Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Cum pot reclama o factura?

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
daowij

daowij

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 25.07.2016
Locuiesc in Bacau si am o problema cu factura la apa. Consumul la apa este constant aproape in fiecare luna, diferenta intre facturi fiind nu mai mult de 2 lei ( plata este intre 58-60 IN FIECARE LUNA).
Locuiesc 2 persoane in apartament, nu avem gradina , nu exista pierderi de apa si totusi consumul este de 9 m^3 ,adica 300l in fiecare zi. Nu am cada ci un dus asa ca chiar nu imi pot imagina unde se foloseste toata aceasta apa?Voi ce consum aveti si locuiti la apartament/casa?

#2
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,132
  • Înscris: 22.05.2003
1. Ai contor propriu?
2. Masina de spalat merge non-stop ?

#3
daowij

daowij

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 25.07.2016
1.Da, contor-ul este afara
2.Am si o masina de spalat vase cat si una de rufe.Cea de vase o utilizez destul de rar, folosim mai mult robinetul pentru vase.Masina de spalat rufe nu merge non stop.

#4
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
pai verifica ce inregistreaza ceasul intr-o zi si intr-o saptamana, verifica ce inregistrare ai, chiar si cand nu e nimeni acasa.

ori poti face o verificare metrologica homemade. adica sacrifici 10-20 de litri de apa intr-un recipient, astfel sa ai exact cantitatea consumata si vezi ce a inregistrat ceasul, poate acela este defect.

problema ta sa inteleg ca este totusi ceasul, in aceste conditii, ce factura vrei sa reclami? ce treaba are furnizorul care iti factureaza cantitatea consumata, cu ceea ce de fapt consumi ori scrie pe ceas?

#5
radudd

radudd

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,296
  • Înscris: 08.02.2007
Rezervorul pentru vasul de WC consuma suficienta apa incat sa se ajunga la cativa metri cubi. Daca cele doua persoane despre care spui ca locuiesc in apartament sunt casnice, cu atat mai mult.
Verifica la ce nivel de umplere este reglat plutitorul rezervorului de apa pentru WC. Modelele actuale permit un reglaj rezonabil incat sa existe un echilibru bun intre consum si o folosire normala.

Edited by radudd, 25 July 2016 - 11:10.


#6
daowij

daowij

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 25.07.2016
Problema este ca contorul se afla sub un capac afara iar cei care verifica au anumite unelte speciale care ridica capacul.Probabil am sa incerc metoda a doua.
RAGC , furnizorul de apa in Bacau , este cunoscut destul de rau in oras, am mai citit prin ziar ca o asociatie dintr-un bloc au montat un contor separat si au avut cantitati mult mai mici fata de contururile RAGC. Sunt foarte sceptic ca eu consum timp de un an aproape aceasi cantitate de apa,diferenta fiind doar de 1-2 lei .
//EDIT:
Am observat un lucru ciudat pe factura:
Pe luna Mai de exemplu am consumat de la indexul 490 pana la 501. In luna Iunie imi scrie ca am consumat de la 501 pana la 510.Nu ar trebui sa se inceapa de la 502 deoarece am platit deja odata acel 501?

Edited by daowij, 25 July 2016 - 11:14.


#7
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Probabil esti taxat la pausal. Ori este defect contorul ori nu a mai fost citit din diverse motive.

#8
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
hai sa-ti spun ceva, am avut o perioada in care imi scriam intr-un excel absolut tot ce consumam, tocmai pt a nu fi probleme de facturare, mai ales ca in acea locatie, au mai fost persoane care s-au plans de practici incorecte. ca sa nu le spun ilegale.

desi ti-ar fi greu de crezut sau nu, dar am avut consumuri aproape constante, diferentele fiind doar atunci cand plecam cu saptamanile de acasa si evident, era un alt consum. am avut perioade in care am fost o sg persoana si in cea mai mare parte, am fost 2 persoane, consumul a fost constant si aferent fiecarei perioade ca nr de persoane.

asa ca din experienta, pot spune ca nu e nimic ciudat sa ai consum constant, dar sa ai un consum lunar de 9mc, e cam mult. poate ti se mai pun si pierderi pe factura, ai verificat?

dar de ce nu ceri de la cei care citesc, sa vezi si tu inregistrarea de pe contor? verificare metrologica s-a mai facut la acel contor?

Edited by Dany_Darke, 25 July 2016 - 11:33.


#9
JJB Anonymous

JJB Anonymous

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 304
  • Înscris: 15.02.2007
Salutare,

Poate e total off-topic ce spun, dar intr-o situatie similara: 2 persoane care muncesc de luni pana vineri cate 8-10 ore + duș zi de zi + masina de spalat rufe + spalat vase la mana, eu ajung la 10-11 mc/luna. Mie mi se pare ciudat ca tu consideri prea mult 9mc/luna.

#10
mot_3311

mot_3311

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 502
  • Înscris: 16.08.2012

 daowij, on 25 iulie 2016 - 10:36, said:

Locuiesc in Bacau si am o problema cu factura la apa. Consumul la apa este constant aproape in fiecare luna, diferenta intre facturi fiind nu mai mult de 2 lei ( plata este intre 58-60 IN FIECARE LUNA).
Locuiesc 2 persoane in apartament, nu avem gradina , nu exista pierderi de apa si totusi consumul este de 9 m^3 ,adica 300l in fiecare zi. Nu am cada ci un dus asa ca chiar nu imi pot imagina unde se foloseste toata aceasta apa?Voi ce consum aveti si locuiti la apartament/casa?
Pot fi mai multe cauze !
Acestea ar fi:
1) chiar se consuma atat !
2) platesti in plus pierderile;
3) contor la apa defect;
4) omu' ce vine sa citeasca contoru la apa e platit de alti locatari sa le scada consumul real, asa ca el "umfla" consumul la alti oameni
cunosc personal un caz din asta !

#11
radudd

radudd

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,296
  • Înscris: 08.02.2007

 daowij, on 25 iulie 2016 - 11:11, said:

Pe luna Mai de exemplu am consumat de la indexul 490 pana la 501. In luna Iunie imi scrie ca am consumat de la 501 pana la 510.Nu ar trebui sa se inceapa de la 502 deoarece am platit deja odata acel 501?

Ai platit de la 490 la 501, iar "pe drum" ai platit si secventa de la 500 la 501.
Cine sa plateasca noul consum care include si secventa de la 501 la 502, daca tu vrei sa inceapa facturarea de la 502?

Edited by radudd, 25 July 2016 - 11:38.


#12
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
initiator, eu iti propun un exercitiu de matematica

1+3=4
4+3=7

conform formulei tale

1+3=4
5+3=7

ti se pare corect?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate