited by Friskey, 26 July 2016 - 11:50.


#4
cosmin_ardelean

cosmin_ardelean

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 633
  • Înscris: 16.11.2007

 usrnm, on 26 iulie 2016 - 10:59, said:

degeaba pui usa izolanta fonic daca peretii nu sunt izolati si ei. sau doar vrei sa nu se mai auda orice sunet prin usa?
Exact. Prin pereti nu se aude nimic. Ma intereseaza sa faca si usa aceeasi treaba.

Prin usa actuala se aude si TV-ul daca e mai mult de 15% din puterea maxima a lui. Disting clar ce se vorbeste la TV sau pur si simplu in camera.
Momentan am inchis usa respectiva (camera are si alta usa de acces) si blocat cu paturi impaturite si asezate una peste alta (latime cam de 30cm) pana s-a umplut tocul. Si totusi am pretentii mai mari.
Nu stiu cati dB am redus acum, n-am masurat si nici nu am cu ce.

Ma astept ca usa antifonata sa aiba propriul toc si prag care s-o ajute in scopul propus. De asta va intrebam daca ati folosit astfel de usi.

Edited by cosmin_ardelean, 26 July 2016 - 12:48.


#5
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Poti masura cu decibelmetru, dar nu e relevant. Vezi ca doar valoarea in db nu te ajuta mult, sunetul e cu atat mai penetrant cu cat frecventa scade, deci daca vrei sa taie cat mai mult din zgomote, trebuie investit mult. Pentru izolat zgomote produse de tren, tramvai, etc,, iti trebuie un buncar. :)

#6
Silent_Runner

Silent_Runner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,633
  • Înscris: 29.05.2004
Geam termopan. Sandvisul ala cu spuma intre doua foi de plastic, care se foloseste de regula la usi, e o pacaleala dpdv fonic. Probat pe urechile mele.

#7
cosmin_ardelean

cosmin_ardelean

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 633
  • Înscris: 16.11.2007
Nu am trenuri sau trafic greu in zona. Dar un sforait se aude fara probleme in celelalte camere.
Priceperea parintilor la vremea respectiva i-a facut sa cumpere doar usi simple din brad, fara garnituri si cu lufturi necontrolate. Ba chiar si cu sticla pe ici pe colo.

Edited by cosmin_ardelean, 26 July 2016 - 13:42.


#8
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Depinde si ce sunete vrei sa antifonezi. Conteaza frecventa lor. Una e sa vrei sa antifonezi sunete comune de frecventa medie, alta e cu sunetele de frecvente extreme. Sforaitul e de frecventa joasa si se antifoneaza greu.

#9
usrnm

usrnm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,761
  • Înscris: 29.06.2015
daca vrei doar sa nu se auda chiar tot, pune o usa de pvc cu geam termopan si inchidere in 3 puncte. poti sa babardesti linistit dupaPosted Image

#10
cosmin_ardelean

cosmin_ardelean

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 633
  • Înscris: 16.11.2007
Un exemplu de usa pe vreun site?

#11
usrnm

usrnm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,761
  • Înscris: 29.06.2015
se fac la comanda, nu gasesti pe undeva gata facute si cum iti trebuie tie

#12
Fxlx

Fxlx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 285
  • Înscris: 20.04.2019
Am citit topicul si am gasit nici măcar o informație.  Ușile se fac la comanda undeva in locația x secreta.

Stie cineva de unde se poate cumpăra si poate da si detaliile secrete?

#13
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,501
  • Înscris: 16.03.2007
din aia termopan cu prag de profil etans pe garnituri, de trebuie sa-l sari de fiecare data cand intri sau iesi, dar iti va arata casa ca un spital.

lumea nu-si cumpara usi de pe site-uri, se duc in magazinele de usi si cer oferte.

Edited by laffin, 28 August 2019 - 03:19.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate