Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne
 Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 

Locuinte cuplate P+1E - Iasi

- - - - -
  • Please log in to reply
2612 replies to this topic

#1
wizake

wizake

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,299
  • Înscris: 24.05.2003
Salut

Deschid si eu aici un jurnal de casa noua. Urmaresc de ceva timp aceasta arie, si am observat ca sunt multi utilizatori care ofera dezinteresat sfaturi, de multe ori bune. Sper sa va atrag atentia si cu proiectul acesta, pentru ca sunt deschis la sfaturi si critici constructive, care sa ma ajute sa finalizez constructia in conditii cat mai bune.

Terenul pe care se vor construi casele este amplasat in loc Valea Adanca, de langa Iasi si are 1500m2. Latura de la drumul de acces are aprox 26m. Ca utilitati, am curent, apa si gaz. Canalizarea, sper ca in urmatorii ani sa ajunga si pe acolo. (dar nu cred ca inainte de finalizarea constructiei)

Deocamdata avem doar o schita initiala, pentru impartirea spatiului, care va suferi modificari. Deja i-am cerut arhitectului cateva schimbari.

Orice idee de imbunatatire este binevenita.
Acest tip de constructie are si unele limitari, cea mai importanta e lipsa ferestrelor pe peretele comun.

Planul e sa incepem constructia anul viitor, iar pana atunci sa avem o varianta finala a proiectului, si avizele necesare.

Attached Files



#2
Nukem

Nukem

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,287
  • Înscris: 28.01.2006
"Acest tip de constructie are si unele limitari, cea mai importanta e lipsa ferestrelor pe peretele comun." ??????
Ar fi ciudat sa ai fereastra in dormitorul veciului...
Foarte multe colturi... o sa te barfeasca vecinii pe la ele sau ma degraba o sa creasca pretul constructiei f mult.


Interesant golul peste living.

#3
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,489
  • Înscris: 03.04.2013
da frate, de acord.... tare am vrut si eu gol peste living da' nu s-a putut. vezi casa lui HDI.

Colegu', da-i bocanc. Mult succes.

Btw, cine iti face acoperisul? Nu de alta, da' sa stii cine te-a injurat. Bine, asta nu-i valabil daca ai cistigat la loto.

Edited by viotl, 25 July 2016 - 20:21.


#4
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
Bine ai venit...se umple forumul de moldoveni...cum bine a punctat alt moldovean Posted Image
Mie mi se pare extrem de mare viitoarea casa....si ma refer la o jumatate de duplex....4 dormitoare?? serios??? Toate camerele (am subliniat pentru ca ma refer nu numai la dormitoare ci si bucatarie, bai, holuri, etc) sunt extrem de generoase....da nu-i bai ca doar arhitectul il platesti la mp...sau gresesc?
Alta chestie...eu inteleg ca e duplex, dar chiar casele in oglinda...totusi veti fi 2 familii, aveti exact aceleasi nevoi??? Eu as plati arhitectului numai o jumatate de duplex...pentru cealalta jumatate nu merita nici un ban...la fel si structura/instalatiile etc.

Edited by brawnie, 25 July 2016 - 20:27.


#5
wizake

wizake

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,299
  • Înscris: 24.05.2003

View PostNukem, on 25 iulie 2016 - 20:13, said:

Ar fi ciudat sa ai fereastra in dormitorul veciului...
se voia un iz de gluma Posted Image

View PostNukem, on 25 iulie 2016 - 20:13, said:

Foarte multe colturi... [...] o sa creasca pretul constructiei f mult.

hmm.. inca nu e forma finala.. dar o sa incerc sa tin minte asta. Totusi, nu vreau nici sa fie prea monotona fatada

View PostNukem, on 25 iulie 2016 - 20:13, said:

Interesant golul peste living.

la asta o sa renunt. nu prea vad avantajele..

View Postbrawnie, on 25 iulie 2016 - 20:26, said:

Bine ai venit...se umple forumul de moldoveni...cum bine a punctat alt moldovean Posted Image
Mie mi se pare extrem de mare viitoarea casa....si ma refer la o jumatate de duplex....4 dormitoare?? serios??? Toate camerele (am subliniat pentru ca ma refer nu numai la dormitoare ci si bucatarie, bai, holuri, etc) sunt extrem de generoase....da nu-i bai ca doar arhitectul il platesti la mp...sau gresesc?
Alta chestie...eu inteleg ca e duplex, dar chiar casele in oglinda...totusi veti fi 2 familii, aveti exact aceleasi nevoi??? Eu as plati arhitectului numai o jumatate de duplex...pentru cealalta jumatate nu merita nici un ban...la fel si structura/instalatiile etc.

am stabilit impreuna nevoile, si se cam potrivesc. Dormitorul de la parter va fi de fapt un birou/camera de oaspeti.. si va fi micsorat.
La fel si dormitoarele de sus, vom mai scade suprafata.

Am cerut sa faca scara cu podest, si sa adauge o camera tehnica la parter.
Cel mai probabil va iesi si un demisol, dar nu stiu cat de practic e sa am camera tehnica acolo.

Edited by wizake, 25 July 2016 - 20:46.


#6
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
Ar trebui ca noi ăștia de construim la iassiense sa ne constituim într-un buying group când cumpărăm materiale.
Doua chestii despre proiectul mentionat:
- vine o vreme când ideea de ferestre ce dau în dormitorul vecinului poate părea o idee interesanta.
- golul peste living e super. Practic este dezastru. . Văzut mult prea multe case: trecând peste pb spațiului dificil de încălzit, tot aerul cald se va ridica sus și dormitoarele vor fi sufocante. Proiectul de fata nu permite, dar poate sa va gândiți la ceea ce se numește vaulted ceiling. Ai tavanul înalt, dar mai puține dezavantaje. Doar o idee, nu neapărat cea mai buna. Doar sa ganditi.
Golurile peste living se pretează locurilor calde sau acolo unde nu este o problema plata unor facturi f mari la încălzire, sisteme sofisticate de încălzire și recirculare a aerului etc. Decizia voastră de a merge cu un duplex îmi spune c sunteți mai chibzuiți. Gândiți-vă f bine l acest aspect. Este spectaculos dar deloc practic.

#7
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,745
  • Înscris: 29.11.2007
Mie-mi palce foarte mult ideea de gol deasupra livingului. Atat de mult incat am asa ceva la casa pe care o construiesc. Ca sunt pierderi de caldura sau ca este o configuratie ce se preteaza numai pentru traiul in zone calde (??) ... astea sunt, din punctul meu de vedere, povesti.
Bun. Acestea fiind spuse, pozitionarea golului peste living, asa cum apare in planurile de mai sus, nu ma prea impresioneza. Adica nu vad ce element arhitectural scoate in evidenta acolo,a cest gol. Ba chiar mi-e teama ca da o senzatie de ... casa liftului Posted Image

#8
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
cum ai spus, din punctul tau de vedere. ca unul ce am vazut mai mult de 50 de case cu gol peste living, nu consider ca fiind povesti, sau sunt povesti adevarate. stiu proprietari cu bani si fara fara sa fie hagi tudose care butoneaza termostatul si recunosc: e scump dom'le. cand ii vizitez, am grija de sosete mai groase, de un tricou cu maneca lunga etc. sau ma chitesc sa'mi asez dorsalul pe cate un scaun pe langa bar si cu picioarele cocotzate pe scaun nu ma misc de acolo. crede'ma ca le'am trait si vazut fara sa exagerez, peste 50 de case cu gol peste living. care mai de care intre 200 si 400mp. una nu am gasit'o confortabila. aspectuoase? fara indoiala. doar una imi amintesc construita dupa ureche la care intr'adevar, designul era ca din putza. da nici constructorul nu a vazut vreun arhitect.
golul peste living presupune si un living mare, desi am vazut solutii si pe livinguri mici ce aratau bine. ai volume mari, ai spatiu, arata bine ce sa mai. si spun eu care am livingul intre 3.0 si 5m (inaltime variabila la mine). cu o medie pe la 3.5m.
cred ca am o idee destul de buna aspura acestor case. cel putin din punctul meu de vedere.

#9
cristiandrei

cristiandrei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,134
  • Înscris: 19.05.2005
Din ce inteleg nu aveau incalzire in pardoseala iar din punctul meu de vedere este necesar sa ai acest sistem la un living asa inalt, cu gol.
Pe de alta parte un prieten si-a acoperit golul de peste living, nici el nu avea incalzire in pardoseala, dar pana sa faca asta nu era exagerat de frig avand in vedere ca era prima iarna si ca nu incalzea casa de la 7-8 dimineata pana seara.

#10
wizake

wizake

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,299
  • Înscris: 24.05.2003
Desi e interesant cu un gol intre parter si etaj, si am vazut multe solutii arhitecturale interesante, din pct de vedere practic nu ii vad utilitatea.
Asa cum am scris deja mai sus, am cerut arhitectului ca in urmatoarea varianta sa incerce sa scape de el.
Nu a fost cerinta mea, ci doar asa a iesit in prima schita. Pozitionarea camerelor e oarecum limitata datorita peretelui comun al duplexului, si de faptul ca am cerut ca toate baile sa aiba geam, De asemenea as prefera si dressing-ul sa aiba geam pt aerisire.

Astept cu interes urmatoarea solutie propusa de arhitect. Daca aveti sugestii, sau idei.. nu va zgarciti :)

#11
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,878
  • Înscris: 27.02.2008
Nu ne-ai zis nimic de buget...si ce suprafata utila / construita iti doresti sa acoperi cu banii respectivi...Pomeneai de demisol? E terenul in panta?

#12
wizake

wizake

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,299
  • Înscris: 24.05.2003
salut manghels. iti urmaresc jurnalul :)

Inca nu stiu ce suprafata utila va iesi .. probabil voi incerca sa iasa cam 160-180 m2
Arhitectul mi-a zis ca va iesi ceva demisol, dar nu pe toata suprafata duplexului. Terenul e inclinat (daca te uiti pe planuri) pe directia stg-jos spre drepata sus. Deci casa din partea de sus (cum privesti planurile) va avea mai mult decat cealalta. Probabil in zona bucatariei va iesi un demisol. Nu era ceva ce imi doream, ma tem ca imi va creste costurile.

Cat priveste bugetul... sper sa ma incadrez "la rosu"  35k euro/casa. Inca nu am nici o estimare, doar o schita preliminara de impartire a camerelor.
Planul e sa o ridicam la rosu in 2017, sa stea peste iarna asa, si sa o terminam in 2018.

Am vazut ca pe aici se estimeaza in jur de 500EUR/m2 "la cheie"


Ce parere aveti despre zidul comun? Imi doresc sa fie cat mai bine izolate casele una de alta (fonic). Cum se poate realiza asta? Ce solutii am ?
Doua ziduri cu temelii complet separate, etc ? Astfel as renunta la unul din avantajele caselor cuplate: cost mai mic din cauza zidului comun.

#13
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,878
  • Înscris: 27.02.2008
Daca nu e demisol pe toate suprafata inseamna ca o sa fie ceva fundatie in trepte..Nu stiu daca mi-as face probleme de izolarea fonica..Tu esti in partea cu demisol?..Vecinu de duplex..e vreo cunostinta? Studiul geo ce zice?...La cat trebuie fundat?..Ce tip de sol e?..

Asa..ca un nepriceput..cred ca or sa fie niste grinzi frumusele dintr-un capat in altu al duplexului..si fundatii sanatoase..ca s-o tina la un loc...Zidarie portanta sau cadre?..ce recomanda arhitectul cu structuristul?

Is curios si eu..ce planuri vei scoate..si ce arhitectura..Am vazut si prin IS..ceva duplexuri facute interesant...chiar si cate 6 casute lipite..dar pe teren drept..

Ca un sfat..inainte de a incepe...Incearca sa pui toate costurile pe hartie..ca sa ai o idee..unde te duce bugetul..Prinde acolo totul..de la bransament pana la gard..si amenajare curte..terasament daca e nevoie..zid de sustinere..daca e necesar,,,terenul fiind in panta..Ia in calcul izolatii serioase..cum se discuta pe forum..daca e nevoie fa si tu calculele energetice (necesar termic, pierderi de caldura) inca o data..sau cere-i-le arhitectului..ca sa-l bagi in ceata..Cere-i sa-ti elimine puntile termice..pe la terase..balcoane..sa vedem cu ce idei vine..

Edited by manghels, 26 July 2016 - 13:19.


#14
wizake

wizake

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,299
  • Înscris: 24.05.2003
Am doar o pagina a studiului geo la mine

Attached File  studiu geo.jpg   194.91K   75 downloads

As prefera structura pe cadre. Inca nu suntem hotarati.

Panta terenului nu e mare, nu am studiul topo la mine, dar dintr-un colt al casei pana in coltul diametral opus, nu cred ca e diferenta mai mare de 1-2m O sa verific, caci nu mai tin minte.

Edited by wizake, 26 July 2016 - 14:19.


#15
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015

View Postcristiandrei, on 26 iulie 2016 - 07:49, said:

Din ce inteleg nu aveau incalzire in pardoseala iar din punctul meu de vedere este necesar sa ai acest sistem la un living asa inalt, cu gol.
Pe de alta parte un prieten si-a acoperit golul de peste living, nici el nu avea incalzire in pardoseala, dar pana sa faca asta nu era exagerat de frig avand in vedere ca era prima iarna si ca nu incalzea casa de la 7-8 dimineata pana seara.

de acord, cu incalzire in pardoseala multe s'ar fi rezolvat. ma putin atmosfera sufocanta de sus. dar cand ai casa cu gol peste living, de regula vine cu un parchet de juma' de metru grosime din nu's ce lemn brazilian si alte mofturi. mai pune'i aluia incalzire in pardoseala...

View Postwizake, on 26 iulie 2016 - 11:04, said:

Desi e interesant cu un gol intre parter si etaj, si am vazut multe solutii arhitecturale interesante, din pct de vedere practic nu ii vad utilitatea.
Asa cum am scris deja mai sus, am cerut arhitectului ca in urmatoarea varianta sa incerce sa scape de el.
Nu a fost cerinta mea, ci doar asa a iesit in prima schita. Pozitionarea camerelor e oarecum limitata datorita peretelui comun al duplexului, si de faptul ca am cerut ca toate baile sa aiba geam, De asemenea as prefera si dressing-ul sa aiba geam pt aerisire.

Astept cu interes urmatoarea solutie propusa de arhitect. Daca aveti sugestii, sau idei.. nu va zgarciti Posted Image

geamul la baie este esential si pentru mine. m'am uitat pe schitele tale si am inteles de ce ai pus baia unde ai pusa'o. ia in calcul, macar pentru nivel de discutie si vezi cum iese pe hartie si un alt proiect, unde nu ai geam la baie (faci o aerisire pe ventilator). si astfel repozitionezi camerele si ai mai multa lumina in dormitoare sau living

#16
wizake

wizake

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,299
  • Înscris: 24.05.2003
Intr-adevar, mai curand as renunta la geamul de la dressing decat la cel de la baie.

In alta ordine de idei, e neaparat ca baile si bucataria sa fie lipite, sa foloseasca aceeasi colona de evacuare a apei?
Sau e ok sa fie si mai multe coloane, cata vreme exista o suprapunere intre etaj si parter (baie-baie sau baie-bucatarie)?
E problema doar de costuri, sau implica si altceva?

Daca pun camera tehnica, implicit centrala pe gaz, la demisol.. ar insemna ca evacuarea centralei ("hornul") sa iasa la nivelul picioarelor, pe trotuarul din jurul casei. Ar fi cam ciudat. Sau gresesc?Posted Image

#17
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
Nu e obligatoriu, dar e preferabil. Preferabil aproape de obligatoriu. Te salvează de bătăi de cap, zgomot, deranj etc nu numai bani.
La duplexul vostru eu as cauta o soluție ca atât bucătăriile cat și băile sa fie spate în spate și una peste alta. Ambele pe peretele comun.

Trebuie sa te împaci cu ideea ca undeva va trebui sa faci un compromis.

Depinde de tipul centralei nu e pb. Verifica asta cu un instalator. Doar ai grija sa nu ai geamuri pe aproape sau deasupra


#18
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,745
  • Înscris: 29.11.2007

View Postargentum, on 26 iulie 2016 - 02:09, said:

[...] ca unul ce am vazut mai mult de 50 de case cu gol peste living, nu consider ca fiind povesti, sau sunt povesti adevarate.

Voi lua aceasta afirmatie, ca sa zic asa, la "face value" Posted Image No comment Posted Image


View Postargentum, on 26 iulie 2016 - 02:09, said:

stiu proprietari cu bani si fara fara sa fie hagi tudose care butoneaza termostatul si recunosc: e scump dom'le. cand ii vizitez, am grija de sosete mai groase, de un tricou cu maneca lunga etc. sau ma chitesc sa'mi asez dorsalul pe cate un scaun pe langa bar si cu picioarele cocotzate pe scaun nu ma misc de acolo. crede'ma ca le'am trait si vazut fara sa exagerez, peste 50 de case cu gol peste living. care mai de care intre 200 si 400mp. una nu am gasit'o confortabila. aspectuoase? fara indoiala. doar una imi amintesc construita dupa ureche la care intr'adevar, designul era ca din putza. da nici constructorul nu a vazut vreun arhitect.
golul peste living presupune si un living mare, desi am vazut solutii si pe livinguri mici ce aratau bine. ai volume mari, ai spatiu, arata bine ce sa mai. si spun eu care am livingul intre 3.0 si 5m (inaltime variabila la mine). cu o medie pe la 3.5m.
cred ca am o idee destul de buna aspura acestor case. cel putin din punctul meu de vedere.

Ceea ce descrii mai sus reprezinta o suma de defecte de proiectare & executie, greseli generate de megalomanie (citez: "intre 200 si 400mp") si pareri personale; pareri care tin, mai degraba, de gustul personal si nu de reguli de proiectare (citez: "golul peste living presupune si un living mare").

Spatiile cu deschidere peste living NU se proiecteaza ca un orice alt spatiu din casa si NU se rezolva d.p.d.v. al confortului termic de catre arhitect.
Sunt N metode si criterii (de la ieftine la scumpe, de la simple la sofisticate; la fiecare, dupa dorinta si buget) ce pot fi aplicate pentru a obtine rezultatul dorit. Ignorarea lor, repetata, nu trebuie sa duca la o denigrare, generalizata, a tipului astuia de constructie. Mi se pare foarte important de punctat acest aspect !!

P.S. S-ar putea sa te poti descurca destul de bine in polemica si fara sa recurgi la limbaj sub-urban. Ce zici? Incerci?

Edited by DIY, 26 July 2016 - 19:23.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate