Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over
 Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...
 Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua
 sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...
 

Nutritie sanatoasa/buget pentru studenti?

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
FlorinAnt

FlorinAnt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 24.07.2016
Buna tuturor. Doresc sa intreb mai ales studentii care stau in camine(mai ales fete) .... de unde va aprovizionati cu hrana si mai ales care sunt alimentele care le consumati cu moderatie care sa fie cat de cat ok ca pret precum si cat de cat sanatoase (nu de la cantina)?  Sunt la medicina in anul 2 si incerc sa mai variez alimentatia.

#2
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
la varsta dumitale, poti sa manaci si sarma ghimpata. organismul  e tanar si duce multe.
depinde si ce conditii de gatit ai (resou electric, frigider, etc. ) stand la camin, nu poti sa faci chestii complicate.

#3
FlorinAnt

FlorinAnt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 24.07.2016
Dar totusi as prefera ceva cat de cat mai sanatos.... In urma consumului de produse de panificatie tenul meu s-a mai lasat si nu mai e atat de atractiv..... desi am ramas la aceasi greutate

#4
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
inlocuieste paine cu seminte crude, nuci/ alune crude - atentie la calorii
multe salate ca e vara + o felie de branza
un ou fiert la 2 zile, chiar si in salate
avocado, e f. sanatos si satura
seara o masa de fructe
foloseste un calculator de calorii gen:
http://calorii.oneden.com/

 FlorinAnt, on 26 iulie 2016 - 09:34, said:

Dar totusi as prefera ceva cat de cat mai sanatos.... In urma consumului de produse de panificatie tenul meu s-a mai lasat si nu mai e atat de atractiv..... desi am ramas la aceasi greutate

dap, exista o categorie mare de populatie care servese 2 mese/zi de la patiserie Posted Image

#5
danyd83

danyd83

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,050
  • Înscris: 04.11.2013
De ce un ou la 2 zile? Care e logica ta?

#6
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,493
  • Înscris: 15.09.2010
Acum esti in vacanta si probabil ca esti acasa la parinti totusi fiind sezonul, fa o cura de rosii. Dimineata rosii cu branza, cu putin ulei de masline extravirgin peste care presari oregano. E o masa sanatoasa care acopera toate nevoile organismului. Daca chiar vrei sa te detoxifiezi, iti cumperi un storcator si-ti faci suc de legume crude:sfecla rosie, morcovi, telina, pastarnac, patrunjel. Daca bei un pahar pe zi timp de 1-2 luni rezultatele asupra tenului vor fi vizibile. Din cauza alcoolului te buhaiesti la fata, asa ca evita pe cat posibil consumul, nu fuma si foarte important cauta sa nu faci nopti albe.
http://m.sfatulmedic...-sanatate_11896

#7
behuman

behuman

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 26.07.2016
Viata la facultatea de medicina e o adevarata harababura, cel putin la Carol Davila in Bucuresti.
La mic dejun, un pahar mare cu lapte cald in care amesteci 2 oua crude, sau banane si miere + o capsula vitamax
In cursul zilei manaca fructe si legume, nuci, banane, mere, arahide etc. La cina iti poti lua o friptura sa o faci singura acasa - miel, sau peste, la care poti adauga o bucata de branza, eventual niste legume gen morcovi, spanac.
Poti sa amnanci si fast food cand te preseaza timpul, dar nu e indicat sa faci o obisnuinta din asta.
Cam asta e - esential este sa nu te apuci de fumat, desi facultatea de medicina te cam "obliga" sa o faci.

rich, corpul uman este o masinarie perfecta care are nevoie de atentie pentru a functiona optim. Poate sa cedeze oricand, indiferent de varsta.

Edited by behuman, 26 July 2016 - 10:50.


#8
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Organe de animale (ficat, limba, splina, rinichi, inima, etc.) sunt foarte hranitoare satioase si ieftine, 5-7 lei / kg.
Orez. O punga de calitatea 1 e 5-6 lei si ai vreo 12 portii in ea, o punga de calitate mai slaba (spartura) e vreo 2-3 lei si ai vreo 8 portii.
Fasolea e ieftina. Dintr-un kilogram faci o oala de fasole batuta de te tine o saptamana daca mai bagi si altceva.
Mazare uscata la punga (nu congelata), linte si alte astea sunt destul de ieftine si ele.
Ouale sunt destul de ieftine. Fructele si legumele romanesti de sezon la fel. Nu lua chestii exotice aduse de la capatul lumii ca sunt scumpe si nu atat de minunate pe cat se vorbeste. In afara de nuci de cocos care sunt 2-3 lei bucata si dintr-una mananci o zi intreaga ca sunt satioase.
Macroul congelat e ieftin si bun.
Incearca sa scoti painea din alimentatie, e o mizerie. La inceput e mai greu dar apoi te obisnuiesti si chiar nu ii mai simti lipsa.
Un cuptor electric pe convectie si o plita electrica sunt aur la "casa" unui student.

Cu ce am spus mai sus te poti hrani decent cu 100 de lei pe luna, cu 150 deja poti face risipa.

#9
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007

 danyd83, on 26 iulie 2016 - 10:08, said:

De ce un ou la 2 zile? Care e logica ta?

Logica mea e ca eu consum 2-3 oua pe zi.
Dar altii au prejudecati.

 behuman, on 26 iulie 2016 - 10:50, said:

Viata la facultatea de medicina e o adevarata harababura, cel putin la Carol Davila in Bucuresti.
La mic dejun, un pahar mare cu lapte cald in care amesteci 2 oua crude, s

Fara oua crude !

#10
FlorinAnt

FlorinAnt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 24.07.2016

 overseas, on 26 iulie 2016 - 09:47, said:

inlocuieste paine cu seminte crude, nuci/ alune crude - atentie la calorii
multe salate ca e vara + o felie de branza

Multumesc tuturor pentru idei. Ce vroiam sa intreb..... ce salate consumati findca daca consum o salata de varza de exemplu ma balonez deci ce putem adauga in ele?

#11
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
acum rosii, castraveti, ardein cu branza desarata, urda
incearca si dovlecel crud ras, gen
avocado cu rosii, cubulete

#12
marrrius

marrrius

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 149
  • Înscris: 22.06.2016
cel mai usor, arunci in tigaie o bucatoaie de pulpa de port sau de peste
sau o pulpa de pui intreaga, un castravete murat sau o rosie pe langa si esti hranit pe juma de zi cu 5 lei
la doua zile mai diversifici, cartofi prajiti cu branza rasa sau cascaval deasupra
astea sunt mese de seara ieftine delicioase si usor de pregatit

dimineata o omleta cu branza si legume
din salate si prostii nu te saturi

ai nevoie de lactate, oua si carne ca sa nu faci foamea la buget

#13
FlorinAnt

FlorinAnt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 24.07.2016

 marrrius, on 26 iulie 2016 - 18:20, said:

cel mai usor, arunci in tigaie o bucatoaie de pulpa de port sau de peste
sau o pulpa de pui intreaga, un castravete murat sau o rosie pe langa si esti hranit pe juma de zi cu 5 lei
la doua zile mai diversifici, cartofi prajiti cu branza rasa sau cascaval deasupra
astea sunt mese de seara ieftine delicioase si usor de pregatit

dimineata o omleta cu branza si legume
din salate si prostii nu te saturi

ai nevoie de lactate, oua si carne ca sa nu faci foamea la buget
Corect ca am nevoie si de produse de origine animala.... dar nu sunt prea multe ? Adica na vreau sa fiu si sanatos cat se poate .
Incercati sa dati exemple de mase care le consumati cei care stati prin camine si stiti cum e viata pe acolo.

Edited by FlorinAnt, 26 July 2016 - 21:34.


#14
Lup_Victor

Lup_Victor

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,536
  • Înscris: 06.03.2016
Cum au spus si colegii...pui,peste,oua,branza,legumonoase uscate,nuci&seminte,legume+fructe de sezon.

In general e extrem de dificil de gatit la camin,ideal e sa ai cate mai multe electrocasnice in camera daca se poate,bucataria comuna e o mizerie din toate punctele de vedere.

Edited by Lup_Victor, 27 July 2016 - 02:31.


#15
SOCRATE_MMXII

SOCRATE_MMXII

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,004
  • Înscris: 29.01.2013

 bathmancha, on 26 iulie 2016 - 21:34, said:

Ce tineri domle, Nici sa manance nu mai stiu. Pariu ca deschizi un topic sa ne intrebi ce sa faci ca ai o colega care iti face avansuri.

Colac peste pupăză, studiază și medicina. Dacă făcea „limbi străine” hai că mai înțelegeam, dar așa... Posted Image

@FlorinAnt: să-nțeleg că noțiunile despre glucide, lipide, proteine, aport caloric îți sunt complet străine?

#16
marrrius

marrrius

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 149
  • Înscris: 22.06.2016

 SOCRATE_MMXII, on 27 iulie 2016 - 06:47, said:

aport caloric
aia e pseudostiinta nu medicina

 FlorinAnt, on 26 iulie 2016 - 21:32, said:

Corect ca am nevoie si de produse de origine animala.... dar nu sunt prea multe ?
nu sunt prea multe, altfel nu se poate
eu ti-am enumerat ce poti manca intr-o saptamana intreaga, nu intr-o zi
nu te tine nimeni sa nu bagi in tine un ardei si un castravete la pranz daca te simti sufocat de 300g de carne/zi

#17
Spk96

Spk96

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 483
  • Înscris: 16.11.2013


 marrrius, on 27 iulie 2016 - 08:28, said:

aia e pseudostiinta nu medicina


Dacă zici tu...mai ales intr-un mod atât de convingător.
De ce ?



#18
FlorinAnt

FlorinAnt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 24.07.2016
Multumesc tuturor. Acum mai am o intrebare la cat va duce(in bani) minim hrana pentru o luna?

Edited by FlorinAnt, 27 July 2016 - 10:42.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate