Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Datacenter în apartament

- - - - -
  • Please log in to reply
73 replies to this topic

#1
mangusta86

mangusta86

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 15.09.2006
Buna ziua,
De vreo 4 luni ma bate gândul să deschid un datacenter intr-un apartament. Datacenter este mult spus pentru că nu intenționez să am zeci-sute de rackuri pline cu servere. Doar un Rack e 42U cel mult două.
M-am tot interesat si am căutat informații în ultimele luni si am ajuns la concluzia că o să merg pe mikrotik pe partea de rețea și că server mini PC-uri care consumă 30w in full load. Pot găzdui în jur de 40 de astfel de calculatoare intr-un Rack de 42U .
Credeți că un alt fel de proiect este viabil pe termen lung?

#2
A10

A10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,057
  • Înscris: 19.12.2012
De la cine ai net pt asa ceva ? Si ce limita ai la upload

#3
meanman

meanman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,940
  • Înscris: 14.08.2006
De ce mi-as lua hosting intr-un data center de apartament?

#4
kiwy

kiwy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,263
  • Înscris: 11.01.2004
rds business cu upload de ordinul zecilor/sutelor de Mbps sau chiar Gbps, garantati sau negarantati.
doar bani sa fie :)
de la doar 12 eur+tva in sus.

proiectul este viabil, doar sa iei in calcul si aerul conditionat.
puterea instalata per apartament permite.

#5
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
HDDurile alea nu consuma...

intreaba vecinii ce parere au... nu pe noi Posted Image

#6
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,193
  • Înscris: 24.02.2007
Hosting se gaseste pe toate gardurile. Ce avantaje imi oferi incat sa ma convingi sa apelez la serverele tale?

#7
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,546
  • Înscris: 05.12.2005
Pune-ţi uşă serioasă la intrare şi sistem antifurt, plus backup la datele clienţilor, nu în aceeaşi incintă. Îmi vine în minte cazul unui admin care a formatat low level tot sistemul, printr-o comandă greşită, şi a pierdut toate datele clienţilor, la care nu avea back-up.

#8
scotty0

scotty0

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 258
  • Înscris: 10.02.2007

View PostSerbius, on 25 iulie 2016 - 20:59, said:

Preturile romanesti, seriozitatea romaneasca, suportul tehnic 100% romanesc.

zeci de firme ofera acelasi lucru plus datacentere profesionale. nu ai niciun avantaj compeititv. de putut se poate face dar ai intarziat proiectul cu vreo 15 ani

#9
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003
Ideea e usor ciudata. La cati bani sa dai un server virtual ca sa merite toata chestia? Nu uita ca iti trebuie UPS-uri plus clima pentru tot balamucul plus macar 2 provideri de net. In conditiile in care un server virtual cu 1 vCPU si 2 GB RAM costa 3 centi pe ora.

#10
mangusta86

mangusta86

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 15.09.2006
Mulțumesc pentru răspunsuri.
Am un server in Germania. La fel de bine pot să continui să fac încontinuare pe infrastructura lor. Scopul este să fac ceva în apartament si apoi sa colochez intr-un datacenter românesc.
E mai mult un proiect pilot.
Acum am 2 fire de net de la 2 ips români fără nimic garantata. Dacă hotărăsc să îl fac o să iau în prima fază 50mbps garantati. Urmând să iau un alt net garantat.
Mulțumesc de asemenea si celor care si fac griji pentru calitatea serviciilor si a suportului.
Nu vreau să conving pe nimeni să ia de la mine hosting românesc cu suport țigănesc. Unora le place pur si simplu sa se bage în seamă. Celora care vor să se bage în seamă fără să se abțină.  Sunt întrebări deșteptepe partea de soluții de backup.
Singura problema pe care o am acum este ca nu am curent din 2 surse. Instalația electrică este refăcuta cu circuite separate. As putea lejer să țin 20 de calculatoare mici


@Serbius
Să găzduieșc VM cu windows.

@DanX
Se merită.
Pot să iau acum servere din Germania la 60euro pe lună cu 64gb ra si 500gb ssd. Investiția în hardware se amortizează în mai puțin de 1 an..

@scotty0
Poate că de atunci tehnologia a avansat si nu am întârziat cu nimic. E dur și simplu o oportunitate. Echipamentul e cheia.

#11
meanman

meanman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,940
  • Înscris: 14.08.2006
nu stiu cum o sa faci cu galagia..ti-ar trebui un generator ptr. backup curent..si daca ai aer conditionat si coolere multe s-ar putea sa-i deranjeze pe vecini. Daca nu te intelegi cu vecinii s-ar putea sa se agate de firele tale de net de pe scara :)

#12
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,193
  • Înscris: 24.02.2007
Din pacate, 50 mbps garantati nu mai inseamna nimic in ziua de azi. Impartit la vreo 20 de sisteme, ar veni 2.5 mbps/sistem. Asta in conditiile in care utilizatorul casnic are 1gbps. Negarantati ce-ti drept, dar cand vede ca abia descarca ceva de la tine, se supara repede.

#13
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003

View Postmangusta86, on 25 iulie 2016 - 21:59, said:


@Serbius
Să găzduieșc VM cu windows.

@DanX
Se merită.
Pot să iau acum servere din Germania la 60euro pe lună cu 64gb ra si 500gb ssd. Investiția în hardware se amortizează în mai puțin de 1 an..


Ce hypervisor folosesti? KVM, Xen?
Cati bani ai de dat pe echipamente? Iti trebuie macar un UPS online de 3kVA, daca nu cumva doua pentru redundanta, plus doua faze pentru alimentare. Niste networking decent, poate Cisco refurb.
Si asta pana sa dai de servere. MiniPC-uri in colocare mi se pare o idee infiorator de proasta, performanta mica, consuma mult, un cosmar de administrat.

#14
mangusta86

mangusta86

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 15.09.2006
@meanman
Coolere nu o să am prea multe. Doar la ups. Pt să renunț la cele de la PC-uri dacă le pun carcase de aluminiu, si așa o să elimin si singurul cooler care este în calculator, adică cel de pe proc. Nu merge generator pus in apartament. E gălăgios si ilegal.

@dani.user
Plec de la 50. O să cresc la 100 când o să fie nevoie după o monitorizare atentă și Constanța a resurselor.
@dan.x
Xenserver 7.
De la 1000 euro la 50.000. vreau să achiziționez pe măsură ce vin clienții. Networking fac cu mikrotik. E super mega ok si in bani putini. Am achiziționat deja.
Procesoarele au vPro si pot fi controlate de oriunde. Consum per pc în full load 30 wati. Dimensiuni 12x12x4 cm


Am deja partea de networking + 3 sisteme.

#15
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,548
  • Înscris: 17.08.2007
Alaturarea termenilor datacenter><apartament mi se pare ciudata ca sa nu zic nepotrivita.

#16
Neaceasca85

Neaceasca85

    UE se va scinda pana in 2040

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,383
  • Înscris: 14.10.2008
Au existat televiziuni de apartament, de ce nu si un datacenter?

Cu sau fara UPS, e bine ca serverele sa stie sa-si revina in parametri dupa o pana de curent. Miniserverele personale deja fac asta cu succes.

#17
mangusta86

mangusta86

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 15.09.2006
Au existat si datacentere de apartament.
Pot pune upsuri cu baterii ca să țin 10-30 minute up, dar nu pot să am generator electric..


#18
scotty0

scotty0

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 258
  • Înscris: 10.02.2007

View Postmangusta86, on 25 iulie 2016 - 21:59, said:


@scotty0
Poate că de atunci tehnologia a avansat si nu am întârziat cu nimic. E dur și simplu o oportunitate. Echipamentul e cheia.

ce voiam eu sa spun este ca astfel de afaceri se faceau prin anii '98-2002. dar daca tu zici ca vezi oportunitatea acum, mult succes in afaceri.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate