Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 

Tastatura & mouse Logitech

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
Mur

Mur

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,144
  • Înscris: 16.01.2012
Vreau sa-mi schimb tastatura si mouse-ul, acum am asta si asta, dar as trece la ceva superior. Tastatura vreau sa fie wireless si neaparat iluminata.

Avand in vedere ca am fost destul de multumit de ce am acum, o sa iau tot Logitech si m-am oprit la BLUETOOTH ILLUMINATED KEYBOARD K810 iar in privinta mouse-ului nu stiu ce sa aleg intre PERFORMANCE MOUSE MX si MX MASTER.

Recunosc ca ma tenteaza mult a doua optiune, dar nu stiu cat de mare e/ cum se simte in mana. Eu il folosesc pe marginea unei canapele, nu pe birou, deci e posibil sa ma incurce dimensiunea Mx Master-ului ?!

Are cineva vreunul dintre modelele de mai sus, sa-mi lase si mie un feedback?

Thx.

#2
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
daca nu-ti trebuiesc asa multe butoane, as merge pe varianta 2 de mouse, acel master.

ideea care nu-mi place la ambele este faptul ca desi sunt acumulatori, iti garanteaza doar 30-40 de zile de viata a bateriei. cam putin.

mie nu-mi trebuiesc asa multe butoane, insa am un hp wireless care m-a tinut cu bateriile originale peste 1 an de zile, timp in care nu l-am oprit deloc.

tastatura, are ca minus principal, iluminarea neuniforma si care nu e constanta, toate astea direct din constructia ei. nu as alege asa ceva daca exact iluminarea ar fi criteriul de care ai nevoie.

#3
Mur

Mur

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,144
  • Înscris: 16.01.2012

View PostDany_Darke, on 25 iulie 2016 - 16:20, said:

tastatura, are ca minus principal, iluminarea neuniforma si care nu e constanta, toate astea direct din constructia ei. nu as alege asa ceva daca exact iluminarea ar fi criteriul de care ai nevoie.
Si ce sa iau altceva in loc? Vreau sa fie cat mai compacta (n-am nevoie de pad-ul numeric, de ex), wireless si iluminata, iar tastele sa fie cat mai subtiri. Pe de alta parte n-as lua tastatura Microsoft, de ex, si mouse Logitech, ca nu se face.

Ma enerveaza ca nu fac Samsung tastaturi si mousi, ca n-as avea atatea dubii ca acuma, toate prin casa sunt de la Samsung, de la masina de spalat/cuptor pe gaz/microunde, frigider, televizor, laptop, telefoane, tableta etc. Posted Image

#4
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
nu gasesti si tu un sticker sa-l lipesti acolo si sa spui ca sunt samsung? :P

esti in tara sau le cumperi din afara?

http://www.pcgarage....1000/#u12039965

ai aici o tastatura logitech, zic eu destul de ok. iluminata, se vede si bine pe intuneric, are si touchpad, depinde acum daca iti foloseste sau nu, ori daca vrei musai un mouse.

dar cum nu stiu nici bugetul tau ...

[ http://www.logitech.com/assets/51132/2/illuminated-living-room-keyboard.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ http://www.eventus.si/en/iimg/6675/750x563/i.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#5
Mur

Mur

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,144
  • Înscris: 16.01.2012
Un mic update: mi-a venit mouse-ul, am comandat MX Performance-ul, pana la urma. Pe de o parte imi pare rau ca l-am luat, pe de alta parte ma bucur ca nu am luat Mx Master-ul, care e si mai mare decat asta.

Ca tot ziceam de dimensiune, ca prima impresie, e mare. Adica, cu adevarat mare. Sper sa ma obisnuiesc in timp cu dimensiunea, daca stiam ca e chiar atat de mare, nu-l luam, sau eventual luam MX ANYWHERE 2. Oricum, cred ca la asta ajung pana la urma, daca nu ma obisnuiesc cu dimensiunea Preformance-ului intr-o luna-doua.

Inca o chestie care nu-mi place la el e faptul ca rotita de scroll e destul de zgomotoasa fata de M235. In rest, materiale de calitate, cum era de asteptat, ergonomie excelenta; merge pe orice, inclusiv pe sticla.

In poze, namila vs M235 si S Action Mouse. Revin dupa ce-mi ajunge si tastatura.

Attached Files



#6
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,200
  • Înscris: 08.12.2006
Si eu am mx performance dar sincer, personal, nu imi prea place. Pentru mana mea nu e foarte ergonomic, sunt dreptaci iar degetul mic de la mana dreapta cam atarna pe jos, adica cand misc mous ul, degetul mic se cam taraste pe suprafata de lucru. Ca sa il tin pe plasticul de la mouse, trebuie sa incordez muschiul si e destul de inconfortabil, degetul nu se aseaza natural pe carcasa mousu lui.
In schimb, e al naibii de fiabil. Il am de vreo 4 ani si inca merge brici, e zgariat, trantit, utilizat 8 ore pe zi dar inca merge fara nicin fel de problema.

Ma gandesc serios sa il trag pe dreapta si sa imi iau masterul.

#7
Mur

Mur

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,144
  • Înscris: 16.01.2012
Da, e un mouse bine inchegat, e clar ca e rezistent. Acuma, sa vad daca ma obisnuiesc cu el, daca nu, trec la MX Anywhere 2.

#8
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
iar tastatura care ai comandat-o?

Edited by Dany_Darke, 06 August 2016 - 18:10.


#9
Mur

Mur

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,144
  • Înscris: 16.01.2012
K810. Sincer, imi place mai mult K830, dar imi sta in ochi pad-ul ala din dreapta, si cum nu m-as fi riscat sa-l tai jos, am ales sa merg pe K810.

#10
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
ok, sunt gusturile tale, cerintele tale

si mie imi cam sticlesc ochii dupa acel k830, dar nu am o neaparata nevoie acum, asa ca nu inchid banii.

sa le stapanesti sanatos. cand poti, te asteptam cu impresii despre ele.

#11
Mur

Mur

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,144
  • Înscris: 16.01.2012
Pai neaparata nevoie nu ai niciodata, atata timp cat ai deja o tastatura functionala. Nici eu nu aveam nevoie sa le schimb, setul care-l am acum functioneaza impecabil, dar am zis sa fac o schimbare.

Si pana acum nu e neaparat in bine, deja ma doare mana de la mouse-ul asta nou. Posted Image Stau si ma uit la celalalt, sunt tentat sa-l folosesc in continuare, la cat de comod e, dar nu o fac nici de ciuda. Posted Image

Cred ca o sa-mi creasca mana dreapta pana o sa ma obisnuiesc cu asta nou.

#12
Mur

Mur

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,144
  • Înscris: 16.01.2012
Ultimul update: de cand n-am mai postat aici, nereusind sa ma obisnuiesc cu dimensiunea MX Performance-ului, mi-am luat un MX Anywhere 2. Diferenta de dimensiune se poate vedea in pozele atasate.

Pe scurt, este absolut fenomenal. Are functiile celuilalt, dar in dimensiuni normale. Normale pt mine, poate altora si Performance-ul li se pare mic, ce sa zic... Posted Image Materialele din care este facut sunt foarte ok: plastic mat in zona butoanelor si un soi de plastic cauciucat in laterale. Functioneaza pe orice, de la piele la sticla, diferite materiale de imbracaminte etc.

Ca minus: putea fi un pic mai ''cocosat'', cred ca mi s-a modificat palma de la Performance-ul vietii, asta mi se pare prea plat. De moment, pana isi revine palma.

Intre una si alta, asta ramane mouse-ul de baza, fara dubii. Celalalt o sa-l tin de decor sau poate il vand, mai vad.

Multumit 99.99%.

Cat despre tastatura...excelenta, de la constructie pana la functii. Imi place cum s-a facut implementarea senzorilor de proximitate si lumina ambientala, functioneaza impecabil; practic, cu iluminarea tastelor oprita, nici nu apuci sa atingi tastatura, ca deja se ilumineaza. La fel, senzorul de lumina e foarte sensibil, diminueaza sau creste rapid intensitatea luminii tastelor in functie de lumina ambientala disponibila.

Ca minusuri: - in partea de sus as fi preferat un plastic mat in locul celui glossy
                     - nu se conecteaza decat prin bluetooth, deci conexiunea prin receiverul Unifying e un big no-go. Noroc ca am bluetooth la laptop, altfel as mai fi tinut un port ocupat cu dongle-ul respectiv.
                     - as fi preferat sa fie ceva mai mare, pare de jucarie.

Multumit 99.95%.

P.S: n-am specificat nimic despre cat tin bateriile la niciunul dintre produse, pt ca nu le folosesc zilnic, sau dupa un tipar bine determinat, ca sa ma pot pronunta in privinta asta. Le incarc cand imi aduc aminte, si aia e.

P.P.S: nu recomand nimanui MX Performance-ului decat daca exista sansa de a-l proba inainte intr-un magazin.

Attached Files



Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate