Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Imprimanta Brother are cerneala dar se plange

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
leny29

leny29

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 434
  • Înscris: 17.06.2013
Salut,

M-am chinuit vre-o doua ore azi sa fac imprimanta sa mearga si nu am reusit. Vinerea trecuta a mers, sambata nu a mai vrut, a inceput sa faca fitzele de mai jos.

Este Brother DCP-J552DW, o am de cam 1-1,5 ani.

Se plange de culoarea neagra cu eroarea: "the printer does not have enough ink to maintain print quality"
Cartusul de imprimanta de negru e pe jumatate plin... nu inteleg ce se intampla. Apoi am aplicat smecheria de pe internet cu banda de culoare inchisa pe acea fanta a cartusului unde masoara imprimanta cantitatea. Nici asa nu merge. Am aplicat metoda asta cu banda aceea la cartusele de culori si acolo a mers, adica imprimanta nu se mai plangea ca nu are suficient cyan... si oricum acum se plange de negru care e pe jumatate plin.

Am pus si cartusul dinainte pe care inca il mai am, care intr-adevar e gol, am aplicat si pe el banda acea si aceeasi eroare...

Eu vreau sa printez doar alb negru, dar daca nu recunoaste nivelul de cerneala din cartus, atunci nu pot sa printez alb-negru.

Daca aveti vre-o idee, e binevenita.

Multumesc

#2
Power211

Power211

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 924
  • Înscris: 20.10.2011
Cu acordul moderatorului , pot posta link catre un site unde Gasesti sistemul de resetare al cartuselor ( sa le vada pe toate pline ) la un pret modic .

Daca totusi esti de acord iti pot da un mesaj privat , in caz ca nu am voie sa postez aici .

#3
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
@leny29 cauta sistem de alimentare ciss, este 200...250lei.

Edited by arg, 26 July 2016 - 07:48.


#4
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,495
  • Înscris: 05.06.2009
oare ar functiona daca ai alege alta varianta (setare) pentru calitatea imprimarii din setarile imprimantei ?

#5
leny29

leny29

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 434
  • Înscris: 17.06.2013

View PostPower211, on 26 iulie 2016 - 00:50, said:

Cu acordul moderatorului , pot posta link catre un site unde Gasesti sistemul de resetare al cartuselor ( sa le vada pe toate pline ) la un pret modic .

Daca totusi esti de acord iti pot da un mesaj privat , in caz ca nu am voie sa postez aici .
Trimite-mi pe mesaj privat te rog.

View Postarg, on 26 iulie 2016 - 07:48, said:

@leny29 cauta sistem de alimentare ciss, este 200...250lei.
O sa le caut multumesc, acum vroiam sa inteleg ce nu merge, poate e ceva stricat... ca totusi nu e normal sa aiba cerneala si sa zica ca nu are...

View Postcorinadaniela, on 26 iulie 2016 - 09:51, said:

oare ar functiona daca ai alege alta varianta (setare) pentru calitatea imprimarii din setarile imprimantei ?
Nu, nu se schimba nimic, pentru ca imprimanta refuza orice comanda de imprimare, mai intai trebuie sa nu mai fie nici o eroare la imprimanta si apoi poti sa faci ceva din setarile soft de la imprimanta.

E super enervant pentru ca trebuie sa printez una alta, nu sute de pagini dar 5-10 tot printez pe saptamana...
Mi-e frica sa nu se fi stricat ceva la ea...

#6
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
Daca nu printezi in fiecare zi si te poti multumi alb/negru treci pe laser.

#7
leny29

leny29

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 434
  • Înscris: 17.06.2013

View Postarg, on 26 iulie 2016 - 10:28, said:

Daca nu printezi in fiecare zi si te poti multumi alb/negru treci pe laser.
Mersi, deocamdata o am pe asta... si as vrea sa o fac sa mearga, de aia am deschis thread-ul... :(

#8
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,495
  • Înscris: 05.06.2009
poate zic o tampenie, dar daca ai deconecta imprimanta atat de la calculator, cat si de la reteaua de curent, si apoi s-o conectezi si s-o instalezi ca new device ?
la setarile imprimantei nu poti intra de la control panel - printers - samd ?
mai scoate cartusul, curata locasul (baza acestuia) unde sta cartusul de cerneala neagra.
maesajul afisat pe ecran are vreo optiune de a continua sau anula imprimarea ? eu l-as interpreta mai degraba ca pe o atentionare/avertizare.

#9
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
Ai folosit doar cartuse si cerneala originale?
Sa nu fie ceva probleme la capul de scriere. Din cate stiu capul de scriere la modelul tau nu este consumabil.
Cerneala buna de la ciss este in general mai fluida, curata si desfunda capetele de scriere care nu sunt compromise.

Edited by arg, 26 July 2016 - 12:21.


#10
leny29

leny29

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 434
  • Înscris: 17.06.2013

View Postarg, on 26 iulie 2016 - 12:10, said:

Ai folosit doar cartuse si cerneala originale?

Cele color sunt inca originale.
Cand s-a terminat cel original l-am pus pe celalalt (cumparat tot din magazin dar nu original) si zicea ca nu il detecteaza ca original. Dupa ceva googleuit am pus chipul celui original pe cel neoriginal si a functionat asa multe luni pana saptamana trecuta cand nu a mai vrut. M-am gandit si la asta, dar acum nu se plange de faptul ca cartusul nu e original se plange de faptul ca nu mai are suficienta cerneala!

Daca o duc in garantie o sa trebuiasca sa cumpar iar unul original ce as vrea sa evit...



asta negru nu mai e original, i-am pus cipul celui original de la negru.

View Postcorinadaniela, on 26 iulie 2016 - 11:57, said:

poate zic o tampenie, dar daca ai deconecta imprimanta atat de la calculator, cat si de la reteaua de curent, si apoi s-o conectezi si s-o instalezi ca new device ?
la setarile imprimantei nu poti intra de la control panel - printers - samd ?
mai scoate cartusul, curata locasul (baza acestuia) unde sta cartusul de cerneala neagra.
maesajul afisat pe ecran are vreo optiune de a continua sau anula imprimarea ? eu l-as interpreta mai degraba ca pe o atentionare/avertizare.
Tot ce ai scris mai sus nu merge... nu sunt prosti fabricantii de imprimante... am incercat inclusiv sa sterg un pic acolo unde intra cartusul, m-am uitat cu lanterna... nimic nu pare suspect.

#11
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
Pai in cip se stocheaza cat sa tiparit, degeaba e cartusul plin cand cip-ul zice ca este gol.

Exista magazine care vand cartuse care se pot reumple cu cipuri autoresetabile si cerneala compatibila.
Nu amesteca cerneala ca sigur distrugi capul de scriere.

[ http://powertrust.ro/2868-thickbox_default/refilabile-xxl-brother-lc123lc125lc127.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by arg, 26 July 2016 - 12:32.


#12
leny29

leny29

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 434
  • Înscris: 17.06.2013

View Postarg, on 26 iulie 2016 - 12:27, said:

Pai in cip se stocheaza cat sa tiparit, degeaba e cartusul plin cand cip-ul zice ca este gol.

Exista magazine care vand cartuse care se pot reumple cu cipuri autoresetabile si cerneala compatibila.
Nu amesteca cerneala ca sigur distrugi capul de scriere.

Eu credeam ca e doar laserul care trece prin fanta aceea transparenta a cartusului care decide cat mai e ramas in cartus... inseamna ca au un sistem dublu de numarare...
Multumesc, macar stiu sa nu mai incerc cu cipul asta.

O sa citesc despre ciss.

Cat despre imprimanta laser, parca m-am uitat inainte sa o cumpar pe asta, si am zis sa iau un iknjet pentru ca din cand in cand mai printez si color, mai rar intr-adevar o data la cateva luni, dar mai printez... in special pt copii.

#13
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005

View Postleny29, on 26 iulie 2016 - 13:46, said:

Eu credeam ca e doar laserul care trece prin fanta aceea transparenta a cartusului care decide cat mai e ramas in cartus... inseamna ca au un sistem dublu de numarare...
Multumesc, macar stiu sa nu mai incerc cu cipul asta.

O sa citesc despre ciss.

Cat despre imprimanta laser, parca m-am uitat inainte sa o cumpar pe asta, si am zis sa iau un iknjet pentru ca din cand in cand mai printez si color, mai rar intr-adevar o data la cateva luni, dar mai printez... in special pt copii.

Imprimantele cu cerneala nu tin mult timp in schimb exista imprimante laser care merg bine si dupa 20 ani.
Eu am un laser HP din 2006 la care am schimbat 4 tonere si care inca merge ca in prima zi.
Ultimul tonner la-am cumparat cu 50 lei, compatibil de 3000 pagini in conditiile in care reumplerea costa 60lei (nu are cip dar la modele mai noi au pus cip).

Edited by arg, 26 July 2016 - 14:13.


#14
leny29

leny29

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 434
  • Înscris: 17.06.2013

View Postarg, on 26 iulie 2016 - 14:00, said:

Imprimantele cu cerneala nu tin mult timp in schimb exista imprimante laser care merg bine si dupa 20 ani.
Eu am un laser HP din 2006 la care am schimbat 4 tonere si care inca merge ca in prima zi.
Ultimul tonner la-am cumparat cu 50 lei, compatibil de 3000 pagini in conditiile in care reumplerea costa 60lei (nu are cip dar la modele mai noi au pus cip).
Da ok, dar acum ce fac, tin doua imprimante in casa? daca vreau sa printez color? eventual sa printez color la servici, dar in orice caz discutia asta e pt cand o sa se strice asta, sau pentru cand o sa ma enerveze de o sa o arunc sa se strice :) si o sa cumpar alta.

#15
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
Ii trebuie cel putin cipuri noi

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate