Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Bon fiscal telefon - pierdut!

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
alexutzu3

alexutzu3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 04.02.2012
Bună seara! (sau ziua, mă rog)
Vin și eu cu un caz destul de dubios...
Acum câteva luni, am avut o problemă cu un Evolio M4 Magic cumpărat de la Flanco din magazin (nu online). Nu se mai încărca cu niciun încărcător, și la nicio priză. Deci l-am dus la garanție.
Mi-a venit înapoi cu 30% baterie (avea 0 când l-am dus), dar ciudat, problema persista. Deci l-am dus acolo iar. Cel care l-a preluat părea angajat nou (a cerut asistență de vreo 3 ori), iar eu lăsasem pe măsuță actele pe care le aveam (copia de la buletin, bonul fiscal în original + o copie, și fișele precedente de la garanție).
Acest angajat, ia tot teancul de hârtii și îl pune în cutia ce urma să fie trimisă câtre service din nou. Apoi, peste 17 zile, sunt sunat că telefonul a fost înlocuit și a sosit în magazin. Deci mă duc să îl iau. Abia în seara aceasta, când problema a revenit și m-am hotărât să îl trimit iar în service (sper că pentru ultima dată), realizez următorul lucru: Produsul a fost înlocuit, deci cutia a venit sigilată, iar eu nu am primit bonul fiscal înapoi. Nici nu desfăcusem cutia acolo, era sfârșit de program, și subtil am fost trimis acasă.
Plus, certificatul de garanție pe care l-am primit în cutie e de asemenea nou, deci nu a fost scris nicăieri că telefonul meu a stat în garanție aproape o lună, și nu mi s-a extins garanția cu atât, așa cum era normal.
Deci, dacă mă duc mâine la flanco și spun ce s-a întâmplat, pot ei să îmi dea un act care dovedește achiziția, să pot trimite telefonul în service? Nu au bonul fiscal salvat undeva, ca să poată să fie printat? (Poate vouă vi se par întrebări stupide, dar chiar nu mă pricep). Orice răspuns ce m-ar putea ajuta e binevenit! Mulțumesc anticipat!

#2
meanman

meanman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,958
  • Înscris: 14.08.2006
alta data sa faci urmatoarele:

- o copie la bonul fiscal/factura
- sa nu mai cumperi produse de rahat de la firme de rahat.

#3
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011

 meanman, on 26 iulie 2016 - 00:18, said:

- sa nu mai cumperi produse de rahat de la firme de rahat.
Corect .

Vad ca ti se strica telefoanele intr-o veselie , problema nu e a terminalului sau a firmei , intelegi ?

Edited by cobi1, 26 July 2016 - 00:32.


#4
alexutzu3

alexutzu3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 04.02.2012
Da domnilor, înțeleg, dar acum, faptul e deja consumat :( Aș spera la un răspuns cae să mă ajute la problema de acum , pe viitor știu ce să fac, mă axez pe Samsung, HTC, etc. Dar ce fac cu acel bon fiscal? Speram ca răspunsurile să fie la întrebările din ultimul paragraf...

#5
diegodanny

diegodanny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,354
  • Înscris: 01.07.2015

 alexutzu3, on 26 iulie 2016 - 00:43, said:

Da domnilor, înțeleg, dar acum, faptul e deja consumat Posted Image Aș spera la un răspuns cae să mă ajute la problema de acum , pe viitor știu ce să fac, mă axez pe Samsung, HTC, etc. Dar ce fac cu acel bon fiscal? Speram ca răspunsurile să fie la întrebările din ultimul paragraf...
Asa iti trebuie daca cumperi toate POCNITORILE "Romanesti".
Defapt acel telefon este unul No Name fabricat prin cine stie ce beci..CARE NU COSTA MAI MULT DE ~40$ ( 160 lei ) in China!

Edited by diegodanny, 26 July 2016 - 01:19.


#6
alexutzu3

alexutzu3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 04.02.2012
Puteți să vă opriți din a îmi spune lucruri pe care le știu toți deja? Eu v-am cerut ajutorul, nu criticile. Știam că voi primi, dar nici chiar așa. E cineva pe forumul ăsta care chiar are de gând să ajute, să încerce să răspundă așa cum poate, la acele întrebări?

Eu cer ajutor în legătură cu flanco, nu Evolio, deci nu mai comentați aiurea!

Edited by alexutzu3, 26 July 2016 - 01:48.


#7
n-amname

n-amname

    Brain Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,729
  • Înscris: 10.11.2013
N-am experienta directa cu problema de fata, insa te poti prezenta maine la magazin si sa le explici situatia Posted Image. Eu stiu ca astia sunt obligati sa aiba toate tranzactiile (altfel intra la evaziune), deci cu putina bunavointa ar trebui sa obtii ceea ce doresti. Sper ca asta sa fie invatatura de minte si sa fii atent la acte data viitoare.

 diegodanny, on 26 iulie 2016 - 01:19, said:

Asa iti trebuie daca cumperi toate POCNITORILE "Romanesti".
Defapt acel telefon este unul No Name fabricat prin cine stie ce beci..CARE NU COSTA MAI MULT DE ~40$ ( 160 lei ) in China!
Si daca era s7 care avea o problema similara ce ne faceam? Stii ca si note 4 sau s6 au avut probleme mari cu unele loturi? Acum s-a dat drumul concursului numit "laba in cerc" prin care toti utilizatorii ii spun initiatorului acelasi lucru.

Edited by n-amname, 26 July 2016 - 02:18.


#8
alexutzu3

alexutzu3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 04.02.2012

 n-amname, on 26 iulie 2016 - 02:17, said:

N-am experienta directa cu problema de fata, insa te poti prezenta maine la magazin si sa le explici situatia Posted Image. Eu stiu ca astia sunt obligati sa aiba toate tranzactiile (altfel intra la evaziune), deci cu putina bunavointa ar trebui sa obtii ceea ce doresti. Sper ca asta sa fie invatatura de minte si sa fii atent la acte data viitoare.

Si daca era s7 care avea o problema similara ce ne faceam? Stii ca si note 4 sau s6 au avut probleme mari cu unele loturi? Acum s-a dat drumul concursului numit "laba in cerc" prin care toti utilizatorii ii spun initiatorului acelasi lucru.

Mulțumesc! Eram cât pe ce să îmi pierd încrederea în forum! Mă bucur că există persoane dispuse să ajute, fără să critice. mai ales că mi-am și recunoscut greșeala. Mă voi duce mâine la flanco, discut cu ei, și văd ce iese, Mai aștept sugestii, normal, și revin mâine cu un update. 10x

#9
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,836
  • Înscris: 26.02.2010
Ei sunt obligați sa pastreze o copie a bonurilor fiscale și a fisei de service. Oricum în sistem le va apărea ca telefonul ți s-a inlocuit.

#10
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Normal ca certificatul din cutie era necompletat, daca cutia era sigilata. Daca ar fi desfacut cutia sa-l completeze, te-ai fi plans ca ai primit un produs desigilat, folosit. De regula, el se completeaza dupa ce cumperi si desfaci produsul, la un raion dedicat, dar daca il cumparai online tot necompletat era. Alt bon fiscal n-aveai cum primi, ca doar n-ai platit nimic.

#11
qawHaq1

qawHaq1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 880
  • Înscris: 14.03.2014
Toate achizitiile facute la flanco sunt inregistrate. Nu-ti trbuie decat buletinul si-ti vor da o copie a bonului sau facturii. Te gasesc in baza lor de date.

#12
Niuu

Niuu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,169
  • Înscris: 22.06.2016
Bonul fiscala se tipareste intotdeauna in doua exemplare asdar sigur acel bon exista si pe rola martor de la Flanco ... doar sa vrea sa-l caute .

#13
alexutzu3

alexutzu3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 04.02.2012
Thanks god! M-ați salvat! Nu îmi mai fac griji! După ce mi-l repară, mai stau cu el până pe la Black Friday, când voi căuta altul. Cred că mă voi trece pe WM10, au apărut destule aplicații, iar telefoanele nu-s așa scumpe și au constucție bună (că doar sunt de la Microsoft).

#14
alexutzu3

alexutzu3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 04.02.2012
Am fost la flanco! Cei mai înțelegători și prietenoși sunt la flanco și eMag! Au stat o grămadă, dar în final, dând nr de telefon, numele, și data achiziției, au găsit și telefonul meu va fi trimis către service! Mulțumesc mult tuturor!

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate